Użyczanie broni

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
fusz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 1413
Rejestracja: 2009-02-03, 11:40
Lokalizacja: GD/NO
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: fusz » 2012-06-05, 17:23

AKM pisze:...
Może 9x19 się wypowie i rozwieje wszelkie wątpliwości.

Wypowiedział się ok. pół roku temu na ten temat: KLIK

edit - PilotHN ubiegł mnie o minutkę :)
SG3M, SKS Ardea, a zabawki różne, małe i duże...


Awatar użytkownika
matlak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 635
Rejestracja: 2009-11-09, 18:40
Lokalizacja: Czaplinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: matlak » 2012-06-05, 17:37

No to wątpliwości rozwiane, dzięki wielkie za odpowiedź :) Varmint jest jednocześnie bronią sportową i myśliwską, wystarczy zarejestrować ją jako sportową albo myśliwską, celem jest kolekcjonerstwo. Więc sprawa jasna :) No i rozumiem że użyczenie w dniu zakupu też wchodzi w grę prawda?


Awatar użytkownika
klaver
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 587
Rejestracja: 2006-10-09, 00:39
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: klaver » 2012-06-05, 21:38

matlak pisze:No i rozumiem że użyczenie w dniu zakupu też wchodzi w grę prawda?
A może kup szafę przenośną i zabieraj ze sobą? 8-)
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?p=888902#888902
Obrazek


zbycho_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 2011-04-09, 12:36
Lokalizacja: Prusy Wschodnie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Użyczenie a ustawa z 1961 roku.

Postautor: zbycho_ » 2012-10-13, 09:36

Witam.
Czy mogę użyczyć pistoletu sportowego centralnego zapłonu ,koledze który ma pozwolenie na broń sportową.
Kolega posiada pozwolenie,wydane na podstawie ustawy o broni i amunicji z 1961 roku.
Z góry dziekuję za odpowiedź.
krótki bojowy kij bambusowy


9x19
R.I.P
R.I.P
Posty: 8287
Rejestracja: 2006-03-10, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: 9x19 » 2012-10-13, 10:30

Nie ma przeciwwskazań. Kolega spełnia wymóg "posiadania pozwolenia na broń wydanego w celach sportowych", o którym mowa w art. 28 ustawy o broni i amunicji. Jego pozwolenia jest tak samo ważne, jak i osób, które je otrzymały na podstawie ustawy z 1999r.


Silvan78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 2011-11-01, 13:01
Lokalizacja: Dzbądzek/Mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: Silvan78 » 2012-10-15, 12:26

Prawo sobie, z WPA sobie. Ostatnio znowu uslyszalem wykladnie, ze mysliwy tylko mysliwemu, a sportowiec tylko sportowcowi. Ja wiem, ze nie tak; ale wolalem zapytac WPA jak oni to widza... i dla swietego spokoju osoby zmeczonej walka z WPA kupuje druga szafe :(


tomekwroclawski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 1912
Rejestracja: 2010-11-14, 19:39
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: tomekwroclawski » 2012-10-17, 10:22

Kupujesz ? Ale po co ? W jakim celu ?

Przepis jest jasny, klarowny, wiec w czym rzecz ?


arturrrro
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 2013-02-13, 14:26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Użyczenie a limit sztuk z pozwolenia

Postautor: arturrrro » 2013-05-20, 08:43

Witajcie,
dostalem niedawno pozwolenie "na posiadanie 4 sztuk broni", w "tym 1 sztuki centralnego zaplonu". Pytanie:
Czy po zakupie tej 1 sztuki centralnego (czyli po wykorzystaniu limitu z pozwolenia), będę mógł użyczyć kolejne sztuki od myśliwego? Czy broń posiadania w wyniku użyczenia liczy się do limitu "posiadanych sztuk" z pozwolenia czy nie ?

Po przeczytaniu tego wątku, widzę, że nie ma ogólnie uznanej interpretacji prawnej, dlatego bardziej interesuje mnie praktyka.
Konkretnie w mojej sytuacji chciałym troche ułatwić sobie życie (i ulżyć kieszeni) i trzymać swój pistolet (a w przyszłośći kolejne zabawki) w szafie swojego ojca myśliwego, który posiada dwa sztucery (oczywiscie po "użyczeniu" mi ich przez niego). Czy w razie kontroli policji i stwierdzenia, ze "gośc ma pozwolenie na 1 sztuke, a ma trzy" mam się spodziwewać problemów?


hbkrzysztof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 154
Rejestracja: 2013-06-26, 13:32
Lokalizacja: Małopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Uzyczenie broni sportowej na zezwolenie do ochrony osobistej

