Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

WPA Gdańsk - po staremu

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
dect
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 283
Rejestracja: 2007-11-27, 16:10
Lokalizacja: POZ -> 3m
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontaktowanie:
Status: Offline

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Postautor: dect » 2019-03-22, 08:49



RandomHobo
Posty: 5
Rejestracja: 2014-10-04, 20:47
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Postautor: RandomHobo » 2019-04-28, 00:08

Hej,
Mam głupie pytanie, ale doszła mnie plotka, że Gdańskie WPA wymaga osobostartów na pozw. sportowe. Prawda to?
Plotka jak plotka, nie znam więcej szczególów ponad powyższe stwierdzenie. Gdybym miał w ciemno strzelać, to bym założył, że bez startów dają minimum sztuk na pozwolenie, ze startami więcej.
Pozdrawiam


piotrw87
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 2018-02-16, 09:50
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Postautor: piotrw87 » 2019-04-28, 15:55

RandomHobo pisze:Hej,
Mam głupie pytanie, ale doszła mnie plotka, że Gdańskie WPA wymaga osobostartów na pozw. sportowe. Prawda to? [...]
Pozdrawiam


Dołączyłem jeden start w trzech konkurencjach, ubiegałem się o 6 na sport i 10 na kolekcje plus dopuszczenie i tyle dostałem.


nzpetter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 2016-10-08, 02:00
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Postautor: nzpetter » 2019-05-05, 09:56

RandomHobo pisze:Hej,
Mam głupie pytanie, ale doszła mnie plotka, że Gdańskie WPA wymaga osobostartów na pozw. sportowe. Prawda to?
Plotka jak plotka, nie znam więcej szczególów ponad powyższe stwierdzenie. Gdybym miał w ciemno strzelać, to bym założył, że bez startów dają minimum sztuk na pozwolenie, ze startami więcej.
Pozdrawiam


Decyzja o wydaniu pozwolenia na broń zawiera 3 elementy:
    * rodzaj broni (centralnego zapłonu, bocznego zapłonu, gładkolufowa, czarnoprochowa)
    * cel posiadania broni (sportowy, kolekcjonerski)
    * liczbę sztuk broni

O ile rodzaj broni i cel posiadania broni jest określony w ustawie o broni i amunicji i są to elementy związane decyzji o wydanie pozwolenia na broń,
o tyle liczba sztuk broni jest elementem uznaniowym tej decyzji. Czyli do ilości sztuk broni musisz przekonać argumentami lokalne WPA.
I teraz w związku z tym liczba startów wykazuje Twoją "aktywność" sportową.

WPA nie może "wymagać" startów, gdyż za ważną przyczynę posiadania broni do celów sportowych jest udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim, posiadanie kwalifikacji sportowych, o których mowa w art. 10b, oraz licencji właściwego polskiego związku sportowego (art 10 ust. 3 pkt 3 Uobia).
Ponieważ ustawa nie mówi nic osobostartach, a jest to element regulaminu PZSS - wymaganie ich podczas składania wniosku o pozwolenie na broń jest działaniem bezprawnym, nieujętym w przepisach. Może natomiast wnosić od Ciebie o podanie informacji o ilości osobostartów, które masz.

Czyli możesz nie mieć startów podczas składania wniosku o pozwolenie na broń, jednakże zgodnie z art. 77 par. 1 KPA "Organ administracji publicznej jest obowiązany w sposób
wyczerpujący zebrać i rozpatrzyć cały materiał dowodowy". Co oznacza że organ ma prawo uzależnić ilość sztuk broni od Twojego zaangażowania w sport strzelecki.
Czyli organ może na podstawie art. 75 par. 2 KPA ("Jeżeli przepis prawa nie wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia właściwego organu administracji, organ administracji publicznej odbiera od strony, na jej wniosek, oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe zeznania") złożyć wniosek o uzupełnienie materiału dowodowego, poprzez podanie liczby osobostartów.
Ostatnio zmieniony 2019-05-05, 09:58 przez nzpetter, łącznie zmieniany 1 raz.


RandomHobo
Posty: 5
Rejestracja: 2014-10-04, 20:47
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Postautor: RandomHobo » 2019-05-05, 17:39

nzpetter pisze:WPA nie może "wymagać" startów, gdyż za ważną przyczynę posiadania broni do celów sportowych jest udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim, posiadanie kwalifikacji sportowych, o których mowa w art. 10b, oraz licencji właściwego polskiego związku sportowego (art 10 ust. 3 pkt 3 Uobia).
Ponieważ ustawa nie mówi nic osobostartach, a jest to element regulaminu PZSS - wymaganie ich podczas składania wniosku o pozwolenie na broń jest działaniem bezprawnym, nieujętym w przepisach. Może natomiast wnosić od Ciebie o podanie informacji o ilości osobostartów, które masz.


Wiem, dlatego wspomniana przeze mnie plotka wydała mi się co najmniej dyskusyjna. Z lektury forum wiem, że typową praktyką jest uzależnianie ilości sztuk broni od osobostartów. Natomiast to, co słyszałem wydało mi się na tyle nieprawdopodobne (gdyby WPA gdańskie upierało się przy startach działając bezprawnie, to na strzelam, że na 150% byłoby o tym słychać tutaj na forum), że chciałem to zweryfikować zadając pytanie. Takie mam skrzywienie, że staram się weryfikować to, co wyda mi się mało prawdopodobne. Ale raczej będę mógł przekazać mojemu źródłu, że jego źródło coś musiało pokręcić.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2019-05-05, 17:42 przez RandomHobo, łącznie zmieniany 1 raz.



Wróć do „Prawo i broń - WBP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: korek, kuras999, Zawisz i 5 gości