Tłumik na strzelnicy raz jeszcze

Moderator: Moderatorzy WBP

andwal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 668
Rejestracja: 18 listopada 2018, 08:05
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik na strzelnicy raz jeszcze

Post autor: andwal »

No to po kiego rozbijać gówno na atomy?Te rozważania w stylu co by było gdyby babcia miała wąsy to była by dziadkiem? Są "psu na budę" i nie wy jesteście od interpretowania przepisów ale sąd rozstrzyga ewentualną sprawę,gdyby takowa była.Jeśli ktoś się boi używać kompensatora dżwięku na gwincie lufy to jego sprawa a jesli ktoś używa tak jak np. ja to też jego sprawa.Może jeszcze ktoś wyskoczy z zapytaniem do WPA czy można?
Awatar użytkownika
Parabellum
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 797
Rejestracja: 26 stycznia 2005, 08:17
Tematy: 53
Lokalizacja: Szczawno-Zdrój/Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik na strzelnicy raz jeszcze

Post autor: Parabellum »

Po co pisać o jakimś kompensatorze? Używasz, jak rozumiem, tłumika dzwieku i robisz to legalnie.
Nie wiem w jakim celu ukrywać się za jakąś nowomową.
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1194
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 10
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik na strzelnicy raz jeszcze

Post autor: Mumin_ »

andwal pisze: 08 sierpnia 2021, 15:25 nie wy jesteście od interpretowania przepisów
Oczywiście, że jesteśmy. W Polsce każdy podmiot prawa je interpretuje (na własną odpowiedzialność). Nie ma instytucji interpretującej, nie ma precedensu.
andwal pisze: 08 sierpnia 2021, 15:25
ale sąd rozstrzyga ewentualną sprawę,gdyby takowa była.
I tylko w tej sprawie. Bez wpływu na inne podobne sprawy.

Ja twierdzę że wolno i zgodnie z tym się zachowuję. Rozumiem, że osoby twierdzące że nie wolno (i że każdy gwint jest "przystosowaniem do stzzelania z użyciem") przy zakupie broni od razu lecą do rusznikarza, żeby im ten gwint zeszlifował. Zgodnie z anglosaskim powiedzonkiem "put your money where your mouth is". W końcu wszyscy jesteśmy praworządnymi obywatelami...
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Awatar użytkownika
Wiedzmin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 847
Rejestracja: 03 sierpnia 2020, 11:05
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik na strzelnicy raz jeszcze

Post autor: Wiedzmin »

Ale Panowie, nie odpływajmy w stronę gwintów. Nawet bez gwintu można na zacisk/klej zamontować do absolutnie każdej broni strzeleckiej. Ten temat jest o tym:

Idę z pukawką na strzelnicę z tłumikiem w kieszeni. Na strzelnicy montuję jedno do drugiego (nie ważne jak). Strzelam, po strzelaniu rozmontowuję i wychodzę.
BLACK GUNS MATTER
Awatar użytkownika
Parabellum
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 797
Rejestracja: 26 stycznia 2005, 08:17
Tematy: 53
Lokalizacja: Szczawno-Zdrój/Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik na strzelnicy raz jeszcze

Post autor: Parabellum »

Po strzelaniu nie musisz rozmontowywać, choć warto to zrobić, ze względu na powiększanie gabarytów.

Mumin, precedensu nie ma, ale można się powoływać na wyrok innego sądu, najlepiej NSA, jako argument. Oczywiście bez gwarancji, że ten rozpatrujący nasza sprawę potraktuje to na naszą korzyść, a nie zignoruje.
andwal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 668
Rejestracja: 18 listopada 2018, 08:05
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik na strzelnicy raz jeszcze

Post autor: andwal »

No właśnie Wiedzmin ja tak własnie robię,jadę na strzelnicę wyciągam ze dwa karabiny,przykręcam tłumiki na stanowisku i strzelam,jak skończę pakuję do samochodu i odjeżdżam,no i tyle.
Awatar użytkownika
Tom-Gun
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 559
Rejestracja: 19 sierpnia 2012, 21:11
Tematy: 41
Lokalizacja: Wysokie Przestworza
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik na strzelnicy raz jeszcze

Post autor: Tom-Gun »

Dexter pisze: 08 sierpnia 2021, 15:10Wiesz, że ona w razie czego jest mniej więcej tyle warta co opinia Mumina lub moja?
Najpierw zrób opinię prawną dla Firearms United, dobrze???!!! I podeślij ją nam do poczytania...
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1944
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik na strzelnicy raz jeszcze

Post autor: Dexter »

BO CO? :D

Dejcie spokój...
Awatar użytkownika
MeteorFT
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 09 kwietnia 2018, 16:18
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik na strzelnicy raz jeszcze

Post autor: MeteorFT »

