Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Rejestracja broni palnej

Moderator: Moderatorzy WBP

Vantor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 293
Rejestracja: 2016-12-04, 20:20
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Rejestracja broni palnej

Postautor: Vantor » 2019-05-04, 23:29

Cześć wszystkim!
Przygotowuję się do egzaminu na patent, który zdaję w przyszłym tygodniu.
Trafiłem na jedno pytanie, które wprawiło mnie w zakłopotanie:

7. Kupując broń w poniedziałek należy ją zarejestrować najpóźniej
Odpowiedzi:
A: w piątek.
B: w następny poniedziałek.
C: w sobotę.
Podstawa prawna:
UoBiA - Art. 13, ust. 1

Dlaczego odpowiedź b, a nie A jest prawidłowa? Z tego co zrozumiałem, w ustawie jest mowa o dniach, nie dniach roboczych.


Art. 13.
1.
Nabywca broni jest obowiązany zarejestrować ją w ciągu 5 dni od dnia nabycia. Obowiązek rejestracji nie dotyczy broni, o której mowa w art. 11 pkt 1, 4, 5, 7, 8, 10 i 11.

Czy to oznacza, że tak na prawdę mam taki okres czasu (jeśli zachaczam o weekendy na akcje jak):
- Zwrot dokumentów: 9 dni
- zmiana miejsca stałego pobytu: 18 dni

etc.?

PS. pewnie będzie dłuższa seria pytań ode mnie w tym dziale, mam nadzieję, że nie będę uciążliwy :D


LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 5883
Rejestracja: 2011-12-05, 16:26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Rejestracja broni palnej

Postautor: LARPAK » 2019-05-04, 23:31

Art. 57 K.P.A.
Dnia zakupu nie liczysz, a jeżeli ostatni dzień wypada w dzień wolny to w pierwszy dzień roboczy po tym dniu lub jakoś tak bo z pamięci piszę.


Vantor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 293
Rejestracja: 2016-12-04, 20:20
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Rejestracja broni palnej

Postautor: Vantor » 2019-05-04, 23:37

"§ 1.
Jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu.
§ 4.
Jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą."

Super! Dzięki, dobrze wiedzieć :)



Wróć do „Prawo i broń - WBP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: alacak, APS, jkl-83, Kraku, Leśny Dziadek, LordKitaKul, Maras, Neykon, pisul7, Ramesses, s1k0r3k, sdfsdfsdf, t8000, tomkow, tupek, zlote, Ślubek i 17 gości