Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Ustawa Koncesyjna Dz.U. 2019 poz. 1214

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Jeff56
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Ustawa Koncesyjna Dz.U. 2019 poz. 1214

Postautor: Jeff56 » 2019-07-05, 21:24

Jestem pewny że po wyborach (jeśli wiadoma opcja polityczna wygra)będziemy w krótkim czasie mieli nową ustawę ,i powiem że nie łudźcie się ze tu w ustawie koncesyjnej są jakieś dziwne błędy lub inne ,,nie typowe stwierdzenia,, .To przedsmak tego co będzie w poprawionej ustawie o BiA .Niestety z przykrością pożegnamy się z magazynkami większymi niż 10 patronów,badania co 5 lat i CP na papier.

Tomtap

Postautor: Tomtap » 2019-07-05, 21:55

a tym swoim marudnym czarnowidztwem co właściwie wniosłeś do tematu?

Awatar użytkownika
Bardzozly

Postautor: Bardzozly » 2019-07-05, 23:25

Kolejna drobna sprawa to:
Kaliber broni/amunicji

[art. 3.1.6] kaliber – jest to parametr broni określony wartością wyrażoną w jednostkach długości albo wagomiarowo, zawartą w oznaczeniu naboju scalonego przeznaczonego dla danej broni, a w przypadku broni rozdzielnego ładowania – wyrażoną w jednostkach długości albo wagomiarowo najmniejsza średnica części prowadzącej przewodu lufy;
W poprzedniej wersji ustawy koncesyjnej kaliber nie był zdefiniowany. Podobnie w UoBiA. Stąd pozostawały definicje z Polskich Norm:
► Pokaż Spoiler

Wątpliwości jakie się nasuwają (wliczając trochę wydumane), głównie związane z gładką lufą:

1. Jeśli kaliber zdefiniowany jest jako parametr broni - i wyłącznie broni, o niczym innym definicja nie wspomina - to nie istnieje w ustawie koncesyjnej coś takiego, jak kaliber amunicji czy pocisku.

2. .12/70 czy .12/89 itd. składają się z dwóch wartości a nie jednej - ustawa zawiera liczbę pojedynczą ("wartością"). Zawierają zarówno oznaczenie wagomiarowe oraz w jednostkach długości - ustawa mówi "albo" (alternatywa rozłączna). Oczywiście ogromna ilość oznaczeń kalibrów ma dwie wartości. Co zatem racjonalny prawodawca miał na myśli?

3. Jeśli kaliber broni na nabój scalony wynika z oznaczenia naboju scalonego przeznaczonego dla danej broni, czy w systemie (SRB) broń będzie miała wymienione wszystkie kalibry, jeśli przeznaczony jest więcej niż jeden? Samo na przykład "12" czy "12 ga" nie jest oznaczeniem naboju (chyba, że jest; patrz niżej), więc broń nie może być oznaczona samym .12.

4. W art. 46 czytamy, co obejmuje oznakowanie opakowania, jednak o oznaczeniu naboju scalonego nie wiemy. Co to jest oznaczenie naboju scalonego, tak ściśle? (z podaniem podstawy/źródła) Oznaczenie naboju jest szalenie ważne - w końcu decyduje o kalibrze broni!

5. Czy czok należy do części prowadzącej przewodu lufy? Jeśli tak: kaliber broni gładkolufowej rozdzielnego ładowania (czarny proch) opiera się o średnicę...?
If I was called upon to declare upon Oath, whether the Militia have been most Serviceable or hurtful upon the whole I should subscribe to the latter. (J. Washington) || Krótkie podsumowanie tematów o obronie z użyciem broni palnej

Awatar użytkownika
gustaw3003

Postautor: gustaw3003 » 2019-07-09, 21:48

W ustawie na stronie 60
są wyszczególnione kategorie broni
Kategoria A punkt 6
Samoczynna strzelecka broń palna, która została przerobiona na samopowtarzalną strzelecką broń palną.

A zdaje sie ze w UBOia sportowcy nie mogą posiadać broni kategorii A czyli szczególnie niebezpiecznej
Czyli co teraz ??
"be careful whos toes you step on because they maybe connected to someones ass you cant kick"

Faklasz
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Postautor: Faklasz » 2019-07-09, 21:54

Na tą chwilę UoBiA nie wyróżnia kategorii podanych w Ustawie Koncesyjnej, więc niczym się nie przejmujemy. Bardziej ciekawi mnie, czy sklepy będą posiadać możliwość obrotu bronią z kat. A. W końcu są tutaj kwiatki w postaci "broni ukrytej pod postacią innego przedmiotu" itp.
Ostatnio zmieniony 2019-07-09, 21:56 przez Faklasz, łącznie zmieniany 2 razy.

