Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Moderator: Moderatorzy WBP

ubot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 350
Rejestracja: 21 lutego 2005, 21:58
Tematy: 0
Lokalizacja: OSS Rybieniec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: ubot »

To zawsze są ciężkie i indywidualne wybory..
Ja jednak wychodzę z założenia że "Wolę żeby mnie trzech sądziło niż sześciu niosło.."
Air Born...
Ghostdog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: Ghostdog »

Malina63 pisze:Obrona konieczna często bywa źle interpretowana .. Dlatego trzeba zagłębić się w jej definicja. Obrona konieczna występuję w sytuacji gdy nie ma innego wyjścia i musimy kogoś zaatakować jeśli jesteśmy narażeni na utratę życia.
Co to dla Ciebie znaczy, że nie mamy wyjścia ?
I love my SIGs.
martwy_kotek
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 28 maja 2016, 23:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: martwy_kotek »

denat pisze:obrona konieczna w praktyce:


Problem w tym, że kilka niezależnych źródeł podaje, zę po tym jak się obronił dokonał na nich egzekucji, ale tego już w tv nie powiedzieli, bo sprawa nie byłaby medialna :D
Awatar użytkownika
r2d2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1049
Rejestracja: 24 czerwca 2003, 00:49
Tematy: 20
Lokalizacja: z okolicy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: r2d2 »

A ja słyszałem też że zeznawał tak jak chciał a nie tak jak powinien (nie słuchał się obrońcy). Ot taki niepokorny z niego człowiek.
"quidquid Latine dictum sit, altum videtur"
https://rumble.com/ :-D https://gab.com/home :052:
befalot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 119
Rejestracja: 06 października 2006, 11:17
Tematy: 15
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: befalot »

Ten: http://fakty.interia.pl/polska/news-19- ... Id,2373001 też się bronił a wyrok dostał...
9x19, 223, 308, 8x57
iiyama
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 247
Rejestracja: 13 października 2016, 10:40
Tematy: 4
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: iiyama »

befalot pisze:Ten: http://fakty.interia.pl/polska/news-19- ... Id,2373001 też się bronił a wyrok dostał...
Olal bym kolegę na którego musze czekać 2h, cios w klatkę a nie brzuch, równie dobrze można myśleć że on czekał na tego agresora
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: LARPAK »

Można tak pomyśleć.
Można też pomyśleć, że facet czekający na swojego kolegę może również się przejmować o jego los skoro jakiś typek najpierw zaatakował jego to nie wiadomo czy teraz nie okłada właśnie kolegi.

Bardziej wkurzające jest jednak to:
Jak mówił sędzia sprawozdawca Andrzej Czapka, prawidłowa była jednak ocena sądu I instancji, że doszło do przekroczenia przez oskarżonego granic obrony koniecznej. Sąd uznał, że mógł on np. jedynie postraszyć nożem.
oraz:
Sędzia wyjaśniał, iż "jest przy tym oczywiste, że osoba napadnięta nie musi ratować się ucieczką, ukrywać przed napastnikiem, lecz ma prawo odeprzeć bezpośredni zamach wszelkimi dostępnymi środkami". Podkreślał przy tym, że zastosowanie narzędzia czy sposobu obrony niewspółmiernego do niebezpieczeństwa nie może zwalniać z odpowiedzialności za skutki.
Czyli do wyboru masz:
- dać się pobić, a nawet zabić,
- iść siedzieć za to, że się broniłeś.

Czyli całe to gadanie/zapis prawa, że możesz się bronić wszelkimi dostępnymi środkami jest o kant tylnej części ciała rozbić.
Nic też nie da ułatwienie dostępu do broni dopóki przepisy obrony koniecznej się nie zmienią.
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: carambas »

LARPAK pisze:Nic też nie da ułatwienie dostępu do broni dopóki przepisy obrony koniecznej się nie zmienią.
To jest trochę problem jaja i kury. Jedno bez drugiego ma ciężkie zadanie. Jeśli nie mamy obrony koniecznej, wiele osób ma zmniejszoną motywację do uzbrajania się ("a po co? I tak nie możesz się tym obronić"). Jeśli nie mamy możliwości uzyskania broni palnej, ludziom mniej zależy na zmianach zasad obrony koniecznej ("ja i tak nie mam przy sobie nic groźniejszego niż telefon").
Oczywiście, to nie zawsze są postawy racjonalne, często powtarzane są uproszczenia i bzdury. Ale zauważyłem taką prawidłowość.

