Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
zibibabiboo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 49
Rejestracja: 31 sierpnia 2010, 22:57
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: zibibabiboo »

przemo13067 pisze:Czy ktoś z forumowiczów wie jakim werdyktem zakończyła się sprawa ws. PAK-ów, której wyrok miał zostać wydany 27.01.br ?

Coś wiadomo???

Bo ciekaw jestem..... :-)
Awatar użytkownika
przemo13067
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 184
Rejestracja: 25 maja 2007, 05:26
Tematy: 11
Lokalizacja: Koszalin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: przemo13067 »

Było parę wątków wcześniej. Wystarczy poszukać.
http://wdolnymslasku.pl/wydarzenia/3772 ... -w-europie
P-99/9x19P, P-17 (.177), HW30S
barbie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 182
Rejestracja: 13 lipca 2009, 10:37
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: barbie »

Jak dobrze ze pozbyłem się tego w porę.
Crosman 1760 + Simmons 3-9x50
Zouave .58
mbpsm
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 12 sierpnia 2015, 17:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Ekol,Zoraki K10 wycofane? Bron w Polsce, dyrektywa UE o broni

Post autor: mbpsm »

Z dedykacją dla firmy KOLTER która wprowadziła na rynek polski rewolwery hukowo-alarmowo-kinetyczne
typu K10, K55.




Obserwowałem od kilku lat żenującą, śmieszną i irracjonalną walkę polskiej policji z bronią alarmową, hukową czy hukowo-kinetyczną pod postaciami takich modeli tej broni jak broń na kule gumowe kalibru 10 mm Ekol Viper K10, Zoraki k10, Major Eagle czy Zoraki k55 na śrut kal. 5,5 mm napędzany nabojem startowym ( kapiszonem ) kal. 6 mm krótkim. Te tureckie modele pojawiły sie na polskim rynku gdzieś w 2012 roku jako broń obronna, alarmowa, ćwiczebna, do treningu strzeleckiego
i strzelania rekreacyjnego stanowiąc nowość i ożywiając totalnie skostniały, konserwatywny , pokomunistyczny rynek tego rodzaju broni w Polsce, rynek który właściwie nie oferował nic ciekawego. Wspomniane modele znalazły spore zainteresowanie, ludzie lubiący broń a nie posiadający broni palnej ostrej mogli kupić sobie w postaci ekoli czy zoraki pewna namiastkę broni prawdziwej palnej jako świetną zabawkę, tani substytut broni do zabawy, strzelania rekreacyjnego a także do samoobrony, samoobrony na pewno skuteczniejszej w wypadku rewolweru strzelającego gumowymi kulkami niż rewolweru czy pistoletu strzelającego tylko samym nabojem hukowym, robiącym tylko trochę hałasu i nic poza tym.
Wkrótce polska policja zareagowała na te nowe modele broni alarmowej niesamowitą histerią, irracjonalną paniką, wrogą propagandą, konserwatywnym stanowiskiem też w oparciu o nasze stare postkomunistyczne skostniałe przepisy o broni nie adekwatne do współczesnych czasów i zaczęła podejmować działania w celu wyeleminowania tej broni
z rynku czy też wprowadzenia na nią zezwoleń jak na broń palną ostrą twierdząc, że wspomniane modele broni to broń palna wymagająca zezwolenia. Pojawiły sie w internecie np. komunikaty komend policji autorytatywnie stwierdzające, że np. Ekol Viper K10 to broń palna i wymaga zezwolenia przy czym były to w sumie interpretacje własne komendantów policji czy tym podobnych przedstawicieli konserwatywnych władz policyjnych którzy sami sobie interpretowali przepisy dotyczące broni ale robili to i robią niewłaściwie, tendencyjnie próbując własne zdanie, własną opinię ustanowić prawem. Pojawiały sie w internecie tendencyjne ekspertyzy policyjnych ekspertów, jednostronnie nakierowane, ograniczone i manipulowane tak aby wmówić ludziom jak to straszna i niebezpieczna jest ta broń alarmowa strzelająca kulkami gumowymi i że jest to broń palna wymagająca zezwolenia. Policja nawet przystąpiła do odbierania ludziom legalnie w sklepie zakupionej broni na kulki gumowe oskarżając ich jednocześnie o nielegalne posiadanie broni ( ale tylko według swej własnej interpretacji ). Kilka spraw trafiło do sądów, do Naczelnego Sądu Administracyjnego gdzie nabywcy Ekol Viper K10 czy Zoraki K10 powygrywali sprawy a prokuratury musiały wycofywać oskarżenia i oddawać zabraną bezprawnie broń. Pisano o tym w Internecie, na forach i krytykowano poczynania policji. Ta broń pojawiała się w sklepach, znikała, pojawiała się znowu ale ostatnio najwyraźniej zniknęła ze sklepów totalnie. Nie znalazłem w Internecie informacji co się stało ale co mogło się stać, policji udało się chyba zablokować sprzedaż, wycofać omawianą broń ze sprzedaży.
Importerem tej broni i jej dystrybutorem jest firma Kolter walcząca o nią dzielnie.
Spotkałem się z informacją, że firma Kolter procesuje się obecnie z policją ale nie wiem
czy ta walka trwa nadal czy się już skończyła. Jednak wygląda na to, że
ta broń nie wróci już do sprzedaży.
Jeśli ktoś ma dokładniejsze informacje w sprawie to proszę się podzielić nimi.

