Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Moderator: Moderatorzy WBP

Ner0n
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 81
Rejestracja: 01 kwietnia 2019, 13:26
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: Ner0n »

LARPAK pisze:Tak, napisałem, że promesy to nie papier toaletowy. A Ty napisałeś, że jesteś dorosły.
Jednakże nie ma możliwości wyeliminowania pomyłki.
Twierdzisz że promesy to nie papier toaletowy ale jednak uważasz że jedna strona (obywatel) nie będzie wiedziała jak je traktować - z należytą uwagą. Ja uważam że zarówno promesami jak i papierem toaletowym znakomita większość będzie umiała się posłużyć. Za pomyłki się płaci, a nie wyeliminujesz ich jedynie mnożąc zakazy - co najwyżej sprowokujesz możliwość popełnienia większej ich liczby.
LARPAK pisze:A Ty napisałeś, że jesteś dorosły.
Sugerujesz że jest inaczej? Ja ustosunkowałem się do Twojej wypowiedzi, a ty przechodzisz do argumentów ad personam.
LARPAK pisze: Czy zwrócą czy też nie - spróbuj wystąpić o zwrot.
Tak samo przerejestruj wszystko na jedno pozwolenie i się dowiesz czy trzeba zwracać czy teź nje..m
Dziękuję, jeżeli kiedykolwiek doprowadzę do takiej sytuacji (marnie to wprawdzie widzę) to wpierw przetestuję moje podejście z żądaniem podstawy prawnej od WPA do zwrotu promes.


Ale wracając do tematu dyskusji - stwierdziłeś autorytarnie że powinno się zwrócić promesy. Argumentujesz za tym, więc rozumiem że ideę popierasz, szanuję, ale mnie interesuje aktualny stan prawny proszę zatem o podstawę prawną. Nie jestem prawnikiem i chętnie uzupełnię swoją wiedzę w tym temacie. Pomińmy argument że WPA wymaga - oni mają stosować prawo a nie je tworzyć.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7511
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: LARPAK »

Nie wyeliminujesz pomyłki bo uważasz iż jesteś dorosły to i inni są - człowiek się myli i to jest fakt.
To, że ty się nie pomylisz nie znaczy, że ktoś inny tego nie zrobi i nie chodzi tutaj o kwestię zakazu tylko zdrowy rozsądek.

Masz całą decyzję zajętą to nie możesz na nią kupić więcej i to tyle.

O podstawę zapytaj prawnika lub radcy prawnego.
Promesa uprawnia do zakupu broni zgodnie z decyzją, a ta określa liczbę egzemplarzy - masz wszystko zajęte to nie możesz mieć promes ani kupić nic na tą decyzję.

Możesz zawsze zapytać w WPA.

To nie był argument ad personem, a stwierdzenie, w którym chodziło o to, abyś nie patrzył przez swój pryzmat, a ogólnie.
wryg
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 11 stycznia 2008, 00:57
Tematy: 11
Lokalizacja: Prudnik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: wryg »

haste pisze:
Mirass pisze:
Polpaj pisze:To rozumiem ale przecież można kupić sztukę broni z promesą kolekcjonerską a zarejestrować jako sportową i odwrotnie.
A jesteś tego pewien....

Było wiele przypadków na NIE ....
Najpierw rejestracja tak jak promesa, potem przerejestrowanie ....
Katowice są na TAK.
W Opolu też są na tak
22 lr, 9x19 para, 357 mag, 45 acp, 223 rem, 308 win, 12 gauge
Ner0n
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 81
Rejestracja: 01 kwietnia 2019, 13:26
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: Ner0n »

