Nowe prawo dotczące Posiadania broni w Niemczech

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
gustaw3003
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 138
Rejestracja: 28 sierpnia 2017, 14:32
Tematy: 0
Lokalizacja: 3- Miato
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Nowe prawo dotczące Posiadania broni w Niemczech

Post autor: gustaw3003 »

Ostatnio dowiedziałem się, że w Niemczech zostały implementowane jakieś przepisy z unijnej dyrektywy.
Nowe prawo weszło chyba w życie w końcu Grudnia 2020.
Waffenrecht 2020
Na stronach niemieckich coś piszą ale slaby jestem w tym języku ( który się składa z sylab z drutu kolczastego )
Może ktoś z kolegów coś wie więcej na ten temat ?

https://www.all4shooters.com/de/shootin ... setz-2020/

https://www.all4shooters.com/de/shootin ... nderungen/
"be careful whos toes you step on because they maybe connected to someones ass you cant kick"
Monteskiusz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 22
Rejestracja: 26 sierpnia 2018, 20:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Palatynat DE
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe prawo dotczące Posiadania broni w Niemczech

Post autor: Monteskiusz »

- Z grubsza rozchodzi sie o oznakowanie broni i jej części, rozbudowa systemu rejestru broni,
- Strzelcy sportowi będą przez pierwsze 10 lat ( dwa razy co pięć lat) kontrolowani czy faktycznie strzelają sportowo w dyscyplinach, na ktore dostali pozwolenie ( wymagane dyplomy itp)
- Po 10 latach wystarczy zaświadczenie z klubu, stowazyszenia szteleckego.
- noszenie noży o ostrzu przekraczającym 4 centymetry jest zabronione

Na razie jest tak, że spora część ludzi która chce posiadać bron, zapisuje się do klubu , jest rok aktywny , dostaje pozwolenie, kupuje glock'a i tyle co go widziano. ( mój klub ma 250 ludzi, gdzie może 60 jest aktywnych ).wynika to z tego, że każdy moze dostać pozwolenie na dwie bronie krótkie i 3 długie bez udowodnienia startow w zawodach przed kupieniem broni, również po (Jest tylko wymóg 12 razy regularnie lub 18 razy w roku nieregulanie strzelac/trening). Ma sie to teraz zmienić.
Awatar użytkownika
gustaw3003
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 138
Rejestracja: 28 sierpnia 2017, 14:32
Tematy: 0
Lokalizacja: 3- Miato
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe prawo dotczące Posiadania broni w Niemczech

Post autor: gustaw3003 »

Kolega , który też wprawdzie po niemiecku tylko " hande hoch"
Mówił mi że gdzieś tam stoi , że będzie całkowity zakaz posiadania w rękach prywatnych broni przerobionej z samoczynnej na samopowtarzalną, a nawet deko takiego nie będzie wolno w prywatnych zbiorach trzymać.
Czy któryś z kolegów mógłby doczytać czy to prawda?
"be careful whos toes you step on because they maybe connected to someones ass you cant kick"
Monteskiusz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 22
Rejestracja: 26 sierpnia 2018, 20:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Palatynat DE
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe prawo dotczące Posiadania broni w Niemczech

Post autor: Monteskiusz »

Gustaw, w tych dwóch linkach co podałeś, nie ma nic o takim zakazie. :583:
DingKong
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 117
Rejestracja: 26 września 2019, 16:03
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe prawo dotczące Posiadania broni w Niemczech

Post autor: DingKong »

Monteskiusz pisze:- Z grubsza rozchodzi sie o oznakowanie broni i jej części, rozbudowa systemu rejestru broni,
- Strzelcy sportowi będą przez pierwsze 10 lat ( dwa razy co pięć lat) kontrolowani czy faktycznie strzelają sportowo w dyscyplinach, na ktore dostali pozwolenie ( wymagane dyplomy itp)
- Po 10 latach wystarczy zaświadczenie z klubu, stowazyszenia szteleckego.
- noszenie noży o ostrzu przekraczającym 4 centymetry jest zabronione

