Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Moderator: Moderatorzy WBP

alex7371
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 359
Rejestracja: 23 lipca 2016, 07:49
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: alex7371 »

Panowie, podajcie mi tylko jeden ze stanów w USA, gdzie za strzał w plecy do uciekajacego na ulicy złodzieja nie czeka mnie prokurator, a natychmiast się tam przeprowadzę.
FridayNightSpecial
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 281
Rejestracja: 17 maja 2017, 21:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: FridayNightSpecial »

To juz bylo. Tam tez tak robic nie wolno.
Tyle ze tam nieproszony gosc wie ze w kazdej chwili moze spotkac lufe naprzeciwko swoich oczu.
Ryzyko jest znacznie wieksze.
Tu ma minimalne prawdopodobienstwo ze tak sie zdarzy.
To jest ta subtelna roznica.
Napisy na płotach w Texasie: "My nie dzwonimy na 911" sa calkiem wymowne.
Awatar użytkownika
r2d2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1049
Rejestracja: 24 czerwca 2003, 00:49
Tematy: 20
Lokalizacja: z okolicy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: r2d2 »

"quidquid Latine dictum sit, altum videtur"
https://rumble.com/ :-D https://gab.com/home :052:
alex7371
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 359
Rejestracja: 23 lipca 2016, 07:49
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: alex7371 »

Tam był UZBROJONY napastnik.
W takich przypadkach i u nas masz duże szanse.
Nie uważam, że nasze prawo jest świetne.
Nie jest.
Daleko mu.
Ale też w innych cywilizowanych krajach (w tym w USA) nikt nikomu nie pozwoli na bezkarne wymierzanie prawa na ulicy wg własnego widzimisię.
A takie posty wladnie tu czytam.
Złodziej zabrał mi pieniądze i ucieka?
Nie mogę bezkarnie mu strzelić w plecy?
Skandal...
Co za kraj.
W takim Texasie to raj...
Tyle że właśnie tak nie jest.
Realne życie w USA to nie film hollywoodzki
Choć niektórym w Polsce tak się właśnie wydaje.
MorganG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 22
Rejestracja: 19 lutego 2018, 11:28
Tematy: 0
Lokalizacja: Zabrze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: MorganG »

alex7371 pisze:Panowie czy Wy się dobrze czujecie?
Chcecie strzelać w plecy oddalającemu się z ukradzioną wam kasą lub bronią złodziejowi?
Alex, oczywiscie ze nie chcialbym strzelac do czlowieka. I pewien jestem ze zdecydowana wiekszosc normalnych ludzi tez by tego nie chciala. Ale osobiscie rozwazam przypadek Stiopy, bo nie daje mi spokoju. No bo jakby nie bylo przy aktualnych przepisach prawa gosc zostal naprawde postawiony w sytuacji bez wyjscia. A jako (mam nadzieje) przyszly posiadacz broni rodzi to u mnie POWAZNY dylemat.
Co ja bym zrobil ? No jasne, siedze sobie wygodnie w foteliku i prowadze filozoficzne rozwazania, bez presji, emocji, adrenaliny. Wiec to takie czcze gadanie poniekad. Ale co bym zrobil, jakie mam opcje w razie takiego kompletnego fuckupu ? Gosc jakims cudem oddala sie z moja bronia, i wiem ze jesli ja strace to mam PRZEWALONE ! Krzyki i prosby nie skutkuja, czy zostaje mi cokolwiek ? Szarpac sie z tym facetem pod warunkiem ze go dogonie ? A jesli nie dogonie i strace go z widzenia za najblizszym budynkiem ? Czy bym strzelal jak Stiopa ostrzegawczo ? Jasne ze jest ryzyko ze w emocjach reka drgnie i zlodziej oberwie, ale zamiar kolegi byl dla mnie jednoznaczny, nie chcial zabic czy zranic, a przestraszyc i zatrzymac. I moim zdaniem podjal najlepsza w sytuacji decyzje. Nikomu nic sie nie stalo, bron zostala odzyskana. Z drobnym detalem ze teraz go ciągają po sądach za usiłowanie zabójstwa...
A co by bylo gdyby zlodziej z moja giwera nie zatrzymal sie pomimo strzalow ostrzegawczych ? O tym wole nawet nie myslec.
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3209
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: biper »

