Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Zawody strzelectwa dynamicznego a PZSS

Moderator: Moderatorzy WBP

Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Zawody strzelectwa dynamicznego a PZSS

Postautor: Mateusz70 » 2019-05-11, 00:28

Zawisz pisze:Tzw chęć rywalizacji? Albo zabawy? Albo spotkania towarzyskiego w takiej akurat formie? Rywalizacja, trening pod presją. Np przegrany stawia piwo po zawodach czy stoi przy grillu :D:D
Chłopaki na boisku szkolnym za oknem jakoś grają w piłkę bez ludzi z FIFA nad głową, a ich nikt o sens nie pyta :)

Ale tu są ludzie z bronią. To nie piłka. Dynamikę w bezpieczniejszej formie można uprawiać też z ASG. Może kolega to miał na względzie. - Nie bardzo rozumiem zamysł. To zaś, co wcześniej padło, że dla WPA nie ma znaczenia, jakie to zawody, bardzo mnie dziwi. Może zadzwońcie i zapytajcie? Ciekawe, co odpowiedzą?

Tomek_J

Postautor: Tomek_J » 2019-05-11, 01:12

Mateusz70 pisze:
Zawisz pisze:Tzw chęć rywalizacji? Albo zabawy? Albo spotkania towarzyskiego w takiej akurat formie? Rywalizacja, trening pod presją. Np przegrany stawia piwo po zawodach czy stoi przy grillu :D:D
Chłopaki na boisku szkolnym za oknem jakoś grają w piłkę bez ludzi z FIFA nad głową, a ich nikt o sens nie pyta :)

Ale tu są ludzie z bronią. To nie piłka. Dynamikę w bezpieczniejszej formie można uprawiać też z ASG. Może kolega to miał na względzie. - Nie bardzo rozumiem zamysł. To zaś, co wcześniej padło, że dla WPA nie ma znaczenia, jakie to zawody, bardzo mnie dziwi. Może zadzwońcie i zapytajcie? Ciekawe, co odpowiedzą?

Ale ludzie z bronią, zanim dostali tę broń do ręki, zdali pierdyliard egzaminów potwierdzających, że umieją się nią bezpiecznie posługiwać. Wśród nich są pewnie tacy, którzy mają legitymację prowadzącego strzelanie. Co więcej trzeba? Nie bądźcie bardziej papiescy, niż papież. Jeżeli regulamin strzelnicy tego nie zabrania, mogą sobie nawet urządzić zawody o puchar podwórka w strzelaniu gumkami.
A zakładam, że nikt nie planuje organizować zawodów w konkurencjach strzeleckich niezgodnych z regulamimem strzelnicy.
KPN60, KDW60, KDW3x40.

D-Q

Postautor: D-Q » 2019-05-11, 13:13

cześć
chyba powoli zaczynacie dzielić 'włos na czworo'....
Bawienie się w jakiekolwiek zawody związane jest ze współzawodnictwem presją cz nerwami. Wg mnie lepiej robić zawody dla kilku /kilkunastu osób jako formę ''przetarcia'' przed większymi imprezami ,pozwoli to wyłapać drobne błędy oswoić się z atmosferą, obgadać na bieżąco przebieg torów czy procedury zmian magazynków,broni.
Jedna moim zdaniem najważniejsza uwaga ; sędzia główny ( prowadzący strzelanie) musi mieć autorytet a jego decyzje muszą być szanowane.
Grzegorz

Mateusz70

Postautor: Mateusz70 » 2019-05-11, 14:50

D-Q pisze:sędzia główny ( prowadzący strzelanie) musi mieć autorytet a jego decyzje muszą być szanowane

Przepraszam za ironię, ale zacytuję klasyków: "Na autorytet trzeba sobie zasłużyć". A poważnie, czy macie za daleko na strzelnicę, gdzie robi się treningi dynamiczne pod oficjalne zawody? - Nie piszę tego, by się czepiać. Bywam na różnych zawodach, dostrzegam różne wątpliwe i trudne elementy. Nie plączcie się w jakieś własne organizacje imprez strzeleckich ... Jeśli ktoś ma licencję sędziowską, to wolontariusze są mile widziani podczas zawodów powszechnych w klubach.