Jeśli chodzi o wspomniane rewolwery Ekol czy Zoraki to ja sam je krytykowałem za
kiepskie jakościowo wykonanie mimo pozornie ładnego, porządnego wyglądu, małą
dokładność wykonania oraz istotne wady takie jak zacinanie się bębna, brak dostatecznej
zbieżności komór bębna z lufą co czyni je mało celnymi, wychylanie się bębna na bok
przy naciskaniu spustu, strzelaniu. Jednak jak by nie było, myślę, że wielu ludzi cieszyło
się z ich posiadania i dobrej zabawy z nimi.

Dla mnie stanowisko policji w sprawie przedmiotowej broni jest tendencyjne, histeryczne,
wrogie wszelkim nowościom , konserwatywne i wrogie ludziom ale przede wszystkim fałszywe ,
nieadekwatne do tej broni w związku z jej właściwościami i jej funkcjonalnością.


A więc po pierwsze broń ta jest na tyle niedokładnie wykonana, że nie spełnia absolutnie
wymagań dokładności, jakości wykonania oraz wymagań materiałowych i wytrzymałościowych
dla broni palnej.

Po drugie rewolwery te wystrzeliwują kulki gumowe czy śrut z energią poniżej 17 jouli
co pod względem energii stawia je na równi z wiatrówkami. Skoro tak jest to nie ma
praktycznie żadnego w jaki sposób pocisk ( kulka, śrut ) jest napędzana bo czy śrut np.
kalibru 5,5 mm wystrzelimy z wiatrówki sprężonym powietrzem czy z rewolweru Zoraki
gdzie wyrzucany jest z lufy za pomocą naboju 6 mm short ( też sprężony gaz )
to śrut ten ma taką sama energię i skutek. Wiatrówki nie wymagają zezwoleń.

Po trzecie tureckie ekole i zoraki są bronią rozdzielnego ładowania, osobno ładuje się
kulkę gumowa czy śrut, osobno kapiszon ( startowy nabój ślepy krótki 6 mm ).
Zatem funkcjonują identycznie jak broń czarnoprochowa dla której nie wymaga się
zezwoleń i rejestracji. Tylko broń czarnoprochowa to już broń dużo mocniejsza, strzelająca
pociskami ołowianymi a K10 to przy niej zabawki.