W przypadku zaboru broni przez bandziora, to trzeba sobie jeszcze zdawać sprawę, że jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, to nie dlatego, że bandzior chce sobie ją powiesić na ścianie.
Ktoś niewinny może na skutek naszego zawahania zginąć z naszej zrabowanej broni..
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
FridayNightSpecial
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 281
Rejestracja: 17 maja 2017, 21:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: FridayNightSpecial »

To rzecz drugorzedna.
Zakladam ze bandzior juz ma bron albo dojscia a teraz chodzi o to zeby ja miec za darmo bo moze akurat trafil na frajera.
Pamieta ktos co grozi za utrate broni?
Ja jeszcze nie jestem zobowiazany to wiedziec.
katerhasser
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 98
Rejestracja: 24 kwietnia 2013, 17:34
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: katerhasser »

Nic sie nie zmieni w tym kraju w kwestii prawa do obrony z użyciem broni skoro nawet niektórzy jej legalni właściciele podważają zasadność jej użycia wobec rozbójników. :-/
Nie ma znaczenia czy rozbójnik jest przodem, bokiem czy tyłem - jesli jest w trakcie "roboty" a jego urobkiem jest cudza własność, a ja jestem tego świadkiem to powinienem mieć realne prawo do unieszkodliwienia szkodnika z użyciem tego czym dysponuję. To coś ma być skuteczne i to jak najbardziej nieadekwatnie bardziej skuteczne od szkodnika i wszelkich możliwych nawet środków ktorymi moze on dysponować.
Jako człowiek szanuję życie, zdrowie i prawa materialne i niematerialne innych osób. Rozbójnik zawsze był kimś wyjętym spod prawa ale nie dzisiaj - dzisiaj rozbójnik ma takie same prawa co ofiara i to już jest złe.
Zniewolenie umysłów jest powszechne - także wśród prokuratorów, sędziów i policjantów - tak ich uczono w akademiach i tak interpretują wszystko, zeby siebie zabezpieczyć a nie sprawiedliwego...
Potrzebna jest zmiana prawa tak aby było jasne i klarowne, żeby nie trzeba się było bać stawać w jego obronie - bo takie absurdy właśnie mamy dzisiaj.
Dlatego mamy powszechną znieczulicę, która nas oburza, oportunizm i tumiwisizm w obliczu dziejących sie na naszych oczach niegodziwości. W tramwajach, szkołach, na ulicach...
Strzał w plecy do uciekającego złodzieja to dramat, na który naraził właściciela kantoru sam złodziej. Świadomość zabicia już sama w sobie jest ogromnym ciężarem i NFZ powiniem pokrywać z automatu pomoc psychologa po takim zdarzeniu. W naszej rzeczywistosci jednak na niewinnego państwo sypie całą lawinę nieszczęść za to ze miał pecha albo odwagę przeciwstawić się złu. O tym trzeba głośno mówić :090:
Ostatnio zmieniony 10 marca 2018, 09:11 przez katerhasser, łącznie zmieniany 1 raz.
miras
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 351
Rejestracja: 03 stycznia 2005, 09:55
Tematy: 57
Lokalizacja: krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: miras »

katerhasser pisze:Nic sie nie zmieni w tym kraju w kwestii prawa do obrony z użyciem broni skoro nawet niektórzy jej legalni właściciele podważają zasadność jej użycia wobec rozbójników. :-/
:piwo:
Brawo , zgadzam się w 100%.
FreddieW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 108
Rejestracja: 03 grudnia 2011, 17:52
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: FreddieW »

Kilka dni temu w radiu mówili o wyroku sądu w sprawie ochroniarza, który strzelał jakiś rok temu do uciekającego złodzieja. Strzelał w nogi, pocisk rykoszetował i trafił delikwenta w kręgosłup - wózek inwalidzki do końca życia.

