Powrot do Polski a... bron

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
FranekDolas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 461
Rejestracja: 24 października 2011, 10:21
Tematy: 2
Lokalizacja: Straża
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Powrot do Polski a... bron

Post autor: FranekDolas »

Ryjek pisze: zamienić z dnia na dzień pozwolenie luksemburskie na pozwolenie polskie?

Ryjek.
Żartujesz chyba? Cała procedura, nikogo nie będzie interesować, że masz luksemburskie pozwolenie. Wwieźć broń z EKB i owszem ale żadnych "zamian pozwolenia" z dnia na dzień.
KKS PERKUN :) .38Spl ; 6,35x15,5 ;9x19 ; .22 LR ; 7,62x39 ; .22 SHORT ; 7,62x25 ; 12/76 ; 9x18 ; 6,5x55 SE ; 7,62x54R ; 7,65x17SR ; .223REM ; 5,56x45 ; 5,45x39 ; 8x57IS ; .45ACP
http://www.kksperkun.pl
Awatar użytkownika
Ryjek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 312
Rejestracja: 16 października 2015, 21:47
Tematy: 20
Lokalizacja: PL
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Powrot do Polski a... bron

Post autor: Ryjek »

Skoro prawo jazdy można zamienić wewnątrz UE, to czemu nie pozwolenie wydane w innym kraju Unii?

Ale nie ważne i proszę napiszcie jak płynnie uzyskać pozwolenie polskie, żeby nie trzeba było oddawać broni do depozytu?
Awatar użytkownika
FranekDolas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 461
Rejestracja: 24 października 2011, 10:21
Tematy: 2
Lokalizacja: Straża
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Powrot do Polski a... bron

Post autor: FranekDolas »

W zależności od tego jakiego rodzaju broń chcesz posiadać i jakie pozwolenie chcesz uzyskać ścieżki będą różne ale najkrótsza to pewnie sport/kolekcja i jak by nie kombinować żeby najszybciej to załatwić to co najmniej pół roku masz z głowy. I jest to wariant ekspresowo optymistyczny.

P.s. Jak to zrobić żeby przywieźć broń i nie zdawać do depozytu nie mam pojęcia - niech się mądrzejsi wypowiedzą.
KKS PERKUN :) .38Spl ; 6,35x15,5 ;9x19 ; .22 LR ; 7,62x39 ; .22 SHORT ; 7,62x25 ; 12/76 ; 9x18 ; 6,5x55 SE ; 7,62x54R ; 7,65x17SR ; .223REM ; 5,56x45 ; 5,45x39 ; 8x57IS ; .45ACP
http://www.kksperkun.pl
Ligenza
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 121
Rejestracja: 23 kwietnia 2015, 10:45
Tematy: 0
Lokalizacja: Wysokie Mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Powrot do Polski a... bron

Post autor: Ligenza »

Może wyjściem będzie "odsprzedaż" komuś zaufanemu?
FNmaniak: FN1900, FN 1905, FN1906, FN 1910/22, HP 35, FN M150, FN Model 1912(?) Short .
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Powrot do Polski a... bron

Post autor: Leśny Dziadek »

FranekDolas pisze:W zależności od tego jakiego rodzaju broń chcesz posiadać i jakie pozwolenie chcesz uzyskać ścieżki będą różne ale najkrótsza to pewnie sport/kolekcja i jak by nie kombinować żeby najszybciej to załatwić to co najmniej pół roku masz z głowy. I jest to wariant ekspresowo optymistyczny.

P.s. Jak to zrobić żeby przywieźć broń i nie zdawać do depozytu nie mam pojęcia - niech się mądrzejsi wypowiedzą.
1. Tak jak pisze Franek - odsprzedać komuś zaufanemu
2. Zapisać się do stowarzyszenia kolekcjonerskiego, zrobić badania, złożyć wniosek (da się w ciągu tygodnia)
3. Oczekiwać egzaminu, wkuwając polskie przepisy

W ciągu miesiąca jak masz szczęście będzie zorganizowany egzamin (zależy od WPA, niektóre robią zbiorowe i oczekują na "odpowiednią ilość" kandydatów) i otrzymasz pozwolenie. Wtedy odkupujesz swoją broń i po temacie.
Awatar użytkownika
FranekDolas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 461
Rejestracja: 24 października 2011, 10:21
Tematy: 2
Lokalizacja: Straża
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Powrot do Polski a... bron

