WPA Warszawa po nowemu

Moderator: Moderatorzy WBP

KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Warszawa po nowemu

Post autor: KG92RS »

Panowie, weźcie pod uwagę, że to KPA decyduje, jaką drogą (i w jakiej formie) można wysłać pismo do urzędu, żeby dochować terminu. Mail nie jest taką drogą. A skan dokumentu, nie jest dokumentem... WPA omija prawo -> fakt, to dla nas wygodne, ale o tyle niebezpieczne, że WPA może nagle "zmienić interpretację"... I wtedy wszyscy, którzy akurat mają takie rejestracje "w toku", obudzą się z ręką w nocniku. Po sam łokieć... Warto o tym pamiętać.
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Warszawa po nowemu

Post autor: oscyp »

zapomnieliście chyba, że ePUAP daje taką możliwość i jest to jak najbardziej oficjalna i pewna droga
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Warszawa po nowemu

Post autor: KG92RS »

oscyp pisze:zapomnieliście chyba, że ePUAP daje taką możliwość i jest to jak najbardziej oficjalna i pewna droga
Owszem, ale zapomniałeś o jednym -> skan dokumentu, nie jest dokumentem... Żeby bezpiecznie skorzystać z ePUAP, musisz mieć fakturę w wersji elektronicznej, z kompletem podpisów...
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Warszawa po nowemu

Post autor: oscyp »

What? Czy kiedykolwiek dawałeś w WPA oryginał faktury!?
Ode mnie zawsze dostawali kopie, nawet nigdy nie brałem oryginału ze sobą.
Zresztą ma to swoje uzasadnienie w kpa i to nie jest widzimisię moje czy WPA.
Awatar użytkownika
lto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 29 listopada 2014, 14:00
Tematy: 10
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Warszawa po nowemu

Post autor: lto »

IMHO wystarczy faktura w formie elektronicznej (można poprosić sklep o przesłanie na e-mail). Nie musi być podpisana.

Ale to co KG92RS napisał jest bardzo ważne - wysyłanie do WPA czegokolwiek e-mailem/faksem to ryzyko, ale rejestrowanie w ten sposób broni to już zahacza o szaleństwo.
Już abstrahując od dobrej czy złej woli organu, to e-maile czasem nie docierają do odbiorcy.

W przypadku wysłania ePUAP-em mamy potwierdzenie dostarczenia oraz udokumentowane wysłanie konkretnej treści.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Warszawa po nowemu

Post autor: KG92RS »

oscyp pisze:What? Czy kiedykolwiek dawałeś w WPA oryginał faktury!?
Nie, ale zawsze mam go ze sobą. Staram się zawsze brać od sprzedawcy oryginał (dla mnie) i kopię (dla WPA) -> kopię faktury, czyli drugi egzemplarz z napisem "kopia", a nie ksero. Teraz jest trochę łatwiej, bo WPA może sobie samo poświadczyć zgodność kopii (ksera) z oryginałem. Zgodnie z "regułami sztuki", powinni wziąć od Ciebie oryginał, zrobić z niego ksero i na nim poświadczyć zgodność (bo sami kopiowali) -> tak, jak robi to notariusz.

Mamy przepisy, które nie nadążyły za postępem technologicznym... Wszystkie uproszczenia (mail, ksero,skan, ePUAP...) są bardzo wygodne, ale musimy sobie zdawać sprawę, że - nawet jeśli "druga strona" przystaje na ich stosowanie lub nawet to sugeruje - niesie to z sobą pewne zagrożenia.
Awatar użytkownika
lto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 29 listopada 2014, 14:00
Tematy: 10
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Warszawa po nowemu

Post autor: lto »

Dobra, ale ePUAP to nie jest żadne dobrodziejstwo ze strony WPA - muszą to zaakceptować i już. Dlatego nie ma co wymieniać tego w jednym zdaniu z e-mailami i faksami.

Wysyłając ePUAP-em:
- mamy potwierdzenie, że urząd otrzymał pismo,
- mamy potwierdzenie daty,
- mamy potwierdzenie treści,
- zrobiliśmy zadość KPA.

