Użyczanie broni

Moderator: Moderatorzy WBP

revolverfan1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 43
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 11:48
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: revolverfan1 »

To mamy temat do dyskusji. Ja mimo wszystko uwazam, ze kategorycznie nie wolno uzyczac broni kolekcjonerskiej nikomu, nawet jesli odpowiada celom sportowym/lowieckim.. Jestes pewien, ze mozna? :(
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

Jeżeli broń jest zarejestrowana jako broń sportowa lub myśliwska do celów kolekcjonerskich, to można ją użyczyć sportowcowi lub myśliwemu. Natomiast sportowiec czy myśliwy nie może swej broni użyczyć kolekcjonerowi.
revolverfan1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 43
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 11:48
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: revolverfan1 »

A wiec oznacza to tez, ze uzyczenie sportowcowi broni spelniajacej wymogi sportowej (np jakiegos 9x19) ,zarejestrowanej na pozwolenie kolekcjonerskie na wszytkie rodzaje broni (z egzaminem w WPA) jest niemozliwe?
Awatar użytkownika
Logos82
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 148
Rejestracja: 10 października 2016, 18:57
Tematy: 2
Lokalizacja: Toruń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: Logos82 »

odświeżę temat :)

niedługo zdaje egzamin na patent i robię to razem z 3 kolegami którzy nie bardzo będą mili obecnie miejsce gdzie trzymać broń (dwóch mieszka w mieszkaniu studenckim i nie chce tam trzymać a trzeci będzie miał dziecko niebawem i musi swoje odczekać zanim zapyta ;laughing: ) i zostaje jedyną osoba, która będzie miała szafę na broń. Czy cała trójka będzie mogła trzymać u mnie broń i co na to policja?
Awatar użytkownika
epaa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 839
Rejestracja: 14 września 2005, 18:51
Tematy: 0
Lokalizacja: trój miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: epaa »

Tak, a Policja? To zgodne z prawem więc nic.
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re:

Post autor: mkl1 »

9x19 pisze:Jeżeli broń jest zarejestrowana jako broń sportowa lub myśliwska do celów kolekcjonerskich, to można ją użyczyć sportowcowi lub myśliwemu. Natomiast sportowiec czy myśliwy nie może swej broni użyczyć kolekcjonerowi.
Wobec ostatniego stanowiska KGP (którego nikt nie "oprotestował: to nawet myśłiwy nie może użyczyć broni sportowcowi a i.... odwrotnie...
pomijam "wykonywanie polowania....
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Awatar użytkownika
Logos82
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 148
Rejestracja: 10 października 2016, 18:57
Tematy: 2
Lokalizacja: Toruń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: Logos82 »

Ale tutaj mowa a czterech sportowcach więc wszystko zostaje w rodzinie :-D

Ale to znaczy że policja będzie mnie odwiedzać 4 razy częściej?
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Re:

Post autor: LARPAK »

mkl1 pisze:
9x19 pisze:Jeżeli broń jest zarejestrowana jako broń sportowa lub myśliwska do celów kolekcjonerskich, to można ją użyczyć sportowcowi lub myśliwemu. Natomiast sportowiec czy myśliwy nie może swej broni użyczyć kolekcjonerowi.
Wobec ostatniego stanowiska KGP (którego nikt nie "oprotestował: to nawet myśłiwy nie może użyczyć broni sportowcowi a i.... odwrotnie...
pomijam "wykonywanie polowania....
Masz gdzieś dostępne to stanowisko?

Bo w sumie przepis ten jest tak różnie interpretowany, że sam już nie wiem...
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Użyczanie broni

Post autor: 9x19 »

Zadaj sobie dwa pytania i udziel na nie odpowiedzi, a mianowicie:
1. Jaką broń można użyczać?
Odp. - broni odpowiadającej celom łowieckim i broni odpowiadającej celom sportowym.

2. Komu można użyczać?
Odp. - osobom posiadającym pozwolenie na broń wydane w celach łowieckich lub sportowych.

Jasno to wynika z art. 28 ustawy o broni i amunicji. Przepis nie mówi nic do jakiego celu ma być posiadana broń dawana w użyczenie. Mówi o broni odpowiadającej celom. A "broni kolekcjonerskiej" nie ma. Jest tylko broń palna, w tym bojowa, myśliwska, sportowa, gazowa, alarmowa i sygnałowa.

Jeżeli mam pistolet sportowy do celów kolekcjonerskich, to mogę do użyczyć osobie posiadającej pozwolenie na broń do celów sportowych. Ale już odwrotnej kombinacji już zrobić nie wolno. Czyli sportowiec nie może dać w użyczenie broni kolekcjonerowi mimo, iż jest to broń sportowa.

PS. Właśnie przekazałem ci stanowisko w tej sprawie. :101:
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: LARPAK »

O takim stanowisku wiem i cały czas tak sądziłem, że jest - post @mkl1 wprowadził pewien niepokój.

Dzięki.
Koncord
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 63
Rejestracja: 29 grudnia 2015, 09:24
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: Koncord »

Wg KGP sytuacja wygląda mniej różowo. http://trybun.org.pl/2016/04/01/uzyczen ... -amunicji/
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Użyczanie broni

Post autor: 9x19 »

Panie z KGP nie raz już wulgaryzowały interpretację jasnych przepisów ustawy o broni i amunicji.I nie raz już dostawały za to po łapkach od sądów administracyjnych. Gwoli przypomnienia - interpretacja "ważnej przyczyny posiadania broni" - "oprócz istnienia tej przyczyny Policja ma prawo badać inne przesłanki i od nich uzależniać wydanie pozwolenia". Pamiętacie? Ja pamiętam - wyroki NSA z 2 lipca 2013r.: II OSK 1945/12 , II OSK 1948/12 , II OSK 1985/12, II OSK 2124/12 , II OSK 2211/12. Sąd dał po łapakach i skończyło się. Masz ważną przyczynę - masz pozwolenie. Koniec, kropka.
Koncord
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 63
Rejestracja: 29 grudnia 2015, 09:24
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: Koncord »

Oczywiście że interpretacja KGP jest wadliwa. Jednak najpierw cofną mi pozwolenie, następnie ja będę musiał udowadniać przed sądem że nie jestem wielbłądem co zajmie nie wiadomo ile. Tzn wiadomo - długo.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1128
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: VIS »

Może i cofną. Ale jest to decyzja administracyjna podlegająca procedurze odwoławczej. Procedura taka wstrzymuje terminy osiągnięcia prawomocności. Jak będziesz się terminowo odwołał od decyzji kolejnych instancji to cofnięcie pozwolenia będzie prawomocne dopiero jak NSA je przyklepie.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
Awatar użytkownika
sp9wts
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 17 sierpnia 2016, 11:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Wieliczka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Użyczanie broni

Post autor: sp9wts »

Skorzystam z wątku i zadam pytanie jak jest z możliwością zakupu amunicji do broni pożyczonej? Mam pozwolenie sportowe PKS ale nie mam na siebie zarejestrowanego karabinu np. kal. 223 pożyczam od kolegi, który ma akurat taki i jadę na zawody. Czy jest możliwość dokupienia przeze mnie amunicji jeżeli nie mam tego kalibru w książeczce czy muszę polegać na tym co dostanę od kolegi ? i czy taka sytuacja jet dopuszczalna ?
Jeżeli wydaje ci się że masz racje to masz rację - wydaje ci się
.177 / .22 LR / 7,62x25 / .32 S&W LWC / 9X18 / 9X19
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”