Aby czynnie uprawiać strzelectwo sportowe w grupie powszechn

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
lto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 29 listopada 2014, 14:00
Tematy: 10
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: lto »

PWK82 pisze:
lto pisze:Aha, na egzaminie PZSS nie ma rozkładania broni.
Czy jest to już ogólnie przyjętą praktyką, czy zdarzają się odstępstwa? W regulaminie stoi jak byk..


Regulamin jest od tego, żeby był. ;)
PWK82 pisze:Czy można zadzwonić do klubu i zapytać czy pneumatyki wchodzą do puli broni, z której odbywa się losowanie, czy jest to niezręczność/informacja zastrzeżona?
Jak już będziesz wiedział gdzie zdajesz, to można spróbować podpytać ten klub. Z tego co wiem na ZKS-ie są Margoliny, karabin dowolny na 50 metrów leżąc i (strzelba) trap zdawana w Suchodole.
PWK82 pisze:Widzę, że jesteś z ZKS, czy można tam postrzelać z pneumatyków?
Tego nie wiem szczerze mówiąc, nigdy nie pytałem.
Hubert
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1152
Rejestracja: 26 kwietnia 2005, 22:39
Tematy: 18
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Hubert »

Na ZKS na egzaminie na patent dostaniesz Margolina. Jeśli chcesz zapoznać się z pneumatykami to z pistoletów dostępne na ZKS są FWB 65 itp., jak coś nowszego to musisz pogadać z instruktorami co by zajrzeli głębiej do magazynu to może coś znajdą i pokażą.
"Uzbrojone społeczeństwo to uprzejme społeczeństwo"
PWK82
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 50
Rejestracja: 17 lutego 2015, 00:08
Tematy: 0
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: PWK82 »

Serdeczne dzięki za informacje. Podpytam na ZKSie w tym tygodniu.
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Spitfire24 »

Mam pytanie.
Posiadam patent i licencję sportową PZSS na pistolet i karabin, pozwolenie na broń sportową i sportową do celów kolekcjonerskich.
1. Czy mogę startować w zawodach z użyciem "pompki"-strzelby ?
2. Czy mogę kupić i zarejestrować strzelbę gładkolufową na pozwolenie sportowe do celów kolekcjonerskich ?
3. Czy mogę brać w użyczenie strzelbę od "sportowca" lub myśliwego ?
4. Jeżeli odp. na pytanie 2 brzmi "nie", to czy wystarczy rozszerzyć sobie patent w PZSS na strzelbę ?
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1128
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: VIS »

1. Tak, można startować w zawodach używając pompki, ale poza jako PK (poza klasyfikacją - brak licencji)
2. Nie. Chyba że w decyzji jest napisane inaczej. Mam podobną sytuację i promesy mam na broń sportową z wyłączenie strzelby gładkolufowej.
3. Tak. Ale może prosiłbym jeszcze o potwierdzenie jakiegoś uczonego w piśmie.
4. Nie. Poza patentem należy również rozszerzyć licencję, a na jej podstawie decyzję WPA (pozwolenie).
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
Awatar użytkownika
lto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 29 listopada 2014, 14:00
Tematy: 10
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: lto »

@Vis, mam wątpliwości co do punktu 4.

Art. 16. 1. Osoba, która występuje z podaniem o wydanie pozwolenia na broń, jest obowiązana zdać egzamin przed komisją powołaną przez właściwy organ Policji ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania danej broni oraz z umiejętności posługiwania się tą bronią.

2. Od egzaminu, o którym mowa w ust. 1, zwolnieni są (...) członkowie Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego posiadający licencję zezwalającą na uprawianie strzelectwa sportowego – w zakresie broni sportowej, jeżeli zdali taki egzamin na podstawie odrębnych przepisów.
Ten przepis jest napisany tak, że tak do końca to nie wiadomo. Może wystarczyć licencja PZSS na cokolwiek i zdany egzamin ze strzelby na podstawie odrębnych przepisów. Czyli rozumiem to jako patent.
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Spitfire24 »

Odnośnie:
Ad.2. Decyzja ma brzmienie: "Wydaję wnioskodawcy pozwolenie na xx egzemplarzy broni palnej sportowej do celów kolekcjonerskich." Nie ma nic więcej a zwłaszcza żadnych ograniczeń czy wyłączeń. Czyli jak - mogę ?
Dodam, że dopiero w uzasadnieniu pojawia się informacja, że mam patent i licencję na pistolet i karabin.
Ad.4. Licencja jest przyznawana na podstawie patentu, więc w takim razie tylko egzamin przed PZSS ?
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

Spitfire24 pisze: .... 2. Czy mogę kupić i zarejestrować strzelbę gładkolufową na pozwolenie sportowe do celów kolekcjonerskich ? ...
Nie ma czegoś takiego jak pozwolenie sportowe do celów kolekcjonerskich. :651:
Można natomiast mieć pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich. Przy zapisie wydaję pozwolenie na broń palną sportową w ilości XX egzemplarzy do celów kolekcjonerskich (bez jakichkolwiek wyłączeń), to można kupować broń bocznego i centralnego zapłonu, gładkolufową i czarnoprochową.

