Dopuszczenie do posiadania broni

Moderator: Moderatorzy WBP

Qba
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 136
Rejestracja: 19 kwietnia 2004, 15:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: Qba »

To w takim razie jaka jest prawidłowa odpowiedź w tym pytaniu?
Za ważną przyczynę wydania legitymacji osoby dopuszczonej do broni palnej uważa się

A - Uzyskanie wpisu na listę kwalifikowanych pracowników ochrony
B - Zatrudnienie w ramach wewnętrznej służby ochrony albo na rzecz przedsiębiorcy, który uzyskał koncesję na prowadzanie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia
C- Stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia
chris77
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 127
Rejestracja: 05 grudnia 2015, 14:29
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: chris77 »

Qba pisze:To w takim razie jaka jest prawidłowa odpowiedź w tym pytaniu?
B.

Edit: Po chwili zastanowienia ... jednak nie wiem :) Na pewno nie C.
Ostatnio zmieniony 23 listopada 2017, 00:18 przez chris77, łącznie zmieniany 3 razy.
Qba
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 136
Rejestracja: 19 kwietnia 2004, 15:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: Qba »

Wczoraj spędziłem cały wieczór na wertowaniu ustaw, czytaniu tego tematu i zgłębianiu kwestii dopuszczenia do posiadania broni i na chwilę obecną wydaje mi się, że pytanie to pochodzi z czasów funkcjonowania poprzednich wersji UoBiA gdzie faktycznie był wymóg posiadania zatrudnienia (gdzieś na początku tego tematu pisał o tym 9x19) i poprawną odpowiedzią była odpowiedź B.
W świetle obowiązujących przepisów nie ma żadnych ważnych przyczyn potrzebnych do wydania dopuszczenia do posiadania (pisał o tym wyżej Michał88) więc pytanie to nie powinno obecnie pojawiać się na egzaminie. Nie ma już tak samo celu dla którego wydaje się dopuszczenie - są tylko kategorie/rodzaje broni.
Ostatnio zmieniony 23 listopada 2017, 09:40 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
giermek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 15 marca 2015, 13:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: giermek »

Panowie czy mając pozwolenie tylko kolekcjonerskie (egzamin policyjny) mogę dostać dopuszczenie do posiadania broni? Czy będą wymagać, że muszę być pracownikiem ochrony itp.
Awatar użytkownika
kulfon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 222
Rejestracja: 04 września 2017, 17:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: kulfon »

nie, nie musisz być pracownikiem ochrony.
9x19 9x18 7.62x39 8x57 7.62x25 45acp 223rem
Karolus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 26 lipca 2017, 21:16
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: Karolus »

Ogrzeje kotleta....
Nie nie muszę jak czytam wyżej...
Mi WPA Rzeszów wydał odmowę na dopuszczenie ze względu na brak zatrudnienia. Więc jeżeli złoże jeszcze raz - dadzą obligatoryjnie odmowę i jak napisać odwołanie? Na podstawie czego jakiego paragrafu ustawy i na czym się oprzeć?

Jestem w stanie napisać odwołanie nawet do komendanta głównego policji ale jak oprzeć to o prawo?
Ustawy paragrafu oto? Nie napiszę przecież - w Katowicach dają a Rzeszów be?

I jeszcze jedno pytanie....
Kurs kwalifikowanego pracownika ochrony.... Byłem funkcjonariuszem SG więc ustawa mówi tylko o badaniach? Dobrze myślę? A jeżeli dalej jestem w mundurze ale teraz MON? Dalej badania obowiązują?

Dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 2019, 20:14 przez Karolus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: Leśny Dziadek »

Najlepiej walcz z nimi ich własną bronią - pisząc odwołanie poproś o podstawę prawną wydania decyzji odmownej . Jak dokładnie to sfomułowali? "Nie damy, bo nie jest pan pracownikiem"? No to nie jest podstawa prawna.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: KG92RS »

Karolus pisze: Mi WPA Rzeszów wydał odmowę na dopuszczenie ze względu na brak zatrudnienia.
A może w treści wniosku powołałeś się na coś, co wymaga zatrudnienia? Ja, w swojej "drodze sportowej", na podstawie patentu, napisałem takie coś:
- - - - -
Proszę o wydanie mi dopuszczenia do posiadania broni palnej sportowej:
a. broń palna bojowa w postaci pistoletów lub rewolwerów centralnego zapłonu o kalibrze do 12 mm,
b. strzelby gładkolufowe,
c. broń palna centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 12mm (karabiny, karabinki sportowe i myśliwskie),
d. broń palna bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 6mm
e. broń palna przystosowana do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego)
zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, bez określenia celu dopuszczenia.
- - - - -

Dostałem "literki": A G H I J L
Karolus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 26 lipca 2017, 21:16
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: Karolus »

Leśny Dziadek pisze:Najlepiej walcz z nimi ich własną bronią - pisząc odwołanie poproś o podstawę prawną wydania decyzji odmownej . Jak dokładnie to sfomułowali? "Nie damy, bo nie jest pan pracownikiem"? No to nie jest podstawa prawna.
Z tego co pamiętam powołali się na art który mówi że albo jesteś zatrudniony w podmiocie albo masz papier instruktora. Tyle.
Na tej podstawie wydali decyzję odmowną.
Jutro będę w domu to przytoczę akt prawny na którym się oparli.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
l2k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 240
Rejestracja: 23 stycznia 2009, 11:41
Tematy: 1
Lokalizacja: S-E
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: l2k »

