Jak rejestrujecie - na sport, czy kolekcję?

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Cezary73
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 318
Rejestracja: 14 listopada 2019, 10:19
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak rejestrujecie - na sport, czy kolekcję?

Post autor: Cezary73 »

Do niedawna jeszcze przechodził taki myk, ze na promese z kolekcji mogles zarejstrowac sprtowa bron, pod warunkiem wolnego slotu w sporcie, przeprosiles pania w okienku ze sie rozmysliles z kolekcji z tym egzemplarzem broni, i jednak chcesz by byl na sport. Ale slot musial byc wolny w danej decyzji. I na odwrot z sportowej promesy w kolekcje. Pani sprawdzala w komputerze czy slot jest wolny i tak stemplowala do ksiazeczki.
Awatar użytkownika
Simon WRC
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 214
Rejestracja: 11 listopada 2019, 08:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Wołomin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak rejestrujecie - na sport, czy kolekcję?

Post autor: Simon WRC »

Czy jest jakaś specjalna procedura jeżeli chce się zmienić jedną sztukę ze sportu na kolekcję czy odwrotnie? Czy wystarczy iść z książeczką, poprosić i przepiszą? Oczywiście bierzemy pod uwagę, że są wolne sloty.
9x19 ; 45ACP ; 32ACP ; 44Mag ; 357Mag ; 38Spec ; 22LR ; 223Rem ; 5.56x45 ; 7,62x39 ; 308Win ; 12/70
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak rejestrujecie - na sport, czy kolekcję?

Post autor: KG92RS »

Wystarczy iść z książeczką i przepiszą. Dobrze jest załączyć "pisemko przewodnie" w stylu "Proszę o zmianę celu rejestracji broni xxx z aaa na bbb."
Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 927
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak rejestrujecie - na sport, czy kolekcję?

Post autor: Garfield »

Zależy gdzie. Niektóre WPA odbierają przy tej okazji promesę.
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak rejestrujecie - na sport, czy kolekcję?

Post autor: KG92RS »

Garfield pisze: 25 listopada 2020, 11:40 Niektóre WPA odbierają przy tej okazji promesę.
Owszem, jeśli masz w domu promesy na wszystkie wolne miejsca w pozwoleniu "docelowym", to może się tak zadarzyć.
Awatar użytkownika
ramzes-KSPST
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 46
Rejestracja: 10 lutego 2007, 18:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak rejestrujecie - na sport, czy kolekcję?

Post autor: ramzes-KSPST »

franek pisze: 20 listopada 2020, 06:11 ...na kolekcję mam kilka hmmm mało kolekcjonerskich...
co przez to rozumiesz?
Przecież nigdzie nie jest napisane, że kolekcjonerstwo to tylko zbieractwo rzeczy starych.
Masz prawo kolekcjonowac co tylko Ci się podoba i tylko Ty określasz jakimi kategoriami oceniasz to, co dla Ciebie jest warte kolekcjonowania.
Możesz zatem kolekcjonować same najnowsze rodzaje broni, bo... taki masz kaprys.
ramzes
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1364
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak rejestrujecie - na sport, czy kolekcję?

Post autor: rokada »

m2c pisze: 24 listopada 2020, 23:54W moim klubie da się 27 sztuk na sport ogarnąć, jak zacznę startować w innych klubach to pewnie uda się rozszerzyć na więcej.
Nie chcę zanadto narzekać, ale 27 to zdecydowanie za mało...
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1364
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak rejestrujecie - na sport, czy kolekcję?

Post autor: rokada »

Cezary73 pisze: 25 listopada 2020, 09:14Do niedawna jeszcze przechodził taki myk, ze na promese z kolekcji mogles zarejstrowac sprtowa bron, pod warunkiem wolnego slotu w sporcie
Oczywiste, że liczba sztuk broni, zarejestrowanej w ramach pozwolenia wydanego w określonym celu, nie może przekroczyć liczby sztuk, jaką określono w tym pozwoleniu. Ale to nie znaczy, że promesa użyta przy nabyciu broni, trwale i nieodwracalnie determinuje to, do jakiego celu będzie ta broń zarejestrowana.
Jeśli WPA twierdzi, że musi zarejestrować broń na taki cel, do jakiego pozwolenia była wystawiona promesa, użyta do zakupu tej broni, to zamiast dyskutować należy razem z książeczką położyć na ladzie wniosek o zmianę celu zarejestrowania tej broni. To, czy najpierw wpiszą jedną literkę, potem ją skreślą i wpiszą drugą, czy od razu wpiszą drugą, nie robi Ci chyba różnicy? :)

Swoją drogą na tym przykładzie widać wyraźnie, jakie są nonsensowne konsekwencje skonstruowania UoBiA w oparciu o "cel posiadania", a nie o rodzaj broni...
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak rejestrujecie - na sport, czy kolekcję?

