Użyczanie broni

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Lasica
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 145
Rejestracja: 02 września 2011, 09:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Lasica »

Art. 28 UoBiA
Art. 28.
Broni odpowiadającej celom łowieckim i broni odpowiadającej celom sportowym oraz amunicji do takiej broni można użyczać osobom posiadającym pozwolenie na broń wydane w celach łowieckich lub sportowych.
Nie wynika z tego, że nie można użyczać.
Na pewno broń taka nie będzie mogła być dopuszczona do wykonywania polowania bo to stanowią odrębne przepisy (znowelizowane rozporządzenie MŚ).

Pozdrawiam,
Tomek.
--
PZŁ, ZKS, HK-ZKS, ROMB
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

mkl1 pisze:
Silvan78 pisze:Troche inne pytanie w kontekscie pistoletow i mysliwych.

Czy w obecnym stanie prawnym (po 14.12.2011) mozliwe jest uzyczenie pistoletu zarejestrowanego jako broni sportowej mysliwemu (nie bedacemu sportowcem)?
Chyba tylko na strzelnicy, bo............. jako mysliwy nie ma prawa "wykonywać polowania z tego typu bronią", więc również nie posiadając jej zarejestrowanej jako"C" nie może jej przemieszczacc
Takie użyczenie jest prawnie dopuszczalne. Polować z pistoletu wprawdzie nie można, ale na strzelnicy strzelać wolno. I zakazu przemieszczania też nie ma.
Awatar użytkownika
gatling
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1019
Rejestracja: 25 września 2006, 12:16
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: gatling »

Pytanie
Od jakich osób, posiadający pozwolenie sportowe lub myśliwskie, może użyczyć broń ?
Załóżmy, że broń spełnia warunki techniczne broni sportowej, kaliber itp.
od sportowca - tak
od myśliwego - tak
od kolekcjonera ?
od posiadacza pozwolenia do ochrony własnej ?
od kogo jeszcze ?
nechoda
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 764
Rejestracja: 15 lutego 2004, 12:44
Tematy: 69
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: nechoda »

Dziewulski, Miller i Kaczyński. Oni mają "pistoleciki" do wszystkiego.
michał.b
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 50
Rejestracja: 28 lutego 2010, 19:03
Tematy: 0
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: michał.b »

gatling pisze:Pytanie
Od jakich osób, posiadający pozwolenie sportowe lub myśliwskie, może użyczyć broń ?
Załóżmy, że broń spełnia warunki techniczne broni sportowej, kaliber itp.
od sportowca - tak
od myśliwego - tak
od kolekcjonera ?
od posiadacza pozwolenia do ochrony własnej ?
od kogo jeszcze ?
1) myśliwy myśliwemu,
2) sportowiec sportowcowi,
3) myśliwy sportowcowi,
4) sportowiec myśliwemu,
5) kolekcjoner oraz osoba mająca broń pamiątkową myśliwemu,
6) kolekcjoner oraz osoba mająca broń pamiątkową sportowcowi.
7) na terenie strzelnicy może użyczać i brać w użyczenie każdy, również osoby nie posiadające pozwolenia na broń.
Heckler&Koch P7M13 9x19mm
AKM
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1080
Rejestracja: 03 stycznia 2009, 15:20
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: AKM »

michał.b pisze: 5) kolekcjoner oraz osoba mająca broń pamiątkową myśliwemu,
6) kolekcjoner oraz osoba mająca broń pamiątkową sportowcowi.
Czy aby na pewno? Ustawa (art. 28) jednoznacznie wymienia broń "odpowiadającą celom" łowieckim i sportowym. Przepis nie zawiera wyrazu "w szczególności", więc cele posiadania broni możliwej do użyczenia są-wydaje się-katalogiem zamkniętym.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
gatling
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1019
Rejestracja: 25 września 2006, 12:16
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: gatling »

