Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Realne koszty Pozwolenia na broń do celów sportowych

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Włodek61
Zbanowany
Zbanowany
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Realne koszty Pozwolenia na broń do celów sportowych

Postautor: Włodek61 » 2019-05-06, 11:06

Pany wyluzujcie :-D chłopa zadał proste pytanie a tu jak zwykle g......o burza !
Nie można inaczej ?
chcę wrócić do dawnego hobby .....i tyle :kukaracza:

KG92RS
Zarejestrowany użytkownik

Postautor: KG92RS » 2019-05-06, 11:09

andwal pisze:Nie za wszelką ceną oby mieć dla mania

Chyba, że właśnie "manie dla mania" kogoś interesuje najbardziej. I pozwolenie sportowe wcale nie jest tu paradoksem: nie wiadomo, jak przebiegnie implementacja dyrektywy (wyjątki), więc bardzo sensowne jest robienie wszystkiego, co się da. Żeby się potem nie okazało, że "sportowiec może", a kolekcjoner już nie... Albo odwrotnie...

Tomek_J

Postautor: Tomek_J » 2019-05-06, 11:12

andwal,
Tak się składa że Margolin to broń palna, na którą konieczne jest posiadanie pozwolenia.
Mogę Ci zagwarantować, że znam co najmniej kilkadziesiąt osób, które strzelając z margolina z tzw "palcem w odosobnionym miejscu" wygra zawody, gdy w stawce będą sami posiadacze pardinich, expertow i innych morinich.

Żebyś zrozumiał, co miał na myśli autor tematu, podam przykład.
Chce sobie kupić auto, żeby w ładną niedzielę pojechać na wycieczkę za miasto. Nie posiadałem do tej pory auta, więc nie wiem jakie wiążą się z tym koszty stałe (OC, przegląd, może jakieś dodatkowe badania okresowe na prawo jazdy, nie wiem, jestem świeży w temacie nie znam się). Nie interesują mnie poboczne koszty takie jak wynajem garażu, czy roboczogodzina w warsztacie. I nie chce jeździć taksówką, pomimo tego, że bardziej mi się to opłaca, bo po prostu chce mieć swoje auto. Mam do tego prawo w tym kraju ;)
KPN60, KDW60, KDW3x40.

Awatar użytkownika
denver

Postautor: denver » 2019-05-06, 11:37

Mnie otrzymanie promes na zakup broni kosztowało 2300 zł. Tyle wydałem żeby móc kupić broń.
Sejf S1 miałem już od jakiegoś czasu. A to wydatek minimum 700-800 zł. Rozsądny na początek to 1500 zł
Broń ... żeby kupić coś w miarę sensownego pistolet, karabin, strzelba to co najmniej 8 tys
Utrzymanie pozwolenia mnie kosztuje rocznie około 600 zł Klub, licencja i zawody (z własnej broni).
Dla jednego wyjście na strzelnicę to 1 tys dla mnie co najmniej 150 zł . Tutaj masz już dowolność.

Spyderco

Postautor: Spyderco » 2019-05-06, 11:48

W moim przypadku pozwolenie kolekcjonerskie na początek 242zł (służby), szafa: 1000PLN, CZ P-09: 2200PLN, Glock 17: 1500PLN, amunicja na start 1000PLN, klub wpisowe 300 + rocznie 360PLN. Słuchawki, okulary, kabury, ładownice, smarowidła - około 1000PLN. Czyli wydałem już lekko z 7500PLN a jeszcze chcę zrobić patent i sportówkę, więc do tego trzeba będzie dodać z 700PLN i żeby nie było tak pusto w szafie - Beretta 92FS lub coś z platformy 1911 - docelowo Kimber. Śrut i "karabin" na razie mnie nie interesują, skupiam się na krótkiej.
P09, G17

Tomek_J

Postautor: Tomek_J » 2019-05-06, 12:14

Włodek61 pisze:Pany wyluzujcie :-D chłopa zadał proste pytanie a tu jak zwykle g......o burza !
Nie można inaczej ?

Ja na pytanie odpowiedziałem, po prostu jestem zdziwiony, że na forum miłośników broni świeżakowi odradza się pozwolenie na broń i to nie z przesłanek, które ustawa wskazuje jako niewskazane, a z powodu krzywego oceniania ludzi w stylu "nie stać cię, więc idź na komercyjną strzelnicę raz na rok i bądź szczęśliwy"
KPN60, KDW60, KDW3x40.

Awatar użytkownika
kozichwost

Postautor: kozichwost » 2019-05-06, 12:21

wpisowe do klubu plus składka roczn, zależna od klubu - przyjmijmy 400

Lekarz przed egzaminem na patent - 50
Egzamin na patent - 450
Licencja 60
Badania lekarskie 500
Wniosek 250
Szafa przyjmijmy 1000
Czyli realny koszt to jakieś 3koła i możesz zakupić pierwsze strzeladło

Dla czego akurat sportowe? Może sportowa do celów kolekcjonerskich? Utrzymanie wtedy troszkę tańsze
Przepraszam - pan tu nie stał

ptaku_1
Status: Online

Postautor: ptaku_1 » 2019-05-06, 12:25

U mnie to wyglądało tak, pozwolenie dostałem w marcu 2019

wpisowe do klubu sekcja sportowa 190zl
wpisowe do sekcji kolekcjonerskiej 10zł
Opłata roczna (kolekcja + sport) 60zł
egzamin na patent patent 460zł
lekarz sportowy do patentu 50zł
licencja 70zł
psycholog 450zł
opłata skarbowa za pozwolenie sport 242zł
opłata skarbowa za pozwolenie kolekcja 242zł
dopuszenie 10zł