LARPAK pisze:Nie wyeliminujesz pomyłki bo uważasz iż jesteś dorosły to i inni są - człowiek się myli i to jest fakt.
To, że ty się nie pomylisz nie znaczy, że ktoś inny tego nie zrobi i nie chodzi tutaj o kwestię zakazu tylko zdrowy rozsądek.
Zgadzam się za wyjątkiem ostatniej kwestii - tu nie chodzi o zdrowy rozsądek. Zdrowy rozsądek nakazuje nie kupować więcej niż ma się w pozwoleniu, wprowadzenie regulacji by uniknąć jednej pomyłki na zgaduję tysiące zakupów jest zbędnym obciążeniem dla tych kierujących się zdrowym rozsądkiem. Ale to nie na temat.
LARPAK pisze:Masz całą decyzję zajętą to nie możesz na nią kupić więcej i to tyle.
Dokładnie - tu się zgadzamy całkowicie.
LARPAK pisze:O podstawę zapytaj prawnika lub radcy prawnego.
Promesa uprawnia do zakupu broni zgodnie z decyzją, a ta określa liczbę egzemplarzy - masz wszystko zajęte to nie możesz mieć promes ani kupić nic na tą decyzję.
Ale to ty twierdzisz że tak trzeba, dlatego pytam Ciebie na jakiej podstawie. Znowu napisałeś że "nie możesz mieć promes" - dlaczego? Nie chodzi mi uzasadnienie sensowności tylko podstawę prawną. Bez ich podania Twoje stwierdzenie to tylko gdybanie "wydaje mi się" - nawet nie interpretacja. Ale tak nie napisałeś, stwierdziłeś że tak jest - wypadałoby poprzeć gdy ktoś to zakwestionował.
LARPAK pisze:Możesz zawsze zapytać w WPA.
Ich stanowisko jest chyba znane, poza tym zadawanie im pytań teoretycznych to niebezpieczny sport :).

Jeszcze odchodząc lekko od tematu - pomyłek jak słusznie zauważyłeś nie da się uniknąć. Za taką pomyłkę uważam właśnie wymaganie przez WPA zwrotu promes (ZTCW ponoć żądali też zwrotu promes po upływie ich ważności za czasów gdy wydawane były na czas określony, też moim zdaniem bez oparcia w prawie).
Ostatnio zmieniony 18 września 2019, 10:29 przez Ner0n, łącznie zmieniany 1 raz.
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: tomekwroclawski »

No fakt, nie ma wprost uregulowania prawnego nakazującego zwrot tzw promesy, przynajmniej w obrębie UoBiA.

Pewnie WPA liczy na swego rodzaju "zdrowy rozsądek" albo "uczciwość" w takiej sytuacji.

Bo zasadniczo co się może stać ? WPA nie może zarejestrować broni, bo nie ma "wolnego miejsca" w decyzji, co jest właściwie wartością umowną ( drzewiej było

inaczej, ale to osobny temat ). Nie ma podstawy do zdeponowania lub nakazu sprzedaży broni, bo zezwolenie nie wygasło. Formalnie WPA może wydać kolejną decyzję

administracyjną o "rozszerzeniu" zezwolenia i nabyte tą drogą sztuki broni zarejestrować. Wg. mnie w sumie byłoby to najrozsądniejsze zachowanie. Osobiście nie bawił

bym się w deponowanie, anulowanie promes albo inne dziwne ruchy.

Bo jak by się chcieć literalnie trzymać przepisów, należało by wrócić do starej metody - promesa na 3 miesiące i by by. Pzyjdź po kolejną. Albo - damy jedną, a jak Pan

