Pozwolenie na broń myśliwską

Moderator: Moderatorzy WBP

9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

proba1 pisze: ... Kiedyś ktoś jeszcze mówił mi, o możliwość zakupu broni np. centralnego zapłonu sportowej na klub, z zastrzeżeniem iż może być ona używana tylko przez indywidualnie oznaczoną osobe. ....
Najprościej umówić się z kolegą i kupić broń na jego pozwolenie. Potem kolega będzie przywoził Ci broń na strzelnicę, a tam nie potrzeba do jej używania pozwolenia.

Jest jeszcze jedno wyjście. Zrób strzelnicę i ją zalegalizuj. Zdobądź uprawnienia prowadzącego strzelanie. Potem zarejestruj działalność gospodarczą - prowadzenie strzelnicy. Wystąp o pozwolenie na na broń do prowadzenia strzelnicy i dopuszczenie do posiadania broni w tym celu. Po pozytywnym załatwieniu kup sobie wymarzoną broń.

:one:
Jerzy
Właściciel
Właściciel
Reactions:
Posty: 2364
Rejestracja: 21 listopada 2002, 23:08
Tematy: 124
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Grupa: Administratorzy

Post autor: Jerzy »

dryl pisze: Źle to ująłem
jeśli są dostępne kalibry dopuszczone do polowania w Polsce niema przeszkód żeby ich używać do polowaczki
dryl pisze: ale kto z lufa o grubości 2 cm i ciężarze 5kg bez optyki i kul będzie z nich polował po 1godz noszenia takiej armaty wszystkiego sie odechce .
TAkie karabiny to tylko na strzelnice
Słyszałeś o Varmintach?. Jak się nietrudno domyślić taka broń nie służy do polowania z podchodu. Poluje się z niej z zasiadki, najczęściej z ambony - jest to zresztą najpopularniejszy sposób polowania indywidualnego w Polsce. Są i tacy którzy idą z varmintem na podchód. Dla normalnego faceta o przeciętnej kondycji 15 km spacer po lesie nie powinien być problemem, nawet jeśli ma kilkanaście kilogramów ekwipunku :-)
Jerzy
EdwardCichy
Gość
Gość
Reactions:
Tematy: 
Grupa: Goście

Post autor: EdwardCichy »

Na czym polega staż? Jak to wygląda logistycznie (dojazdy, czas)?
Awatar użytkownika
dryl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 302
Rejestracja: 01 stycznia 2006, 17:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: dryl »

Na czym polega staż?
Staż rozpoczyna się z chwilą wpisania do rejestru stażystów zarządu okręgowego i trwa 1 rok. Kandydaci do PZŁ odbywają staż w kołach łowieckich lub w ośrodkach hodowli zwierzyny PZŁ. Obejmuje on praktyczne umiejętności z zakresu łowiectwa:
- zapoznanie się z urządzeniami łowieckimi oraz udział w ich budowie,
- udział w zagospodarowaniu łowiska,
- udział w akcjach mających na celu ochronę zwierzyny,
- odbycie treningów strzeleckich (po przeszkoleniu w zakresie bezpiecznego posługiwania się bronią),
- udział w polowaniach zbiorowych, indywidualnych oraz odłowach zwierzyny,
- udział w próbach i konkursach pracy psów myśliwskich.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska, z odbycia stażu zwolnione są osoby:
- posiadające średnie lub wyższe wykształcenie z zakresu leśnictwa oraz średnie rolnicze ze specjalizacją w zakresie gospodarki łowieckiej,
- strażnicy łowieccy legitymujący się, co najmniej dwu letnim okresem zatrudnienia na tym stanowisku;
- cudzoziemcy posiadający uprawnienia do wykonywania polowania w innym państwie
- osoby które uprzednio utraciły członkostwo w Zrzeszeniu.



#


Pozwolenie na broń
Pozwolenie na broń myśliwską i amunicję do tej broni można posiadać
# na podstawie pozwolenia na broń wydanego przez właściwego (ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu) komendanta wojewódzkiego Policji
# w przypadku żołnierzy zawodowych - na podstawie pozwolenia wydanego przez właściwy organ wojskowy.
Pozwolenie na broń wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej. Wraz z pozwoleniem wydaje się zaświadczenie uprawniające do nabycia, w terminie trzech miesięcy od daty wydania zaświadczenia, określonego w pozwoleniu rodzaju broni i amunicji do tej broni oraz określonej w pozwoleniu liczby egzemplarzy broni wraz z amunicją. Jeżeli broń nie została nabyta w tym terminie, na żądanie zainteresowanej osoby wydaje się kolejne zaświadczenie.
Nabywca broni jest zobowiązany ją zarejestrować w ciągu 5 dni. Rejestracji dokonuje właściwy organ Policji na podstawie dowodu nabycia broni.
Amunicję można nabywać na podstawie legitymacji posiadacza broni lub świadectwa broni, wyłącznie do tej broni, która jest określona w legitymacji lub w świadectwie broni.