Razem koszt uzyskania dwóch pozwoleń i dopuszczenia to 1784zł

Utrzymanie pozwolenia kolekcjonerskiego to 10zł rocznie
Utrzymanie pozwolenia sportowego to 50zł rocznie (składka roczna klubowa) + 8 sztuk zawodów jeden start to 10zł (z własną bronią) bez broni to 30zł, więc albo 80zł lub 240zł za zawody.
Paweł
Strzelam dla radochy, najlepiej do puszek :)

andwal

Postautor: andwal » 2019-05-06, 12:31

Tomek_J pisze:
Włodek61 pisze:Pany wyluzujcie :-D chłopa zadał proste pytanie a tu jak zwykle g......o burza !
Nie można inaczej ?

Ja na pytanie odpowiedziałem, po prostu jestem zdziwiony, że na forum miłośników broni świeżakowi odradza się pozwolenie na broń i to nie z przesłanek, które ustawa wskazuje jako niewskazane, a z powodu krzywego oceniania ludzi w stylu "nie stać cię, więc idź na komercyjną strzelnicę raz na rok i bądź szczęśliwy"

O czym ty piszesz człowieku,widzę że zupełnie nie kumasz bazy chłopie! Nikt tu nie odradza starania się o pozwolenie na broń tylko staram się pokazać potencjalne koszta a te mogą być takie że "wypłaty" ci nie starczy, ale mogą być też niższe jak tu koledzy piszą i nikt tu się nie chwali a szczególnie ja,jeśli nie rozumiesz o czym piszę to nie odzywaj się więcej i wracaj do lekcji

Awatar użytkownika
GreenHeart

Postautor: GreenHeart » 2019-05-06, 12:58

Dziadek kiedys mi powiedzial ze jak chce uprawiac tani sport to moge zaczac robic pompki. Wychodza najtaniej bo nie trzeba miec nawet butow.

ptaku_1
Status: Online

Postautor: ptaku_1 » 2019-05-06, 13:05

A może człowiek chce mieć pozwolenie sportowe bo u nas nie ma rekreacyjnego albo pozwolenia w celu "mania". Może kolekcjonerki nie chce robić bo trudny egzamin, albo może potrzebuje lub chce czasem pochodzić z bronią.
Nie dorabiajcie teorii bo nie znacie człowieka i nic o nim nie wiadomo. Człek się pyta ile kosztuje zdobycie i utrzymanie. Nie pyta o ceny ammo, strzelnic, szaf i klamek. Kto chce niech odpowie konkretnie a nie od razu jakie to kosztowne itd. Może kupi sobie jeden pistolet i mu starczy a może będzie miał cały sportowy arsenał i wydawał majątek na treningi i zawody, jego kasa jego sprawa.
Paweł
Strzelam dla radochy, najlepiej do puszek :)

andwal

Postautor: andwal » 2019-05-06, 13:11

GreenHeart pisze:Dziadek kiedys mi powiedzial ze jak chce uprawiac tani sport to moge zaczac robic pompki. Wychodza najtaniej bo nie trzeba miec nawet butow.

Twój dziadek to bardzo mądry człowiek

Tomek_J

Postautor: Tomek_J » 2019-05-06, 13:22

O ile dobrze opanowałem umiejętność czytania ze zrozumieniem, autor tematu pyta się, jakie są mniej więcej koszty stałe posiadania pozwolenia. On się nie pyta, czy to tanio, czy drogo, czy waszym zdaniem go stać czy nie. Padło już kilka odpowiedzi, autor wątku zrobił rozenanie, proponuję zamknąć temat, bo zaczyna się udowadnianie na siłe, która racja jest najmojsza
KPN60, KDW60, KDW3x40.

Jacek W

Postautor: Jacek W » 2019-05-06, 13:50

Koszty stałe pozwolenia sportowego na rok wg mojej kalkulacji:
- składka klubowa 300-400 zł
- startowe w zawodach 20-40 zł/jedna konkurencja x PKS = 60-120 zł x 4 starty średnio w roku z PKS = 240-480 zł/rok
- amunicja 110-120 zł /rok dla PK w kal.22LR i S lub 150-160 dla PK w centalnym i S
średnio 560-680 zł / rok bez kosztów strzelnicy i treningów .
Myślę jednak że każdy z nas kto ma własną broń i oprócz zawodów korzysta ze strzelnicy i treningów
wyda rocznie nie mniej niż 2500-3000 zł .
Kosztów zakupu broni , szaf i innego sprzętu nie liczę , w kalkulacji przyjąłem najtańszą możliwą do kupienia amunicję .

Awatar użytkownika
wooden
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Postautor: wooden » 2019-05-06, 15:23

Nikt tutaj nie zniechęca ani też nie ocenia kogo stać a kogo nie...
Informacja o kosztach amunicji itd nie będzie raczej offtopem dla kogoś "zielonego"...

A jak autor tematu chce mieć zezwolenie tylko dla zezwolenia to oddzieli sobie koszty kreską i po temacie... Po co się spinać?

Tutaj też ładnie przedstawiony przegląd procedury i kosztów:
https://blog.gdziestrzelac.eu/ile-kosztuje-pozwolenie-na-bron

Pozdrawiam.

Wróć do „Prawo i broń - WBP”