Post autor: KG92RS »

rokada pisze: 25 listopada 2020, 19:40 Jeśli WPA twierdzi, że musi zarejestrować broń na taki cel, do jakiego pozwolenia była wystawiona promesa
Przy zmianach rejestracji trzeba uważać, na sytuację, kiedy zostaną promesy do zapełnionego przez przez przerejestrowanie pozwolenia. Jakiś czas temu, od pracownika WPA KSP usłyszałem, że kupno broni na taką promesę (mimo posiadania miejsc w innych pozwoleniach) może skutkować postawieniem zarzutu nielegalnego posiadania broni... Moim zdaniem to bzdura, ale po co ryzykować...
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak rejestrujecie - na sport, czy kolekcję?

Post autor: KG92RS »

rokada pisze: 25 listopada 2020, 19:26 Nie chcę zanadto narzekać, ale 27 to zdecydowanie za mało...
Niecałe cztery lata temu, w ciągu trzech miesięcy, w trzech klubach "wyrobiłem" ponad 100 startów w ponad 40 konkurencjach. Teraz bez problemu da się więcej.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1364
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak rejestrujecie - na sport, czy kolekcję?

Post autor: rokada »

KG92RS pisze: 25 listopada 2020, 19:45Przy zmianach rejestracji trzeba uważać, na sytuację, kiedy zostaną promesy do zapełnionego przez przez przerejestrowanie pozwolenia. Jakiś czas temu, od pracownika WPA KSP usłyszałem, że kupno broni na taką promesę (mimo posiadania miejsc w innych pozwoleniach) może skutkować postawieniem zarzutu nielegalnego posiadania broni... Moim zdaniem to bzdura, ale po co ryzykować...
Tu akurat byłbym skłonny przynajmniej częściowo zgodzić się z WPA. Użycie takiej promesy jest w pewnym sensie wyłudzeniem (lub oszustwem - IANAL i nie mam pewności, jaki jest prawniczy sposób określenia takiej czynności). Z punktu widzenia sprzdawcy promesa dokumentuje Twoje prawo do nabycia broni, wynikające z posiadania przez Ciebie konkretnego pozwolenia na konkretną liczbę sztuk broni. Jeśli na podstawie tego pozwolenia już posiadasz broń w liczbie sztuk, określonej w pozwoleniu, to nie wolno Ci nabyć kolejnej sztuki na podstawie tego pozwolenia. Czyli używając takiej promesy w pewnym sensie dokonujesz wyłudzenia - posługujesz się dokumentem, co do którego wiesz (a przynajmniej, jako świadomy swoich obowiązków posiadacz broni, powinieneneś wiedzieć), że w pewnym sensie dokumentuje nieprawdę. Z formalnego punktu widzenia zapewne posiadanie przez Ciebie nabytej w tej sposób broni jest posiadaniem nielegalnym...
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1364
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak rejestrujecie - na sport, czy kolekcję?

Post autor: rokada »

KG92RS pisze: 25 listopada 2020, 19:47Niecałe cztery lata temu, w ciągu trzech miesięcy, w trzech klubach "wyrobiłem" ponad 100 startów w ponad 40 konkurencjach. Teraz bez problemu da się więcej.
Pewnie się da. Tylko po co taka gimnastyka, skoro kolekcjonerskie pozwala na roszerzenia bez konieczności wykonywania takich manewrów?
m2c
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1106
Rejestracja: 17 maja 2007, 12:52
Tematy: 4
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak rejestrujecie - na sport, czy kolekcję?

Post autor: m2c »

Dla przyjemności i współzawodnictwa, zwiększenie ilości to tylko dodatek ;)
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak rejestrujecie - na sport, czy kolekcję?

Post autor: KG92RS »

rokada pisze: 25 listopada 2020, 20:10 Pewnie się da. Tylko po co taka gimnastyka,
Jak już robić, to porządnie :) Poza tym, dzięki temu mogę się zabezpieczyć (o czym pisałem już wcześniej w tym wątku) przed ewentualnym powrotem zakazu zakupu amunicji do broni kolekcjonerskiej, bo w sportowym zmieszczę po jednej sztuce z każdego kalibru w szafie. A jak ostatnio liczyłem, to ze dwadzieścia pewnie by się znalazło...
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak rejestrujecie - na sport, czy kolekcję?

Post autor: KG92RS »

rokada pisze: 25 listopada 2020, 20:09 Tu akurat byłbym skłonny przynajmniej częściowo zgodzić się z WPA.
Być może masz rację. Nawet gdyby tak było, to szkodliwość społeczna takiego działania jest żadna, bo mam miejsca w innych pozwoleniach i mogę tę broń zarejestrować. Tym bardziej, że już kilkukrotnie rejestrowałem broń w innym celu, niż wystawiona była promesa, na podstawie której ją kupiłem i WPA KSP nigdy nie robiło problemów, w stylu "musi Pan zarejestrować zgodnie z promesą, a potem może Pan przerejestrować". Rejestrowali, jak chciałem, prosząc tylko o stosowną adnotację w papierach, "żeby była ciągłość dokumentacji".

Na wszelki wypadek - gdyby taka sytuacja zdarzyła mi się ponownie - nie będę ryzykował.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”