D-Q

Postautor: D-Q » 2019-05-11, 19:52

Mateusz70 - ciekaw jestem czy powiesz sędziemu na zawodach '' na autorytet trzeba sobie zasłużyć '' i zignorujesz jego uwagi ....

Mateusz70

Postautor: Mateusz70 » 2019-05-11, 21:02

D-Q pisze:Mateusz70 - ciekaw jestem czy powiesz sędziemu na zawodach '' na autorytet trzeba sobie zasłużyć '' i zignorujesz jego uwagi ....

Naprawdę nie rozumiesz, o co chodzi? Napiszę więc inaczej: kwestii autorytetu sędziego w ogóle się nie dyskutuje na zawodach. Sędziowie tam są i oni rozstrzygają, ale ich autorytet wynika z posiadanej licencji, funkcji, a nie zgody uczestników. Ja dałem tylko taki cytat ironicznie, bo zaaplikowany do wielu sytuacji, m. in. do sytuacji sędziego podczas zawodów, wyraża kompletną bzdurę. Chciałem to podkreślić przez ironię.
Nie wiem zresztą, o co chodzi w tym wątku. Padają jakieś niejasne ogólniki. Zawodów na strzelnicy i tak się nie zrobi na własną rękę. Wejście na oś dynamiczną nie uprawnia do ich organizacji, nawet jeśli będą tam sami znajomi. Są różne szkolenia czy treningi pod okiem instruktorów. Są zawody organizowane przez kluby. Można w nich uczestniczyć.
Pogadajcie zresztą u siebie w klubach, może wyjaśnią lepiej. A może wyjdą naprzeciw oczekiwaniom i zorganizują jakieś zawody uwzględniające możliwe do spełnienia postulaty. - Tyle pozytywnych uwag.

D-Q

Postautor: D-Q » 2019-05-11, 21:36

Mateusz70 rozumiem co miałeś na myśli...
faktycznie temat się rozlazł i pisać cokolwiek więcej nie ma sensu

Awatar użytkownika
Mastercard

Postautor: Mastercard » 2019-05-11, 21:47

tomekwroclawski pisze:Wpisujecie się do książki indywidualnie, więc każdy odpowiada za siebie.

Takie rozumowanie to błąd, w wypadku wypadku to bład kluczowy...

Pierwsza sprawa:
Za bezpieczeństwo odpowiada osoba pełniąca funkcję prowadzącego strzelanie. Celowo piszę "pełniąca funkcję", a nie "posiadająca uprawnienia".

Na zawodach rozgrywanych w ramach xZSS to sędzia główny (bezpieczna organizacja zawodów) i sędzia stanowiskowy (bezpieczny przebieg).

Na zawodach, nazwijmy to, niezależnych taką osobą będzie Prowadzacy Strzelanie, posiadający uprawnienia.

Druga sprawa
W razie wypadku jak pojawi się Policja lub Prorok to pierwsze pytanie bedzie brzmiało: kto prowadził strzelanie?, i to niezależnie od tego czy grupa była zorganizowana czy tylko była zlepkiem indywidualnych strzelców.
A w postepowaniu prokuratorskim zostanie zastosowana zasada prymatu stanu rzeczywistego nad stanem formalnym. W skrócie: rywalizowali ze sobą, znaczy: niezależnie od tego, że przyszli osobno, to były zawody. I dalsze implikacje tego faktu.

