Istotne części broni - niby jasno zdeklarowane

Moderator: Moderatorzy WBP

Stachuss
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 04 września 2008, 18:53
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Istotne części broni - niby jasno zdeklarowane

Post autor: Stachuss »

Witam wszystkich!

Opowiem wesołą już dziś historię. Jak niejeden kolekcjoner w Polsce miałem problemy, gdy przyszła policja zobaczyć mojego powierconego Mausera z lat ostatniej większej wojny. To standard, natomiast ciekawe było gdy prawomocnym wyrokiem sądu nakazano im zwrócić mi całość oprócz komory zamkowej.
Byłem na policji kilkakrotnie nim się doprosiłem żeby zwrócono mi zamek. Spec z magazynu ( niestety proceduralnie nie miałem przyjemności z nim pogadać ) kolejno do reszty dokładał blokadę zamka i spust; śruby z magazynka i ostatecznie zamek który dla nich był częścią komory ( chyba dlatego że wchodził do niej ). Strach pomyśleć, że policjanci sekcji kryminalnej nie znali tak podstawowych rzeczy. Bo to oni dowozili z magazynu od nieomylnego pracownika natomiast sami rozkładali ręce bo niewiedzieli nawet jaki to model i czym to sie je.

I tu sie nasuwa pytanie, co jest wiążące w nomenklaturze nazewnictwa bo policyjny spec np. za szkielet broni uznać może chyba wszystko. Czy obowiązująca może być instrukcja z wyszczególnionymi częściami czy może jakiś inny czynnik?
Z góry dodam że nie należy się tutaj kierować logiką.

I jeszcze pytanie na koniec - czy suwadło w pistoletach można w jakiś sposób "podpiąć" pod istotny element broni? Żeby nie było wątpliwości określę to jako duży element który odciągamy - z napisami np. w Colcie 1911 czy VIS-ie wz. 35
Nie jestem pewnien, ale w jakiś sposób może podpadać pod część zamka choć w sumie wykluczam tą ewentualność.

pozdrawiam,
Adam Staszewski
Awatar użytkownika
Cienfuegos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2211
Rejestracja: 29 października 2006, 12:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok - Smolanka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Istotne części broni - niby jasno zdeklarowane

Post autor: Cienfuegos »

Stachuss pisze:I jeszcze pytanie na koniec - czy suwadło w pistoletach można w jakiś sposób "podpiąć" pod istotny element broni? Żeby nie było wątpliwości określę to jako duży element który odciągamy - z napisami np. w Colcie 1911 czy VIS-ie wz. 35
Nie jestem pewnien, ale w jakiś sposób może podpadać pod część zamka choć w sumie wykluczam tą ewentualność.

pozdrawiam,
Adam Staszewski
Element o którym piszesz od biedy można nazwać suwadłem np. w H&K P9, Remington 51 czy dajmy na to Korriphila HSP-701.

Natomiast w Colcie gov. czy Visie jest to jak najbardziej zamek (podobnie jak w większości pistoletów).
wszystkie trzy strony świata
Guliwer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2145
Rejestracja: 24 marca 2006, 00:24
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Guliwer »

Vis z istotnych części to ma chyba tylko lufę.
Suwadło i komora spustowa nie są wymienione w obecnej Ustawie oBiA, więc nie są istotnymi elementami broni ;)
Są na to niepodważalne dokumenty.
http://www.zurawiejki.horsesport.pl/reg ... 1.html#006
I przekują miecze swe na lemiesze, a włócznie swe na sierpy. (Izaj. 2:4)
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Istotne części broni - niby jasno zdeklarowane

Post autor: 9x19 »

Stachuss pisze: ... I tu sie nasuwa pytanie, co jest wiążące w nomenklaturze nazewnictwa bo policyjny spec np. za szkielet broni uznać może chyba wszystko. Czy obowiązująca może być instrukcja z wyszczególnionymi częściami czy może jakiś inny czynnik? ...
Instrukcja broni pochodząca od jej producenta niewątpliwie może mieć znaczenie, ale w przypadku wątpliwości ostateczne słowo - niestety - będzie należeć do eksperta z Laboratorium Kryminalistyki. Przynajmniej w sądzie.

:one:
Guliwer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2145
Rejestracja: 24 marca 2006, 00:24
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Istotne części broni - niby jasno zdeklarowane

Post autor: Guliwer »

9x19 pisze:... w przypadku wątpliwości ostateczne słowo - niestety - będzie należeć do eksperta z Laboratorium Kryminalistyki. Przynajmniej w sądzie.
:one:
Jest to paradoks, bo policja jest niejako stroną w sprawie.
Jaką opinię może wydać ekspert z Laboratorim Kryminalistycznego :?:
Czy może ona być korzystna dla oskarżonego np. o nielegalne posiadanie powierconego Mausera :?:
I przekują miecze swe na lemiesze, a włócznie swe na sierpy. (Izaj. 2:4)
Stachuss
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 04 września 2008, 18:53
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Istotne części broni - niby jasno zdeklarowane

Post autor: Stachuss »

Guliwer pisze:
9x19 pisze:... w przypadku wątpliwości ostateczne słowo - niestety - będzie należeć do eksperta z Laboratorium Kryminalistyki. Przynajmniej w sądzie.
:one:
Jest to paradoks, bo policja jest niejako stroną w sprawie.
Jaką opinię może wydać ekspert z Laboratorim Kryminalistycznego :?:
Czy może ona być korzystna dla oskarżonego np. o nielegalne posiadanie powierconego Mausera :?:
Całe szczęście że sędziami bywają ludzie normalni.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”