Na razie jest tak, że spora część ludzi która chce posiadać bron, zapisuje się do klubu , jest rok aktywny , dostaje pozwolenie, kupuje glock'a i tyle co go widziano. ( mój klub ma 250 ludzi, gdzie może 60 jest aktywnych ).wynika to z tego, że każdy moze dostać pozwolenie na dwie bronie krótkie i 3 długie bez udowodnienia startow w zawodach przed kupieniem broni, również po (Jest tylko wymóg 12 razy regularnie lub 18 razy w roku nieregulanie strzelac/trening). Ma sie to teraz zmienić.
W Luksemburgu jest obecnie podobnie, a nawet bardziej liberalnie niz w DE przed zmianami.
Piotr_JG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 990
Rejestracja: 25 listopada 2003, 22:16
Tematy: 7
Lokalizacja: Jelenia Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe prawo dotczące Posiadania broni w Niemczech

Post autor: Piotr_JG »

Monteskiusz pisze: - noszenie noży o ostrzu przekraczającym 4 centymetry jest zabronione
Scyzoryki zdelegalizowali? :shock: :shock: :shock:
Piotr
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1426
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe prawo dotczące Posiadania broni w Niemczech

Post autor: Yurko »

To jest chyba "zaostrzenie" istniejących niemieckich przepisów ograniczających długość ostrzy normalnych noży które wolno przy sobie nosić do 12 cm oraz zakaz posiadania noży składanych które można otworzyć jedną ręką. Z tym, że były pewne wyjątki tj. gdy "posiadanie takiego noża jest uzasadnione szczególnym interesem, w szczególności wykonywanym zawodem, uprawianym sportem lub powszechnie akceptowanymi celami” - co można dosyć różnie interpretować. :-D
Czyli to jest mniej więcej tak jak, u nas, gdy niby możemy mieć nawet noże sprężynowe, ale znane są przypadki, że ktoś miał problem ze składanym nożem ogrodniczym, bo był znanym policji kibolem i w efekcie wymiar sprawiedliwości uznał, że "okoliczności jego posiadania wskazują na zamiar użycia go w celu popełnienia przestępstwa"... :wink:
Ostatnio zmieniony 18 lutego 2020, 10:15 przez montrala, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: 2. Na Forum niedopuszczalne jest: j) cytowania zbędnych części postów, nie odnoszących się do zamieszczanej odpowiedzi. Zwłaszcza, w przypadku kiedy wypowiedź odnosi się do poprzedniego wpisu.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Ziemo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 140
Rejestracja: 30 sierpnia 2018, 20:18
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań Nowe Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe prawo dotczące Posiadania broni w Niemczech

Post autor: Ziemo »

Uuuuuff, czyli nadal będą mogli brać nóż gdy jadą na grzyby ;)
HFT
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1426
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe prawo dotczące Posiadania broni w Niemczech

Post autor: Yurko »

Póki zbieranie grzybów nie jest uważane za przestępstwo, to chyba tak. Ważne tylko, by pamiętać po co się takie "niebezpieczne" przedmioty przy sobie posiada, by móc rozwiać wątpliwości kontrolującego nas funkcjonariusza bez wzbudzania niepotrzebnych podejrzeń.

Swoją drogą ciekawi mnie czy poza skromną listą przedmiotów niebezpiecznych według ustawy, policjantom pozwala się myśleć spontanicznie. Jeśli danego dnia jest mecz, ale ja nie jestem na stadionie czy w jego pobliżu, to nie jest specjalnie ważne ile centymetrów ma mój scyzoryk. Natomiast, gdybym rzeczywiście chciał komuś zrobić krzywdę i wybierał się na ustawkę w lesie, policjant widząc że idę do lasu z grabiami albo z blokadą do roweru, nawet, gdyby takich przedmiotów nie było na liście niebezpiecznych przedmiotów, powinien być tym zaniepokojony...
Ostatnio zmieniony 18 lutego 2020, 10:15 przez montrala, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: 2. Na Forum niedopuszczalne jest: j) cytowania zbędnych części postów, nie odnoszących się do zamieszczanej odpowiedzi. Zwłaszcza, w przypadku kiedy wypowiedź odnosi się do poprzedniego wpisu.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Ziemo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 140
Rejestracja: 30 sierpnia 2018, 20:18
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań Nowe Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe prawo dotczące Posiadania broni w Niemczech

Post autor: Ziemo »

Yurko pisze:Natomiast, gdybym rzeczywiście chciał komuś zrobić krzywdę i wybierał się na ustawkę w lesie, policjant widząc że idę do lasu z grabiami albo z blokadą do roweru, nawet, gdyby takich przedmiotów nie było na liście niebezpiecznych przedmiotów, powinien być tym zaniepokojony...
A tu się pozwolę nie zgodzić. Zapobiegać, owszem, ale nie na zasadzie represji. Chciałbym móc nosić przy sobie co chcę i dokąd chcę i żeby to była tylko i wyłącznie moja prywatna sprawa.

