Apteczka - prowadzacy strzelanie.

Moderator: Moderatorzy WBP

loleczek196
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 189
Rejestracja: 07 grudnia 2018, 15:00
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Apteczka - prowadzacy strzelanie.

Post autor: loleczek196 »

Caly czas gadu gadu o broni a wypadaloby wspomniec o bezpieczenstwie.

Pytanie zasadnicze. Jakie apteczki macie, jakie wyposazenie, sami kompletowaliscie czy kupiliscie gotowca?

Bylem na szkoleniu na prowadzacego strzelanie, fajnych ciekawych rzeczy czlowiek sie dowiedzial (opatrunki na popazenia, proszki na krwawienie, opatrunki specjalistyczne, etc).

Chce kupic porzadna apteczke. Myslalem wstepnie nad IPMED ale czy to jakas opatentowana nazwa czy co? Ze tylko jeden sprzedawca tego jest i życzy sobie 800zl za to??

Jak wyglada wasza apteczka? Macie byle co, czy kompletowaliscie cos bardziej potrzebnego.
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6040
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Apteczka - prowadzacy strzelanie.

Post autor: ravkill »

Słowo klucz - IFAK. reszta jest na internecie, nawet grupon był na konkurencyjnym forum. Koszt przyzwoitego IFAKA, bez grupona, ponad 400 pln...
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Krzysztof1272
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 50
Rejestracja: 05 grudnia 2013, 00:02
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Apteczka - prowadzacy strzelanie.

Post autor: Krzysztof1272 »

Zwróć uwagę, że właściwie staza i dwa opatrunki to połowa ceny tego zestawu, gdybyś chciał kupić to oddzielnie.
Spora część ceny to pewnie torba z panelem udowym. W apteczne mam z grubsza to co ten zestaw proponuje. W normalnym zasobniku, bo nie potrzebuję mieć na udzie.
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1209
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 12
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Apteczka - prowadzacy strzelanie.

Post autor: Mumin_ »

ravkill pisze: 09 listopada 2021, 13:47 Słowo klucz - IFAK
Szczególnie te tabletki do odkażania wody ;)
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2010
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Apteczka - prowadzacy strzelanie.

Post autor: Dexter »

Kluczowe pytanie: chcesz mieć realnie użyteczną apteczkę pod kątem strzelnicy i specyfiki zagrożeń akurat na strzelnicy czy chcesz mieć maksymalnie tacticool apteczkę jak profesjonalni RATOWNICY POLA WALKI i to z BRODAMI i ratować ludzi z urwanymi kończynami po nadepnięciu na minę?

Jeśli to pierwsze: ze swojej turystycznej apteczki na wycieczki w góry wyjął bym nadmiar plasterków i lepca a dodał opatrunek osobisty i odrobinę więcej gazików i było by git, za łącznie pewnie 50zł z "pokrowcem". A, może jedna buteleczka przystosowana do płukania oka solą fizjologiczną, na wypadek paproszków w oku.
Jeśli to drugie: stazy, koniecznie taktyczne. Im droższe tym lepiej, bez minimum 150zł za sztukę to nawet nie ma co próbować (tańsze są za mało taktyczne). Za pokrowiec/opakowanie daj tak z minimum 300zł, poniżej to śmiech na sali a nie RATOWNIK POLA WALKI (w cywilu i w czasie P ale to detal). Koniecznie z cordury i z palsami. Do tego dreny. Jak nie usuwasz odmy to lipa. Morfina- absolutnie konieczna. Ważnym, serio ważnym dodatkiem jest wspomniana broda.
loleczek196
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 189
Rejestracja: 07 grudnia 2018, 15:00
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Apteczka - prowadzacy strzelanie.

Post autor: loleczek196 »

Dexter pisze: 09 listopada 2021, 14:38 Kluczowe pytanie: chcesz mieć realnie użyteczną apteczkę pod kątem strzelnicy i specyfiki zagrożeń akurat na strzelnicy czy chcesz mieć maksymalnie tacticool apteczkę jak profesjonalni RATOWNICY POLA WALKI i to z BRODAMI i ratować ludzi z urwanymi kończynami po nadepnięciu na minę?
Powiem tak.
Po szkoleniu mega zaskoczyly mnie te "nowosci" o ktorych pierwszy raz w zyciu slyszalem.

Chcialem apteczke praktyczna - uniwersalna. Nie potrzebna mi udowa bo nie bede na strzelnicy z apteczka ganial. Czy wypadek samochodowy "tfu, tfu" czy no. moje dzieciaki poparza sie od ognia. Czy na deskorolce przejada sie po asfalcie na zdrapke. itp.

Czyli lepiej takie cos
https://sklep.centrumratownictwa.com/pl ... valowa/115

Czy
https://allegro.pl/oferta/ipmed-indywid ... 9503829530

Czy kompletowac mniej wiecej samemu.


Ps.
Nie wiem, co to ta "broda".
emi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 375
Rejestracja: 19 września 2007, 09:33
Tematy: 7
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Apteczka - prowadzacy strzelanie.

Post autor: emi »

A defibrylator?? :-D
Emi
Awatar użytkownika
Prince i Bowie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 276
Rejestracja: 17 października 2019, 14:15
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Apteczka - prowadzacy strzelanie.