Post autor: FranekDolas »

Nie napisał jaką broń ma itd. Najprościej i najpewniej jednak pewnie będzie przez klub sportowy będący jednocześnie stowarzyszeniem kolekcjonerskim. Po co egzamin w WPA ? Droższy i ryzyko oblania większe a zyska tylko, że powyżej 12mm i ew. sygnałowa itp.
A patent z "odsprzedaniem" z możliwością "odkupienia" chyba najprostszy i najlepszy. Pomysł ze zdaniem do depozytu najgorszy - miesiąc temu kupiłem od wdowy 4szt. broni. Była w depozycie prawie rok, po prostu jaja. Każda sztuka brudna nieprawdopodobnie a nie wierzę, że poprzednie właściciel zostawił ją w takim stanie. Po prostu tłukli z tego ile wlezie i kto chciał. Żenada ale tak to wygląda bo wiem od kolegi policjanta, który często wpada do WPA z "ciekawości" i potwierdził, że nikt się nie szczypie tam z naszą bronią.
KKS PERKUN :) .38Spl ; 6,35x15,5 ;9x19 ; .22 LR ; 7,62x39 ; .22 SHORT ; 7,62x25 ; 12/76 ; 9x18 ; 6,5x55 SE ; 7,62x54R ; 7,65x17SR ; .223REM ; 5,56x45 ; 5,45x39 ; 8x57IS ; .45ACP
http://www.kksperkun.pl
tomek5
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 372
Rejestracja: 12 sierpnia 2011, 21:19
Tematy: 20
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Powrot do Polski a... bron

Post autor: tomek5 »

A ja się cieszę ,że wracasz do Polski.
Szkoda mi obecnej emigracji ,która buduje zagraniczną gospodarkę.
Rozumiem ,że nie robią tego dla przyjemności lecz z potrzeby i braku perspektyw
i tym bardziej cieszy mnie każdy kto wraca do Ojczyzny.
Awatar użytkownika
Ryjek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 312
Rejestracja: 16 października 2015, 21:47
Tematy: 20
Lokalizacja: PL
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Powrot do Polski a... bron

Post autor: Ryjek »

No to fatalnie, jeśli tak źle traktują broń złożoną do depozytu. Straciłem ochotę na takie rozwiązanie...
W sumie jestem maniakiem broni krótkiej (i narazie tylko takową posiadam), więc myślałem o pozwoleniu do celów sportowych jak i kolekcjonerskich.

Dziękuję za Wasze rady, np. za podpowiedź o chwilowym "odsprzedaniu" broni.
Pomysł nawet ciekawy, ale widzę potencjalny problem - na taki myk potrzebne będą dwie zgody - WPA z Polski (bo to jak zakup broni za granicą) oraz Ministerstwa Sprawiedliwości z Luksemburga (bez ich zgody nie mogę broni odsprzedać za granicę) na każdą ze sztuk broni. Oznacza to za każdym razem opłaty...

Bardziej na dzień dzisiejszy widzę to tak:
1. Zapisanie się do klubu w Polsce (sportowo-kolekcjonerskiego)
2. Odnowienie patentu i licencji w Polsce (będąc nadal zameldowanym w Luksemburgu).
3. Zrobienie badań (mając nadal meldunek w Luksemburgu)
4. Złożenie wniosku w WPA w Polsce (podając miejsce stałego zamieszkania w Polsce, a w Luksemburgu jeszcze przez 1 miesiąc się nie wymeldowywać, dzięki czemu mam nadal pozwolenie luksemburskie, a formalności w WPA już będą w biegu).
5. Otrzymuję promesy w Polsce i wtedy wymeldowuję się z Luksemburga i zgłaszaam w Ministerstwie Sprawiedliwości Luksemburga, że wyprowadzam się i chcę zabrać mienie ze sobą - zgoda na wywóz).
6. W WPA w Polsce daję znać, że na poczet kilku promes wnoszę o rejestrację mojej broni z zagranicy).

Powodzenie punktów 4-6 zależeć będzie niestety od zrozumienia przez WPA sytuacji, ale przecież musi być jakiej wyjście, bo przecież cała ta sytuacja wygląda na błędne koło...

