Rejestracja broni w WPA

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja na podstawie dokumentów

Post autor: PMB »

Policjant popatrzył na petenta, na strzelbę i zapytał czy ma iść po suwmiarkę? Petenet natychmiast .... wyparował razem zes trzelbą, którą szybciutko zwrócił do sklepu.
Chcialbym zapytać czy przepisy nakazują fizyczne dostarczenie rejestrowanej broni do WPA? Czy istnieje zapis iz rejestracji dokonuje sie na podstawie oględzin broni? Czy jezeli przedłożę samą fakturę i potwierdzoną zgodę przewozową ( zakup w panstwie członkowskim UE ) to rejestracja zostanie dokonana?
Prawdopodobnie zdarzy mi sie sytuacja zakupu broni na podstawie uprzedniej zgody przewozowej przy jednoczesnym uzyskaniu pozwolenia w kraju nabycia, tak że bede mógł pozostać w kraju zakupu z miejscowym pozwoleniem na broń. Chciałbym wtedy dokonac rejestracji w kraju na podstawie faktury i zgody przewozowej, co w ciągu 5 dni o wiele łatwiej zrealizowac niż przetransportować broń do kraju.
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkl1 »

Dopytaj się w swoim WPA.
Niby dokumentem pozwalajacym na rejestracje jest sama faktura, ale....
Np WPA Katowice wymaga pojawienia sie z zakupioną bronią, by porównać numery broni z oryginału i faktury - - by nie było przekłamań... no niby logiczne.
Jak rejestrowałem worksa to numer broni na fakturze jes RT xxx
ale na broni pisane prawie razem RT xxx2010
To samo w przypadku broni zza wschodniej granicy (literka pisana cyrylicą) i zonk :P
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja na podstawie faktury

Post autor: PMB »

Niby dokumentem pozwalajacym na rejestracje jest sama faktura
Czyli przepisu mówiacego expressis verbis o koniecznosci dostarczenia broni nie ma?
Przelot samolotem z bronią w ciagu 5 dni od zakupu w tą i spowrotem wymaga trochę zachodu ( przejazd samochodem przez kilka krajów jeszcze większego ) a przy argumentach z zakresu logiki jest także moja odpowiedzialność za poświadczenie nieprawdy w ewentualnym oświadczeniu co do numerów seryjnych i typu broni.
Jeżeli kupie podstępnie rusznicę a przedłoże fakturę za pistolet sportowy bocznego zapłonu to wyłudzając taką rejestracje nic nie zyskam a przy kontroli np. przechowywania broni sprawa będzie oczywista.
Chciałem się upewnić czy jest przepis nakazujący okazanie broni.
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkl1 »

Po zapytani..-wiesz gdzie i kogo" zapytałbym jeszcze czy fotka numeru broni (w dużej rozdzielczości wystarczy :-D
Mogą ją przeciez dołączyć do Twojej TECZKI ;laughing:
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Paweł L.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 454
Rejestracja: 24 lutego 2005, 09:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Ziębice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Paweł L. »

Pić dni na rejestrację liczy się nie od momentu kupna a od momentu wwiezienia do Polski / dostarczenia do odbiorcy.

pozdrawiam
Paweł L.
"nie chcieliśta sierpa i młota - to mota "
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: PMB »

Pić dni na rejestrację liczy się nie od momentu kupna a od momentu wwiezienia do Polski / dostarczenia do odbiorcy
Coś się zmieniło w ustawie? Zdaje się że art. 13.1 Ustawy mowi,
1. Nabywca broni jest zobowiązany zarejestrować ją w ciągu 5 dni od dnia nabycia
* za znowelizowanym tekstem ustawy ze strony ROMB.
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
Awatar użytkownika
adi-000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 740
Rejestracja: 15 września 2008, 12:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: adi-000 »

Pięć dni licząc dni wolne od pracy (soboty i niedziele)?
Jak rejestrowałem ostatnio to pani w okienku powiedziała że 5 dni bez wyjątków.
Zawsze myślałem że liczę tylko dni pracujące.
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkl1 »

Tiaaaaa
5 dni i ok ale w Katowicach "petentów" przyjmuje sie we wtorki i czwartki ;laughing:
i TYLE
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Rejestracja na podstawie dokumentów

Post autor: 9x19 »

PMB pisze: .... Chcialbym zapytać czy przepisy nakazują fizyczne dostarczenie rejestrowanej broni do WPA? Czy istnieje zapis iz rejestracji dokonuje sie na podstawie oględzin broni? Czy jezeli przedłożę samą fakturę i potwierdzoną zgodę przewozową ( zakup w panstwie członkowskim UE ) to rejestracja zostanie dokonana? ...
To w zupełności wystarczy. Zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy o broni i amunicji rejestracji dokonuje się na podstawie dowodu nabycia. Oznacza to, że w WPA przedstawia się wyłącznie dokumenty, a więc faktura u zgoda przewozowa są wystarczające. Przy rejestracji nie ma obowiązku przynoszenia broni do WPA i okazywania jej osobom tam zatrudnionym. Pracownicy WPA nie mogą żądać przyniesienia broni, a jedynie mogą zalecać, by okazywano ją podczas rejestracji mając, bo to daje duże szanse, iż uniknie się pomyłek przy dokonywaniu tej czynności (bardzo często zdarzają się czeskie błędy, źle odczytane numery itp.). Sfotografowanie numerów broni i sporządzenie z tego oświadczenia, iż zakupiona broń zawiera takie właśnie numery i napisy jest bardzo dobrym wyjściem. Wielokrotnie robiłem to kupując broń dla klubu w większej ilości i raz okazało się, że występuje różnica w numeracji w porównaniu z fakturą ( a sprawdzały to trzy osoby!!), ale jak widać człowiek jest omylny. :P
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