Po czwarte możliwość przerobienia tureckich rewolwerów na broń ostrą na naboje scalone
jest mało prawdopodobna ( tendencyjne ekspertyzy, opinie policji często mówią o łatwej
możliwości przeróbki jako sztandarowy argument przeciw tej broni ).
Bębny w tych rewolwerach nie mają jednoosiowej komory nabojowej co ma miejsce
np. w broni czarnoprochowej no i w broni współczesnej palnej. Są dwa otwory cylindryczne
mocno względem siebie przesuniętych osiach, do jednego krótkiego i wąskiego wkłada się od
tyłu nabój 6 mm short, natomiast do drugiego otworu o średnicy ok. 10 mm wkłada się od
przodu kulkę gumową. Przerobienie takiego bębna jest praktycznie niemożliwe, łatwiej by
było wykonać go od nowa. Ponadto łatwiej by było przerobić broń czarnoprochową
na naboje scalone niż ekole czy zoraki. A spotkałem się z opinią jakiegoś policyjnego
eksperta czy raczej pseudoeksperta stwierdzającą dużą łatwość przeróbki co należy uznać
za bzdurę.

Dlaczego więc policja walczy i wycofuje omawianą broń?? Bardzo to kontrowersyjne
bulwersujące. No cóż, chodzi jak zwykle o maksymalne ograniczenie możliwości
nabywania broni przez polskie społeczeństwo, policja zawsze była wroga i przeciw broni
w rękach obywateli a ponieważ służy rządzącym to spełnia dyrektywy, polecenia władzy.
Polska jest krajem najbardziej chyba rozbrojonym w Europie, nasze przepisy o broni
są niespójne, sprzeczne , głupie, są to przepisy z epoki reżimu komunistycznego niewiele
zmienione, jeszcze chyba z 1961 roku.
I niestety obecna polityka Unii Europejskiej i naszych władz, projekt zmian dyrektywy
broni Komisji Europejskiej wróżą jeszcze gorsze czasy, jeszcze większe ograniczenia.
Chcą nam coraz mocniej ograniczać dostęp do broni, zabierać prawo do broni,
Nawet broń hukowo-alarmowa jest zagrożona co jest już paranoją.
Obywatel nie powinien mieć broni, obywatel powinien być bezbronny.
Awatar użytkownika
Drivter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 305
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:53
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: Drivter »

Obecnie u wszystkich dystrybutorów ta broń zniknęła z oferty, między innymi z sharg.pl, militaria.pl.
Czyli wygląda na to że batalia jest przegrana na dobre.
Temat pewnie pójdzie w zapomnienie.
escobar
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 122
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 07:42
Tematy: 15
Lokalizacja: Iława
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: escobar »

Witam to mój pierwszy post na tym forum więc proszę o cierpliwość , jestem miłośnikiem broni palnej i gorliwie śledzę temat , natomiast można kupić owe zabawki na sztucer.pl są dostępne i niema problemu . temat będę śledził. pozdrawiam .
Awatar użytkownika
Kucharek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1531
Rejestracja: 31 stycznia 2006, 14:06
Tematy: 34
Lokalizacja: Front Wschodni
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: Kucharek »

Jakiś z miesiąc temu miałem wizytę policji. Zarekwirowali mi Zoraki K-10 na kule gumowe. Kupiłem go legalnie w sklepie internetowym. Złożyłem zeznanie i czekam co z tego wyniknie.
CP88; Colt 1911 A1 Government; Colt 1911 WWII Commemorative ; Beretta 92fs;
barbie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 182
Rejestracja: 13 lipca 2009, 10:37
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: barbie »

zobaczcie na olx jaki wysyp zabawek 9mm PAK.
Crosman 1760 + Simmons 3-9x50
Zouave .58
Awatar użytkownika
Drivter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 305
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:53
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: Drivter »

escobar pisze:Witam to mój pierwszy post na tym forum więc proszę o cierpliwość , jestem miłośnikiem broni palnej i gorliwie śledzę temat , natomiast można kupić owe zabawki na sztucer.pl są dostępne i niema problemu . temat będę śledził. pozdrawiam .
W sklepach znajdują się tylko ostatnie egzemplarze. Oficjalni dystrybutorzy już ich nie sprowadzają.
Ostatnio zmieniony 28 czerwca 2016, 18:03 przez Drivter, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
arturo111
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1486
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:23
Tematy: 11
Lokalizacja: Mogilno, Kuj.-Pom.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: arturo111 »