Nie znacie nikogo, kto wracał z emigracji z bronią?
Awatar użytkownika
Ryjek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 312
Rejestracja: 16 października 2015, 21:47
Tematy: 20
Lokalizacja: PL
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Powrot do Polski a... bron

Post autor: Ryjek »

tomek5 pisze:A ja się cieszę ,że wracasz do Polski.
Szkoda mi obecnej emigracji ,która buduje zagraniczną gospodarkę.
Rozumiem ,że nie robią tego dla przyjemności lecz z potrzeby i braku perspektyw
i tym bardziej cieszy mnie każdy kto wraca do Ojczyzny.
No bo ile można za tą granicą wytrzymać :)
Awatar użytkownika
FranekDolas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 461
Rejestracja: 24 października 2011, 10:21
Tematy: 2
Lokalizacja: Straża
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Powrot do Polski a... bron

Post autor: FranekDolas »

Wybacz ale broń to nie normalne "mienie". Nie przejdzie Ci ten numer z promesami i przywiezieniem własnej broni. Poza tym widzę, że przywozisz z Luksemburga przekonanie, że urząd jest dla Ciebie a nie Ty dla urzędu - niestety w Polsce nie możesz liczyć na przychylność zwłaszcza w TYCH urzędach. Wszystko będzie musiało odbyć się zgodnie z przepisami UOBiA i uwierz mi nikt i na nic nie przymknie oka.
KKS PERKUN :) .38Spl ; 6,35x15,5 ;9x19 ; .22 LR ; 7,62x39 ; .22 SHORT ; 7,62x25 ; 12/76 ; 9x18 ; 6,5x55 SE ; 7,62x54R ; 7,65x17SR ; .223REM ; 5,56x45 ; 5,45x39 ; 8x57IS ; .45ACP
http://www.kksperkun.pl
Ligenza
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 121
Rejestracja: 23 kwietnia 2015, 10:45
Tematy: 0
Lokalizacja: Wysokie Mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Powrot do Polski a... bron

Post autor: Ligenza »

Podobnie jak Kolega FranekDolas uważam, że papierologia i koszta dotyczące przewozu broni między krajami Cię nie ominą. Nawet nasz papier to Uprzednia zgoda przewozowa nie zaś zakupowa. Czyli logicznie rzecz biorąc, sposób wejścia w posiadanie przewożonej broni jest bez znaczenia (ma być tylko legalny), ważny jest fakt przekraczania granicy.
Zanim zaczniesz kombinować dowiedz się u siebie jak to wygląda.
FNmaniak: FN1900, FN 1905, FN1906, FN 1910/22, HP 35, FN M150, FN Model 1912(?) Short .
mwprotection
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 16 listopada 2017, 18:20
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Powrot do Polski a... bron

Post autor: mwprotection »

Witam wszystkich,
chcial bym pociagnac temat odnosnie miejsca zamieszkania.
Zyje i pracuje w Londynie ale moj rodzinny dom gdzie jestem zameldowany jest w Polsce. Nosze sie z zamiarem zrobienia pozwolenia na bron do celow sportowych (mieszkajac w angli wiaze sie to z przyjazdami do polski na szkolenie do klubu oraz zdanie egzaminu)

problem pojawia sie pod koniec a dokladniej o to czy policja wyda mi pozwolenie jesli moje miejsce zamieszkania to Anglia ale dom rodzinny gdzie jestem zameldowany jest w Polsce. Dodam jeszzcze ze takie pozwolenie chcialem zrobic do celow sportowych zeby jezdzic na zawody i uczyc sie strzelania dynamicznego:)

Ktos mi podpowie czy da sie to ominac ???
coolik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 75
Rejestracja: 07 lutego 2017, 20:24
Tematy: 0
Lokalizacja: Wro
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Powrot do Polski a... bron

Post autor: coolik »

Wydaje mi się to trochę ryzykowne, ale podstaw, żeby powiedzieć że się nie uda to nie mam.
Musisz pamiętać, że WPA interesuje adres zamieszkania/stałego pobytu, a nie zameldowania. Wniosek składasz tam gdzie mieszkasz, a nie gdzie jesteś zameldowany.
Dodatkowo, jeszcze wchodzi w grę wizyta dzielnicowego i wywiad środowiskowy. Jeśli będziesz miał szczęście i dzielnicowy będzie rozmawiał tylko z Tobą to może Ci się uda. Z drugiej strony jak Ty powiesz, że mieszkasz na stałe w Polsce, a nie dzielnicowy popyta sąsiadów i jeden powie, że Ty mieszkasz przecież w UK, to może być gruba wtopa.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”