KG92RS

Postautor: KG92RS » 2019-07-09, 22:04

gustaw3003 pisze:A zdaje sie ze w UBOia sportowcy nie mogą posiadać broni kategorii A czyli szczególnie niebezpiecznej
Czyli co teraz ??

Nic. Jak wyżej wspomniano, żaden przepis, żadnej ustawy, nie mówi, że "broń szczególnie niebezpieczna" z aktualnej UoBiA i "broń kat. A" z nowej ustawy koncesyjnej, to jest to samo. Dla nas, posiadaczy pozwoleń, cały czas obowiązują zapisy aktualnej ustawy o broni i amunicji. I nic więcej.

Żeby to się zmieniło, potrzebna jest nowelizacja ustawy o broni i amunicji. Kiedy będzie i jak będzie wyglądała - nie wiadomo. Możemy się tylko domyślać - na podstawie zeszłorocznej "wrzutki" - co KGP (z Panią Naczelnik na czele) będzie próbowała zrobić...

Awatar użytkownika
gustaw3003

Postautor: gustaw3003 » 2019-07-09, 23:45

Czyli mnie wychodzi tak
wszystkie Stechkiny , MP40 , Suomi, PPSh, AK ( przeróbki samoczynnej na samopowtarzalną ) i inne wynalazki jak C96 Schnellfeuer ( możliwość strzelania z ramienia i szybkiego odłączenia kolby)
Wynalazki Które teraz zalegają w sklepach mogą być tylko sprzedane podmiotom koncesjonowanym albo jadą do huty.
Albo wrócą do rusznikarni i zostaną wypuszczone po zmianach jako nowe wyroby wyprodukowane jako samopowtarzalne z nowymi nazwami SPORT 1 czy inne JAck Special.
No i kwestia Raków i AKSU które po złożeniu kolby mają mniej niż 60 cm albo kolby zamocowane na stałe nie dające się odkręcić bez użycia choćby wkrętaka albo spawane.
Druga rzecz to sprowadzenie z zagranicy broni kolekcjonerskiej która może nie mieć tych wszystkich oznaczeń na szkielecie lufie zamku itp itd.
Czy z taką bronią będzie pójść do rusznikarza i oznakować ??
"be careful whos toes you step on because they maybe connected to someones ass you cant kick"

KG92RS

Postautor: KG92RS » 2019-07-10, 01:12

gustaw3003 pisze:Czyli mnie wychodzi tak

W ustawie koncesyjnej nie ma niczego o tym, co Ci "wychodzi". Nie ma w niej ani słowa o tym, komu podmiot koncesjonowany może sprzedawać broń z poszczególnych kategorii. W całej treści ustawy, kategorie pojawiają się w opisie SRB i słowniczku na końcu.

gustaw3003 pisze:Druga rzecz to sprowadzenie z zagranicy broni kolekcjonerskiej która może nie mieć tych wszystkich oznaczeń na szkielecie lufie zamku itp itd.

Zacząłem czytać ten bubel pod kątem wymogów dotyczących oznakowania (tak, wychodzi, że trzeba będzie znakować - czyli niszczyć - broń historyczną i zabytkową) i znalazłem inny kwiatek...

Art. 55. Przedmiotem obrotu mogą być wyłącznie materiały wybuchowe, broń,
amunicja oraz wyroby i technologia o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym
zaprojektowane i wytworzone w sposób określony w art. 38.

I artykuł 38:
Art. 38. 1. Materiały wybuchowe, broń, amunicję oraz wyroby o przeznaczeniu
wojskowym lub policyjnym projektuje się i wytwarza w taki sposób, aby w normalnych
i przewidywalnych warunkach, w całym projektowanym okresie ich używania,
zapewniały maksymalną niezawodność i bezpieczeństwo oraz, poza przypadkami
celowego stosowania, stwarzały możliwie najmniejsze zagrożenie dla życia lub zdrowia
ludzi, mienia oraz środowiska.

Kto FORMALNIE zaświadczy o spełnieniu w/w warunków dla jakiejkolwiek broni? W szczególności np. wojennej?
Przecież na podstawie tego zapisu można zlikwidować cały handel bronią w tym kraju...
CO ZA BUBEL....
Ostatnio zmieniony 2019-07-10, 01:13 przez KG92RS, łącznie zmieniany 1 raz.