/ Pani wykorzysta, to poprosimy kolejne 17 zł. i damy następną. Chce się komuś w coś takiego bawić ?
Ner0n
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 81
Rejestracja: 01 kwietnia 2019, 13:26
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: Ner0n »

tomekwroclawski pisze:Pewnie WPA liczy na swego rodzaju "zdrowy rozsądek" albo "uczciwość" w takiej sytuacji.
WPA to urząd i powinien działać w oparciu o przepisy prawa. I w oparciu o nie powinni tworzyć swoje procesy i procedury. Oczywiście nikt nie broni zwrócić promes z własnej nieprzymuszonej woli - ja wolałbym je zatrzymać by nie musieć za jakiś czas wyrabiać nowych.
tomekwroclawski pisze:Nie ma podstawy do zdeponowania lub nakazu sprzedaży broni, bo zezwolenie nie wygasło.
Tu się nie podejmę dyskusji. Pozwolenie jest na określoną ilość sztuk. Dla mnie sytuacja podobna jak wejście w posiadanie bez pozwolenia (spadek, darowizna) - broń do depozytu do czasu uporządkowania papierów. Ale być może masz rację.
tomekwroclawski pisze:Bo jak by się chcieć literalnie trzymać przepisów, należało by wrócić do starej metody - promesa na 3 miesiące i by by.
Nie widzę związku - możemy trzymać się przepisów i nie wracać do starej metody.
Ostatnio zmieniony 18 września 2019, 11:57 przez Ner0n, łącznie zmieniany 1 raz.
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: tomekwroclawski »

Pewnie tak, powinno działać w oparciu o przepisy, tylko najpierw trzeba by było jakieś stworzyć :).

Sytuacja prawna mocno nie nadąża za realiami życia, nawet miłościwie nam królująca UoBiA ma już 9 lat, w polskich realiach jest to prawdziwa przepaść, dość napisać, że wg tej samej ustawy WPA dosłownie modliło się nad każdą kolejną sztuką w decyzji tak gdzieś około 2010 - 2011 r., żeby od mniej więcej 2015 - 2016 r. wydawać decyzję na 10 szt. bez większych problemów. Wg. tej samej UoBiA kolekcjoner był "poza obiegiem", nie było mowy o użyczaniu broni, żeby dosłownie "na dniach" przywrócić biedaka do łask - zajrzyj do wątku o użyczaniu broni na strzelnicy. Ja już nie wspominam o sławetnej "broni krótkiej dla myśliwego", toć przecież był cyrk, który trwa po dzień dzisiejszy - myśliwy ma broń krótką, bo ją zarejestrował i nie ma, bo WPA nakazuje mu ją trzymać głęboko w szufladzie, najlepiej pod stertą wypranej bielizny i skarpetek ;laughing: No i :) ? Której interpretacji, w sumie króciutkiego tekstu, mamy się trzymać :roll: ? A amunicję do niej może zakupić czy mu nie wolno ? Znacie jakiś przepis który by to wprost regulował ?

Ja jestem zdania, że czas najwyższy uprościć część dotyczącą "do celów", bo jak mam do sportu, to czemu nie do łowiectwa ? A jak do łowiectwa, to czemu nie kolekcjonerska ? A po drugie ... pokaż mi proszę choć słowo o czymś takim jak "ilość" ? Jest coś na ten temat w Ustawie ;laughing: ?

Nie ma czegoś takiego, jak "ilość". To tylko i wyłącznie arbitralny pomysł mocno zwietrzałych czasów, kiedy każda jednostka była na wagę złota, nie mówię już o absurdalnych podziałach na boczny, centralny ( z czego to ???? bo ja nie znam pojęcia "kaliber centralny", znam uwarunkowania techniczne, wg. których "działa" ta czy inna amunicja ) oraz śrut. Że co ? Ja nie godny centralnego będę napadał na bank z bocznym czy na odwrót, dostąpiwszy zaszczytu posiadania "gładkolufowej" będę bronił trzci i honoru swej białogłowy, odstrzeliwując napastnikowi nogi przy d..., bo to mniej więcej tak by się musiało skończyć ... :) :) :)