Kucharek pisze:Jakiś z miesiąc temu miałem wizytę policji. Zarekwirowali mi Zoraki K-10 na kule gumowe. Kupiłem go legalnie w sklepie internetowym. Złożyłem zeznanie i czekam co z tego wyniknie.
Tak sami z siebie bez powodu przyjechali , czy jakiś sąsiad zadzwonił , że ktoś z bronią palną biega i sobie strzela?
Trener PZSS, Instruktor PZSS, Sędzia PZSS kl. I
Strzelam dobrze , tylko nie trafiam :)
WANAD Olsztyn
Ramzes78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 298
Rejestracja: 07 stycznia 2013, 23:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: Ramzes78 »

Pewnie lecą po rejestrach zakupowych- szczególnie jak ktoś w necie zamawiał to mają jak na tacy.
Przez gównianą zabawkę ludzie mają teraz problem...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kucharek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1531
Rejestracja: 31 stycznia 2006, 14:06
Tematy: 34
Lokalizacja: Front Wschodni
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: Kucharek »

Ramzes78 pisze:Pewnie lecą po rejestrach zakupowych- szczególnie jak ktoś w necie zamawiał to mają jak na tacy.
Przez gównianą zabawkę ludzie mają teraz problem...
Dobrze mówisz. Tak było. Lecą po rejestrach.
CP88; Colt 1911 A1 Government; Colt 1911 WWII Commemorative ; Beretta 92fs;
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: VIS »

A w takim razie czemu Policja nie bierze się za sklepy, które to sprzedawały. Obecną sytuację można porównać do takiego hipotetycznego przypadku:

Koncesjonowany sklep z bronią sprzedaje broń palną każdemu jak leci bez "zbędnych formalności" tłumacząc że jest bez pozwolenia bo:
- amunicja jest z zaokrąglonym czubkiem,
- pistolet jest koloru srebrnego,
- broń jest kalibru mniejszego jak 9 mm,
- to nie broń palna tylko urządzenie wyrzucające pocisk falą dźwiękową z huku uzyskanego z rozprężenia materiału ciśnieniowo - akustycznego.
- itp.

Oczywiście amunicja do tych urządzeń będzie sprzedawana wyłącznie za okazaniem imiennego paragonu i legitymacji posiadacza wystawionej przez dystrybutora i potwierdzonej przez zastępcę kierownika działu dystrybucji. Legitymacja oczywiście z hologramem i pieczątką, potwierdzającymi autentyczność legitymacji.

I co dalej. Analogicznie do sytuacji z PAK-ami to sklepy by dalej sprzedawały broń ez kwitów a Policja zajmowałaby się wyłącznie kupującymi zarzucając nielegalne posiadanie.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
Awatar użytkownika
dzikilopez
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 361
Rejestracja: 26 listopada 2007, 10:52
Tematy: 0
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Żywiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: dzikilopez »

Przeglądając wiadomości z lokalnej rozgłośni natrafiłem na taki wpis : (...) Okazało się, że mężczyzna posiadał w torbie pistolet gazowy kal. 9 mm wraz z amunicją.(...)

http://www.radiobielsko.pl/news/30000-Z ... alnej.html

Czyżby kolejny nieświadomy posiadania bubla ?
Hatsan Galatian IV LW , BMK30, WinGun W3000 i tona postrzelonych pomysłow :052:
Heniu134
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 16 lipca 2016, 00:19
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ślepaki 9mm legalne bez kwitów ?

Post autor: Heniu134 »

Witam jestem tu nowy, jak to jest możliw że w sklepach wycofali broń na 9mm pak, a no olx jest ich mnustwo i wprowadzają w błąd bo wypisuja ze ustawa o broni i amonicji, nie jest wymagane pozwolenie i dadzą jeszcze orzeczeniw z Instytutu Mechaniki Precyzyjnej i Wojskowej Akademi Technicznej. Wiadomo że tym można papierkiem podetrzeć sobie tyłek. Poco robią ludzi w konia.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”