Jakie mam szanse i co dalej ?

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
michal78
Zarejestrowany użytkownik

Post autor: michal78 »

Dzieki, równiez jestem zadowolony. Prosiłem o promese tylko na 1 sztuke bocznego, niektorzy tak doradzaja przy pierwszym staraniu sie o zezwolenie. Podobno policja nie lubi dawac od razu na centralny, ale moze to mit. Na razie kupie cos typowo tarczowego w bocznym, np walthera gsp. Za jakies pol roku złoze wniosek o kolejna promese a konto mojej obecnej decyzji tym razem na centralny i kupie sobie jakas armate w postaci jakiegos klonu colta 1911 (STI,Springfield), mam nawet upatrzonego takiego springfielda u znajomego w stanie idealnym ktory jest gotów mi go sprzedac. Karabin w centralnym brzmi kusząco ale na razie poczeka :-)

TWE

Post autor: TWE »

Witam,
gratuluję i informuję Ciebie, że po kolejną promesę to możesz iść najwcześniej...... jutro (a to tylko dla tego, że już pozamykane :D ). Decyzja jest decyzją i do jej zmiany jest potrzebny dobry powód. Jeżeli Cię stać to kupuj od razu ile wlezie i podnoś swoje wyniki, żebyś miał argument do rozszerzenia decyzji o kolejne sztuki.
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
katigroszek

Post autor: katigroszek »

TWE pisze:[...] kupuj od razu ile wlezie[...]

Podzielam ten punkt widzenia!!! :diabel:

Policja (u nas) to niechętnie daje od razu POZWOLENIA na centralny zapłon, ale z promesami nigdzie nie ma i nie może byc żadnych problemów - tu w granicach decyzji muszą dac na wszystko na co chcesz. Jak masz taką decyzję jaką masz to wszystko co chcesz to jest w ogóle wszystko co można ;) i to jest w tej decyzji piękne.

Tani karabin jest... tani - poniżej tysiaka już możesz poprzebierac i sobie kupic jakis kawał historii, jeśli tylko masz gdzie strzelac - jakiegos Mauserka, Mosinka czy coś. A jak mówią niektórzy "Pistols are pistols and rifles are rifles" i to jest duża różnica.

No i strzelba! Zostaje strzelba jeszcze! A dobra strzelba wiadomo - dobra rzecz! :diabelek:
"Piekło to inni." Jean Paul Sartre

9x19
R.I.P
R.I.P

Post autor: 9x19 »

Im szybciej wykorzystasz przysługujące Ci prawo do zakupienia trzech jednostek broni, tym szybciej i łatwiej w przyszłości będziesz udowadniać, że w Twoim przypadku zachodzi potrzeba zmiany decyzji w zakresie ilości i konieczność posiadania np. 10 sztuk broni. A takiej chętki nabierzesz szybko, oj szybko ;)

Za zamianą decyzji w zakresie ilości jednostek broni musi przemawiać słuszny interes strony - to zawsze można wykazać. Natomiast Policja użyje argumentu, że następuje tu konflikt z interesem społecznym, bo koncentracja broni w jednym miejscu stwarza niebezpieczeństwo itp. By z tym walczyć, warto zadać pytanie ile przestępstw z użyciem broni jest dokonanych z broni legalnie posiadanej na pozwolenie i ile jest przypadków utraty broni z miejsca przechowywania, a ile w trakcie przenoszenia, używania itp. Oczywiście takie zapytania, w oparciu o prawo do informacji publicznej, należy skierować do Policji. A potem odpowiedzi, iż nie ma takich statystyk, wykorzytać w odwołaniu.

:one:
Ostatnio zmieniony 24 listopada 2008, 20:12 przez 9x19, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
katigroszek

9x19 pisze:[...] koncentracja broni w jednym miejscu stwarza niebezpieczeństwo itp.[...]

Takie argumenty można stosunkowo łatwo zbijac twierdząc, że koncentracja nawet dużej ilości broni w rękach osoby praworządnej nie stwarza żadnego niebezpieczeństwa dla ogółu. Broń jest tylko przedmiotem, który sam w sobie nie stanowi zagrożenia większego niż jakikolwiek inny przedmiot. Skoro więc w toku postępowania zmierzającego do wydania decyzji administracyjnej organ nie ustali, że cechy wnioskodawcy, który bronią tą ma się posługiwac, stwarzają ryzyko takiego użycia broni, które mogłyby zagrozic innym członkom społeczności (badania lekarskie i psychologiczne + niekaralnośc) to nawet największa ilośc broni w rękach takiej osoby tej sytuacji nie zmienia. Skoro zaś w toku sprawdzenia sposobu przechowywania broni ustalone zostanie, że osoba ta posiada właściwe zabezpieczenia (sejfy, szafy, kasety) z właściwymi atestami zamków i broń przechowuje wyłącznie w nich argument o zagrożeniu spowodowanym koncentracją broni i możliwością jej utraty upada - posiadacz spełnił bowiem warunki bezpiecznego przechowywania broni uznane przez ustawodawcę za wystarczające do jej ochrony.

Awatar użytkownika
Wneku

Post autor: Wneku »

katigroszek pisze:to nawet największa ilośc broni w rękach takiej osoby tej sytuacji nie zmienia.