AKM pisze:
michał.b pisze: 5) kolekcjoner oraz osoba mająca broń pamiątkową myśliwemu,
6) kolekcjoner oraz osoba mająca broń pamiątkową sportowcowi.
Czy aby na pewno? Ustawa (art. 28) jednoznacznie wymienia broń "odpowiadającą celom" łowieckim i sportowym. Przepis nie zawiera wyrazu "w szczególności", więc cele posiadania broni możliwej do użyczenia są-wydaje się-katalogiem zamkniętym.
Glock 17 kupiony przez posiadacza pozwolenia do ochrony osobistej jest odpowiedni dla posiadania w celu sportowym. Czy mogę go użyczyć od takij osoby?
AKM
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1080
Rejestracja: 03 stycznia 2009, 15:20
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: AKM »

gatling pisze:Czy mogę go użyczyć od takij osoby?
Moim zdaniem nie, ponieważ nie jest ta broń zarejestrowana do celów łowieckich lub sportowych.
Pozdrawiam.
Silvan78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 01 listopada 2011, 13:01
Tematy: 0
Lokalizacja: Dzbądzek/Mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Silvan78 »

gatling pisze:
AKM pisze:
michał.b pisze: 5) kolekcjoner oraz osoba mająca broń pamiątkową myśliwemu,
6) kolekcjoner oraz osoba mająca broń pamiątkową sportowcowi.
Czy aby na pewno? Ustawa (art. 28) jednoznacznie wymienia broń "odpowiadającą celom" łowieckim i sportowym. Przepis nie zawiera wyrazu "w szczególności", więc cele posiadania broni możliwej do użyczenia są-wydaje się-katalogiem zamkniętym.
Glock 17 kupiony przez posiadacza pozwolenia do ochrony osobistej jest odpowiedni dla posiadania w celu sportowym. Czy mogę go użyczyć od takij osoby?
Art. 28 UoBiA, "Broni odpowiadającej celom łowieckim i broni odpowiadającej celom sportowym oraz amunicji do takiej broni miżna użyczać osobom posiadającym pozwolenie na broń wydane w celach łowieckich lub sportowych"
Czyli broni do obrony osobistej nie wolno użyczać. Dodatkowo musi być ona przechowywana w sposób uniemożliwiający dostęp osób nieupoważnionych (w tym współmałżonki...).
raptor_xxl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 760
Rejestracja: 30 stycznia 2012, 19:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: raptor_xxl »

"Broni odpowiadającej celom łowieckim i broni odpowiadającej celom sportowym", a nie broni zarejestrowanej w celach łowieckich, czy sportowych. Czym jest broń odpowiadająca celom sportowym i łowieckim jest podane w Art. 10 ust. 4 pkt. 3 i 4. Mowa jest o tym, jaka to jest broń, a nie do jakich celów jest zarejestrowana. Czyli jeśli ktoś ma broń zarejestrowaną do celów ochrony osobistej, ale ta broń odpowiada wymaganiom broni sportowej (np. "centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm,"), to może ona być użyczona osobie mającej pozwolenie na broń do celów sportowych.
ObrazekWarszawa
Paweł L.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 454
Rejestracja: 24 lutego 2005, 09:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Ziębice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Paweł L. »

ad raptor_xxl

Bądź pierwszym, który w tej sprawie będzie się kopał z koniem.
Do niedawna WPA nie uznawało użyczania "krzyżowego" pomiędzy myśliwym a sportowcem.

Ja ten przepis odczytuję tok jak Ty ale już minie się nie chce edukować - czas odłożyć pałeczkę i niech kaganek oświaty do WPA zaniosą młodsi.
"nie chcieliśta sierpa i młota - to mota "
Awatar użytkownika
gatling
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1019
Rejestracja: 25 września 2006, 12:16
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: gatling »

Paweł L. pisze:ad raptor_xxl

Bądź pierwszym, który w tej sprawie będzie się kopał z koniem.
Do niedawna WPA nie uznawało użyczania "krzyżowego" pomiędzy myśliwym a sportowcem.

