Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Rewolwery Zoraki, Ekol K10 wycofane z rynku. Polska, dyrektywa UE.

Moderator: Moderatorzy WBP

mbpsm
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Rewolwery Zoraki, Ekol K10 wycofane z rynku. Polska, dyrektywa UE.

Postautor: mbpsm » 2016-06-25, 11:52

Obserwowałem od kilku lat uporczywą walkę polskiej policji z bronią alarmową, hukową czy hukowo-kinetyczną pod postaciami takich modeli tej broni jak broń na kule gumowe kalibru 10 mm Ekol Viper K10, Zoraki k10, Major Eagle czy Zoraki k55 na śrut kal. 5,5 mm napędzany nabojem startowym ( kapiszonem ) kal. 6 mm krótkim. Te tureckie modele pojawiły się na polskim rynku gdzieś w 2012 roku jako broń obronna, alarmowa, ćwiczebna, do treningu strzeleckiego i strzelania rekreacyjnego stanowiąc nowość i ożywiając totalnie skostniały, konserwatywny , pokomunistyczny rynek tego rodzaju broni w Polsce, rynek który właściwie nie oferował nic ciekawego. Wspomniane modele znalazły spore zainteresowanie, ludzie lubiący broń a nie posiadający broni palnej ostrej mogli kupić sobie w postaci ekoli czy zoraki pewną namiastkę broni prawdziwej palnej jako świetną zabawkę, tani substytut broni do zabawy, strzelania rekreacyjnego a także do samoobrony, samoobrony na pewno skuteczniejszej w wypadku rewolweru strzelającego gumowymi kulkami niż rewolweru czy pistoletu strzelającego tylko samym nabojem hukowym, robiącym tylko trochę hałasu i nic poza tym.
Wkrótce polska policja zareagowała na te nowe modele broni alarmowej histerią, wrogą propagandą, konserwatywnym stanowiskiem też w oparciu o nasze stare postkomunistyczne skostniałe przepisy o broni nie adekwatne do współczesnych czasów i zaczęła podejmować działania w celu wyeleminowania tej broni z rynku czy też wprowadzenia na nią zezwoleń jak na broń palną ostrą twierdząc, że wspomniane modele broni to broń palna wymagająca zezwolenia. Pojawiły się w internecie np. komunikaty komend policji autorytatywnie stwierdzające, że np. Ekol Viper K10 to broń palna i wymaga zezwolenia przy czym były to w sumie interpretacje własne komendantów policji czy tym podobnych przedstawicieli konserwatywnych władz policyjnych którzy sami sobie interpretowali przepisy dotyczące broni ale robili to i robią niewłaściwie, tendencyjnie próbując własne zdanie, własną opinię ustanowić prawem. Pojawiały się w internecie tendencyjne ekspertyzy policyjnych ekspertów, manipulowane tak aby wmówić ludziom jak to straszna i niebezpieczna jest ta broń alarmowa strzelająca kulkami gumowymi i że jest to broń palna wymagająca zezwolenia. Miały miejsce przypadki odbierania ludziom legalnie w sklepie zakupionej broni na kulki gumowe oskarżając ich jednocześnie o nielegalne posiadanie broni
( ale tylko według swej własnej interpretacji ). Kilka spraw trafiło do sądów, do Naczelnego Sądu Administracyjnego gdzie nabywcy Ekol Viper K10 czy Zoraki K10 powygrywali sprawy a prokuratury musiały wycofywać oskarżenia i oddawać zabraną bezprawnie broń. Pisano o tym w Internecie, na forach i krytykowano poczynania policji, czytałem o tym i to co piszę jest w sumie podsumowaniem krytyki jaka pojawiła się na forach internetowych. Omawiana broń pojawiała się w sklepach, znikała, pojawiała się znowu ale ostatnio najwyraźniej zniknęła ze sklepów totalnie. Nie znalazłem w Internecie informacji co się stało ale co mogło się stać, policji udało się zablokować sprzedaż, wycofać omawianą broń ze sprzedaży.
Importerem tej broni i jej dystrybutorem jest firma Kolter walcząca długo o legalność jej sprzedaży, również na drodze sądowej. Jednak wygląda na to, że ta broń nie wróci już do sprzedaży. Jeśli ktoś ma dokładniejsze informacje w sprawie to proszę się podzielić nimi.

