Aby czynnie uprawiać strzelectwo sportowe w grupie powszechn

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aby czynnie uprawiać strzelectwo sportowe w grupie powszechn

Post autor: Spitfire24 »

:piwo: lubię taki format dowcipu ;laughing:
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aby czynnie uprawiać strzelectwo sportowe w grupie powszechn

Post autor: Spitfire24 »

sql pisze:Skoro temat odżył, to i ja się podpytam.
Czy pojedynczy start w trigun'ie liczy się jako jeden start w pistolecie, jeden w strzelbie i jeden w karabinie?
Nigdy nie strzelałem 3-guna, ale jeżeli są pojedyncze klasyfikacje, to są to trzy osobne starty.
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Kuba_Poz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 91
Rejestracja: 19 września 2015, 06:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aby czynnie uprawiać strzelectwo sportowe w grupie powszechn

Post autor: Kuba_Poz »

Spitfire24 pisze::piwo: lubię taki format dowcipu ;laughing:
Tyle że to nie dowcip tylko fakt ;) po co ktoś występuje o licencję na PKS, jak nie ma ochoty strzelać że wszystkiego. Trzeba było brać tylko pistolet i problem z głowy.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aby czynnie uprawiać strzelectwo sportowe w grupie powszechn

Post autor: Spitfire24 »

A to dlatego, że po kilku latach strzelania tarczowego (pistolet i karabin) zapragnąłem startować w strzelbie i musiałem zdawać egzamin (i zapłacić 400 zł :mad: ).
Oczywiście można stwierdzić, że musiałbym startować przez te kilka lat w konkurencji strzelba (i płacić startowe) ale i tak wyszło by mniej. A i stresu ponownego nie ma, a fan na zawodach by był.
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1128
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aby czynnie uprawiać strzelectwo sportowe w grupie powszechn

Post autor: VIS »

Nie musisz. Jak Ci zabraknie jednego startu karabinem to będziesz miał przedłużoną licencję tylko na pistolet.

Kolego Spitfire24. Zapomniałeś że do przedłużenia licencji liczą się również straty z pneumatyków.
Co do ostatniego posta. Jak wystąpisz niepełną licencję, np. PK, a potem zapragniesz strzelby to nic nie płacisz. Tak jakbyś występował o licencję pierwszy raz. Ale jak już dostaniesz i olejesz straty to drugi raz kosztuje.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aby czynnie uprawiać strzelectwo sportowe w grupie powszechn

Post autor: Spitfire24 »

UPS
Nie dopowiedziałem, że najpierw musiałem zdać egzamin na patent. Dopiero wtedy licencja.
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
Iwan89
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 187
Rejestracja: 15 grudnia 2015, 15:07
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aby czynnie uprawiać strzelectwo sportowe w grupie powszechn

Post autor: Iwan89 »

Cześć wszystkim, jestem tutaj nowy i mam pare pytań bo po przeczytaniu całej pierwszej strony mam trochę wątpliwości czy dobrze zrozumiałem.

Zapisałem się do klubu należącego do PZSS i chciałbym dopytać o Legitymację Członkowską PZSS. W klubie mi nic na ten temat nie mówiono. Czy wyrobienie jest obowiązkowe i czy daje jakieś profity?

Czy patent a potem pozwolenie na broń sportową jest wydawana osobno na broń bocznego i centralnego zapłonu? Tym samym czy udział w zawodach jest osobny dla obu typów czy liczy się tylko, że jest to broń krótka?

Pytanie również co do ilości startów. Przeczytałem tutaj, że minimum to 6 startów (4 broń podstawowa i 2 dodatkowa). Co jeśli chce brać udział w zawodach jedynie bronią krótką, będzie to 6 startów bronią krótką? I nawiązując do poprzedniego pytania jak ma się tutaj podział na boczny i centralny zapłon.

Z góry bardzo dziękuję za wyjaśnienie moich wątpliwości
Iwan
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Aby czynnie uprawiać strzelectwo sportowe w grupie powszechn

Post autor: 9x19 »

PZSS nie wydaje już od kilku lat legitymacji członkowskich. Można powiedzieć, że funkcję tą spełniają licencje zawodnicze.
Patent i licencja od kilku już lat wydawane są na pistolet, karabin, strzelba gładkolufowa. Na boczny i centralny zapłon wydawane są natomiast pozwolenia na broń. Ilość startów - wszystko zależy od WPA. Czyli mamy jak w USA - co stan to inne prawo, co WPA to inne wymogi.
Awatar użytkownika
Iwan89
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 187
Rejestracja: 15 grudnia 2015, 15:07
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aby czynnie uprawiać strzelectwo sportowe w grupie powszechn

Post autor: Iwan89 »

Czyli jeśli docelowo chcę mieć dwie jednostki broni, broń krótka centralnego i bocznego zapłonu. To jest to aktualnie jedna kategoria zawodnicza? Chodzi mi o kwestię odnawiania licencji.
Iwan
shapi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 423
Rejestracja: 16 grudnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Krk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aby czynnie uprawiać strzelectwo sportowe w grupie powszechn

Post autor: shapi »

Żeby odnowić licencje, musisz miec 4 starty z pierwszej kategorii, i kolejne po 2, z kolejnych kategorii.
Czyli jesli chcesz miec tylko pistolet, to 4 starty z pistoletu, bez rozróżnienia czy startowałeś w cz czy bz - po prostu masz 4 razy w roku wystartować.

