Zakup broni z Litwy

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
jasi3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 344
Rejestracja: 11 października 2016, 15:01
Tematy: 14
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Zakup broni z Litwy

Post autor: jasi3k »

Kiedyś mignął mi podobny temat, ale teraz nie mogę go znaleźć, toteż jeżeli moderacja wie gdzie się zapodział, proszę podkleić mój post.
Niby temat nie jakiś specjalny, ale chciałem się podzielić z kolegami historią zakupu broni od osoby prywatnej na Litwie, stan prawny na 02.05.2019
Ogłoszenie znalazł mój kolega, Litwin, na jakimś lokalnym portalu. Zarówno broń (samopowtarzalny karabin centralnego zapłonu) jak i cena wydały mi się atrakcyjne, toteż rozpoczęły się negocjacje. Skontaktowałem się ze sprzedającym, poprosiłem go o dokładne dane broni (na Litwie każda jednostka broni ma swoją kartę (jak broń klubowa u nas)).
Mając wszelkie dane dotyczące broni i sprzedawcy udałem się do WPA, gdzie złożyłem wniosek o UZP (u nas bezpłatnie). Po otrzymaniu UZP wysłałem jego skan na Litwę, gdzie wspomniany kolega pojechał do odpowiedniego wydziału tamtejszej policji wyjaśnić czy to wystarczy na zakup. Jak się okazało, nic więcej nie trzeba.
Procedura zakupu wygląda tak, że najpierw udajemy się ze sprzedawcą na policję, przygotowują tam dokumenty, a potem razem jedziemy do dowolnego sklepu który wpisuje transakcję w centralny elektroniczny rejestr.
Umówiłem się na konkretny dzień ze sprzedawcą broni na wspólną wizytę w w/w jednostce policji. Przyjechałem do Wilna i stawiliśmy się obaj, ja z oryginałem UZP, paszportem i czerwoną książeczką, sprzedawca z licencją i kartą broni. Na miejscu poproszono mnie o napisanie na ich druku prośby o wydanie zgody na zakup broni i zgody na wywóz broni z Litwy. Do wyboru po litewsku albo po rosyjsku (jak dobrze że człowiek nie spał w szkole...). Dostałem druczek do wpłaty 20 EUR do tamtejszej skarbówki, wzięto ode mnie numer telefonu i wypuszczono nas z komendy na okres "do obiadu". Jakieś 40 min później, gdy wpłacałem pieniądze w banku w pobliskim centrum handlowym, otrzymałem telefon iż dokumenty są już gotowe i zapraszają mnie po odbiór.
W międzyczasie okazało się że centralny system rejestracji broni i licencji (wersja elektroniczna), nie działa od dwóch dni (serwer padł) i ludzie na miejscu nie mogą kupić broni. Podczas kolejnej wizyty na policji spytałem czy może być tak że w sklepie wezmą od nas dane, ale wprowadzą je do systemu gdy ten zacznie działać. Policjant powiedział że on nie widzi w tym żadnego problemu, i jeżeli sklep będzie miał wątpliwości, niech dzwoni do niego (zostawił swój numer).
Razem udaliśmy się do pobliskiego sklepu, gdzie sprzedawca (po uprzednim telefonie do policjanta) zebrał od nas wszystkie dane i dokumenty, wypełnił co trzeba i dołożył swoją wizytówkę. Powiedział żeby w razie kontroli dzwonić do niego, ponieważ do momentu gdy on nie wpisze danych do systemu, broń nadal jest formalną własnością sprzedawcy. Koszt usługi - 15 EUR.
Przed sklepem zamieniliśmy broń na EUR, pożyczyliśmy sobie samych dziesiątek i każdy pojechał w swoją stronę.
Teraz jeszcze tylko zgłoszenie do naszego WPA nowej jednostki...
Reasumując - na Litwie Polak może kupić broń od prywatnej osoby, wymagana jest UZP (oryginał), czerwona książeczka i paszport.
Koszt usługi 20+15 EUR.
Można to załatwić w godzinę - półtorej.
Waszym zadaniem nie jest umierać za swoją Ojczyznę, ale zrobić wszystko by wróg zdechł za swoją...
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakup broni z Litwy

Post autor: KG92RS »

jasi3k pisze: W międzyczasie okazało się że centralny system rejestracji broni i licencji (wersja elektroniczna), nie działa od dwóch dni (serwer padł) i ludzie na miejscu nie mogą kupić broni. Podczas kolejnej wizyty na policji spytałem czy może być tak że w sklepie wezmą od nas dane, ale wprowadzą je do systemu gdy ten zacznie działać. Policjant powiedział że on nie widzi w tym żadnego problemu, i jeżeli sklep będzie miał wątpliwości, niech dzwoni do niego (zostawił swój numer).
(...) sprzedawca (po uprzednim telefonie do policjanta) (...) dołożył swoją wizytówkę. Powiedział żeby w razie kontroli dzwonić do niego
Już widzę, co będzie u nas w podobnej sytuacji... "NIE DA SIĘ", "NIE MOŻNA", "NIE WOLNO"...
Jedrula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 830
Rejestracja: 13 czerwca 2014, 20:22
Tematy: 25
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakup broni z Litwy

Post autor: Jedrula »

Też mnie bawi jak czytam jak ludzie wołają o plastikową legitymację i "wszystko przez internet" przypominam że durny CEPIK 2 wprowadzają juz ze 3 lata
Pozdrawiam
Jędrzej
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”