Pozwolenie na broń a praca za granicą

Moderator: Moderatorzy WBP

JamaL6
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 29 stycznia 2019, 20:00
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Pozwolenie na broń a praca za granicą

Post autor: JamaL6 »

Witam, prowadzę działalność w DE i jestem po wizycie dzielnicowego który nie zastał mnie w domu podczas czynności i poinformował WPA ze pracuje za granica i nie mam miejsca stałego pobytu w PL. Co do tego ze prowadzę działalność za granica się zgodzę ale cały czas jestem zameldowany w PL. Powiedzcie jak to teraz odkręcić? Postępowanie zostało przedłużone. Mam możliwość zameldować się u żony jeszcze i wtedy przyjechałby inny dzielnicowy.
Hyouka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 282
Rejestracja: 15 maja 2017, 14:42
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń a praca za granicą

Post autor: Hyouka »

Adres zameldowania nie jest ważny. Ważne jest miejsce stałego pobytu, a ty nie masz obowiązku siedzieć w domu i czekać aż dzielnicowy się łaskawie pojawi. Powinien był zadzwonić i się umówić na spotkanie, jest to korzystne dla obu stron.
Proponowałbym zadzwonić do WAP (powinieneś dostać numer na zawiadomieniu o wszczęciu postępowania administracyjnego) i wyjaśnić sytuacje.
Powiedz też, że ci się pomieszało i myślałeś, że adres stałego pobytu to adres zameldowania i podaj im adres żony jako adres stałego pobytu. Święty spokój. I dzielnicowy pewnie będzie chciał z tobą porozmawiać, więc będziesz musiał zajechać do ojczyzny.


Ja pod moim adresem zameldowania nie byłem od 10 lat, i o ile już dwa razy wysłali tamtejszego dzielnicowego żeby ze mną porozmawiał (raz przy wniosku o pozwolenie na broń i drugi raz przy wniosku o zniesienie podziału, ubzdurało się im że tam trzymam broń) i ani razu nie było z tym problemów.
Ostatnio zmieniony 26 marca 2019, 00:51 przez Hyouka, łącznie zmieniany 4 razy.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń a praca za granicą

Post autor: KG92RS »

Hyouka pisze:Adres zameldowania nie jest ważny.
Adres zameldowania jest tak mało ważny, że najlepiej go nie podawać (można go nawet nie mieć). Ja nie podałem i NIKT o niego nie zapytał.
Spyderco
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 428
Rejestracja: 15 listopada 2018, 10:27
Tematy: 13
Lokalizacja: Opole
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń a praca za granicą

Post autor: Spyderco »

@up
bez stałego meldunku, posiadając jedynie czasowy, miałem problem z uzyskaniem pozwolenia - nie chciało mi się kopać więc się zameldowałem na stałe.
.22, .223, 9x19, 12GA
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń a praca za granicą

Post autor: KG92RS »

Spyderco pisze: bez stałego meldunku, posiadając jedynie czasowy, miałem problem z uzyskaniem pozwolenia
A tak przez ciekawość zapytam: nie podałeś adresu zameldowania i zapytali, czy napisałeś, że masz czasowy i zaczęli szukać dziury w całym?
Spyderco
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 428
Rejestracja: 15 listopada 2018, 10:27
Tematy: 13
Lokalizacja: Opole
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń a praca za granicą

Post autor: Spyderco »

Podałem adres stałego pobytu a więc adres tymczasowego meldunku i dostałem telefon z WPA o konieczności posiadania stałego meldunku. Tego samego dnia zameldowany na stałe i po kłopocie.
.22, .223, 9x19, 12GA
Thrud
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 963
Rejestracja: 07 października 2012, 19:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń a praca za granicą

Post autor: Thrud »

@JamaL6 - jeżeli prowadzisz działalność w stylu "w tygodniu DE, w weekend w PL" a dodatkowo Twoja żona na stałe mieszka w kraju, to po prostu opisz tę sytuację WPA i poproś o ponowną wizytę dzielnicowego. Miejsce stałego pobytu nie oznacza "miejsce w którym mieszkam przez cały rok" a "miejsce które jest najważniejsze w moim życiu". Wskazanie rzeczonego miejsca, które nie musie się pokrywać z adresem zameldowania, bazuje tylko i wyłącznie na Twojej deklaracji.

