Kupno i sprzedaż amunicji

Moderator: Moderatorzy WBP

Revolut
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 426
Rejestracja: 14 stycznia 2008, 15:03
Tematy: 17
Lokalizacja: RSA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Kupno i sprzedaż amunicji

Post autor: Revolut »

Witajcie

Pytałem już o to na grupie na FB, ale tam cała rozmowa poszła na tory: "ioioioioi jadą po Ciebie"

Dlatego tutaj zaznaczam: mam pozwolenie kolekcjonerskie i nie mam ani jednej sztuki amunicji kupionej po za sklepem i cała amunicja odpowiada temu co mam w książeczce - dlatego proszę o poważną dyskusję, a dzielnicowy może wpaść na kawę :mad:


Ciekawi mnie opcja kolekcjonowania amunicji, wszak fajnie jest mieć np TT z 53r i kilka łódek amunicyjnych z amunicją z tego samego roku.

Wg ustawy dozwolone jest zbywanie broni i amunicji do tej broni, pomiędzy osobami mającymi pozwolenie. Szczerze mówiąc amunicję kupowałem tylko w komplecie z bronią, lub na książeczkę w sklepie, więc nie wiem jak to przebiega przy sprzedaży pomiędzy użytkownikami.


Przy zakupie w sklepie mamy prosty temat, pokazuję książeczkę, dostaję paragon, sklep wystawia fakturę czy też WZtkę przypisaną do mnie, zakładam, że te wszystkie "ślady" są zgłaszane do WPA, sklep jest czysty, bo sprzedali mi wtedy i wtedy, miałem/mam dany kaliber w legitymacji, podczas kontroli przechowywania mam powiedzmy połowę, bo resztę wystrzelałem i wszystko jest ogólnie super.

Szczerze mówiąc nie zachowuję paragonów, czy też innych dowodów zakupu, bo nie uważałem to za istotne.


1. Amunicję kolekcjonerską ciężko jest kupić w sklepie - no chyba, że akurat trafimy na konserwę z interesującego nas rocznika.
Ale za to, jakiś inny kolekcjoner może mieć amunicję, która mnie interesuje i... No właśnie co? Wystarczy, że spotkamy się, sprzedający sprawdza, czy mam kaliber w legitymacji, ja daję kasę i tyle? Piszemy umowę? Sprzedający zgłasza do WPA sprzedaż?

2. Przykładowo na strzelnicy widzę gościa strzelającego z ładnego AKMSa, z konserwy produkcji Polskiej, z tego samego rocznika co mój AKM, ja akurat mam jakiegoś Chińczyka i mamy chęć zamiany w dogodnym "kursie wymiany" i co? Wystarczy, że ja daję koledze np 10sztuk mojej amunicji, za 3 sztuki jego amunicji i jesteśmy czyści? Czy wtedy zaczyna się szukanie, czy obydwie strony miały uprawnienia do posiadania danego kalibru?

3. Przykładowy kolega sprzedaje sobie powiedzmy dubeltówkę, nie ma już nic więcej w legitymacji na 12GA i... Odkrywa, z przerażeniem, że ma jeszcze jedną paczkę, której nie powinien już mieć. Biegnie do innego kolegi, wrzuca mu do szafy (kolega akurat ma pompkę) i... Wszystko jest ok, prócz tego, że kolega przez chwilę miał nielegalnie paczkę amunicji, pomimo braku takiego kalibru w książeczce? A ja otrzymałem paczkę, od nie wiadomo kogo, nie wiadomo kiedy, by kolega nie miał problemów.


Pytam ze względu na to, że podczas różnych dziwnych dyskusji panowało dość złowrogie pomrukiwanie, że amunicję można tylko kupić w sklepie i najlepiej trzymać dowody zakupu, bo jak się okaże, że masz w szafie sztukę amunicji, z której nie będziesz mógł się wytłumaczyć, że został po niej ślad w WPA, to będzie źle, brzydko i ogólnie nieprzyjemnie.