Spitfire24 pisze: ..... 3. Czy mogę brać w użyczenie strzelbę od "sportowca" lub myśliwego ? ...
Jeżeli masz pozwolenie na broń wydane w celach łowieckich lub sportowych, to tak.
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Spitfire24 »

9x19 pisze:
Spitfire24 pisze: .... 2. Czy mogę kupić i zarejestrować strzelbę gładkolufową na pozwolenie sportowe do celów kolekcjonerskich ? ...
Nie ma czegoś takiego jak pozwolenie sportowe do celów kolekcjonerskich. :651:
...
To był taki skrót myślowy :), aczkolwiek masz rację, że w powinno się operować prawidłowymi określeniami.
Dzięki za wyjaśnienia, bo czytając ten wątek trochę się w temacie pogubiłem.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1128
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: VIS »

Spitfire24 pisze:Odnośnie:
Ad.2. Decyzja ma brzmienie: "Wydaję wnioskodawcy pozwolenie na xx egzemplarzy broni palnej sportowej do celów kolekcjonerskich." Nie ma nic więcej a zwłaszcza żadnych ograniczeń czy wyłączeń. Czyli jak - mogę ?
Dodam, że dopiero w uzasadnieniu pojawia się informacja, że mam patent i licencję na pistolet i karabin.
Ad.4. Licencja jest przyznawana na podstawie patentu, więc w takim razie tylko egzamin przed PZSS ?
Ad 2. Wnika z tego że możesz.

Ja piszę z własnego doświadczenia. Obecnie (na pewno jeszcze w styczniu 2015 r.) jest taka praktyka WPA że pozwolenie na broń sportową dostaniesz na to co masz w licencji. Licencja jest przyznawana na podstawie patentu, to fakt. Ale licencja może być węższa jak patent, gdy np. Klub me węższą licencję. Kiedy się upierałem przy strzelbie pracownik WPA zgodził się wydać pozwolenie na strzelbę, ale dopiero po zdanym egzaminie policyjnym. Uczeni w piśmie potwierdzili, że taka praktyka jest poparta orzecznictwem sądowym. Pierwsze promesy dostałem na jeden egzemplarz broni sportowej, a ostatnie trzy - na jeden egzemplarz broni sportowej z wyłączeniem strzelby gładkolufowej.

Brzmienie przepisu:

Od egzaminu, o którym mowa w ust. 1, zwolnieni są (...) członkowie Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego posiadający licencję zezwalającą na uprawianie strzelectwa sportowego – w zakresie broni sportowej, jeżeli zdali taki egzamin na podstawie odrębnych przepisów.

Egzamin - patent, zgoda.

... posiadający licencję zezwalającą na uprawianie strzelectwa sportowego - licencja co prawda zezwala na udział we współzawodnictwie (w UoBiA jest zapis że licencja zezwala na uprawianie strzelectwa) w trzech kategoriach. Tu można się spierać co autor UoBiA miał na myśli. Zapis jest mało precyzyjny, gdyż z jednej strony dokument uprawniający do uprawiania strzelectwa nazywa się patent a licencja uprawnia do współzawodnictwa. A w ustawie jest "licencję zezwalającą na uprawianie strzelectwa sportowego". Stąd całe zamieszanie
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
Awatar użytkownika
Prozak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 201
Rejestracja: 05 maja 2010, 21:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Wałcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aby czynnie uprawiać strzelectwo sportowe w grupie powszechn

Post autor: Prozak »

Co prawda już kilka przedłużeń licencji za mną to jednak mam pytanie w sprawie przedłużenia licencji (broń sportowa) chodzi o starty . Mam pozwolenie na broń bocznego i centralnego zapłonu (mam pistolet boczny i centralny) , pytanie : czy mam się wykazać startami np. 4x boczny + 2x centralny , czy 4x broń krótka + 2x broń długa ?
Benelli MP95 E , Bajkał ИЖ-46 , TT-33 '44 , Łucznik wz.70 "Macz" '75
LOK Impuls Szczecinek , LOK Grot Wałcz .
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aby czynnie uprawiać strzelectwo sportowe w grupie powszechn

Post autor: Spitfire24 »

4 x broń podstawowa i 2x broń dodatkowa. Sam wybierasz czy podstawowy to karabin a dodatkowy to pistolet czy odwrotnie. Nie ma tu znaczenia czy centralny czy boczny zapłon.
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1320
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 20
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Aby czynnie uprawiać strzelectwo sportowe w grupie powszechn

Post autor: sql »

Skoro temat odżył, to i ja się podpytam.
Czy pojedynczy start w trigun'ie liczy się jako jeden start w pistolecie, jeden w strzelbie i jeden w karabinie?
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
Awatar użytkownika
Prozak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 201
Rejestracja: 05 maja 2010, 21:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Wałcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aby czynnie uprawiać strzelectwo sportowe w grupie powszechn

Post autor: Prozak »

Dzięki za odpowiedź , to brakuje mi 1x długa , swoją droga przepis dziwny zdziebko , skoro mam np. wystrzelanych 20 konkurencji pistoletowych a brak jednej głupiej długiej którą strzelam bo muszę .
Benelli MP95 E , Bajkał ИЖ-46 , TT-33 '44 , Łucznik wz.70 "Macz" '75
LOK Impuls Szczecinek , LOK Grot Wałcz .
Kuba_Poz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 91
Rejestracja: 19 września 2015, 06:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aby czynnie uprawiać strzelectwo sportowe w grupie powszechn

Post autor: Kuba_Poz »

Nie musisz. Stracisz tylko licencję na karabin
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”