Moim zdaniem dopiero znaczna ilość osób posiadających broń może skutecznie wylobbować zmiany zasad obrony koniecznej. Wtedy istnieje grupa, która ma możliwość się obronić, jest świadoma konsekwencji prawnych (niewiele osób uczy się orzecznictwa czy przepisów odnośnie obrony koniecznej, a strzelcy muszą) i zaczyna widzieć możliwość obrony w swojej przyszłości. To jest dosyć specyficzna grupa pod tym kątem, gdyż ciężko mi sobie wyobrazić inną zbiorowość, która posiada narzędzia, wiedzę i obawia się konsekwencji prawnych w związku z obroną konieczną.

Z drugiej strony, gdyby zasady obrony koniecznej były jak w USA, to na pewno o wiele więcej osób interesowałoby się bronią palną jako narzędziem zabezpieczenia własnego bezpieczeństwa. Teraz poprzez idiotyczne zasady broni do ochrony osobistej, które się wryły w powszechnie obowiązującą "wiedzę" (czy raczej społeczne przekonanie), a także głośne wyroki skazujące za obronę konieczną wiele osób broń palną kojarzy raczej z zabawą w armię, czy zbieraniem militariów typu stare mundury, pojazdy + jakiśtam karabin.

Zwiększając ilość osób posiadających pozwolenie jednocześnie zwiększamy ilość osób chcących zmian obrony koniecznej. Na razie jest nas mało, ale jak nas będzie 200 tys, wszyscy głęboko przekonani o potrzebie zmian prawa w tym zakresie, to dużo łatwiej może być coś "ugrać".

Ja bym się nie zniechęcał. Łatwość zdobycia pozwolenia na broń spowoduje zmianę zasad obrony koniecznej. Zmiana obrony koniecznej spowoduje wzrost pozwoleń na broń. Wszystko idzie do przodu.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: LARPAK »

Wiele osób jak słyszy "nie możesz nosić broni do celów kolekcjonerskich, ale możesz nosić broń do celów sportowych" to się niejako zniechęca lub jasno mówi - mi to niepotrzebne, chcę mieć broń, którą będę mógł się bronić - wtedy odpowiadam im, że mogą "bronić się wszelkimi dostępnymi środkami, ale niestety w oczach sędziów i prokuratorów ciągle istnieje przeświadczenie o środkach niewspółmiernych do zagrożenia".

Ludzie chcą mieć jasne i klarowne przepisy w tym względzie i to tyle.
Ostatnio gdzieś było odnośnie tego, że w USA nie ma problemu z obroną konieczną czy bronią do obrony miru domowego (na jakimś forum czy portalu o tym przeczytałem) - to by się zgadzało tylko tam masz w pewnych stanach kwestię "my home is my castle" (z ang. mój dom moją twierdzą) i samo wtargnięcie na teren posesji już daje prawo do obrony.
W Polsce tego nie ma. Jest to przeświadczenie, że nie możesz się bronić i to niestety pokazuje wyrok w powyższej sprawie.

Tutaj taki link:
https://bearingarms.com/bob-o/2015/07/2 ... t-handgun/

Odnośnie tego, że sama broń bez nauki jej obsługi itd. na niewiele się zdaje - to odnośnie tego co na forum kilka osób twierdzi, że nie muszą się znać na obsłudze broni itd. (nawet jak są tylko kolekcjonerami).
Ja bym się nie zniechęcał. Łatwość zdobycia pozwolenia na broń spowoduje zmianę zasad obrony koniecznej. Zmiana obrony koniecznej spowoduje wzrost pozwoleń na broń. Wszystko idzie do przodu.
Od 2011 roku mamy ułatwiony dostęp do pozwoleń na broń do celów sportowych, kolekcjonerskich, ale jakoś od tego czasu (to już sześć lat!) przepisy odnośnie obrony koniecznej się nie zmieniły na korzyść praworządnych obywateli.
A ilość pozwoleń wciąż rośnie.

Ja się nie zniechęcam, ale namawiam ludzi zwłaszcza z roboty do wyrobienia pozwolenia na broń i jeżeli nie mają parcia na sport to polecam im kolekcjonerstwo z jednoczesnym wstąpieniem w szeregi Braterstwa z racji na jak najmniejsze formalności - aby było nas jak najwięcej.
Ghostdog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: Ghostdog »

Kwestia obrony koniecznej to dużo więcej niż tylko ta część związana z bronią palną.
W tym momencie nasz system prawny niszczy możliwość obrony, a co za tym idzie również chęć pomocy innym. Wprowadzenie współmierności środków obrony do środków ataku przeczy wszelkiej logice i każda osoba, która ma podstawową wiedzę na temat funkcjonowania prawa w Polsce powinna być tego świadoma. Osoba napadnięta powinna mieć prawo bronić się wszelkimi środkami dostępnymi dla niej w danym momencie. Jak ktoś narusza naszą nietykalność bądź majątek ( równie ważne! ) to niech liczy się z tym, że będzie to jego ostatni wyskok. Tak buduje się społeczeństwo odpowiedzialnych ludzi oparte na wzajemnym szacunku.