Jeżeli natomiast większość czasu spędzasz w DE i tam płacisz podatki, a do PL wpadasz tylko na urlop, to sporo ryzykujesz. Nawet jeżeli dostaniesz pozwolenie, to chociażby późniejsza weryfikacja w US może się skończyć odebraniem uprawnień. A WPA wbrew pozorom nie siedzą głupi ludzie...

A swoją drogą masz widzę życzliwych sąsiadów - bo skąd inaczej dzielnicowy wziąłby informację że pracujesz za granicą? (samochód na niemieckich blachach?)
To nie karabin czy broń palna. To jednosuwowy silnik cieplny spalania wewnętrznego ze swobodnym tłokiem.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń a praca za granicą

Post autor: KG92RS »

Spyderco pisze:Podałem adres stałego pobytu a więc adres tymczasowego meldunku
Pytałem o to, czy wprost napisałeś we wniosku, że pod podanym adresem, jesteś zameldowany czasowo. Ja, w swoim, użyłem sformułowania "adres miejsca stałego pobytu". Ani słowa o jakimkolwiek meldunku. Wystarczyło, zgodnie z ustawą.
Tomtap
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 622
Rejestracja: 31 października 2018, 09:47
Tematy: 21
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń a praca za granicą

Post autor: Tomtap »

od 15 lat nie mam zameldowania, nie mam też czasowego, wpisałem "adres zamieszkania", dzielnicowy spytał o zameldowanie, odpowiedziałem jak wyżej i normalnie WPA bez zająknięcia w tym temacie właśnie kończy procedurę.
JamaL6
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 29 stycznia 2019, 20:00
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń a praca za granicą

Post autor: JamaL6 »

Witam i dziękuje za zainteresowanie tematem. MIeszkam na wsi i nie jest tajemnicą że pracuje za granicą i samochód niestety na Niemieckich numerach posiadam. Większość czasu przebywam za granicą i to z żoną właśnie.
Thrud pisze: Nawet jeżeli dostaniesz pozwolenie, to chociażby późniejsza weryfikacja w US może się skończyć odebraniem uprawnień. A WPA wbrew pozorom nie siedzą głupi ludzie...
Tak tylko musiałby ktoś na mnie donieść (gdybym pozwolenie uzyskał) żeby mnie kontrolowali w US czy jest to standardowa procedura?



Jest dla mnie jeszcze jakaś nadzieja czy mam się pożegnać z pozwoleniem? Wiem że to może i głupie ale główny ośrodek życia mam w PL tzn. cała rodzina i przyjaciele, znajomi ale pracuje tylko w DE.
Hyouka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 282
Rejestracja: 15 maja 2017, 14:42
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń a praca za granicą

Post autor: Hyouka »

JamaL6 pisze: Jest dla mnie jeszcze jakaś nadzieja czy mam się pożegnać z pozwoleniem? Wiem że to może i głupie ale główny ośrodek życia mam w PL tzn. cała rodzina i przyjaciele, znajomi ale pracuje tylko w DE.
Skoro złożyłeś wniosek, to już wpakowałeś masę czasu i pieniędzy w pozwolenie. Ciągnij tak długo jak się da.
Tomtap
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 622
Rejestracja: 31 października 2018, 09:47
Tematy: 21
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń a praca za granicą

Post autor: Tomtap »