Jeśli chodzi o wspomniane rewolwery Ekol czy Zoraki to ja sam je krytykowałem za
kiepskie jakościowo wykonanie mimo pozornie ładnego, porządnego wyglądu, małą dokładność wykonania oraz istotne wady takie jak zacinanie się bębna, brak dostatecznej zbieżności komór bębna z lufą co czyni je mało celnymi, wychylanie się bębna na bok przy naciskaniu spustu, strzelaniu. Jednak jak by nie było, myślę, że wielu ludzi cieszyło się z ich posiadania i dobrej zabawy z nimi.

Dla mnie stanowisko policji w sprawie przedmiotowej broni jest tendencyjne, histeryczne,
wrogie wszelkim nowościom , konserwatywne ale przede wszystkim fałszywe , nieadekwatne
do tej broni w związku z jej właściwościami i jej funkcjonalnością.

A więc po pierwsze broń ta jest na tyle niedokładnie wykonana, że nie spełnia absolutnie wymagań dokładności, jakości wykonania oraz wymagań materiałowych i wytrzymałościowych dla broni palnej.

Po drugie rewolwery te wystrzeliwują kulki gumowe czy śrut z energią poniżej 17 jouli
co pod względem energii stawia je na równi z wiatrówkami. Skoro tak jest to nie ma
praktycznie żadnego w jaki sposób pocisk ( kulka, śrut ) jest napędzana bo czy śrut np.
kalibru 5,5 mm wystrzelimy z wiatrówki sprężonym powietrzem czy z rewolweru Zoraki gdzie wyrzucany jest z lufy za pomocą naboju 6 mm short ( też sprężony gaz )
to śrut ten ma taką sama energię i skutek. Wiatrówki nie wymagają zezwoleń.

Po trzecie tureckie ekole i zoraki są bronią rozdzielnego ładowania, osobno ładuje się
kulkę gumowa czy śrut, osobno kapiszon ( startowy nabój ślepy krótki 6 mm ).
Zatem funkcjonują identycznie jak broń czarnoprochowa dla której nie wymaga się
zezwoleń i rejestracji. Tylko broń czarnoprochowa to już broń dużo mocniejsza, strzelająca
pociskami ołowianymi a K10 to przy niej zabawki.

Po czwarte możliwość przerobienia tureckich rewolwerów na broń ostrą na naboje scalone
jest mało prawdopodobna ( tendencyjne ekspertyzy, opinie policji często mówią o łatwej
możliwości przeróbki jako sztandarowy argument przeciw tej broni ).
Bębny w tych rewolwerach nie mają jednoosiowej komory nabojowej co ma miejsce
np. w broni czarnoprochowej no i w broni współczesnej palnej. Są dwa otwory cylindryczne
mocno względem siebie przesuniętych osiach, do jednego krótkiego i wąskiego wkłada się
od tyłu nabój 6 mm short, natomiast do drugiego otworu o średnicy ok. 10 mm wkłada się od przodu kulkę gumową. Przerobienie takiego bębna jest praktycznie niemożliwe, łatwiej by
było wykonać go od nowa. Ponadto łatwiej by było przerobić broń czarnoprochową
na naboje scalone niż ekole czy zoraki. A spotkałem się z opinią w internecie jakiegoś
policyjnego eksperta stwierdzającą dużą łatwość przeróbki co należy uznać za bzdurę.

