WPA Gdańsk - po staremu

Moderator: Moderatorzy WBP

RandomHobo
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 04 października 2014, 20:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Post autor: RandomHobo »

Hej,
Mam głupie pytanie, ale doszła mnie plotka, że Gdańskie WPA wymaga osobostartów na pozw. sportowe. Prawda to?
Plotka jak plotka, nie znam więcej szczególów ponad powyższe stwierdzenie. Gdybym miał w ciemno strzelać, to bym założył, że bez startów dają minimum sztuk na pozwolenie, ze startami więcej.
Pozdrawiam
piotrw87
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 49
Rejestracja: 16 lutego 2018, 09:50
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Post autor: piotrw87 »

RandomHobo pisze:Hej,
Mam głupie pytanie, ale doszła mnie plotka, że Gdańskie WPA wymaga osobostartów na pozw. sportowe. Prawda to? [...]
Pozdrawiam
Dołączyłem jeden start w trzech konkurencjach, ubiegałem się o 6 na sport i 10 na kolekcje plus dopuszczenie i tyle dostałem.
nzpetter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 08 października 2016, 02:00
Tematy: 10
Lokalizacja: Elbląg
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Post autor: nzpetter »

RandomHobo pisze:Hej,
Mam głupie pytanie, ale doszła mnie plotka, że Gdańskie WPA wymaga osobostartów na pozw. sportowe. Prawda to?
Plotka jak plotka, nie znam więcej szczególów ponad powyższe stwierdzenie. Gdybym miał w ciemno strzelać, to bym założył, że bez startów dają minimum sztuk na pozwolenie, ze startami więcej.
Pozdrawiam
Decyzja o wydaniu pozwolenia na broń zawiera 3 elementy:
  • * rodzaj broni (centralnego zapłonu, bocznego zapłonu, gładkolufowa, czarnoprochowa)
  • * cel posiadania broni (sportowy, kolekcjonerski)
  • * liczbę sztuk broni
O ile rodzaj broni i cel posiadania broni jest określony w ustawie o broni i amunicji i są to elementy związane decyzji o wydanie pozwolenia na broń,
o tyle liczba sztuk broni jest elementem uznaniowym tej decyzji. Czyli do ilości sztuk broni musisz przekonać argumentami lokalne WPA.
I teraz w związku z tym liczba startów wykazuje Twoją "aktywność" sportową.

WPA nie może "wymagać" startów, gdyż za ważną przyczynę posiadania broni do celów sportowych jest udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim, posiadanie kwalifikacji sportowych, o których mowa w art. 10b, oraz licencji właściwego polskiego związku sportowego (art 10 ust. 3 pkt 3 Uobia).
Ponieważ ustawa nie mówi nic osobostartach, a jest to element regulaminu PZSS - wymaganie ich podczas składania wniosku o pozwolenie na broń jest działaniem bezprawnym, nieujętym w przepisach. Może natomiast wnosić od Ciebie o podanie informacji o ilości osobostartów, które masz.

Czyli możesz nie mieć startów podczas składania wniosku o pozwolenie na broń, jednakże zgodnie z art. 77 par. 1 KPA "Organ administracji publicznej jest obowiązany w sposób
wyczerpujący zebrać i rozpatrzyć cały materiał dowodowy". Co oznacza że organ ma prawo uzależnić ilość sztuk broni od Twojego zaangażowania w sport strzelecki.
Czyli organ może na podstawie art. 75 par. 2 KPA ("Jeżeli przepis prawa nie wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia właściwego organu administracji, organ administracji publicznej odbiera od strony, na jej wniosek, oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe zeznania") złożyć wniosek o uzupełnienie materiału dowodowego, poprzez podanie liczby osobostartów.
Ostatnio zmieniony 05 maja 2019, 09:58 przez nzpetter, łącznie zmieniany 1 raz.
-----------------------------------------
Obrazek
RandomHobo
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 04 października 2014, 20:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Post autor: RandomHobo »

nzpetter pisze: WPA nie może "wymagać" startów, gdyż za ważną przyczynę posiadania broni do celów sportowych jest udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim, posiadanie kwalifikacji sportowych, o których mowa w art. 10b, oraz licencji właściwego polskiego związku sportowego (art 10 ust. 3 pkt 3 Uobia).
Ponieważ ustawa nie mówi nic osobostartach, a jest to element regulaminu PZSS - wymaganie ich podczas składania wniosku o pozwolenie na broń jest działaniem bezprawnym, nieujętym w przepisach. Może natomiast wnosić od Ciebie o podanie informacji o ilości osobostartów, które masz.
Wiem, dlatego wspomniana przeze mnie plotka wydała mi się co najmniej dyskusyjna. Z lektury forum wiem, że typową praktyką jest uzależnianie ilości sztuk broni od osobostartów. Natomiast to, co słyszałem wydało mi się na tyle nieprawdopodobne (gdyby WPA gdańskie upierało się przy startach działając bezprawnie, to na strzelam, że na 150% byłoby o tym słychać tutaj na forum), że chciałem to zweryfikować zadając pytanie. Takie mam skrzywienie, że staram się weryfikować to, co wyda mi się mało prawdopodobne. Ale raczej będę mógł przekazać mojemu źródłu, że jego źródło coś musiało pokręcić.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 05 maja 2019, 17:42 przez RandomHobo, łącznie zmieniany 1 raz.
Ner0n
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 81
Rejestracja: 01 kwietnia 2019, 13:26
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Post autor: Ner0n »