No wiecie, jest zimno, broń wyczyszczona, to tak sobie siedzę i myślę, a jak nie myślę, to sobie tylko siedzę i piszę wątki na forum.
Wiatr, CP, Nitro.
Awatar użytkownika
ImTheOne
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1007
Rejestracja: 29 maja 2012, 22:10
Tematy: 20
Lokalizacja: KS Garda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kupno i sprzedaż amunicji

Post autor: ImTheOne »

Idź postrzelać (-: Moim zdaniem nie masz obowiązku przechowywania faktur/paragonów, możesz je nawet wyrzucić i to po stronie organu będzie ewentualne udowodnienie, że nabyłeś coś nielegalnie. Słowem - powodzenia (dla organu). Fakturę możesz zgubić, przypadkiem zniszczyć itp. Istnieje jakaś kara za nieposiadanie faktury? Skoro fraza "nie pamiętam" sprawdza się w przypadku Amber Gold, to i w tym powinna. Mnie nikt nigdy nie pytał o fakturę do amunicji. Generalnie w przypadku pytania o fakturę zakupu przez policjanta/policjantkę odesłałbym na /dev/drzewo z pytaniem o podstawę prawną.

1. Piszemy umowę? - umowa ustna też jest wiążąca
Sprzedający zgłasza do WPA sprzedaż? - nie sądzę.

2. Moim zdaniem jest to umowa zamiany, a nie kupna-sprzedaży

3. Nie mówimy tutaj o "posiadaniu", ponieważ prawowitym właścicielem nadal będzie twój kolega. Na siłe prokurator mógłby się pokusić o brak nadzoru na amunicją. Ale czy drzewo upadające w lesie robi hałas, jeżeli nie ma nikogo, kto mógłby je usłyszeć?
Ostatnio zmieniony 04 grudnia 2017, 17:04 przez ImTheOne, łącznie zmieniany 1 raz.
Revolut
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 426
Rejestracja: 14 stycznia 2008, 15:03
Tematy: 17
Lokalizacja: RSA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kupno i sprzedaż amunicji

Post autor: Revolut »

Ok, to w takim razie w punkcie 2. nie wymieniamy się, a daję gościowi jakąś tam kwotę za kilka sztuk by radośnie je wrzucić do szafy.


W przypadkiem 3. bardziej chodzi mi o to, że kolega daje koledze paczkę amunicji, której już nie może/nie chce mieć i czy potem kolega który dostał/kupił taką amunicję nie będzie mieć problemów typu: skąd Pan to ma?



Czyli mogę z czystym sumieniem odkupić od kogoś paczkę amunicji na strzelnicy i nie muszę pamiętać kto to był i kiedy to zostało kupione? Oczywiście chodzi mi o wykup od legalnego posiadacza - niedawno widziałem myśliwego ze starą amunicją 12/70, który akurat był na strzelnicy, chciałbym mieć taką w pasie amunicyjnym, który kupiłem ze starym IŻem - wystarczy, że uzgodnimy warunki zakupu i tyle?


Głównie chodzi mi o to, czy nie będzie potem pytań skąd, od kogo i kiedy i co będzie jeśli nie będę pamiętać co i gdzie dokładnie kupiłem, co w przypadku większej kolekcji może się zdarzyć.



Faktycznie pasuje pojechać postrzelać, rozluźnić nieco umysł :D
Wiatr, CP, Nitro.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kupno i sprzedaż amunicji

Post autor: KG92RS »

Revolut pisze: i czy potem kolega który dostał/kupił taką amunicję nie będzie mieć problemów typu: skąd Pan to ma?
Nie będzie. Osoba posiadająca pozwolenie na broń na podstawie ...blablabla... -> nie ma obowiązku ewidencjonowania amunicji. Jak kupujesz w sklepie wg książeczki, to fakturę - na miejscu, w sklepie - możesz wyrzucić do kosza. Ta faktura, z Twoim podpisem, potrzebna jest im, a nie Tobie.
Jedyna sytuacja, kiedy - przez określony czas - potrzebujesz faktury, to ta, kiedy kupujesz - razem z amunicją - broń w kalibrze, którego jeszcze nie masz. Wtedy, do czasu rejestracji broni (i pojawienia się stosownego wpisu w książeczce), lepiej mieć fakturę.
Nikt, nigdy nie powinien Cię pytać o pochodzenie posiadanej amunicji. Jeśli zapyta -> uprzejmie poproś o podstawę prawną pytania.
franek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1787
Rejestracja: 20 maja 2007, 08:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kupno i sprzedaż amunicji