Post autor: Prince i Bowie »

Kup zwykłą apteczkę samochodową, dokup stazę i opatrunek ashermana i masz fajną apteczkę.
Z doświadczenia najszybciej (i odpukać tylko) schodzą plastry i gumowe rękawiczki które jakimś cudem przy sobie mam tylko ja :052:
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2010
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Apteczka - prowadzacy strzelanie.

Post autor: Dexter »

Kiedy my żartujemy a kiedy mówimy poważnie?

Kup se po prostu to i wsadź do dowolnego futerału https://www.icd.pl/wklad-do-apteczki-din-13164.html

Ostatnio jeden forumowicz pytał jak to jest z wyciągnięciem broni z futerału na stanowisku bo przecież może w futerale być skierowana wylotem lufy w złą stronę.

Broda, w tym kontekście chodzi mi o bujny zarost na brodzie. Bez solidnej brody NIE JESTEŚ wystarczająco tacticool. Kiedy już masz tą apteczkę z drugiego linka i brodę- nie zapomnij o przyciemnianych okularach Oakleya. I wtedy jesteś już tak fajny, że nawet lubrykant z tej apteczki może się przydać!
IMPULS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 29 sierpnia 2016, 21:46
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Apteczka - prowadzacy strzelanie.

Post autor: IMPULS »

Brawo Dexter!!!
Zephyr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 106
Rejestracja: 04 grudnia 2016, 19:34
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Apteczka - prowadzacy strzelanie.

Post autor: Zephyr »

Dexter,
Z dołożenia stazy do apteczki bym nie kpił - jeśli kolega ma na nią środki, to mimo wszystko polecam. Skoro bierzemy pod uwagę strzelnice i ewentualny możliwy postrzał. Wiem, że to się chyba nie zdarza, ale jest to ryzyko związane ze strzelectwem.

A co do brody - brodą też można krwawienie tamować :p
"Scio me nihil scire" [Sokrates]... i ja :-D
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1209
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 12
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Apteczka - prowadzacy strzelanie.

Post autor: Mumin_ »

Na postrzały to prędzej opatrunek hemostatyczny. Staza to przy amputacji urazowej kończyn, bardziej się na drodze czy na budowie przyda, niż na strzelnicy.
No i zanim się zainwestuje parę stówek w te środki to należy zainwestować paręnaście stówek w (cykliczne) treningi z używania tego. Celowo piszę "treningi", nie "szkolenia", bo sama demonstracja niewiele da - w stresie i tak się wszystkiego zapomni.
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Awatar użytkownika
PANPADRE
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 328
Rejestracja: 30 sierpnia 2018, 09:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Apteczka - prowadzacy strzelanie.

Post autor: PANPADRE »

loleczek196 pisze: 09 listopada 2021, 12:09 Chce kupic porzadna apteczke. ....Ze tylko jeden sprzedawca tego jest i życzy sobie 800zl za to??
;laughing: ;laughing: ;laughing: To jakieś jaja są czy co ;laughing: ;laughing: ;laughing:
Zephyr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 106
Rejestracja: 04 grudnia 2016, 19:34
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Apteczka - prowadzacy strzelanie.

Post autor: Zephyr »

Mumin,
Na takim szkoleniu/ treningu człowiek się może dowiedzieć, że staza służy do tamowania rozległych krwotoków, które nie koniecznie powstają na skutek amputacji. Opatrunkiem homeostatycznym nie zatamujesz krwotoku tętniczego z uszkodzonej tętnicy udowej albo ramiennej. Zwykły postrzał też może uszkodzić te arterie. Uszkodzona tętnica udowa to są 4 minuty do zgonu. A jeśli chodzi o turystykę, to spotkany w lesie dzik też ma szable na wysokości tętnic udowych.

Ps. Co do konieczności szkoleń i treningów to się zgodzę - trzeba to wszystko przećwiczyć i potem odświeżać umiejętności. I koniecznie z użytkiem jakiejś sztucznej krwi - zupełnie inna bajka niż opatrywanie gołą ręką suchej skóry.
"Scio me nihil scire" [Sokrates]... i ja :-D
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2010
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Apteczka - prowadzacy strzelanie.

Post autor: Dexter »

Ale my nie rozpatrujemy zabezpieczenia rannego na czas medevacu czy innego transportu 20km przez pustynię, pod ostrzałem, do lądowiska dla helikopterów i potem 300km do szpitala polowego tylko zabezpieczenie potencjalnego rannego na kwadrans do przyjazdu karetki z profesjonalnymi ratownikami w środku... Ludzie, wyście poszaleli? :D Czy taktyczne spodnie od 5.11 cisną i coś z krążeniem nie tak? Modlę się do wszystkich po kolei bogów jakich znam, żeby w razie jakiegokolwiek wypadku nie zbliżali się do mnie janusze ratownictwa TAKTYCZNEGO (bo jak wiemy, wszystko co taktyczne jest fajniejsze).

Tzn chyba nie rozpatrujemy. Dlatego zadałem swoje pierwsze tu pytanie: czy szukamy realnie użytecznej pateczki czy pewnej hmmm... "protezy" do podbicia sobie ego?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”