Dlaczego więc policja walczy i wycofuje omawianą broń?? . No cóż, chodzi jak zwykle o maksymalne ograniczenie możliwości nabywania broni przez polskie społeczeństwo, policja
zawsze była wroga i przeciw broni w rękach obywateli a ponieważ służy rządzącym to
spełnia dyrektywy, polecenia władzy.
Polska jest krajem najbardziej chyba rozbrojonym w Europie, nasze przepisy o broni
są niespójne, sprzeczne , głupie, są to przepisy z epoki reżimu komunistycznego niewiele zmienione, jeszcze chyba z 1961 roku.
I niestety obecna polityka Unii Europejskiej i naszych władz, projekt zmian dyrektywy
broni Komisji Europejskiej wróżą jeszcze gorsze czasy, jeszcze większe ograniczenia.
Chcą nam coraz mocniej ograniczać dostęp do broni, zabierać prawo do broni,
Nawet broń hukowo-alarmowa jest zagrożona co jest już paranoją.
Obywatel nie powinien mieć broni, obywatel powinien być bezbronny.

fiksiu
Zarejestrowany użytkownik

Re: Rewolwery Zoraki, Ekol K10 wycofane z rynku. Polska, dyrektywa UE.

Postautor: fiksiu » 2016-06-25, 12:04

W tym kraju(jak i praktycznie w większości Europejskich krajów) nie jesteśmy "obywatelami"
tylko NIEWOLNIKAMI.
Niewolnikowi nikt nie da broni,bo jeszcze przyszło by mu do głowy dociekać swoich praw,jakiejkolwiek sprawiedliwości czy równości.
był-lider b3 5.5....nieokreślona łamana bazarówka....hatsan 70 + PP 3-12x42AO....AA 410+BL 5-15x40....Berkut A-2002....slavia 630....Zoraki HP 01 ultra.... jest>Odrestaurowana B3...Banjamin 392....Walthr Lever Action

lotnik

Postautor: lotnik » 2016-06-26, 00:32

fiksiu pisze:W tym kraju(jak i praktycznie w większości Europejskich krajów) nie jesteśmy "obywatelami"
tylko NIEWOLNIKAMI.
Niewolnikowi nikt nie da broni,bo jeszcze przyszło by mu do głowy dociekać swoich praw,jakiejkolwiek sprawiedliwości czy równości.

A kto ma Ci dać broń? Może urzędnik do domu ma przynieść ? Jak chcesz mieć to zrób pozwolenie u sobie kup. To jest proste. Można te siedzieć i narzekać .

Poza tym w wielu europejskich krajach ludzie mają dużo broni w domach.

Awatar użytkownika
Leśny Dziadek

Postautor: Leśny Dziadek » 2016-06-26, 08:05

tak jak lotnik pisze... ludzie, onanizujecie się werbalnie nad kawałkiem tandetnej zabawki z szajs metalu, jojczycie bezsilnie na pół strony, zamiast napisać wniosek o pozwolenie.
jacy niewolnicy, jakie "nie da broni"??? Poza tym jakiej jakiej broni, skoro wątek jest o zabawce z szajs metalu? I co, niby tym zorakiem na gumowe kule chciałbyś "dociekać praw i sprawiedliwości" ??

Zobaczcie, tuż obok jest wątek ze zdjęciami naszej broni, jakoś nam "dali"

olry

Postautor: olry » 2018-06-29, 13:34

Naprawdę ciężko zrozumieć co ustawodawca ma na myśli.
Bo jeśli chodzi mu o ochronę policjantów którzy wystraszą się Majora Eagle`a to jestem w stanie uwierzyć w to.
Ale ja mam 2x Remington .44 8" i 1x karabin rewolwerowy Remington .44 18", do tego EKB, legalny proch , aha bębenków sztuk 7, patronów koło 100 szt. - to policjantów nie przestrasza.
Oni chyba maja jakąś traumę , wiecie oni bują gumowa pałą, do nich się strzela gumową kulą - to im się źle kojarzy, tu guma tam guma.

StingerX

Postautor: StingerX » 2018-06-29, 14:34

fiksiu pisze:W tym kraju(jak i praktycznie w większości Europejskich krajów) nie jesteśmy "obywatelami"
tylko NIEWOLNIKAMI.