Egzamin na myśliwego
Osoba ubiegająca się o przystąpienie do egzaminu, składa we właściwym, (ze względu na stałe zameldowanie) biurze ZO PZŁ pisemny wniosek zawierający dane personalne, do którego obowiązana jest dołączyć:
- fotokopię dowodu tożsamości lub innego dokumentu poświadczającego miejsce stałego zamieszkania w RP,
- opinię z odbycia stażu lub dokument upoważniający do zwolnienia ze stażu.
Egzamin składa się z trzech części: testu, sprawdzianu strzeleckiego i części ustnej.
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą: przedstawiciele PZŁ, Urzędu Wojewódzkiego, LP i Policji. Egzamin łowiecki jest egzaminem państwowym.



Kto może ubiegac sie o członkostwo w PZŁ?
# W myśl prawa członkostwo w PZŁ daje uprawnienia do wykonywania polowania. Członkostwo może uzyskać osoba fizyczna na mocy uchwały właściwego według miejsca stałego zameldowania zarządu okręgowego PZŁ, jeżeli: jest pełnoletnia;
# posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw obywatelskich;
# ma walory moralne dające rękojmię etycznego wykonywania łowiectwa;
# nie była karana za przestępstwa wymienione w ustawie "prawo łowieckie",
# odbyła roczny staż kandydacki oraz szkolenie przeprowadzone w PZŁ;
# zdała z wynikiem pozytywnym egzamin z zakresu łowiectwa oraz wykazała się umiejętnościami strzeleckimi;
# złożyła deklarację i uiściła wpisowe.

Członkiem PZŁ może być cudzoziemiec posiadający kartę stałego pobytu w Polsce spełniający powyższe warunki.
''kula prawdę Ci powie ''
Jerzy
Właściciel
Właściciel
Reactions:
Posty: 2364
Rejestracja: 21 listopada 2002, 23:08
Tematy: 124
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Grupa: Administratorzy

Post autor: Jerzy »

proba1 pisze: Ciekawi mnie jak to jest z tymi "niestowarzyszonymi"
"Niestowarzyszony" to myśliwy który jest członkiem PZŁ ale nie należy do żadnego koła łowieckiego.
Może polować:
- gdy zostanie zaproszony przez jakieś koło
- za granicą Polski
- na polowaniach komercyjnych w Polsce

"Stowarzyszony" może zawsze polować w obwodach należących do jego koła, zgdnie z odstrzałem wystawionym przez łowczego tego koła.
proba1 pisze: może ktoś to rozwinąć, bo ja mam wejście jak narazie do koła które bezpośrednio graniczy z terenem gdzie mieszkam ale podlegam niejako pod inne koło.Wtedy pewnie trzeba mieć zaproszenie z tego koła.
Przynależność do koła nie ma nic wspólnego z miejscem zamieszkania, zależy tylko czy y chcesz do danego należeć i czy koło chce Cię na członka.
Żeby "podlegać" pod jakieś koło musisz być najpierw jego członkiem.

Można też należeć do więcej niż jednego koła.

proba1 pisze: Ale jak ma się kwesti niestowarzyszonych do stażu i egzaminu.
Przeczytaj wszystkie wcześniejsze posty tego wątku. Są dokładne odpowiedzi.
Jerzy
EdwardCichy
Gość
Gość
Reactions:
Tematy: 
Grupa: Goście

Post autor: EdwardCichy »

Dzięki za odpowiedź. Popatrzyłem trochę na akty prawne, na oprawę tudzież co tam jeszcze w linkach rekomendowaliście i --- że tak powiem strzelanie sportowe mi wystarczy.