mkl1 pisze:Tiaaaaa
5 dni i ok ale w Katowicach "petentów" przyjmuje sie we wtorki i czwartki ;laughing:
i TYLE
Termin do rejestracji będzie zachowany, gdy w piątym dniu wyślesz do WPA listem poleconym dokumenty do rejestracji. Nie musisz tam chodzić osobiście. Na dodatek możesz dołączyć do tego leigitymacją posiadacza broni i poprosić, by po dokonaniu czynności rejestracyjnych wysłano Ci ją z powrotem do domu.
adi-000 pisze:Pięć dni licząc dni wolne od pracy (soboty i niedziele)?
Jak rejestrowałem ostatnio to pani w okienku powiedziała że 5 dni bez wyjątków.
Zawsze myślałem że liczę tylko dni pracujące.
Liczą się dni kalendarzowe, ale nie wlicza się dnia zakupu. Termin mija z upływem piątego dnia kalendarzowego. Jeżeli jednak ostatni dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to za ostatni dzień uważa się najblipszy następny dzień powszedni. Czyli przy zakupie we wtorek, pierwszy dzień terminu to środa, a ostatni niedziela. Termin więc do rejestracji minie w poniedziałek, a więc faktycznie w szóstym dniu.
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkl1 »

9x19 zauwaz jak to rozwiazali: wtorek = kupujesz we wtorek, lub w środę (lub nawet w czwartek = możesz zarejestowac w czwartek :shock:
Kupujesz w czwartek itp to wypada WTOREK

zgodnie z wymogiem ?.....ano tak :mad:

tylko nie każdy musi mieć TYLE czasu wolnego w godzinach urzędowania :mad: :evil:
Twój "przepis" jest OK, ale ja np.po przyjściu we wtorek po promesę (nie miał jej kto podpisać :shock: ) poprosiłem o przesłanie pocztą.. OK wysłali i dotarła 10 dni później, a sprzedawca się..... "zastanawiał" czy go nie zwodzę :shame:
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Awatar użytkownika
kukul
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 597
Rejestracja: 03 listopada 2006, 18:29
Tematy: 0
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kukul »

9x19 pisze: Termin do rejestracji będzie zachowany, gdy w piątym dniu wyślesz do WPA listem poleconym dokumenty do rejestracji. Nie musisz tam chodzić osobiście. Na dodatek możesz dołączyć do tego leigitymacją posiadacza broni i poprosić, by po dokonaniu czynności rejestracyjnych wysłano Ci ją z powrotem do domu.
Teoria fajna, ale w Katosach to jeszcze trza by było klamę wsadzic do skrzynki i nadac DHL-em. :P
Nie ma u nas opcji rejestracji bez "macania" broni. Sam osobiście z trzema karabinami dymałem do WPA w celu rejestracji.
Telesfor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1345
Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 18:49
Tematy: 48
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Telesfor »

W przypadku broni sprowadzonej z zagranicy jestesmy niejednokrotnie zależni od spedytora - opznienia itd. Dlatego warto miec na wszelki wypadek list przewozowy - niestety nie zawsze może być taki dokument z datą odbioru...dlatego zdarzało mi się pisać w WPA oświadczenie , w jakim dniu odebrałem przesyłkę...I to w zasadzie kończyło temat.

A co do ogladania broni rejestrowanej - oczywiście nie , natomiast każdą broń z zagranicy WPA oglądało mi przy okazji odstrzału- i wtedy sprawdzane były numery. Na odstrzał 3 łusek wzywają mnie zawsze gdy cos nowego sobie kupię z zagranicy.Jakieś 1 - 2 miesiace po rejestracji.I idę sobie postrzelac w piwnicy z bardzo sympatycznym policjantem , który w dodatku lubi broń westernową , a sam nawet poluje z historycznego Winchestera :-D
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

kukul pisze: ... Nie ma u nas opcji rejestracji bez "macania" broni. Sam osobiście z trzema karabinami dymałem do WPA w celu rejestracji.
To widzę, że na Śląsku macie inną ustawę o broni i amunicji niż w całej Polsce. Dla samej zasady nie przyniósł bym broni do WPA. A jak Wam tam każą wchodzić na kolanach do WPA, to też zastosujecie się do tego? :P
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkl1 »

Ale te panie sa bardzo sympatyczne:-D

oprócz .... no tej jednej.... :mad: co to podpisuje :mad:
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”