Post autor: franek »

KG92RS pisze:
Revolut pisze: i czy potem kolega który dostał/kupił taką amunicję nie będzie mieć problemów typu: skąd Pan to ma?
Nikt, nigdy nie powinien Cię pytać o pochodzenie posiadanej amunicji. Jeśli zapyta -> uprzejmie poproś o podstawę prawną pytania.
Nie zapominaj też, że wolno Ci wytwarzać amunicję "na własne potrzeby" ... z materiałów pozyskanych ...
nawet, jeżeli łuski są z jakiejś egzotycznej partii która była sprowadzona tylko dla "specjalnej troski" użytkowników :-)
Ostatnio zmieniony 04 grudnia 2017, 20:24 przez franek, łącznie zmieniany 1 raz.
remington 44, rogers & spencer 44, Hawken .45, jednorurka 12ga i parę nitro
mkw
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 478
Rejestracja: 20 kwietnia 2015, 14:26
Tematy: 0
Lokalizacja: ze wsi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kupno i sprzedaż amunicji

Post autor: mkw »

Spotkałem się z interpretacją że od niekoncesjowanego człowieka możesz kupic amunicję jedynie w przypadku kupna zestawu broń+amunicja. Chodzi o "i" w broni i amunicji.
Jak jest u nas to na pewno wiesz, jak coś to prokurator stawia Ci zarzut z górnej półki z Ty później w sądzie udowadniasz swoją niewinność w kolejnych instancjach przez jakieś 4 lata.
Pomijając to wszystko to moim zdaniem z tą amunicją do posiadanej broni to jest wyjątkowa bzdura. Każdy właściciel prasy i paru matryc może sobie zrobić dowolną amunicję bez potrzeby kupowania jej, więc nie bardzo wiadomo przed czym ten zakaz ma chronić ;laughing:
W czasie pokoju, człowiek roztropny zachowuje miecz u swego boku - Sun Tzu, Sztuka Wojenna.
Awatar użytkownika
Bardzozly
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 355
Rejestracja: 27 lutego 2017, 08:52
Tematy: 0
Lokalizacja: wnętrze płaskiej Ziemi?
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kupno i sprzedaż amunicji

Post autor: Bardzozly »

mkw pisze:Spotkałem się z interpretacją że od niekoncesjowanego człowieka możesz kupic amunicję jedynie w przypadku kupna zestawu broń+amunicja.
Z kolei bardziej logiczna (a więc mniej popularna wśród prokuratorów) jest interpretacja, że Ustawa z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym dotyczy... wykonywania działalności gospodarczej!
(Co wynika wprost z treści ustawy. W art. 3 "obrót" na potrzeby ustawy jest definiowany jako "działalność handlowa", a nie jako zbywanie/nabywanie. W art. 2 również podkreślono, że chodzi o "wykonywanie działalności gospodarczej". W art. 1: "przez przedsiębiorców").

Z kolei działalność gospodarcza definiowana jest w Ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (podkreślenie moje):
Art. 2. Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
Także jeśli nie ogłaszasz się regularnie, że masz na sprzedaż amunicję ze znakomitego rocznika (ołów wydobyty z nasłonecznionego stoku niedaleko Saint-Pardoux-la-Riviere), nie powinieneś się niczego obawiać.

Patrząc od strony UoBiA
, pół-żartem:
► Pokaż Spoiler
Poważniej:

Art. 14. Amunicję można nabywać na podstawie legitymacji posiadacza broni
lub świadectwa broni, wyłącznie dla tej broni, która jest określona w legitymacji albo
na podstawie świadectwa broni i pisemnego zamówienia podmiotu uprawnionego do
nabycia amunicji.


Tyle. Czyli sprawdzasz "czerwoną książeczkę" nabywcy (albo zbywca sprawdza tobie).
Ostatnio zmieniony 05 grudnia 2017, 06:34 przez Bardzozly, łącznie zmieniany 1 raz.
If I was called upon to declare upon Oath, whether the Militia have been most Serviceable or hurtful upon the whole I should subscribe to the latter. (J. Washington) || Krótkie podsumowanie tematów o obronie z użyciem broni palnej
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”