Drodzy Użytkownicy działu Strzelectwo Pneumatyczne,

W dziale "Zawody, imprezy, zloty, spotkania" został wprowadzony regulamin dotyczący zakładania nowych tematów.
Prosimy się z nimi zapoznać.

LINK

Dziękujemy.
Administracja Forum.

Aby czynnie uprawiać strzelectwo sportowe w grupie powszechn

Moderator: Moderatorzy WBP

Kuba_Poz
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Aby czynnie uprawiać strzelectwo sportowe w grupie powszechn

Postautor: Kuba_Poz » 2015-10-18, 20:35

Nie musisz. Stracisz tylko licencję na karabin

Awatar użytkownika
Spitfire24

Postautor: Spitfire24 » 2015-10-18, 21:45

:piwo: lubię taki format dowcipu ;laughing:
Wszelkie uwagi do Kalendarza Forumowego 2017 tutaj: viewtopic.php?f=24&t=152952

Awatar użytkownika
Spitfire24

Postautor: Spitfire24 » 2015-10-18, 21:46

sql pisze:Skoro temat odżył, to i ja się podpytam.
Czy pojedynczy start w trigun'ie liczy się jako jeden start w pistolecie, jeden w strzelbie i jeden w karabinie?

Nigdy nie strzelałem 3-guna, ale jeżeli są pojedyncze klasyfikacje, to są to trzy osobne starty.

Kuba_Poz

Postautor: Kuba_Poz » 2015-10-19, 09:41

Spitfire24 pisze::piwo: lubię taki format dowcipu ;laughing:

Tyle że to nie dowcip tylko fakt ;) po co ktoś występuje o licencję na PKS, jak nie ma ochoty strzelać że wszystkiego. Trzeba było brać tylko pistolet i problem z głowy.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Spitfire24

Postautor: Spitfire24 » 2015-10-20, 18:39

A to dlatego, że po kilku latach strzelania tarczowego (pistolet i karabin) zapragnąłem startować w strzelbie i musiałem zdawać egzamin (i zapłacić 400 zł :mad: ).
Oczywiście można stwierdzić, że musiałbym startować przez te kilka lat w konkurencji strzelba (i płacić startowe) ale i tak wyszło by mniej. A i stresu ponownego nie ma, a fan na zawodach by był.

Awatar użytkownika
VIS

Postautor: VIS » 2015-10-21, 08:53

Nie musisz. Jak Ci zabraknie jednego startu karabinem to będziesz miał przedłużoną licencję tylko na pistolet.

Kolego Spitfire24. Zapomniałeś że do przedłużenia licencji liczą się również straty z pneumatyków.
Co do ostatniego posta. Jak wystąpisz niepełną licencję, np. PK, a potem zapragniesz strzelby to nic nie płacisz. Tak jakbyś występował o licencję pierwszy raz. Ale jak już dostaniesz i olejesz straty to drugi raz kosztuje.
HW-57 ; Twinnmaster Combat; MAG 95; TAJGA 2 22LR; TOZ 18 22LR; kbk AK 7,62x39; MCM Margolin 22LR; Alfa Stell 38 Sp, TOZ-35 22LR, Taurus PT-51 6,35 Br.
Nie pomoże strzelba Kruppa kiedy strzelec d...do niczego.

Awatar użytkownika
Spitfire24

Postautor: Spitfire24 » 2015-10-22, 00:57

UPS
Nie dopowiedziałem, że najpierw musiałem zdać egzamin na patent. Dopiero wtedy licencja.

Awatar użytkownika
Iwan89

Postautor: Iwan89 » 2015-12-15, 16:04

Cześć wszystkim, jestem tutaj nowy i mam pare pytań bo po przeczytaniu całej pierwszej strony mam trochę wątpliwości czy dobrze zrozumiałem.

Zapisałem się do klubu należącego do PZSS i chciałbym dopytać o Legitymację Członkowską PZSS. W klubie mi nic na ten temat nie mówiono. Czy wyrobienie jest obowiązkowe i czy daje jakieś profity?

Czy patent a potem pozwolenie na broń sportową jest wydawana osobno na broń bocznego i centralnego zapłonu? Tym samym czy udział w zawodach jest osobny dla obu typów czy liczy się tylko, że jest to broń krótka?

Pytanie również co do ilości startów. Przeczytałem tutaj, że minimum to 6 startów (4 broń podstawowa i 2 dodatkowa). Co jeśli chce brać udział w zawodach jedynie bronią krótką, będzie to 6 startów bronią krótką? I nawiązując do poprzedniego pytania jak ma się tutaj podział na boczny i centralny zapłon.

Z góry bardzo dziękuję za wyjaśnienie moich wątpliwości
Iwan

9x19
Moderator
Moderator
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontaktowanie:

Postautor: 9x19 » 2015-12-15, 16:19

PZSS nie wydaje już od kilku lat legitymacji członkowskich. Można powiedzieć, że funkcję tą spełniają licencje zawodnicze.
Patent i licencja od kilku już lat wydawane są na pistolet, karabin, strzelba gładkolufowa. Na boczny i centralny zapłon wydawane są natomiast pozwolenia na broń. Ilość startów - wszystko zależy od WPA. Czyli mamy jak w USA - co stan to inne prawo, co WPA to inne wymogi.

