Użyczanie broni

Moderator: Moderatorzy WBP

Janusz123
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 259
Rejestracja: 12 stycznia 2016, 08:14
Tematy: 0
Lokalizacja: Ślůnsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: Janusz123 »

Mi problem tego kto komu może użyczać broń kolekcjonerską najlepiej zobrazowała sytuacja:
Są zawody sportowe, grupka znajomych strzela sobie na nich, każdy z własnej broni. Po zawodach wszyscy idą na piwo. Aby pozostać legalnym, jedna osoba która nie pije, bierze od wszystkich broń w użyczenie.
Osoba która bierze broń w użyczenie ma pozwolenie do celów sportowych. Osoba ta nie wie (nie może znać, nie musi) do jakich celów ktoś ma zarejestrowaną swoją broń - jest jej to obojętne. Biorąc taką broń w użyczenie, musi się tylko upewnić że nie jest to broń typowo "niesportowa" czyli np. kombinowana myśliwska, samoczynna albo w kalibrze .50 BMG. Ale to już jest fizyczna cecha broni którą tą osoba może naocznie na miejscu zweryfikować (na zasadzie widziały gały co brały).
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: kuras999 »

Jan㎲z pisze:Biorąc taką broń w użyczenie, musi się tylko upewnić że nie jest to broń typowo "niesportowa" czyli np. kombinowana myśliwska,
Kombinowana broń myśliwska nie może być sportową? A tak w ogóle to sportowiec może brać w użyczenie broń od myśliwego.
CZ@rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 204
Rejestracja: 28 lutego 2016, 13:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: CZ@rek »

Może, jeśli ta spełnia warunki dla broni sportowej.
Więc jeśli ta kombinowana jest w tym zbiorze to nie ma przeciwwskazań do przyjęcia użyczanej broni.
Janusz123
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 259
Rejestracja: 12 stycznia 2016, 08:14
Tematy: 0
Lokalizacja: Ślůnsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: Janusz123 »

kuras999 pisze:..A tak w ogóle to sportowiec może brać w użyczenie broń od myśliwego.
A co napisałem w poprzednim poście? Że może od kogokolwiek - w tym od myśliwego (jednak nie każdy model broni bo jest pewna grupa broni którą myśliwy może posiadać a sportowiec już nie)
kuras999 pisze:Kombinowana broń myśliwska nie może być sportową?
Na chłopski rozum raczej nie może być. Aczkolwiek różne absurdy istnieją i tu pewnie ostateczne słowo ma WPA. Myślę że sam sklep miały opory sprzedać takie coś na promesę sportową. Nie mówiąc już co by było przy rejestracji w WPA.
Awatar użytkownika
McMonster
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 772
Rejestracja: 23 marca 2015, 22:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: McMonster »

Na mój chłopski rozum powinno się dać. W końcu to zazwyczaj połączenie strzelby i karabinu, a obie te rzeczy sportowiec może mieć.
Dumny kolekcjoner staroci na amunicję scaloną i pseudosportowiec
Braterstwo, WKS Śląsk
hubertg
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 150
Rejestracja: 04 lipca 2012, 12:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Ostrołęka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: hubertg »

Jeśli lufy kulowe mają kaliber mniejszy niż 12mm, a śrutowe mniej 12ga, to z jakiego powodu WPA miałby odmówić rejestracji? Samoczynnych kniejówek nie widziałem. Są w sklepach kniejówki z kulą 22WMR, to mogą kupić wyłącznie osoby z pozwoleniem w którego zakres wchodzi broń sportowa.
Thrud
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 963
Rejestracja: 07 października 2012, 19:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: Thrud »

@Jan㎲z - sportowiec może brać w użyczenie nawet .700 Nitro Express. Ustawa mówi "Broni odpowiadającej celom łowieckim i broni odpowiadającej celom sportowym...". Nigdzie, wbrew pobożnym życzeniom i interpretacjom co poniektórych WPA, nie ma mowy o ograniczeniu użyczania tylko do broni odpowiadającej posiadanemu pozwoleniu.
To nie karabin czy broń palna. To jednosuwowy silnik cieplny spalania wewnętrznego ze swobodnym tłokiem.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: LARPAK »

Thrud pisze:@Jan㎲z - sportowiec może brać w użyczenie nawet .700 Nitro Express. Ustawa mówi "Broni odpowiadającej celom łowieckim i broni odpowiadającej celom sportowym..."..
Jesteś pewien, że .700 NE mieści się w broni odpowiadającej celom sportowym?
Awatar użytkownika
lto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 29 listopada 2014, 14:00
Tematy: 10
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: lto »

Thrud pisze:@Jan㎲z - sportowiec może brać w użyczenie nawet .700 Nitro Express. Ustawa mówi "Broni odpowiadającej celom łowieckim i broni odpowiadającej celom sportowym...". Nigdzie, wbrew pobożnym życzeniom i interpretacjom co poniektórych WPA, nie ma mowy o ograniczeniu użyczania tylko do broni odpowiadającej posiadanemu pozwoleniu.
Sportowcowi nie wolno POSIADAĆ .700 NE, więc nie może go wziąć w użyczenie. "Prawo do posiadania" a "sposób wejścia w posiadanie" to dwie zupełnie odrębne rzeczy.

W pozwoleniu masz napisane, co wolno Ci posiadać. Ustawa wyczerpuje za to sposoby wejścia w posiadanie. Można to zrobić poprzez zakup albo wzięcie w użyczenie. No, może jeszcze oddziedziczenie, choć literalnych zapisów raczej brak.
Awatar użytkownika
bambus0134
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 237
Rejestracja: 16 czerwca 2013, 00:26
Tematy: 7
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Re:

Post autor: bambus0134 »

Ups pomyłka
Ostatnio zmieniony 14 listopada 2017, 20:58 przez bambus0134, łącznie zmieniany 2 razy.
Heniek75
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 154
Rejestracja: 18 marca 2015, 07:19
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: Heniek75 »

Panowie Bedę miał kontrolę przechowywania broni w związku z rozszerzeniem. Jedną jednostkę mam użyczoną , umowa oczywiście jest .
Czy w czasie kontroli ta użyczona jednostka musi być u mnie czy może spoczywać użyczona u kolegi?
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Użyczanie broni

Post autor: KG92RS »

Heniek75 pisze:Panowie Bedę miał kontrolę przechowywania broni w związku z rozszerzeniem. Jedną jednostkę mam użyczoną , umowa oczywiście jest .
Czy w czasie kontroli ta użyczona jednostka musi być u mnie czy może spoczywać użyczona u kolegi?
Jak miałem kontrolę, jedna sztuka była u rusznikarza -> żadnych problemów, numer do protokołu został spisany z pokwitowania.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”