Natomiast, niespodziewanie, skutecznie a nagle wyleczyło mnie z zachodzenia w głowę dlaczego czasem ludzie na iweb takie dziwne zachowania przejawiają/li :D . To po prostu inny świat. Pozdro, trzymajcie się.
Domel
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 23:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Domel »

Witam.
Cyrograf15 pisze:Osobiście mam pozwolenie sportowe na karabin centralnego zapłonu. Nie ma konieczności zostawania myśliwym aby posiadać taką broń. Myśliwy nie zostane bo zbijanie dla zabawy to mi nie pasuje. Znam wielu myśliwych i nic do nich nie mam, jednak zostać myśliwym aby kupić karabin wbrew przekonaniom to paranoja.
Wojtek
1.Czy moglbys podac pare szczegolow dotyczacych uzyskania pozwolenia na karabin centralnego zaplonu w celach sportowych? Z tego co wiem zeby dostac takie pozwolenie trzeba startowac w zawodach. Zeby startowac w zawodach trzeba miec wlasna bron. Zeby miec wlasna bron centralnego zapolonu trzeba miec pozwolenie. I kółko sie zamyka. Dodam tez ze trzeba wystartowac w minimum 6 zawodach w roku a komunikaty z nich musza trafic do PZSS. Gdzie sa w Polsce organizowane takie zawody?

2. Sam jestem zainteresowany zapisem do PZŁ ale tylko po to zeby dostac pozwolenie na karabin cz bo innej mozliwosci chyba nie ma. A jak napisalem wczesniej trzeba miec wlasna bron zeby startowac w zawodach np: http://www.longshot.pl/ I tu sie nasuwa moje pytanie.

Zeby pozwolenie na bron w celach sportowych nie zostalo cofniete zawodnik musi spelniac wymogi minimalne definiujace "czynne uprawianie strzelectwa sportowego", czyli 6 zawodow w roku itd. http://www.pzss.org.pl/Uchwaly/Uchwala% ... 1_2005.pdf A jak to jest z pozwoleniami w celach lowieckich? Jak kupie bron to nie musze chodzic na polowania i w jakis sposob dokumentowac swoich "osiagniec"? Nie musze zapisywac sie do kola? Wystarczy czlonkowsto w PZŁ, staż i egzamin?,

Pozdrawiam
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

ZAJRZYJ
Przy okazji - PZSS również bezprawnie określa wymogi minimalne dla osób, które chcą zachować uprawnienia do dalszego posiadania broni do celów sportowych (6 „osobostartów”), co jest już całkowitym nieporozumieniem. O tym czy nadal istnieją okoliczności uzasadniające wydane pozwolenia na broń rozstrzyga Policja, a nie PZSS. Uzasadnieniem jest niewątpliwie uprawianie strzelectwa, Natomiast uczestniczenie w zawodach czymś znacznie węższym, co nazywa się w prawie „uczestnictwem we współzawodnictwie sportowym”. Tym samym brak „osobostartów” nie może być podstawą do cofnięcia pozwolenia na broń palną sportową (chyba, że komuś wydano takie pozwolenie w celu udziału w zawodach ).
I już wiemy, że to PZSS, a nie Policja, cofa pozwolenia na broń palną sportową !!!! :(:: ;) ;) ;)

ZAWODY Z KARABINU CZ Nie pierwsze tam i nie ostatnie. Jak będziesz chciał namiar na gospodarza strzelnicy to daj znać na PW.

:one:
argo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1658
Rejestracja: 18 czerwca 2007, 20:35
Tematy: 0
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: argo »

Domel pisze:Witam.


Zeby pozwolenie na bron w celach sportowych nie zostalo cofniete zawodnik musi spelniac wymogi minimalne definiujace "czynne uprawianie strzelectwa sportowego", czyli 6 zawodow w roku itd. http://www.pzss.org.pl/Uchwaly/Uchwala% ... 1_2005.pdf A jak to jest z pozwoleniami w celach lowieckich? Jak kupie bron to nie musze chodzic na polowania i w jakis sposob dokumentowac swoich "osiagniec"? Nie musze zapisywac sie do kola? Wystarczy czlonkowsto w PZŁ, staż i egzamin?,
Dokładnie jest jak piszesz, "wystarczy czlonkowsto w PZŁ, staż i egzamin", oczywscie plus coroczne składki ( nie sa drastycznie duze -okolo 200 kilka zlotych na chwile obecna), nie ma obowiazku chodzenia na polowania czy dokumentowania swych osiagniec łowieckich, ani przynaleznosci do okreslonego koła łowieckiego, sprawdzilem to na swojej skorze, gdy z powodów zdrowotnych i osobistych miałem blisko trzyletnia przerwę w polowaniach, a takze przeszedlem z tegoz powodu na czlonka PZŁ niezrzeszonego i nikt nie robil mi z tego tytułu zadnych przykrosci typu, "skoro nie chodzisz na polowania to oddawaj bron", jedyna mozliwoscia utraty pozwolenia na bron mysliwska ( oczywiscie poza wynikajacymi z naruszenia UoBiA) jest utrata członkowstwa w PZŁ.
tylko łowy , tylko nitro
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