Jeśli chciałbyś np. pistolet i karabin - 4 z pistoletu, 2 z karabinu ( lub na odwrót).
Kuba_Poz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 91
Rejestracja: 19 września 2015, 06:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aby czynnie uprawiać strzelectwo sportowe w grupie powszechn

Post autor: Kuba_Poz »

Starty liczą się rownież z pneumatykow.

Nie rób błędu i zdawaj patent na wszystko, bo szybko będziesz żałował. Ja myślałem podobnie jak ty, chciałem tylko pistolet. Aktualnie karabin stoi w szafie a za strzelba się rozglądam ;) raz spróbujesz i sam zobaczysz jak to wciąga.
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aby czynnie uprawiać strzelectwo sportowe w grupie powszechn

Post autor: Spitfire24 »

Zrób wszystko od razu (pistolet, karabin, strzelba). Co prawda musisz startować więcej razy (4+2+2) ale po to robisz pozwolenie żeby strzelać. Bo potem będziesz musiał robić egzaminy od nowa.
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
Iwan89
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 187
Rejestracja: 15 grudnia 2015, 15:07
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aby czynnie uprawiać strzelectwo sportowe w grupie powszechn

Post autor: Iwan89 »

Myślę, że zrobie sobie na pistolet i karabin :wink: . Czy zapis o konieczności uzyskania dwa razy "Srebrnej odznaki strzeleckiej PZSS"(jest w pierwszym poście) jest aktualny? Bo nigdzie nic na ten temat nie widzę oprócz wymaganej ilości startów. Powiedzcie mi też proszę jak wygląda sprawa z tymi wzorami zaświadczeń lekarskich, wiadomo już kiedy to zostanie poprawione?
Iwan
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1128
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aby czynnie uprawiać strzelectwo sportowe w grupie powszechn

Post autor: VIS »

kolego Iwan89. Jak robisz patent to rób na wszystko co możesz - w tych samych pieniądzach. Jak zrobisz P i K, a potem zachcesz strzelby (a raczej zachcesz) to będziesz musiał ponownie zdawać egzamin (choć to nie powinien być problem) i płacić ponownie 400 PLN.

Srebrna odznaka strzelecka - przed nowelizacją (w 2011 r.) też o tym mi mówiono. Mówiono że bez odznaki pozwolenia nie dostanę, ale zdobycie odznaki nie powoduje z automatu przyznania pozwolenia. Była to albo legenda wiejska albo "utarta praktyka" wykazywania ponadprzeciętności w uzyskiwanych wynikach. Po nowelizacji potrzebujesz:

- przynależności do stowarzyszenia o charakterze strzeleckim (czytaj: klubu z licencją klubową PZSS),
- patentu strzeleckiego,
- licencji zawodniczej.

Jeżeli posiadasz powyższe i nie należysz do osób które nie mogą posiadać broni (wiek, zdrowie, KRK brak stałego pobytu w RP) - musisz dostać pozwolenie. Niektórzy dołączają jeszcze starty potwierdzone przez prezesa klubu, administratora strzelnicy i proboszcza parafii na terenie której jest strzelnica.

Jak Ci braknie licencji lub więcej (bez klubu nie dostaniesz patentu, bez patentu licencji) to możesz się powołać na inne okoliczności (np: przynależność do LOK, ZHP i NSR, kurs ochroniarza, posiadanie złotej odznaki strzeleckiej oraz długoletnie stałe treningi z wiatrówki) i na podstawie tych okoliczności ubiegać się o pozwolenie. Z tym że WPA ocenia takie przesłanki czy są one wystarczające (czyli po staremu - sprzed nowelizacji) a dodatkowo wzywają Cię na egzamin kosztujący 800 PLN.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
Awatar użytkownika
hudini
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 75
Rejestracja: 30 listopada 2013, 16:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Ząbki/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aby czynnie uprawiać strzelectwo sportowe w grupie powszechn

Post autor: hudini »

Po ostatnich zmianach dotyczących zasad przeprowadzania egzaminu praktycznego ze strzelby na patent, jego zdanie jest banalnie proste. Oczywiście jeżeli wcześniej choć raz strzelało się z gładkiej lufy. Na ostatnim egzaminie były osoby które nie potrafiły nawet wprowadzić naboju do magazynka i wtedy nawet najłatwiejsze zasady nie pomogą.
.22LR / 9x19 / 12GA / .223
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”