Patrzę na to wszystko z punktu widzenia człowieka znającego zarówno realia UoBiA sprzed zmiany 2010 r. jak i aktualnej. I jak mam byś szczery, co raz bardziej się dziwię, po co komu te wszystkie absurdy ? Człowiek z 20 karabinami do strzelania do zwierzątek jest bardziej niebezpieczny od posiadacza dziurkacza do papieru w kal 0.22 LR ? A może na odwrót ? Ganiający z kałachem po strzelnicy od takiego co ma 15 pistoletów do kolekcji ? Może ktoś zna jakiś algorytm to mierzący ;laughing: ?
Ner0n
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 81
Rejestracja: 01 kwietnia 2019, 13:26
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: Ner0n »

Odbiegliśmy od tematu, ale w zasadzie w całości zgadzam się z powyższym.
Ostatnio zmieniony 18 września 2019, 12:51 przez Ner0n, łącznie zmieniany 1 raz.
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: tomekwroclawski »

W sumie odbiegliśmy i nie. To raczej kwestia kolejnego punktu programu " rejestracji broni do celu".

W zasadzie kupujesz na "sportowe" i powinieneś zarejestrować jako sportowe, potem ewentualnie "zmienić cel posiadania".

WPA jak się można domyśleć ma to w .... rejestruje tak, jak klient prosi. Skoro WPA w zasadzie nie zależy, to czemu nam by miało ? :) Ale spójrzmy na to z innej strony.

Jak "się ma" 10 "sportowej" i 10 "kolekcjonerskiej", to się ma 20 szt. Jak się wykorzysta 5 ze sportowej a potem zarejestruje na kolekcjonerską, to co prawa zostanie 10 szt. wolnej w sportowej ale tylko 5 promes. I na odwrót. Na końcu rachunek się zgodzi, jak by patrzyć i w którą stronę nie kombinować. Prawda ? :roll:

Dla tego zapewne uroczej Pani z WPA ( pozdrawiam serdecznie WPA Wrocław ! ) jest absolutnie obojętne, na co kupiłeś i co rejestrujesz. Rachunek na końcu zawsze się będzie zgadzał.

Dobrze myślę ;laughing: :piwo:
Polpaj
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 59
Rejestracja: 24 listopada 2018, 17:45
Tematy: 5
Lokalizacja: Okolice Kalisza
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: Polpaj »

No i się wyjaśniło. Udało mi się po trzech dniach prób dodzwonić do WPA Poznań i przemiła Pani mi wyjaśniła że po przerejestrowaniu muszę zwrócić promesy.
Ale co dziwne w internecie krąży pismo z Komendy Policji w Warszawie o użyczaniu broni kolekcjonerskiej natomiast Pani stwierdziła że nie ma takiej opcji. Czyli stoją na stanowisku niemożliwości użyczania broni kolekcjonerskiej np. sportowcom czy myśliwym.
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: tomekwroclawski »

Ty se daj spokój :).

Znam sytuację, gdy koleżanka w ramach "rozszerzenia" decyzji spotkała się z żądaniem wykonania aktualnych badań lekarskich ... ( fakt, było to lata temu ).

Oparło się o KGP a skończyło rozszerzeniem bez badań.

Po prostu ktoś czegoś nie doczytał i tyle ;laughing:
Ner0n
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 81
Rejestracja: 01 kwietnia 2019, 13:26
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: Ner0n »

Polpaj pisze:No i się wyjaśniło. Udało mi się po trzech dniach prób dodzwonić do WPA Poznań i przemiła Pani mi wyjaśniła że po przerejestrowaniu muszę zwrócić promesy.
No ja nie wiem czy nam się tutaj wyjaśniło :) Poznaliśmy tylko stanowisko Pani z WPA które w sumie było proste do przewidzenia :D. Wyjaśniłoby się gdyby Pani podała podstawę na jakiej promesy muszą zostać zwrócone.
Ostatnio zmieniony 18 września 2019, 13:45 przez Ner0n, łącznie zmieniany 1 raz.
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: tomekwroclawski »

Tam zaraz podstawę. Choć jakieś pisemko z KGP z podpisem kogoś ważnego na początek 8-)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”