Sąd stwierdził przekroczenie obrony koniecznej i inne takie, po czym skazał faceta na 1 rok więzienia w zawieszeniu...:).
No i delikwent skarży go cywilnie o 1 mln zeta...W takim razie jest postęp czy nie w tym temacie....?

Może sąd poczuł wiatr zmian czy coś....;)
FreddieW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 108
Rejestracja: 03 grudnia 2011, 17:52
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: FreddieW »

Żeby nie było wątpliwości - nie jestem zwolennikiem strzelania w plecy złodziejowi. Ale myślę, że w przypływie adrenaliny, ludzie robią różne rzeczy, których by nie zrobili "na trzeźwo" - vide pobicia ze skutkiem śmiertelnym, kiedy faktycznie nie było takiego zamiaru a potem krokodyle łzy...
FridayNightSpecial
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 281
Rejestracja: 17 maja 2017, 21:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: FridayNightSpecial »

Racje masz ale dorosli ludzie powinni miec mozgi a tego kompletnie brakuje.
Kazdy wie ze czlowiek strzela a kula niekoniecznie leci tam gdzie sie chcialo.
Zaczac wojne mozesz a ze potem dostaniesz wp* to placzesz bo ktos byl lepszy?
Ty go tylko raz kopnales a on nie dosc ze cie kopnal to jeszcze wybil ci zęby?
Co za niesprawiedliwosc!!!
Do sądu z gościem!!!

katerhasser ma racje.
Niech sie nikt nie spodziewa ze ludzie beda sie angazowac gdy ktos kogos bije na ulicy.
Po co im to?
Zeby byc ciaganymi po sądach a przypadkowo nawet wyladowac w pi***lu i jeszcze zaplacic bandziorowi odszkodowanie ze sprawy cywilnej?
A po prostu wystarczy zeby panstwo nagradzalo takie postawy (a minimum to to zeby nie karalo) i mozemy zdziwic sie jak swiadome jest spoleczenstwo.
Odruchy Pawłowa sa nabyte.
flim
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 302
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, 20:52
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: flim »

Widziałem gdzieś artykuł jak to policjant strzelał do przestępcy i trafił postronną osobę zabijając ją. Sąd postawił zarzut morderstwa przestępcy !!!.
p.s Miałem taką historię kiedyś jak to koleś kradł u nas w pracy. Wszystko zostało nagrane przez kamery monitoringu. Zapis pokazałem policjantom zrobili sobie fotkę typa. Podpisałem jakiś kwit że im to pokazałem. Po kilku tygodniach miałem wezwanie na rozprawę w roli świadka !!! Szok był dla mnie bo nigdy nie uczestniczyłem w takiej akcji sąd, oczekiwanie na rozprawę razem z oskarżonym itp.
Ostatnio zmieniony 14 marca 2018, 22:07 przez flim, łącznie zmieniany 1 raz.
.44 Remington New Model Army IMPROVED 8"
.45 Hawken Woodsman
Awatar użytkownika
zbiszak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 286
Rejestracja: 11 września 2014, 12:42
Tematy: 18
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: zbiszak »

FreddieW pisze:Żeby nie było wątpliwości - nie jestem zwolennikiem strzelania w plecy złodziejowi.
Moim skromnym zdaniem, prawo nie może stać na straży bezprawia.
Braterstwo, KS Amator
skwarko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 44
Rejestracja: 27 lipca 2017, 20:08
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: skwarko »

Mnie się przytrafiło nawet "lustro weneckie" na komendzie policji typu: "idź pan tam do pokoju zapytaj o Krzysztofa i popatrz na tego gościa co siedzi tam na krześle, czy to ten podejrzany". No super. W innej sprawie też siedzisz na korytarzu w sądzie z jakimiś ludźmi i nie wiesz kto jest kto. Ochrony brak.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”