Broń hukowa " SALUT "

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
aksel
Zarejestrowany użytkownik

Re: Broń hukowa " SALUT "

Post autor: aksel »

Mateusz70 pisze:
13 stycznia 2021, 10:09
Tak, tylko czy rekonstruktor bez działalności gospodarczej, związanej z bronią, jest w stanie takie pozwolenie uzyskać?
O czym Ty piszesz? Rekonstruktor bez działalności gospodarczej? A od kiedy trzeba mieć działalność w tym celu?
Musi udokumentować członkostwo w stowarzyszeniu zajmującym się rekonstrukcjami, jest to jeden z podstawowych warunków do uzyskania takiego pozwolenia.
Broń salutacyjna czyli hukowa na boczny do 6mm nie wymaga zezwolenia.
Guns and .....roses

Mateusz70

Post autor: Mateusz70 »

Nie wyrywaj z kontekstu, to zrozumiesz.

Awatar użytkownika
aksel

Post autor: aksel »

Mateusz70 pisze:
13 stycznia 2021, 10:09
Tak, tylko czy rekonstruktor bez działalności gospodarczej, związanej z bronią, jest w stanie takie pozwolenie uzyskać?
Zresztą, sprecyzujmy, o co chodzi, bo mnie też wkręcacie.
W art. 10 UoBiA stoi: "4. Pozwolenie na broń, wydane w celach, o których mowa w ust. 2, uprawnia do posiadania następujących rodzajów broni i amunicji do niej: [...] 6) do celów rekonstrukcji historycznych – broni alarmowej albo innej broni palnej, konstrukcyjnie przeznaczonej do strzelania wyłącznie amunicją ślepą, w tym samoczynnej".
Wynikałoby stąd, że broń salutacyjna i akustyczna z katgorii A to nie jest to samo, co broń konstrukcyjnie przeznaczona do strzelania wyłącznie amunicją ślepą, w tym samoczynna.
I teraz chyba cała układanka się zgadza. Problem jedynie mogli czy mogą mieć ci, którzy mieli wcześniej tę broń, zakwalifikowaną do kategorii niedozwolonej. Jedynie to byłoby w takiej perspektywie przedmiotem rozważań.
Z jakiego kontekstu? Po prostu zadałeś pytanie.
Guns and .....roses

Mateusz70

Przecież dyskusja zaczęła się od kwestii tej broni z kategorii A, wg wskazanej wcześniej Dyrektywy. To moje pytanie też trzeba w kontekście jej zapisów rozumieć. Niżej sprecyzowałem, co można mieć na pozwolenie do celów rekonstrukcji historycznej i że ta kwestia jest rozwiązana. Problem jedynie w tym, czy broń z kategorii A, przerobioną z samoczynnej, mogą nadal mieć ci, którzy mieli wcześniej taką broń, obecnie zakwalifikowaną do kategorii niedozwolonej?

Generalnie, cały ten temat przetoczył się przez internet poczynając od oczekiwań na Dyrektywę. Nie pojawiają się żadne nowe wpisy.

Jest jeszcze jedna możliwość, iż rozpoczynający ten wątek, napisał zupełnie nieopatrznie: "wygoglowałem że chodzi o broń salutacyjną", mając na względzie ... Właśnie, co?
Ostatnio zmieniony 13 stycznia 2021, 13:57 przez Mateusz70, łącznie zmieniany 1 raz.

escobar

Post autor: escobar »

A jeżeli broń nie była w kategorii "A"

Mateusz70

Napisz może sam, czy chodziło Ci, o tego typu broń, o której mowa w przytaczanych przeze mnie wyżej tekstach. Bo w nich jest o broni salutacyjnej, a taka nazwa padła w pierwszym poście.

escobar

Mi chodziło o to że broń " SALUT " to broń przerobiona z broni palnej na broń hukową , ja to odebrałem tak że broń palna została pozbawiona cech użytkowych , a broń pozbawioną cech użytkowych należy rejestrować i z tu moje pytanie czy jak sobie kupie karabin np. mosin po takiej przeróbce i powieszę go sobie na ścianie a ewentualnie w nowy rok postrzelam na wiwat z mini ślepaków 6mm to czy muszę ją rejestrować i czy w razie ujawnienia proszę się o kłopoty .