Pozdro
Robert
Pozdro Mastercard
Jeśli cel jest dalej niż 35m - zbombarduj go,

Mateusz70

Postautor: Mateusz70 » 2019-05-11, 23:13

Tak, ten wątek warto by zakończyć pozytywnie, stwierdzeniem o braku możliwości organizowania nieformalnych zawodów w oparciu o obowiązujące przepisy.
Nasunęło mi się jeszcze, jak to dzisiaj było z taką wesołą parą, co to zaliczała swoje pierwsze zawody: "A ja nie mam jeszcze amunicji. - Tak, bo pierwsze zawody strzela się bez amunicji". - I dajcie spokój z tymi pomysłami w stylu Franka Dolasa.
Ostatnio zmieniony 2019-05-11, 23:16 przez Mateusz70, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
r2d2

Postautor: r2d2 » 2019-05-11, 23:51

A-ha to już wszystko jasne.
Na organizacje zawodów strzeleckich monopol mają zwiazki i stowarzyszenia a najlepiej jak to bedzie ten jedyny namaszoczony przez ministra do spraw sportu.
A czy treningi strzeleckie można organizować bez wiedzy ww instytucji?
Ostatnio zmieniony 2019-05-12, 00:02 przez r2d2, łącznie zmieniany 1 raz.
quidquid Latine dictum sit, altum videtur

Tomek_J

Postautor: Tomek_J » 2019-05-12, 00:26

Mateusz70 pisze:Naprawdę nie rozumiesz, o co chodzi? Napiszę więc inaczej: kwestii autorytetu sędziego w ogóle się nie dyskutuje na zawodach. Sędziowie tam są i oni rozstrzygają, ale ich autorytet wynika z posiadanej licencji, funkcji, a nie zgody uczestników. Ja dałem tylko taki cytat ironicznie, bo zaaplikowany do wielu sytuacji, m. in. do sytuacji sędziego podczas zawodów, wyraża kompletną bzdurę. Chciałem to podkreślić przez ironię.
Nie wiem zresztą, o co chodzi w tym wątku. Padają jakieś niejasne ogólniki. Zawodów na strzelnicy i tak się nie zrobi na własną rękę. Wejście na oś dynamiczną nie uprawnia do ich organizacji, nawet jeśli będą tam sami znajomi. Są różne szkolenia czy treningi pod okiem instruktorów. Są zawody organizowane przez kluby. Można w nich uczestniczyć.
Pogadajcie zresztą u siebie w klubach, może wyjaśnią lepiej. A może wyjdą naprzeciw oczekiwaniom i zorganizują jakieś zawody uwzględniające możliwe do spełnienia postulaty. - Tyle pozytywnych uwag.

W swoim życiu zorganizowałem mnóstwo zawodów bez wiedzy "klubu", ani tym bardziej związku (o centrali w Warszawie nie wspomnę). Nawet takie o czapkę śliwek. I ktoś wygrał te śliwki, i nikomu nic się nie stało. Ale wiem, że nawet jakby komuś coś się stało, to nikt nie miałby problemów za to, że ciało organizujące zawody nie jest klubem, ani tym bardziej związkiem...

Jeżeli cyferki w twoim nicku to twój rok urodzenia, to pewnie pamiętasz, że był już taki ustrój, w którym obywatelom różnego rodzaju instytucje organizowały rozrywkę. Teraz obywatele mają pełne prawo organizować sobie rozrywkę sami, bez udziału żadnych instytucji. Mogą ją nazwać zawodami, mogą nazwać treningiem, czy kto co woli... Proponuję przyjąć ten fakt, bo może się okazać, że obowiązujące w Polsce prawo pozwala Ci na znacznie więcej, niż do tej pory Ci się wydawało.
KPN60, KDW60, KDW3x40.

Awatar użytkownika
Mastercard

Postautor: Mastercard » 2019-05-12, 10:56

r2d2 pisze:A-ha to już wszystko jasne.
Na organizacje zawodów strzeleckich monopol mają zwiazki i stowarzyszenia (...)