Smoczy

Postautor: Smoczy » 2019-07-10, 14:53

KG92RS pisze:
gustaw3003 pisze:Druga rzecz to sprowadzenie z zagranicy broni kolekcjonerskiej która może nie mieć tych wszystkich oznaczeń na szkielecie lufie zamku itp itd.

Zacząłem czytać ten bubel pod kątem wymogów dotyczących oznakowania (tak, wychodzi, że trzeba będzie znakować - czyli niszczyć - broń historyczną i zabytkową) i znalazłem inny kwiatek...

zgodnie z tą ustawą :
3. Oznakowanie, o którym mowa w ust. 2, umieszcza się na szkielecie, komorze zamkowej lub zamku strzeleckiej broni palnej.

ja uważam ze jest ok - nie wiedziałem jeszcze broni zabytkowej, kolekcjonerskiej czy historycznej która nie miałaby oznakowania umieszczonego na szkielecie, komorze lub zamku.
W tym zapisie wychodzi co innego - bo zapomnieli o lufie, która to zgodnie z obecną ustawą zalicza się do istotnej części broni. No i nie wiem co z komorą nabojową, bo definicja lufy dotyczy samej lufy i pocisku, a nie naboju.

KG92RS pisze:Kto FORMALNIE zaświadczy o spełnieniu w/w warunków dla jakiejkolwiek broni? W szczególności np. wojennej?
Przecież na podstawie tego zapisu można zlikwidować cały handel bronią w tym kraju...
CO ZA BUBEL....

to nie dotyczy broni wojennej, jeśli myślałeś tutaj o zabytkowej, historycznej czy kolekcjonerskiej. Przepis mówi " projektuje się i wytwarza" - a broń historyczna już została zaprojektowana i jest w obiegu. Z resztą każda broń już wytworzona, została już zaprojektowana i już istnieje, a nie ma nic napisane o weryfikacji takiej broni na okoliczność przepisu.

I są moim zdaniem ciekawe przepisy o tym, ze jeśli ktoś będzie prowadził działalność koncesyjna bez zezwolenia to popełnia przestępstwo penalizowane więzieniem oraz
W razie skazania za przestępstwo, o którym mowa w ust. 1–3, orzeka się przepadek materiałów wybuchowych, broni, amunicji, wyrobów lub technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, a także innych przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa, albo pochodzących bezpośrednio lub pośrednio z przestęp-stwa, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy..

Czyli ja to czytam tak, że jest rekwirowana czyjaś własność , bo ktoś świadczył usługi objęte koncesjonowaniem bez wymaganej koncesji. Nawet jeśli robi to nieświadomie.
To chyba tak jakby konfiskowali czyjś samochód na przeglądzie u diagnosty, który okazał się być nie uprawnionym diagnostą. Ciekawe...

Przy okazji : czy ktoś może kojarzy co będzie ze sprzedażą wiatrówek o mocy pow.17j ?

I jeszcze parę kwiatków bedzie - jestem w trakcie czytania :/

KG92RS

Postautor: KG92RS » 2019-07-10, 16:27

Smoczy pisze:to nie dotyczy broni wojennej, jeśli myślałeś tutaj o zabytkowej, historycznej czy kolekcjonerskiej. Przepis mówi " projektuje się i wytwarza" - a broń historyczna już została zaprojektowana i jest w obiegu. Z resztą każda broń już wytworzona, została już zaprojektowana i już istnieje, a nie ma nic napisane o weryfikacji takiej broni na okoliczność przepisu.

Art. 38 mówi, że "projektuje się i wytwarza", ale art. 55 dopuszcza do obrotu wyłącznie broń, która została wytworzona zgodnie z warunkami określonymi w art. 38. Nigdzie nie jest napisane (przynajmniej ja niczego takiego nie znalazłem), że art. 55 dotyczy wyłącznie broni wytworzonej po wejściu w życie nowej ustawy. Prawnikiem nie jestem, więc może coś mi tu umyka (mam nadzieję...), ale to wygląda tak, że po wejściu w życie nowej ustawy, firmy koncesjonowane nie będą mogły handlować bronią, która nie spełnia warunków określonych w art. 38. I stąd pytanie: jak udowodnić, że cokolwiek, nawet nowa broń, je spełnia?

Smoczy pisze:ja uważam ze jest ok - nie wiedziałem jeszcze broni zabytkowej, kolekcjonerskiej czy historycznej która nie miałaby oznakowania umieszczonego na szkielecie, komorze lub zamku.