Mumin_ pisze: 06 sierpnia 2021, 10:39 Podobnie z bronią - jeśli posiada ona elementy lub rozwiązania konstrukcyjne dedykowane do użycia z tłumikiem huku (wyciszone mechanizmy, nietypowy gwint/bagnet służący do montażu tłumika i niczego więcej...), to podpada pod Art.10 ust.5 p.3 ubojki. I prawdę mówiąc, ja takiej broni nie znam. Bo "wyposażonej w tłumik" trochę jest - welrod, sterling L34A1, de Lisle, "hush puppies"...
Jak dla mnie też nagwintowana FABRYCZNIE końcówka lufy spełnia te kryteria "isofixa" więc też by się łapała na "szczególnie niebezpieczną". A czy znamy taką broń? Myślę, że prawie kazdy widział fabryczne HK czy Glocki z końcówką z gwintem. Są też na rynku modele pod kal .22lr - i tez z gwintem.
Oczywiście zawsze tak jest, że niby wszystko jest jasne jak nic się nie dzieje, a gorzej jak się komuś coś stanie i wtedy się zaczyna "rzeźbienie w gooownie" niestety :(
Reasumując, ja nie mam nic przeciwko wszelkim urządzeniom wielofunkcyjnym na lufę, w tym tłumikom huku. Uważam nawet, że jak najbardziej powinno być ich mozna uzywać podczas strzelania na strzelnicy aby innym nie przeszkadzać.
jak zawsze - wszystko z głową! Może kiedyś przyjdzie czas, że wyrwiemy się z tej durnej epoki, że patrzy się u nas na właściciela LEGALNEJ broni jak na potencjalnego zabójcę bo prawo do jej noszenia miał tylko hmmm... uprawniony organ ;)
...każdy powinien mieć jakiegoś korbla! ...czyli coś co Go kręci! :)
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3658
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik na strzelnicy raz jeszcze

Post autor: bezduszny »

A jak sytuacja na zawodach (typowe tarczówki) ?
Organizatorzy zaczynają już powoli zezwalać na tłumiki... ?
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
Wiedzmin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 847
Rejestracja: 03 sierpnia 2020, 11:05
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik na strzelnicy raz jeszcze

Post autor: Wiedzmin »

Na niektórych strzelnicach tłumik powoduje duże zainteresowanie, w szczególności wśród pracowników. Ale takie bardziej "nie boisz się, że Cię policja ciapnie przy kontroli?". Pomimo tego, że obok ktoś napindala z karabinu maszynowego z taśmą seriami...
BLACK GUNS MATTER
Awatar użytkownika
Parabellum
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 797
Rejestracja: 26 stycznia 2005, 08:17
Tematy: 53
Lokalizacja: Szczawno-Zdrój/Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik na strzelnicy raz jeszcze

Post autor: Parabellum »

Bo operowanie i udostępnianie broni maszynowej na strzelnicy przez podmioty uprawnione jest jednoznacznie legalne
W przeciwieństwie do tego zapis w ustawie o tlumikach dźwięku pozostawia pole dla dziwnych interpretacji i zawsze jest nutka niepewności.
Np. jesteśmy na strzelnicy i na stanowisku obok rozpoznajemy niezbyt życzliwa osobę z WPA Kielce, która lubi się czepiać o kwestie formalne i uważa, że gwint na końcu lufy to cecha broni szczególnie niebezpiecznej.
Czy wiedząc to zamontujemy tłumik i na luzie oddamy się rekreacji, czy w głowie pojawią się jednak jakieś wątpliwości (pomimo tego że prawo teoretycznie stoi po naszej stronie)?
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 820
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik na strzelnicy raz jeszcze

Post autor: Hoplofob »

Parabellum pisze: 16 sierpnia 2021, 11:05Np. jesteśmy na strzelnicy i na stanowisku obok rozpoznajemy niezbyt życzliwa osobę z WPA Kielce, która lubi się czepiać o kwestie formalne i uważa, że gwint na końcu lufy to cecha broni szczególnie niebezpiecznej.
Czy wiedząc to zamontujemy tłumik i na luzie oddamy się rekreacji, czy w głowie pojawią się jednak jakieś wątpliwości (pomimo tego że prawo teoretycznie stoi po naszej stronie)?
To zależy od tego, czy jesteśmy ciapą trzęsącą portkami przed maszyną do pisania z WPA Kielce (bo tym, w gruncie rzeczy jest urzędnik), czy też świadomym członkiem społeczeństwa strzeleckiego, propagującym strzelectwo, przestrzegania prawa i walczącym z samowolą urzędniczą.
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1194
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 10
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik na strzelnicy raz jeszcze

Post autor: Mumin_ »

Parabellum pisze: 16 sierpnia 2021, 11:05 W przeciwieństwie do tego zapis w ustawie o tlumikach dźwięku pozostawia pole dla dziwnych interpretacji i zawsze jest nutka niepewności.
Eeee.... Po wyrzuceniu wstawek dotyczących czegoś innego jest:
Pozwolenie na broń nie może być wydane na broń szczególnie niebezpieczną w postaci broni palnej wyposażonej w tłumik huku lub przystosowanej do strzelania z użyciem tłumika huku;
Przepis nakłada ograniczenie na organ. Organ nie może wydać pozwolenia na pewną broń. Z tego wynika, że organ odmówi zarejestrowania takiej broni. Przepis nie dotyczy nabywania, posiadania ani zbywania tłumików, używania tłumików, używania broni z tłumikiem. Co tu jeszcze dziwnie interpretować z nutką niepewności?
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
mb4100
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 15 listopada 2016, 08:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik na strzelnicy raz jeszcze

Post autor: mb4100 »

witam,
mnie to ciekawi jak to faktycznie z tym prawem jest.. gdzie mit a gdzie prawda... ??

nabyłem drogą kupna Savage B22 - i ma on na końcu lufy gwint - podobnie jak ok 40% broni sprzedawanej w sklepie w którym kupowałem mój karabin 8-) .
No i teraz czy to jest "...broń przystosowana do możliwości użycia tłumika huku..." czy jedynie broń sportowa z gwintem na końcu lufy gdzie mogę sobie dokręcić "...kawałek aluminiowej rurki" ??

pozdrawiam
Marcin
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”