JamaL6 pisze:
Jest dla mnie jeszcze jakaś nadzieja czy mam się pożegnać z pozwoleniem? Wiem że to może i głupie ale główny ośrodek życia mam w PL tzn. cała rodzina i przyjaciele, znajomi ale pracuje tylko w DE.
normalnie pchaj temat dalej. sam namierz dzielnicowego, umów się z nim na wywiad, opcjonalnie wybierz się do WPA do konkretnego człowieka prowadzącego Twoją sprawę, przedstawiaj rzecz tak jak tu o niej piszesz - Twój główny ośrodek życia jest w Polsce, tu mieszkasz, ale pracujesz w DE. musisz przejąć inicjatywę, nie zostawiać im pola do domysłów. zdobycie pozwolenia na broń czasem wymaga wysiłku, powalczenia o swoje.
Ostatnio zmieniony 26 marca 2019, 22:38 przez Tomtap, łącznie zmieniany 1 raz.
Hubert
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1152
Rejestracja: 26 kwietnia 2005, 22:39
Tematy: 18
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń a praca za granicą

Post autor: Hubert »

Wyjaśnij sprawę z WPA i dzielnicowym. Im chodzi o adres pod którym będą mogli Ciebie zastać lub skontaktować się z Tobą niż o wskazanie miejsca przechowywania broni. Jak do Ciebie łatwo dotrą to i ustalą zawsze miejsce gdzie przechowujesz broń.
Nie poddawaj sprawy, jeśli trwa postępowanie to trzeba wyjaśnić bo nie wszystko stracone.
"Uzbrojone społeczeństwo to uprzejme społeczeństwo"
JamaL6
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 29 stycznia 2019, 20:00
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń a praca za granicą

Post autor: JamaL6 »

Takie oto pismo otrzymałem z WPA

ZAWIADOMIENIE

Na podstawie art. 10 i art. 73 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r. poz. 2096 ze zm.) zawiadamiam, że zostało zakończone postępowanie dowodowe i przystąpiono do rozpatrzenia zgromadzonego materiału dowodowego w sprawie wydania pozwolenia na broń palną sportową do celów sportowych i kolekcjonerskich oraz dopuszczenia do posiadania broni palnej.
Mając na uwadze powyższe, informuję Pana o możliwości zapoznania się w dniu 12 kwietnia 2019 r. w godz. 10.00-11.00 lub innym terminie uzgodnionym telefonicznie w Wydziale Postępowań Administracyjnych KWP (***********) ze zgromadzonym w przedmiotowej sprawie materiałem dowodowym i wypowiedzenia się co do zebranych w sprawie dowodów i materiałów dotyczących przedmiotowych postępowań, a także o możliwości złożenia dodatkowych wniosków dowodowych.
Przypominam, że obowiązek organu Policji w zakresie gromadzenia przekonywujących dowodów nie jest bowiem nieograniczony i strona powinna czynnie uczestniczyć w dokładnym wyjaśnieniu stanu faktycznego.
Z materiałów dowodowych zebranych w toku przedmiotowego prowadzonego postępowania administracyjnego wynika, że nie posiada Pan miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Organ Policji w toku przedmiotowego postępowania pismem z dnia 22 lutego 2019 r. zwrócił się do Komendanta Komisariatu Policji w (*********) z prośbą o sporządzenie opinii środowiskowej z miejsca Pana zamieszkania. W odpowiedzi na ww. pismo uzyskano informację, że obecnie przebywa Pan na terytorium Republiki Federalnej Niemiec, gdzie Pan mieszka i pracuje i do kraju wróci Pan prawdopodobnie w okresie Świąt Wielkanocnych.