Mateusz70

Jakie ślepaki 6 mm? Jaki Mosin? Kup sobie pistolet hukowy w militaria.pl, nie będzie kłopotów, bo to nie jest broń wg Ustawy.

Art. 9. 2. "Broń palną pozbawioną cech użytkowych można posiadać na podstawie karty rejestracyjnej broni pozbawionej cech użytkowych wydanej przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta wojewódzkiego Policji, a w przypadku żołnierzy zawodowych – właściwego komendanta oddziału Żandarmerii Wojskowej".

Pozbawioną cech użytkowych a nie przerobioną na straszak.

Art. 11. "Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku: [...] 6) posiadania broni palnej pozbawionej cech użytkowych".

Rejestracja to nie pozwolenie.

Prawdę mówiąc, nie wiem, co odpowiedzieć. Przecież to kupa pięniędzy, rejestracja, i jeszcze tłumaczenie, że chciałoby się mieć straszak Mosina. Teoretycznie, może to i ciekawe, ale szukam o tej broni salutacyjnej, a tu o produkcję straszaka chodzi. Nie, żebym miał żal, ale ... jestem mocno zaskoczony. Bronią to się na pewno nie stanie, przynajmniej realnie. Pozostanie problem "broni pozbawionej cech użytkowych". Lubisz eksperymenty na żywym organizmie WPA i Władzy Ustawodawczej.

Dla kontrastu polecam artykuł https://www.tvp.info/28664125/szokujacy ... i-w-polsce
Podobne teksty o przerabianiu czegoś na broń palną lub kwalifikacją czegoś jako broni palnej w Polsce znalazłem też na innych stronach.

W każdym razie, jak to ma być Mosin na rejestrację, to najlepiej niech takim pozostanie. Szpaki z czereśni można przeganiać ze straszaka za 200 zł a ozdoba niech pozostanie ozdobą.

escobar

O to dlaczego ciekawi mnie ten temat

https://allegro.pl/oferta/karabin-hukow ... 0086006569

Mateusz70

Jeśli sprzedawca daje jakieś certyfikaty, to niech najpierw pokaże wzór. Potem może się bowiem okazać, że na Słowacji czy w Czechach taki certyfikat jest ważny a u nas nie. Wygląda to raczej na broń pozbawioną cech użytkowych, ale niepokoją mnie te floberty. O ile w Czechach są one chyba bez pozwolenia dostępne, o tyle u nas broń na floberty i one same nie są już bez pozwolenia. Zob. https://www.komandos24.pl/kontakt-sklep
Wojoczek w Czeskim Cieszynie handluje różnym sprzętem, co nie znaczy, że prawo działa tak samo w Polsce, jak w Czechach. Ja bym nawet ich zapytał, co to może być na tym allegro. Pewnie mają lepsze rozeznanie, jak to jest z tymi certyfikatami. Poniżej przykładowe materiały:
https://www.komandos24.pl/procedura-zakupu-broni-palnej
https://www.komandos24.pl/bron/flobert/ ... 0830145246
https://www.komandos24.pl/bron/flobert/ ... -6mm-kulka
Uprzedzam jednak, że u nas to się w ogóle nie opłaca, bo taka "zabawka" będzie traktowana jako broń palna. Przypuszczam, że pozbawiona cech użytkowych ma certyfikat, że nie wymaga pozwolenia w Czechach, ale u nas będzie nadal bronią podlegającą rejestracji.

Sam się przy okazji dokształcę, a tu jest jeszcze jeden materiał Zasady dostępu do broni w wybranych państwach europejskich: https://www.senat.gov.pl/gfx/senat/pl/s ... ternet.pdf

KG92RS

Post autor: KG92RS »

aksel pisze:
13 stycznia 2021, 10:01
Samoczynną broń na naboje hukowe zaliczamy do broni do celu rekonstrukcji historycznych
Nie na naboje hukowe, tylko na naboje ślepe. A to jest zasadnicza różnica.

Wróć do „Prawo i broń - WBP”