argo pisze: ...... jedyna mozliwoscia utraty pozwolenia na bron mysliwska ( oczywiscie poza wynikajacymi z naruszenia UoBiA) jest utrata członkowstwa w PZŁ.
Ale nie jest to obligatoryjne! Policja może, ale nie musi cofnąć wtedy pozwolenia. Znam przypadek starusza myśliwego, któremu wiek nie pozowalał już na udział w polowaniach i pracach PZŁ. Opuścił szeregi myśliwych, jednakże Policja pozostawiła mu pozwolenie uznając, że odebranie mu broni byłoby dla niego niewspółmierną tragedią. Został jedynie pouczony, że nie może już polować, gdyż utracił do tego uprawnienie wychodząc z PZŁ.

:one:

PS. Staruszek nie miał żadnych układów, ani znajomości. :)
Domel
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 23:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Domel »

Jestescie pewni ze nie trzeba co roku po uzyskaniu pozwolenia dokumentowac tych 6 startow?

Czyli najpierw musze zapisac sie do PZŁ w moim regionie (okolice gdańska), oni mi wyznacza miejsce do odbycia stazu, pozniej ide na szkolenie (obowiazkowe?) i na koncu egzamin? A jak z kosztami? Skladka roczna to 200PLN tak? A staz, egzamin i szkolenie? Czy PZŁ moze mnie wyslac gdzies daleko do odbycia szkolenia?
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

Domel pisze:Jestescie pewni ze nie trzeba co roku po uzyskaniu pozwolenia dokumentowac tych 6 startow? ....
Ja osobiście nie zbieram. A pozwolenie na broń palną sportową wydawane jest chyba dlatego, że ktoś uprawia strzelectwo, a nie dlatego, iż był sześć razy na zawodach PZSS. A co będzie jak będę startował tylko na zawodach klubów strzeleckich zrzeszonych w IPSC Region Polska? Albo tylko sto razy w roku pójdę na trening na strzelnicę. Czy ktoś poważny zakwestionuje fakt, że uprawiam strzelectwo?

W kwestiach dotyczących łowiectwa zadaj pytanie na właściwych merytorycznie stronach internetowych
ŁOWIECKI
PORTAL OSTOJA
Tam będą wiedzieć lepiej.

:one:
Guliwer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2145
Rejestracja: 24 marca 2006, 00:24
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Guliwer »

A co to są te wybitne wyniki :?:
Mówię o strzelectwie powszechnym w PZSS.
Bo na srebrną odznakę, to raczej mało wybitne. Nawet na złotą :P
I przekują miecze swe na lemiesze, a włócznie swe na sierpy. (Izaj. 2:4)
Domel
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 23:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Domel »

Wlasnie przeczytalem statut PZŁ i kilka storn o tej tematyce. Wiem juz jak to wyglada w teorii. Ale nie znalazlem informacji o kosztach kursu, skladek, egzaminu, legitymacji itd. Wiec zwracam sie z prosba do osob posiadajacych pozwolenie na bron mysliwska. Czy ktos moglby mi opisac droge do uzyskania takiego pozwolenia i ponoszone koszty. Dodam tylko ze na poczatek wolalbym zostac czlonkiem niestowarzyszonym w zadnym kole.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
tGW Hunter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 380
Rejestracja: 30 października 2005, 09:23
Tematy: 0
Lokalizacja: Jawiszowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: tGW Hunter »

Witam jestem studentem gospodarki leśnej (leśnictwo). Posiadam również uprawnienia prowadzącego strzelanie lok i sędziego PZSS. Chcę się ubiegać o członkostwo w PZŁ i o pozwolenie na broń myśliwską. Jedynym mankamentem jest to iż choruję na cukrzycę. Czytałem że to niestety uniemożliwia uzyskanie zezwolenia na broń (przynajmniej w sposób tradycyjny). Czy jest jakiś sposób na uzyskanie pozwolenia na broń myśliwską pomimo tego (zwarzywszy na zmiany odnośnie przechowywania i transportu broni przeznaczenia myśliwskiego?)

Pozdrawiam
FWB300s; Umarex Colt SAA diabolo; KWC Colt 1911; TOZ 34EP - 12/70; TOZ 34EP CUSTOM 30.06+12/70; Sabatti Rover 870 cal. 7x64 mm, Rossi M1892 cal. 44 magnum; Uberti Colt 1862 Police Pocket 5,5" i Uberti Remington New Army 5,5" kal. 44 w inoxie
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”