Ja ten przepis odczytuję tok jak Ty ale już minie się nie chce edukować - czas odłożyć pałeczkę i niech kaganek oświaty do WPA zaniosą młodsi.
WPA nie ma nic do użyczania broni. Nie musisz składać podania do WPA o pozwolenie użyczenia, na razie :P
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkl1 »

gatling pisze:
Paweł L. pisze:ad raptor_xxl

Bądź pierwszym, który w tej sprawie będzie się kopał z koniem.
Do niedawna WPA nie uznawało użyczania "krzyżowego" pomiędzy myśliwym a sportowcem.

Ja ten przepis odczytuję tok jak Ty ale już minie się nie chce edukować - czas odłożyć pałeczkę i niech kaganek oświaty do WPA zaniosą młodsi.
WPA nie ma nic do użyczania broni. Nie musisz składać podania do WPA o pozwolenie użyczenia, na razie :P
ALe możesz mieć "kupe tłumaczenia" przy "kontroli przechowywania broni i amunicji" :mad:
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Bartek/Olsztyn
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 10 marca 2012, 23:21
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Bartek/Olsztyn »

xand pisze:
Bartek/Olsztyn pisze:Witam.
Wiem, że rozgrzebuję stary temat ale mam jedno pytanie co do "użyczenia".
Jestem młodym myśliwym. Mam decyzję o wydaniu pozwolenie i promesę.
Moje pytanie jest następujące.
Czy pierwszą jednostkę broni muszę kupić, czy może to być broń użyczona?
Pozdrawiam
Bartek
Bartku, promesa nie ma tu znaczenia - promesa, a właściwie zaświadczenie uprawniające do zakupu określonego rodzaju broni jest, potrzebne do jej zakupu. Jeśli posiadasz decyzję o pozwoleniu na broń do celów łowieckich możesz brać w posiadanie na podstawie umowy użyczenia (ustnej bądź pisemnej) dowolną ilość egzemplarzy takiej broni, która odpowiada celowi na jaki wydane zostało pozwolenie. Warunek jest tylko taki, że zarówno użyczający jak i biorący w posiadanie muszą mieć prawo do posiadania danego egzemplarza broni.
A więc tak.
W moim przypadku mam prawo pożyczyć broń od brata. Lecz jest luka/niedociągnięcie w prawie. Jak mi wyjaśnił Pan Komendant na mocy decyzji o wydaniu pozwolenia na broń myśliwską mogę mieć ją w użyczeniu lecz nie mogę jej przewozić (paranoja). Pan ze sklepu myśliwskiego - mogę także zapomnieć o zakupie amunicji do niej bo nie posiadam "czerwonej książeczki". Łowczy w kole - mogę zapomnieć o dostaniu odstrzału bez "czerwonej książeczki".
De facto mogę ją mieć i tylko na nią popatrzeć bo walorów łowieckich wykorzystać nie mam możliwość.

Reasumując. Kupiłem dubeltówkę do remontu za 100pln - mam książeczkę i wszystko ... załatwione.

Ot taka nasz polska rzeczywistość.

P.S.

hand - dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
gatling
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1019
Rejestracja: 25 września 2006, 12:16
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: gatling »

mkl1 pisze:
gatling pisze:
Paweł L. pisze:ad raptor_xxl

Bądź pierwszym, który w tej sprawie będzie się kopał z koniem.
Do niedawna WPA nie uznawało użyczania "krzyżowego" pomiędzy myśliwym a sportowcem.

Ja ten przepis odczytuję tok jak Ty ale już minie się nie chce edukować - czas odłożyć pałeczkę i niech kaganek oświaty do WPA zaniosą młodsi.
WPA nie ma nic do użyczania broni. Nie musisz składać podania do WPA o pozwolenie użyczenia, na razie :P
ALe możesz mieć "kupe tłumaczenia" przy "kontroli przechowywania broni i amunicji" :mad:
Stanowisko poszczególnych komendantów mnie nie interesuje.
Pytałem czy jest to zgodne z prawem sejmowym, nie z tym tworzonym przez poszczególne WPA.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”