Ja też. Ale nie o to mi chodziło. Nowa ustawa określa, co powinno być zawarte w oznakowaniu broni i wymaga, aby - w przypadku, kiedy te wymaganie nie są spełnione - przed wprowadzeniem jej na nasz rynek, uzupełnić oznakowanie. Bez wyjątku... Przykład już ostatnio widziałem -> SWT40 sprowadzone przez Polarms... Zobacz zdjęcia: https://polarms.pl/bro%C5%84-d%C5%82uga/2581-2421-karabin-samopowtarzalny-swt-40,-rok-1944,-kal-7,62x54r.html

Smoczy

Postautor: Smoczy » 2019-07-10, 20:17

KG92RS pisze:Ja też. Ale nie o to mi chodziło. Nowa ustawa określa, co powinno być zawarte w oznakowaniu broni i wymaga, aby - w przypadku, kiedy te wymaganie nie są spełnione - przed wprowadzeniem jej na nasz rynek, uzupełnić oznakowanie. Bez wyjątku... Przykład już ostatnio widziałem -> SWT40 sprowadzone przez Polarms... Zobacz zdjęcia: https://polarms.pl/bro%C5%84-d%C5%82uga/2581-2421-karabin-samopowtarzalny-swt-40,-rok-1944,-kal-7,62x54r.html

Uzupełnić może podmiot koncesjonowany, a to co jest u Polarmsów to wygląda na numerowanie robione przez exportera, a nie koncesjonowanego importera z terenu UE. Tak jak ja rozumiem zapisy ustawy - znakować nie trzeba lufy, można też odpuści sobie i kaliber i typ/model.

Glou

Postautor: Glou » 2019-07-10, 20:41

Ciekawe czy przepisy dotyczące znakowania broni będą miały zastosowanie tylko dla nowo wprowadzonej broni na rynek?
Czy też jak wejdzie nowa uobia będą kazali "gwałcić" wszystkie egzemplarze, już sprzedane i zarejestrowane.

Co myślicie?

Awatar użytkownika
dect
Kontaktowanie:

Postautor: dect » 2019-07-10, 21:15

Cześć broni już od dawna jest tak znakowana.

KG92RS

Postautor: KG92RS » 2019-07-10, 21:42

Smoczy pisze:Uzupełnić może podmiot koncesjonowany(...) znakować nie trzeba lufy, można też odpuści sobie i kaliber i typ/model.

Oczywiście. To są szczegóły. Chodzi mi o to, że sprowadzaną broń historyczną (mimo tego, że jest już fabrycznie oznakowana) trzeba będzie dodatkowo oznakować wg wymogów ustawy. Trzeba będzie uzupełnić (jeśli nie ma):
1) imię i nazwisko lub nazwę wytwórcy lub oznaczenie handlowe;
2) państwo lub miejsce wytworzenia, zgodnie z rozporządzeniem (...);
3) numer seryjny i rok wytworzenia, jeśli nie został zawarty w numerze seryjnym;

Czyli broń historyczna będzie niszczona w imię durnych wymagań administracyjnych, które nic nie wnoszą z punktu widzenia bezpieczeństwa czegokolwiek i kogokolwiek. O ile oczywiście, taką broń w ogóle będzie można wprowadzić na rynek, bo nadal nie wiadomo, co z art.55 ...

Smoczy

Postautor: Smoczy » 2019-07-10, 23:21

Nie przejmuj się art. 55 , na prawdę, jak coś zostało już wyprodukowane i jest na rynku - to zostało wyprodukowane zgodnie z zasadami w tym artykule.

A co do oznaczenia - pokazywany przez ciebie SWT z Polarms ma wszystko oznaczone oryginalnie tak jak jest w ustawie. Wiadomo kto go wyprodukował i gdzie i w którym roku. To, że są to są w części ikony a nie oznaczenia literowe - to taka konwencja nazewnictwa. Przy okazji - przegładnąłem sobie charakterystykę profilu broni w SRB . No ciekawie jest - bo dla broni nowo -wytworzonej - to wprowadza sie adres produkcji itd, ale dla broni w obrocie - nic takiego nie widzę. Ani państwa w ktorym została wyprodukowana, ani daty produkcji. Przedsiębiorca wprowadza państwo, gdzie została broń zakupiona a nie pierwotnie wytworzona.

No nic , uczymy sie dalej ...

Wróć do „Prawo i broń - WBP”