W przypadku innych metod mamy nic. Nawet wysłanie pocztą jest słabe, bo mamy tylko potwierdzenie wysłania CZEGOŚ i ew. potwierdzenie odbioru.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Warszawa po nowemu

Post autor: KG92RS »

lto pisze:IMHO wystarczy faktura w formie elektronicznej (można poprosić sklep o przesłanie na e-mail). Nie musi być podpisana.
Z podatkowego punktu widzenia, obrocie gospodarczym - oczywiście. Ale nie wiem, gdzie to jest napisane -> jeśli w ustawach "fiskalnych", to jakie ma to przełożenie na KPA? Szczerze mówią, nie wiem, w jakich przepisach jest definicja pojęcia "dokument"... Kiedyś, znajomy sędzia powiedział mi, że jeśli "dokument w wersji elektronicznej", to tylko z podpisami. Fakt, było to już ładne parę lat temu, więc może coś się zmieniło.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Warszawa po nowemu

Post autor: KG92RS »

lto pisze:Dobra, ale ePUAP to nie jest żadne dobrodziejstwo ze strony WPA - muszą to zaakceptować i już.
Oczywiście. O ile dysponujemy fakturą w wersji elektronicznej. Skan zrobiony przez nas, nie jest "fakturą w wersji elektronicznej".
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Warszawa po nowemu

Post autor: oscyp »

@KG92RS, nie wiem w której równoległej rzeczywistości stosowane są takie "reguły sztuki", ale wracając do tematu rejestrowania kiedy nie jest nam dane wyrobić się w czasie osobiście - ePUAP jest do tego celu wystarczający i odpowiedni. Tak jak pisali poprzednicy, pisma złożone tą drogą są równoważne z papierowym odpowiednikiem rzuconym na blat w WPA i czy się to komu podoba czy nie - mają obowiązek to respektować, a w razie co masz UPP (Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia) wraz z datą, sygnaturą itp. = swojego obowiązku dochowałeś.

Co do samej kopii, od 1 Maja 2004 r. podpis zarówno sprzedawcy jak i klienta nie jest wymagany ani na oryginale ani na kopii faktury. Wstawiasz to jako załącznik do pisma w ePUAP i gotowe.
Zresztą gdzieś tu na forum był chyba cały wątek o rejestracji przez ePUAP.

Simple as it is.

--- edit ---
KG92RS pisze:
lto pisze:Dobra, ale ePUAP to nie jest żadne dobrodziejstwo ze strony WPA - muszą to zaakceptować i już.
Oczywiście. O ile dysponujemy fakturą w wersji elektronicznej. Skan zrobiony przez nas, nie jest "fakturą w wersji elektronicznej".
Na jakiej podstawie uważasz, że jako załącznik w ePUAP możesz wysłać jedynie "fakturę w wersji elektronicznej", a nie kopię dokumentu, który posiadasz?
Ostatnio zmieniony 10 listopada 2018, 14:33 przez oscyp, łącznie zmieniany 1 raz.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Warszawa po nowemu

Post autor: KG92RS »

oscyp pisze:Tak jak pisali poprzednicy, pisma złożone tą drogą są równoważne z papierowym odpowiednikiem rzuconym na blat w WPA i czy się to komu podoba czy nie - mają obowiązek to respektować
(...)
Na jakiej podstawie uważasz, że jako załącznik w ePUAP możesz wysłać jedynie "fakturę w wersji elektronicznej", a nie kopię dokumentu, który posiadasz?
Jeżeli składasz pismo przez ePUAP, podpisujesz jest swoim profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym.Wtedy jest to dokument i masz rację, każda instytucja musi go respektować na równi z "papierem". W przypadku rejestracji broni, do swojego pisma, w stylu "proszę o rejestrację.... bla bl bla" (które możesz podpisać profilem zaufanym lup podpisem elektronicznym - i to musi być respektowane przez WPA), musisz załączyć fakturę.

Art. 13.2 UoUiA "Rejestracji dokonuje się na podstawie dowodu nabycia broni"

Dowód nabycia broni, czyli faktura w tym przypadku, to DOKUMENT wystawiony przez sprzedawcę. Wykonana przez nabywcę KOPIA dokumentu, NIE JEST DOKUMENTEM (to jest kluczowe). Więc nie może być podstawą rejestracji broni. Robiąc inaczej WPA łamie prawo. Nawet w księgowości, jeśli zgubisz fakturę i masz tylko jej kopię,to nie możesz jej użyć -> musisz uzyskać duplikat od sprzedawcy...
Żeby kopia dokumentu była dokumentem, musi zostać poświadczona jej zgodność z oryginałem. Może to zrobić notariusz lub - o ile pamiętam, od zeszłorocznej nowelizacji KPA - upoważniony pracownik instytucji przyjmującej dokument.