Orientuje się ktoś czy WPA Gdańsk akceptuje wydruki z portalu PZSS czy też jak na południu wymyślili że bez pieczątki ani rusz? Może ktoś ostatnio składał i dostał pozwolenie i podzieli się wiedzą?
EyraCk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 40
Rejestracja: 13 lutego 2018, 03:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Post autor: EyraCk »

A pieczątek do jakich druków oni niby potrzebują skoro od nowego roku WPA ma dostęp do portalu i uprawnień osób zrzeszonych w PZSS?
Ner0n
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 81
Rejestracja: 01 kwietnia 2019, 13:26
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Post autor: Ner0n »

Awatar użytkownika
Hoz85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 626
Rejestracja: 26 czerwca 2018, 22:33
Tematy: 10
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Post autor: Hoz85 »

Gdyby WPA w Gdańsku robiło problemy z patentem i licencją z systemu PZSS możesz być pewien, że:
1. Znalazłbyś informacje o tym fakcie tutaj
2. Jeżeli jesteś członkiem trójmiejskiego klubu - na pewno został byś poinformowany o tym w klubie.

Kwestia pieczątki na wydruku musiała być incydentalna bo szybko umarła i nie była już poruszana w tematach poświęconych innym WPA.

Składaj kwity i cierpliwie czekaj 2 miesiące na decyzje :532:
Ostatnio zmieniony 02 czerwca 2019, 10:41 przez Hoz85, łącznie zmieniany 1 raz.
Ner0n
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 81
Rejestracja: 01 kwietnia 2019, 13:26
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Post autor: Ner0n »

WPA Wrocław i WPA Katowice wymagają "oryginałów" lub plastiku - aktualne info z forum Braterstwa, stąd mojej pytanie. Dobrze wiedzieć że w Gdańsku jest po ludzku :)

I tak zamierzałem składać wydruki z portalu i ewentualnie działać dalej jak mieliby obiekcje.

Dzięki za info - teraz mogę spokojnie czekać aż PZSS zatwierdzi mi licencję i szybko złożyć jak już będzie gotowa.
meca66
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 24
Rejestracja: 26 października 2017, 05:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Post autor: meca66 »

Witam,
mam pytanie, czy któryś z kolegów składał wniosek o pozwolenie sportowe/kolekcnonerskie/dopuszczenie do WPA Gdańsk w ostatnim czasie? interesuje mnie, jak długo obecnie procedowane są wnioski, czy tradycyjnie trzeba czekać 60 dni :(

Pozdrawiam serdecznie.
Ner0n
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 81
Rejestracja: 01 kwietnia 2019, 13:26
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Post autor: Ner0n »

Składałem 24.06 - nadal toku.

Ze względu na mój urlop wywiad środowiskowy miałem dopiero 14.07, co niestety spowodowało przedłużenie o kolejne 30 dni z powodu konieczności umożliwienia zapoznanina się z materiałem dowodowym. Mam nadzieję że w pzyzłym tygodniu będzie, bo w klubie mam niedługo możliwość udzialu w kursie ale potrzebna własna broń :). Rozmawiałem z WPA i i twierdzą że powinienem sie wyrobić.
meca66
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 24
Rejestracja: 26 października 2017, 05:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Post autor: meca66 »

Dzięki za info,
ja składałem 15.07.2019r., spotkanie z dzielnicowy miałem po 6 dniach od złożenia dokumentów, więc tak naprawdę muszę uzbroić się w cierpiwość i czekać. Zapewne sezon urlopowy ma wpływ na długość procedowania wniosków.

Pozdrawiam :-?
meca66
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 24
Rejestracja: 26 października 2017, 05:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Post autor: meca66 »

Ner0n pisze:Składałem 24.06 - nadal toku.

Ze względu na mój urlop wywiad środowiskowy miałem dopiero 14.07, co niestety spowodowało przedłużenie o kolejne 30 dni z powodu konieczności umożliwienia zapoznanina się z materiałem dowodowym. Mam nadzieję że w pzyzłym tygodniu będzie, bo w klubie mam niedługo możliwość udzialu w kursie ale potrzebna własna broń :). Rozmawiałem z WPA i i twierdzą że powinienem sie wyrobić.
I jak wyrobili się z pozwoleniem? Ja nadal czekam, nie dostałem żadnej odpowiedzi!
Pozdrawiam.
Ner0n
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 81
Rejestracja: 01 kwietnia 2019, 13:26
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Post autor: Ner0n »

meca66 pisze: I jak wyrobili się z pozwoleniem? Ja nadal czekam, nie dostałem żadnej odpowiedzi!
Pozdrawiam.
A gdzie tam. Na szczęście termin przedłużenia upływa w tym tygodniu.

Przez ten miesiąc dzwoniłem średnio raz w tygodniu do prowadzącego sprawę (tak się ugadaliśmy) ale nie miał nigdy dobrych wieści :). Trzeba mieć na uwadze że to jednak w wakacje i urlopy.
K.B.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 287
Rejestracja: 05 maja 2008, 11:39
Tematy: 18
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Gdańsk - po staremu

Post autor: K.B. »

Odnośnie do startów w zawodach: Dzwoniłem do WPA i pani powiedziała, że czym więcej startów, tym o większą liczbę broni można się starać.

Poza tym, WPA otrzymał moje podane 06.08, a dzielnicowy jeszcze mnie nie odwiedził. Czy to dobry powód do zniecierpliwienia? Czytam, że zazwyczaj w ciągu kilku dni można spodziewać się wizyty, a u mnie mijają już dwa tygodnie.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”