A jak ktoś kupi 100 karabinów i pistoletów i resztę łatwiej dostępnego sprzętu i zorganizuje własną kompanię? :one:
obecnie tylko TAU 7

rfile2

Post autor: rfile2 »

Szanowni koledzy, mam prośbę o zinterpretowanie i wykładnię dla mojego przypadku:

Decyzja1: "Wydaje pozwolenie na broń palną sportową, cel sportowy, w ilości 1 sztuka";
Promesa: nie pamiętam dokładnego tekstu na promesie, ale ubiegałem się o boczny/pistolet i taką dostałem;

Decyzja2: "Orzekam zmianę decyzji w zakresie liczby egzemplarzy broni i zezwalam na posiadanie dodatkowo jednej sztuki broni palnej sportowej. Po zmianie decyzji przyznaję prawo do posiadania łącznie dwóch sztuk broni palnej do celów sportowych";
Promesa: "otrzymał pozwolenie na broń palną centralnego zapłonu o kalibrze od 7,62mm do 11,43mm /pistolet, rewolwer/" - o takie się ubiegałem.

Jak widać z powyższego Decyzje nie precyzują, czy zostały wydane na pistolet, czy na karabin. Dopiero Promesa to określała (jednakże w pierwszym podejściu ubiegałem się od razu o 2 sztuki - boczny+centralny, ale nic z tego nie wyszło) ;

I tu moje pytanie: czy, gdybym sprzedał np. jedną z posiadanych jednostek broni zwalniając w ten sposób "jedno pozwolenie" i zechciał zakupić karabin w centralnym zapłonie, to powinienem otrzymać stosowną promesę z automatu, bez konieczności dostarczania komunikatów z zawodów karabinowych? (w sytuacji gdy pierwotne decyzje zostały wydane w rezultacie ubiegania się o zezwolenie na posiadanie broni krótkiej).

Pozdrawiam.

9x19
R.I.P
R.I.P

rfile2 pisze: ... Decyzja2: .... Po zmianie decyzji przyznaję prawo do posiadania łącznie dwóch sztuk broni palnej do celów sportowych"; ....... I tu moje pytanie: czy, gdybym sprzedał np. jedną z posiadanych jednostek broni zwalniając w ten sposób "jedno pozwolenie" i zechciał zakupić karabin w centralnym zapłonie, to powinienem otrzymać stosowną promesę z automatu, bez konieczności dostarczania komunikatów z zawodów karabinowych? ....

Przy takim zapisie w decyzji masz prawo do posiadania dwóch sztuk broni palnej sportowej i tylko od Ciebie zależy jaki rodzaj broni sportowej sobie kupisz i będziesz posiadał. Gdy zwolnisz miejsce, po sprzedaży broni, dostaniesz promesę z automatu i nikt nie ma prawa żądać od Ciebie jakiegokolwiek uzasadnienia. Bo prawo do posiadania już zostało wydane. Natomiast promesa jest tylko formalnością i potwierdzeniem tego prawa. A wybór masz szeroki - rzuć okiem na mój post z godziny 10,25 dnia dzisiejszego.

:one:

Awatar użytkownika
michal78

Post autor: michal78 »

katigroszek pisze:
"Wydaje pozwolenie na broń sportową w ilości 3 sportowych sztuk broni sportowej do celów sportowych..."

"Wydaje sportowe pozwolenie na broń sportową w typowo sportowej ilości 3 sportowych sztuk broni sportowej do celów sportowych"
Uważam ze taki zapis byłby jeszcze lepszy i z prawnego punktu widzenia bardziej precyzyjny. :D

rfile2

Post autor: rfile2 »

9x19 dzięki za odpowiedź. Oczywiście czytałem Twój post z 10:25.
Obawiałem się, że nowa promesa (w przypadku sprzedaży tego co mam obecnie) zostanie automatycznie wydana, owszem na broń sportową, ale z ograniczeniem do pistoletu/rewolweru, gdyż taki był cel/powód wydania pierwotnej decyzji; ubiegając się o pozwolenie w podaniu wyraźnie określałem, że chodzi o pistolet i uprawianie konkurencji z jego użyciem. Z tego co napisałeś wynika, że jeżeli zażyczę sobie wydania promesy na zakup broni sportowej - karabinu centralnego zapłonu - to taką promesę otrzymam.
Niezmiernie cieszy mnie taka interpretacja.

argo

Post autor: argo »

Wneku pisze:
katigroszek pisze:to nawet największa ilośc broni w rękach takiej osoby tej sytuacji nie zmienia.

A jak ktoś kupi 100 karabinów i pistoletów i resztę łatwiej dostępnego sprzętu i zorganizuje własną kompanię? :one:

Jesli cała kompania bedzie miec pozwolenie na bron to ja nie widzie problemu :P
tylko łowy , tylko nitro

Awatar użytkownika
Wneku

argo pisze:
Wneku pisze:

Jesli cała kompania bedzie miec pozwolenie na bron to ja nie widzie problemu :P

właśnie to wszystko będzie na pozwolenie tego jednego :P
obecnie tylko TAU 7

9x19
R.I.P
R.I.P

Na strzelnicy nie muszą. :P

Awatar użytkownika
katigroszek

9x19 pisze:Na strzelnicy nie muszą. :P

No właśnie - na strzelnicy nie muszą, a poza strzelnicą to kto zdrowy na umyśle by zaczepiał stu uzbrojonych facetów :?: :diabelek:

Awatar użytkownika
Wneku

katigroszek pisze:
9x19 pisze:Na strzelnicy nie muszą. :P

No właśnie - na strzelnicy nie muszą, a poza strzelnicą to kto zdrowy na umyśle by zaczepiał stu uzbrojonych facetów :?: :diabelek:

Inna uzbrojona setka? :one:
obecnie tylko TAU 7

Wróć do „Prawo i broń - WBP”