Przeceniacie moim zdaniem znaczenie środowiska strzeleckiego ( małej grupy w perspektywie społeczeństwa ) z punktu widzenia zmian prawnych. Tutaj potrzeba edukacji wszystkich dookoła, nawet abstrahując od broni palnej i wygenerowania poparcia społecznego. Trzeba ludziom przypomnieć podstawowe wartości i trafić do ich najnormalniejszych instynktów - obrony własnej rodziny, obrony słabszych.
Trzeba walczyć z wieloma stereotypami i manipulacjami umieszczonymi przez lewaków w głowach Polaków.

Prawo "my home is my castle" jest absolutnie niezbędne i powinniśmy walczyć o jego wprowadzenie w Polsce - przywracając tym samym szacunek do własności i dając ludziom poczucie bezpieczeństwa we własnych domach. Od momentu wprowadzenia takiego prawa już tylko mały krok do broni do obrony domu i może całkowitej zmiany patrzenia na broń. Nie uważam, że to jest akceptowalny kompromis, ale jest to jakiś krok pośredni, na który można się zdobyć.

W tym momencie, efektywnie, biorąc pod uwagę sytuacje, które mogą dotknąć każdego to bronią palną można się bronić tylko w sytuacji ataku terrorystycznego. Chore.
I love my SIGs.
skwarko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 44
Rejestracja: 27 lipca 2017, 20:08
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: skwarko »

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju, ... 71104.html

Pod co to można zakwalifikować? Tak myślę co by było w sytuacji: Żona i mąż posiada gnaty, i żona broni męża... Co sąd by orzekł gdyby ona go skutecznie obroniła?
Ostatnio zmieniony 09 września 2017, 19:33 przez skwarko, łącznie zmieniany 1 raz.
cook1977
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 63
Rejestracja: 17 grudnia 2014, 15:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: cook1977 »

To zależy od tego jak blisko spowinowacony byłby sędzia z prokuratorami. W każdym razie napadnięci mieliby przechlapane. Zresztą i tak będą mieli bo nadepnęli na odcisk milicji. Witamy w RP.
Ostatnio zmieniony 12 września 2017, 17:18 przez cook1977, łącznie zmieniany 1 raz.
FridayNightSpecial
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 281
Rejestracja: 17 maja 2017, 21:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: FridayNightSpecial »

Cos tam Ziobro robi, jest projekt w sejmie ale nie znany krytykuje w nim tekst "przekroczenie granic obrony" bo w tym wypadku cala ustawa niekoniecznie cokolwiek zmieni.
Sugerowane jest: "Jesli wejdziesz na moj teren bez mojej zgody moge cie zabic i nie masz prawa sie skarzyc."
To raczej jednak nie przejdzie.
Witamy w RP.
Jednak male kroki sa lepsze niz zadne.
Jak sie nie ma co sie lubi to sie lubi co sie ma.
Ostatnio zmieniony 12 września 2017, 20:33 przez FridayNightSpecial, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Arctic
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 950
Rejestracja: 16 lipca 2004, 00:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: Arctic »

Broń i obrona konieczna ma ze sobą tylko bardzo luźny związek. Moim zdaniem czym się bronisz jest sprawą trzecio, czy nawet czwartorzędną. Pierwsze jest prawo do obrony bez klauzuli "niewspółmierne do zagrożenia". Powinno obowiązywać niczym nieograniczone prawo do obrony miru domowego. Nie ważne czy złodziej dostanie pogrzebaczem, doniczką z petunią, czy kulką - napadnięty we własnym domu ma się nie bać żadnych konsekwencji.
... ... a jak będziecie grzeczni, to nauczę was robić napalm.
raffik
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 26 lutego 2017, 07:39
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Obrona konieczna - kompendium od A do Ź

Post autor: raffik »

Dokładnie. Moj dom moja twierdza. Wchodzisz nie proszony licz na wilcze doły lub kulkę.
Znajomą wysadzili rok temu z X5. Numer na stłuczkę.
Teraz ma roczne dziecko i nie wyobraża sobie takiej sytuacji ze ktoś odjeżdża z jej córka. Nosi Glocka bo twierdzi tak jak napisał kolega wcześniej. Woli żeby ja 3 sadziło niż ktoś porwał jej córkę (sześciu niosło)
Ostatnio zmieniony 24 października 2017, 21:12 przez raffik, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”