Art. 30. 1. Osoby fizyczne mogą posługiwać się bronią podmiotów, o których mowa w art. 29 ust. 1, przy wykonywaniu zadań wymienionych w tym przepisie, po uzyskaniu dopuszczenia do posiadania broni z zachowaniem zasad określonych w art. 15 ust. 1–5 i art. 16 ust. 1 i 2 oraz zatrudnieniu przez te podmioty.
1a. Wymóg zatrudnienia, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy osób posiadających licencję zawodnika, trenera lub sędziego strzelectwa sportowego, nadaną przez polski związek sportowy w rozumieniu odrębnych przepisów, ubiegających się o dopuszczenie do posiadania broni podczas uczestnictwa, organizacji lub przeprowadzania strzeleckich zawodów sportowych.
1b. Osoby, o których mowa w ust. 1a, są zwolnione z egzaminu w zakresie broni sportowej określonego w art. 16 ust. 1, jeśli zdały taki egzamin na podstawie odrębnych przepisów.
Przepis mówi o tym, że aby posługiwać się bronią podmiotu musisz być w nim zatrudniony. Niestety WPA traktują przepis bardzo dosłownie, rozbijając g**no na atomy. Kumpel temat przerabiał i rada jest jedna - wszystko na piśmie, nic na gębę. 3 miesiące wysyłania sobie pism ale wywalczył dopuszczenie szkoleniowe na wszystko :) poza gazowymi i hukowymi bo wiadomo, to szczególnie dziwna i niebezpieczna kategoria ;laughing:
Jeśli masz licencję zawodnika, trenera lub sędziego strzelectwa sportowego to dopuszczenie do broni "sportowych" dostaniesz bez problemu. Jak chcesz coś więcej musisz to jakoś rozsądnie uzasadnić i poprzeć stosownymi papierami (instruktora, prowadzącego, itp), bo na podstawie artykułu "nie mamy pańskiego płaszcza i co nam Pan zrobisz" WPA zapewne odpowie "nie i ch*j".
PS.
Kumpel ma uprawnienia instruktora resortowego, ratownika medycznego, prowadzącego (zrobionego dodatkowo cywilnie bo niektórzy na strzelnicach nie ogarniają przepisów), pozwolenie sportowe, kolekcjonerskie i 3 uprawnienia instruktorskie cywilne, ale dla WPA było mało na dzień dobry aby wydać pełne dopuszczenie, bo "nie jest pan aktualnie zatrudniony w firmie która ma broń obiektową lub szkoleniową" :103:
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: oscyp »

Ja tam składałem na pełne dopuszczenie (wszystkie możliwe literki) i co prawda "popśtykałem" się trochę pismami o kategorię M - "inne", ale wystarczyły 2 pisma, aby przestali mnie męczyć tym tematem.

A wracając do Twojej sprawy - pewnie jako podstawę prawną podali właśnie cytowany Art. 30. 1 UoBiA - a jeśli tak, to czym prędzej przypomnij im o Art. 30. 1a i jeszcze raz załącz posiadane papiery, które są tam wymienione. Jeśli nadal się upierać to jestem niezwykle ciekaw co wymyślą w "trzeciej iteracji" i kto się pod tym podpisze :D
Revolut
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 426
Rejestracja: 14 stycznia 2008, 15:03
Tematy: 17
Lokalizacja: RSA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: Revolut »

Czyli w Rzeszowie stabilnie :D

Również nie otrzymałem dopuszczenia, ze względu na brak zatrudnienia. Dodatkowo dałem się zbajerować i sam zrezygnowałem z postępowania (i tak otrzyma Pan odmowę, na co to Panu).
Wiatr, CP, Nitro.
Karolus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 26 lipca 2017, 21:16
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: Karolus »

Revolut pisze:Czyli w Rzeszowie stabilnie :D

Również nie otrzymałem dopuszczenia, ze względu na brak zatrudnienia. Dodatkowo dałem się zbajerować i sam zrezygnowałem z postępowania (i tak otrzyma Pan odmowę, na co to Panu).
Może więc warto od nowa złożyć i poprzeć np aktami prawnymi? A jak dadzą odmownie to odwołanie napisać przez kancelarię np prawna?
Revolut
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 426
Rejestracja: 14 stycznia 2008, 15:03
Tematy: 17
Lokalizacja: RSA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: Revolut »

Musiałbym robić badania itd, teraz mi się nie opłaca. Jeśli będę musiał robić badania, to przy okazji na pewno znów spróbuję.
Wiatr, CP, Nitro.
Karolus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 26 lipca 2017, 21:16
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: Karolus »

Revolut pisze:Musiałbym robić badania itd, teraz mi się nie opłaca. Jeśli będę musiał robić badania, to przy okazji na pewno znów spróbuję.
A czy nie masz badań? Jak chciałeś składać?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”