No tu bym już nie przesadzał - zakładam, że pisałeś to z pewną dozą sarkazmu...

Nic nie stoi ma przeszkodzie zorganizować rywalizację z okazji np. "40-tej rocznicy rzucenia palenia", zaprosić przyjaciół i kolegów (wszystkich możliwych płci). Zapoznać ich z zasadami rywalizacji (nawet ustnie). Każdy kto przyjdzie opłaci wejście na strzelnice (jeśli akurat nie sponsoruje tego organizator) i strzeli.

Warto, aby prowadzacy takie strzelanie był Prowadzacym Strzelnie, ale może to być np dyżurny instruktor strzelnicy, jeśli się zgodzi (niekoniecznie za darmo, ale jako dodatkowo płatna usługą Strzelnicy).

Ktoś dokona klasyfikacji (nawet "w głowie"), a później Organizator wręczy nagrody (nawet gdyby to miałby być tylko/aż uścisk ręki).

Zawody można uznać za udane, jeśli wszyscy którzy przyszli, wyszli "o własnych siłach". Można nawet wyniki i wizerunki opublikować w mediach (uwaga na RODO).

I oto mamy zawody niezależne od jakiegokolwiek związku czy innej organizacji.

:-) i pozostaje życzyć tylko sukcesów w organizacji takich zawodów... Ich liczba będzie dowodzić, że PZSS nie jest potrzebny, aby strzelać i nawet rywalizować ze sobą...
Pozdro Mastercard
Jeśli cel jest dalej niż 35m - zbombarduj go,

Mateusz70

Postautor: Mateusz70 » 2019-05-12, 12:58

Mastercard pisze:Warto, aby prowadzacy takie strzelanie był Prowadzacym Strzelnie, ale może to być np dyżurny instruktor strzelnicy, jeśli się zgodzi (niekoniecznie za darmo, ale jako dodatkowo płatna usługą Strzelnicy).

Już wyobrażam sobie chętnego instruktora, który się zgodzi. Przegoni was, włącznie z waszym prowadzącym. Nie zachęcajcie ludzi do tego typu działań.
A w ogóle, kto dziś dzwoni do prokuratury?

Tomek_J

Postautor: Tomek_J » 2019-05-12, 13:30

Mateusz70 pisze:
Mastercard pisze:Warto, aby prowadzacy takie strzelanie był Prowadzacym Strzelnie, ale może to być np dyżurny instruktor strzelnicy, jeśli się zgodzi (niekoniecznie za darmo, ale jako dodatkowo płatna usługą Strzelnicy).

Już wyobrażam sobie chętnego instruktora, który się zgodzi. Przegoni was, włącznie z waszym prowadzącym. Nie zachęcajcie ludzi do tego typu działań.

Mam kwity instruktora i licencę trenera PZSS. Jeżeli te zawody mają odbyć się w płd-wsch Polsce i nie kolidują z moim terminarzem, to chętnie sobie dorobię do wypłaty ;)
KPN60, KDW60, KDW3x40.

Zawisz

Postautor: Zawisz » 2019-05-12, 20:27

Mateusz70 pisze:Już wyobrażam sobie chętnego instruktora, który się zgodzi. Przegoni was, włącznie z waszym prowadzącym. Nie zachęcajcie ludzi do tego typu działań.

A ja to, muszę przyznać, bardzo koledze współczuję, że się tak musi płaszczyc przed kimś chcąc sobie postrzelac w taki czy inny sposób. W paskudnym rejonie musisz mieszkać. Jak będziesz kiedyś w okolicy to daj znać, możemy się wybrać na jakaś strzelnice, z której nikt nas przeganiać nie będzie. Tutaj na szczęście spory wybór takich.
FWB 700 Alu, Walther LP400, Łucznik wz. 70
Może i nie mam wybitnego talentu, ale dzięki ciężkiej pracy i tak jtem w czołówce :)

Wróć do „Prawo i broń - WBP”