Postautor: hbkrzysztof » 2013-06-26, 14:23

Witam
po pierwsze się przywitam wiem ze to nie ta rubryka ale proszę o wybaczenie,
ale wracając do meritum, posiadam zezwolenie na bron do ochrony osobistej(otrzymane zaraz po zmianie ustawy 1999r), do klubu strzeleckiego nalezę od 7 lat, strzelałem sobie tak od czasu do czasu na strzelnicy ze swojego glock 19 , i tak w końcu wybrałem się po wielkich namowach kolegi na zawody i spodobało mi się, a teraz pytanie: czy mogę na swoje zezwolenie użyczyć od kolegi bron sportowa np CZ 75 TS ?

pozdrawiam raz jeszcze wszystkich Krzysztof


raptor_xxl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 1014
Rejestracja: 2012-01-30, 19:54
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: raptor_xxl » 2013-06-26, 14:27

W ogólności nie możesz, ale na terenie strzelnicy możesz.
ObrazekWarszawa


9x19
R.I.P
R.I.P
Posty: 8287
Rejestracja: 2006-03-10, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontaktowanie:
Status: Offline

Re: Uzyczenie broni sportowej na zezwolenie do ochrony osobi

Postautor: 9x19 » 2013-06-26, 14:30

hbkrzysztof pisze: .... posiadam zezwolenie na bron do ochrony osobistej ....... czy mogę na swoje zezwolenie użyczyć od kolegi bron sportowa np CZ 75 TS ?....

Nawet nie próbuj tego robić, bo możesz wpaść w poważne tarapaty.

Dawać w użyczenie można tylko broń myśliwską i sportową. Z kolei brać w użyczenie mogą wyłącznie osoby mające pozwolenie na broń wydane w celach łowieckich lub sportowych.

Posiadana przez Ciebie broń jest bronią bojową, a celem jej posiadania jest ochrona osobista. Nic więc nie pasuje do art. 28 ustawy o broni i amunicji wprowadzającego wyjątek dotyczący użyczania broni.


9x19
R.I.P
R.I.P
Posty: 8287
Rejestracja: 2006-03-10, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontaktowanie:
Status: Offline

Re: Użyczenie a limit sztuk z pozwolenia

Postautor: 9x19 » 2013-06-26, 14:34

arturrrro pisze:Witajcie,
dostalem niedawno pozwolenie "na posiadanie 4 sztuk broni", w "tym 1 sztuki centralnego zaplonu". Pytanie:
Czy po zakupie tej 1 sztuki centralnego (czyli po wykorzystaniu limitu z pozwolenia), będę mógł użyczyć kolejne sztuki od myśliwego? Czy broń posiadania w wyniku użyczenia liczy się do limitu "posiadanych sztuk" z pozwolenia czy nie ? ...

Zgodnie z art. 28 ustawy o broni i amunicji broni odpowiadającej celom łowieckim i broni odpowiadającej celom sportowym oraz amunicji do takiej broni można użycza- osobom posiadającym pozwolenie na broń wydane w celach łowickich lub sportowych.

Jak widać wspomniany przepis nie warunkuje użyczania od ilości posiadanej broni lub ilości wymienionej w pozwoleniu. Mając więc pozwolenie na 1 egzemplarz broni i posiadany na tej podstawie pistolet można brać w użyczenie następne egzemplarze broni.


hbkrzysztof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 154
Rejestracja: 2013-06-26, 13:32
Lokalizacja: Małopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re

Postautor: hbkrzysztof » 2013-06-26, 14:37

A posiadanie patentu strzeleckiego nie zmienia sprawy ze dalej nie mogę użyczyć?
Ostatnio zmieniony 2013-06-26, 14:51 przez hbkrzysztof, łącznie zmieniany 1 raz.


9x19
R.I.P
R.I.P
Posty: 8287
Rejestracja: 2006-03-10, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: 9x19 » 2013-06-26, 14:50

hbkrzysztof pisze: .... wiec jak będę miał licencje to dopiero będę mógł wystąpić o promesę do WPA dobrze myślę?

Jak będziesz miał patent strzelecki, licencję zawodniczą i członkostwo w klubie strzeleckim, to zrobisz sobie badania lekarskie i psychologiczne, a potem zapłacisz stosowną opłatę skarbową w wysokości 242 zł i wtedy wystąpisz do Policji o pozwolenie na broń palną sportową do celów sportowych.


hbkrzysztof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 154
Rejestracja: 2013-06-26, 13:32
Lokalizacja: Małopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

RE

Postautor: hbkrzysztof » 2013-06-26, 14:55

OK dziękuje za wyczerpująca odpowiedz.
jeszcze tylko jedno pytanie jaki jest mnie więcej czas oczekiwania na licencje PZSS.



Wróć do „Prawo i broń - WBP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: D0min, Dziekan74, jozeczek24, luck-ek, piotr sosna, Tayniak, Twilight7 i 12 gości