Awatar użytkownika
Iwan89

Postautor: Iwan89 » 2015-12-15, 16:54

Czyli jeśli docelowo chcę mieć dwie jednostki broni, broń krótka centralnego i bocznego zapłonu. To jest to aktualnie jedna kategoria zawodnicza? Chodzi mi o kwestię odnawiania licencji.
Iwan

shapi

Postautor: shapi » 2015-12-15, 17:04

Żeby odnowić licencje, musisz miec 4 starty z pierwszej kategorii, i kolejne po 2, z kolejnych kategorii.
Czyli jesli chcesz miec tylko pistolet, to 4 starty z pistoletu, bez rozróżnienia czy startowałeś w cz czy bz - po prostu masz 4 razy w roku wystartować.

Jeśli chciałbyś np. pistolet i karabin - 4 z pistoletu, 2 z karabinu ( lub na odwrót).

Kuba_Poz

Postautor: Kuba_Poz » 2015-12-16, 02:52

Starty liczą się rownież z pneumatykow.

Nie rób błędu i zdawaj patent na wszystko, bo szybko będziesz żałował. Ja myślałem podobnie jak ty, chciałem tylko pistolet. Aktualnie karabin stoi w szafie a za strzelba się rozglądam ;) raz spróbujesz i sam zobaczysz jak to wciąga.

Awatar użytkownika
Spitfire24

Postautor: Spitfire24 » 2015-12-16, 08:00

Zrób wszystko od razu (pistolet, karabin, strzelba). Co prawda musisz startować więcej razy (4+2+2) ale po to robisz pozwolenie żeby strzelać. Bo potem będziesz musiał robić egzaminy od nowa.

Awatar użytkownika
Iwan89

Postautor: Iwan89 » 2015-12-18, 06:13

Myślę, że zrobie sobie na pistolet i karabin :wink: . Czy zapis o konieczności uzyskania dwa razy "Srebrnej odznaki strzeleckiej PZSS"(jest w pierwszym poście) jest aktualny? Bo nigdzie nic na ten temat nie widzę oprócz wymaganej ilości startów. Powiedzcie mi też proszę jak wygląda sprawa z tymi wzorami zaświadczeń lekarskich, wiadomo już kiedy to zostanie poprawione?
Iwan

Awatar użytkownika
VIS

Postautor: VIS » 2015-12-18, 20:47

kolego Iwan89. Jak robisz patent to rób na wszystko co możesz - w tych samych pieniądzach. Jak zrobisz P i K, a potem zachcesz strzelby (a raczej zachcesz) to będziesz musiał ponownie zdawać egzamin (choć to nie powinien być problem) i płacić ponownie 400 PLN.

Srebrna odznaka strzelecka - przed nowelizacją (w 2011 r.) też o tym mi mówiono. Mówiono że bez odznaki pozwolenia nie dostanę, ale zdobycie odznaki nie powoduje z automatu przyznania pozwolenia. Była to albo legenda wiejska albo "utarta praktyka" wykazywania ponadprzeciętności w uzyskiwanych wynikach. Po nowelizacji potrzebujesz:

- przynależności do stowarzyszenia o charakterze strzeleckim (czytaj: klubu z licencją klubową PZSS),
- patentu strzeleckiego,
- licencji zawodniczej.

Jeżeli posiadasz powyższe i nie należysz do osób które nie mogą posiadać broni (wiek, zdrowie, KRK brak stałego pobytu w RP) - musisz dostać pozwolenie. Niektórzy dołączają jeszcze starty potwierdzone przez prezesa klubu, administratora strzelnicy i proboszcza parafii na terenie której jest strzelnica.

Jak Ci braknie licencji lub więcej (bez klubu nie dostaniesz patentu, bez patentu licencji) to możesz się powołać na inne okoliczności (np: przynależność do LOK, ZHP i NSR, kurs ochroniarza, posiadanie złotej odznaki strzeleckiej oraz długoletnie stałe treningi z wiatrówki) i na podstawie tych okoliczności ubiegać się o pozwolenie. Z tym że WPA ocenia takie przesłanki czy są one wystarczające (czyli po staremu - sprzed nowelizacji) a dodatkowo wzywają Cię na egzamin kosztujący 800 PLN.
HW-57 ; Twinnmaster Combat; MAG 95; TAJGA 2 22LR; TOZ 18 22LR; kbk AK 7,62x39; MCM Margolin 22LR; Alfa Stell 38 Sp, TOZ-35 22LR, Taurus PT-51 6,35 Br.
Nie pomoże strzelba Kruppa kiedy strzelec d...do niczego.

Wróć do „Prawo i broń - WBP”