Zauważyć należy, że zgodnie z licznym orzecznictwem sądów administracyjnych miejsce pobytu stałego danej osoby to miejsce, w którym ta osoba na stale realizuje swoje podstawowe czynności życiowe, a w szczególności mieszka, nocuje, przygotowuje i spożywa posiłki, wypoczywa, przechowuje rzeczy niezbędne do bytowania, przyjmuje wizyty gości, przyjmuje korespondencję, itp. Nie można mieć kilku równorzędnych miejsc pobytu stałego (vide: wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 6 grudnia 2007 r., sygn. akt III SA/Lu 293/07). Wsparciem dla tego stanowiska jest m. in. orzecznictwo sądowe powstałe na tle stosowania art. 25 Kodeksu cywilnego, zawierającego określenie miejsca zamieszkania (zgodnie z tym przepisem: „miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu”). I tak np. Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 13 sierpnia 2013 r., sygn. akt AUa 1529/11 (Lex nr 1356469) podkreślił, że na prawną konstrukcję zamieszkania składają się dwa elementy: przebywanie w określonej miejscowości oraz zamiar stałego pobytu. O stałości pobytu na określonym terytorium decyduje przede wszystkim takie przebywanie, które ma na celu założenie tam ośrodka swoich osobistych i majątkowych interesów, chodzi zatem o aktualne centrum życiowej działalności człowieka. Przez pojęcie „zamiar'” należy rozumieć nie wolę wewnętrzną, ale wolę dającą się określić na podstawie obiektywnych, możliwych do stwierdzenia okoliczności. Przy ustalaniu zamiaru nie można poprzestawać tylko na oświadczeniach zainteresowanej osoby (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 listopada 2015 r., sygn. akt IV SA/Wa 1578/14).Także Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 16 lutego 2011 r., sygn. akt I OW 9/11 (LEX nr 990321) wskazał, że w świetle art. 25 Kodeksu cywilnego miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Powołał się przy tym na orzecznictwo sądowe, w którym przyjmuje się że zamiar taki winien wynikać z zachowania danej osoby, polegającego na ześrodkowaniu swojej aktywności życiowej w określonej miejscowości. Aby uznać pobyt danej osoby za pobyt stały, musi tak faktycznie zamieszkiwać pod danym adresem, jak i mieć wolę stałego w nim przebywania, czyli skoncentrowania spraw życiowych. Innymi słowy, miejsce zameldowania na pobyt stały nie jest tożsame z miejscem pobytu stałego.
Reasumując, ze zgromadzonego materiału dowodowego w przedmiotowej sprawie wynika, że na chwile obecna nie posiada Pan miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Mając na uwadze powyższe, a także dyspozycję art. 79a kpa:

t) /. W postępowaniu wszczętym na żądanie strony, informując o możliwości wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań, organ administracji publicznej jest obowiązany do wskazania przesłanek zależnych od strony, które nie zostały na dzień wysiania informacji spełnione lub wykazane, co może skutkować wydaniem decyzji niezgodnej z żądaniem strony. Przepisy art. 10 § 2 i 3 stosuje się. § 2. W terminie wyznaczonym na wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań, strona może przedłożyć dodatkowe dowody celem wykazania spełnienia przesłanek, o których mowa w § /

informuję, że nieprzedstawienie dowodów, potwierdzających, że posiada Pan miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej skutkować może wydaniem decyzji odmownej w przedmiocie wydania pozwolenia na broń palną sportową do celów sportowych i kolekcjonerskich oraz dopuszczenia do posiadania broni palnej

POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 123 § 1 w zw. z art. 36 § 1 i 2 i art. 35 § 1 oraz art. 268a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2096 ze zm.)

postanawiam

wyznaczyć do dnia 19.04.2019 r. termin zakończenia postępowania w sprawie wydania (JamaL’owi) pozwolenia na broń palną sportową do celów sportowych i kolekcjonerskich oraz dopuszczenia do posiadania broni palnej.

Jakie dowody złożyć?

Mam pit zerowy
Żona mieszka w PL ale pod innym adresem niż ten z wniosku. Muszę im coś odpisać bo termin na wstawienie się mam w piątek 12 ale ja tam chce podjechać 15 no i w razie czego jak by nie poszło t mam z tego co wiem możliwość zawieszenia postępowania
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2544
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń a praca za granicą

Post autor: adnikauto »

Polskie ustawodastwo nie ogarnia, ze mozna miec dwa lub wiecej Obywatelstwa, mieszkanie w Polsce, dom na Karaibach oraz mieszkanie w Szwajcarii.
Dzielic swoj czas pomiedzy wszystkie te lokalizacje...

Z drugiej strony, skoro wiesz ze tak jest to po jaka cholere pchasz sie robienie pozwolenia... nie widze w tym sensu... bedziesz trzymal bron w S1 w pustym domu???

To jest proszenie sie o klopoty.... tak to wyglada z mojego punktu widzenia lecz byc moze nie znam wszystkich szczegolow...
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”