Spróbuj pójść np. do sądu wieczystoksięgowego z kserokopią aktu notarialnego (to przecież kopia dokumentu, który posiadasz) -> pogonią Cię na drzewo....

Jak już pisałem,mamy przepisy, które nie nadążają za postępem technologicznym. WPA robi to,co robi, żeby wszystkim było wygodniej, naciągając i łamiąc prawo (bo nikt się tego nie czepia... bo zdrowy rozsądek itp.). Większość z Was broni takiego ich działania bo to w Waszym interesie. ALE! Czym takie łamanie prawa różni się np. od zmiennych i głupich interpretacji dotyczących użyczania broni? Po to mamy prawo, żeby go przestrzegać. Wszyscy...

Jeśli zaś chodzi o "reguły sztuki" -> spróbuj pójść do notariusza ze zrobioną już kopią i oryginałem i poproś o poświadczenie. Notariusz sam zrobi kopię i ją podpisze (zrobioną przez Ciebie zignoruje) -> żeby mieś pewność, że kopia jest identyczna. Jeżeli u jakiegokolwiek notariusza spotkałeś się z inną praktyką -> trzymaj się od niego z daleka, bo pisząc akt, będzie tak samo "skrupulatny" i będziesz miał potem kłopoty.

WPA powinno postępować tak samo -> robiąc ksero, skan itp. możesz zmodyfikować wynik. Na jakiej podstawie WPA ma stwierdzić, że Twoja kopia jest identyczna z oryginałem? A może Twoje kopie są tak ładne, że wyglądają jak oryginał? Np. z kolorowej laserówki... Wtedy Ty popełniasz przestępstwo, bo wprowadzasz w błąd urzędnika państwowego...
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Warszawa po nowemu

Post autor: oscyp »

Hmm muszę przyznać, że coś w tym jest co mówisz.
Ciekawa i całkiem świeża dyskusja jest też TUTAJ
Ale skoro tak, to wychodzi na to, że pewnie 3/4 posiadaczy broni w PL ma ją zarejestrowaną nielegalnie (bo np zostawili zwykłą kopię faktury w WPA).
Ciekawe czy WPA mają jakieś wytyczne "z góry" w tej sprawie, czy dziwnym trafem tacy wszyscy mili i uprzejmi i idą na rękę (coś nie chce mi się wierzyć).
Awatar użytkownika
kermorvan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 49
Rejestracja: 11 kwietnia 2015, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Warszawa po nowemu

Post autor: kermorvan »

Ale ustawa mówi tylko, że dokonuje się rejestracji broni na podstawie dowodu nabycia broni.
Nigdzie nie jest napisane, że musimy zostawić ten dowód nabycia w WPA. Ja zawsze zostawiam ksero, bo w sklepie i tak mi tę fakturę kserują dla WPA, ale przy rejestracji pokazuję oryginał faktury, który potem zabieram ze sobą.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Warszawa po nowemu

Post autor: KG92RS »

kermorvan pisze: Nigdzie nie jest napisane, że musimy zostawić ten dowód nabycia w WPA. Ja zawsze zostawiam ksero, bo w sklepie i tak mi tę fakturę kserują dla WPA,
To jest to, o czym pisałem: od zeszłego roku, sami mogą sobie poświadczyć za zgodność. Nawet mogą sobie sami ksero zrobić, ale robią to BARDZO oszczędnie, bo jest tak przechodzone, że ledwo coś widać. Wcześniej zabierali, co przyniosłeś - łaskawie pozwalając zrobić zdjęcie...
Tomtap
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 612
Rejestracja: 31 października 2018, 09:47
Tematy: 20
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Warszawa po nowemu

Post autor: Tomtap »

KG92RS pisze:Wcześniej zabierali, co przyniosłeś - łaskawie pozwalając zrobić zdjęcie...
nie mogą zabrać oryginału faktury bo to jedyny dowód potwierdzający, że nabyłeś tę broń i masz prawo do reklamacji. normalnie powinni sami zrobić ksero i oddać oryginał, ale chyba już wszyscy nauczyli się przynosić od razu kopie. ja odruchowo daję kopię i oryginał do potwierdzenia.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”