Oczywiście, z drugiej strony, chcę także czuć się bezpiecznie jako obywatel. Ale te dwie rzeczy raczej trudno pogodzić. Moja wolność (w rozumieniu "swoboda") może dla kogoś stanowić ograniczenie i rozumiem to.
HFT
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1426
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe prawo dotczące Posiadania broni w Niemczech

Post autor: Yurko »

Jasne. Ja też. Dużo zależy od tego, jakiego działania, jako społeczeństwo, oczekujemy od naszych instytucjonalnych obrońców. Nie wiem, co policjant powinien zrobić widząc człowieka z grabiami w lesie. Ale może wcale nie musi od razu tego kogoś zatrzymywać, straszyć sądem itd. Gdyby jednak zrobił jakąś "notatkę służbową" było by to chyba wskazane. Taka informacja, może w przyszłości,okazać się cenna.

W tej chwili mamy sytuację, że policja, prokuratura i sąd orzekają o tym, jakie my mamy intencje. To trochę chyba nie pasuje do "zasady domniemania niewinności". Chyba że oni już nauczyli się czytać w myślach, albo nawet docierają do takich podświadomych pokładów o których sami aresztowani nie wiedzą i dlatego też sami nie wiedzieli po co jakieś zbrodnicze narzędzia kompletowali. :-D

I takie śmieszne ustalenia, że np. prawdziwy kij baseballowy jest "bezpieczny", ale tzw. imitacja jest "niebezpiecznym narzędziem". Drugi przykład z życia - człowiek miał oryginalny kij w samochodzie i mimo, że był prawdziwy i zgodny z przepisami amerykańskiej ligi, groziło mu 3 albo 4 tys. zł grzywny. I tylko dlatego, że odkleiła się jakaś naklejka. Policjant który go kontrolował, bez odpowiedniej ekspertyzy nie potrafił prawidłowo rozpoznać z czym ma do czynienia. Zdaje się, że dobrze się skończyło, ale nie od razu tylko w drugiej instancji. Tylko jakie to ma w ogóle znaczenie, czy kij, którym komuś rozbije się głowę był przepisowy? Rozumiem, że napastnik który użyje tego niby "bezpiecznego" dostanie niższy wyrok!
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Ziemo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 140
Rejestracja: 30 sierpnia 2018, 20:18
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań Nowe Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe prawo dotczące Posiadania broni w Niemczech

Post autor: Ziemo »

Podróbki kija baseballowego mogą mieć metalowy rdzeń, czego te przeznaczone do gry nie mają (przepisy zabraniają).
HFT
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1426
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe prawo dotczące Posiadania broni w Niemczech

Post autor: Yurko »

Jeszcze a propos noży:



Wyrwane z kontekstu, ale ten przykład z nożem mi się podoba :-D
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
ZDT
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 359
Rejestracja: 29 września 2009, 20:20
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe prawo dotczące Posiadania broni w Niemczech

Post autor: ZDT »

Monteskiusz pisze: (…) - noszenie noży o ostrzu przekraczającym 4 centymetry jest zabronione (…)
Tak z czystej ciekawości:
- co się mierzy - głownię, czy ostrze w znaczeniu ścisłym?
- do którego punktu się mierzy - najdalej wysuniętej części rękojeści, czy najmniej wysuniętej?
- jak to się mierzy, w szczególności w przypadku noży zakrzywionej głowni, np. karambitów - w linii prostej, kurwimetrem?
FridayNightSpecial
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 281
Rejestracja: 17 maja 2017, 21:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe prawo dotczące Posiadania broni w Niemczech

Post autor: FridayNightSpecial »

Ciekawe co zrobią z narzędziami do potencjalnego gwałtu.
Też nie można będzie mieć dłuższego niż 4 cm?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”