JJak ja nie lubie takich kolesi, którzy gdzieś jakąś głupią myśl przeczytają i potem to kopiują na forach. Na forum użytkowników broni piszesz, że nikt nam nie da broni....niewolniku ty jeden z dostępem do internetu :-D
Żyjemy w fajnych czasach, w jednym z najbardziej rozwniętym i bezpiecznym rejonie na świecie. To uogólnienie, i może się to zmienić. Ale na razie takie są fakty.
Ostatnio zmieniony 2018-06-29, 14:48 przez StingerX, łącznie zmieniany 1 raz.

StingerX

Postautor: StingerX » 2018-06-29, 14:48

do usunięcia copy
Ostatnio zmieniony 2018-06-29, 14:49 przez StingerX, łącznie zmieniany 1 raz.

Fokat

Postautor: Fokat » 2018-06-29, 14:48

mbpsm pisze:Dlaczego więc policja walczy i wycofuje omawianą broń?? . No cóż, chodzi jak zwykle o maksymalne ograniczenie możliwości nabywania broni przez polskie społeczeństwo, policja
zawsze była wroga i przeciw broni w rękach obywateli a ponieważ służy rządzącym to
spełnia dyrektywy, polecenia władzy.
Polska jest krajem najbardziej chyba rozbrojonym w Europie, nasze przepisy o broni
są niespójne, sprzeczne , głupie, są to przepisy z epoki reżimu komunistycznego niewiele zmienione, jeszcze chyba z 1961 roku.
I niestety obecna polityka Unii Europejskiej i naszych władz, projekt zmian dyrektywy
broni Komisji Europejskiej wróżą jeszcze gorsze czasy, jeszcze większe ograniczenia.
Chcą nam coraz mocniej ograniczać dostęp do broni, zabierać prawo do broni,
Nawet broń hukowo-alarmowa jest zagrożona co jest już paranoją.
Obywatel nie powinien mieć broni, obywatel powinien być bezbronny.

Nie nazywaj proszę tych popierdółek bronią do obrony, bo za jej pomocą, przyprawisz bandytę, co najwyżej o zgon ze śmiechu. Idea zabierania w rejon tzw. "zagrożenia" strucli "hukowo-alarmowych" , przypomina mi wydawanie recept na raka przez niejakiego Dr. Ziębę. Więcej szkody niż pożytku.
Czujesz się zagrożony, kup czarnoprochowca, chcesz mieć broń? Zrób kolekcjonerkę, sportowe, będziesz na sportowe mógł nosić dowolną klamkę w kaburze.
Ogólnie uważam temat do zamknięcia, gdyż pachnie tutaj lobbingiem importera, któremu znika kawałek tortu z rynku.

StingerX

Postautor: StingerX » 2018-06-29, 14:48

do usunięcia.

Awatar użytkownika
jasi3k

Postautor: jasi3k » 2018-06-29, 15:04

Jak byłem młody, a Keseru można było kupić w sklepie na Puławskiej, sam miałem i tłukłem nim butelki... Potem (dwa miesiące i chyba trzecia paczka kapiszonów) się popsuł, i skończył na kupie złomu u mojego kolegi - mechanika samochodowego.
W sumie to jak patrzę co wyprawiają niektóre głąby z wiatrówkami bez pozwolenia (to pykają dla zabawy dla zwierzaków, to uciszają sąsiadów co gadają za głośno), to chyba jednak dobrze że nie można już tego teraz kupić.
Jeszcze ktoś pomyślałby że to prawdziwy rewolwer i zastrzelił takiego ancymona, a potem byłyby pretensje do niego że zastrzelił dzieciucha z "zabawką".
A co do zabawkowości - kolega mi opowiadał że jak się dosypało trochę prochu między śrut a kapiszon, to kopało zdecydowanie mocniej...
XXI wiek mamy, UOBiA całkiem normalne dla normalnych ludzi - zapisz się do klubu, przejdź badania i idź do sklepu po prawdziwy rewolwer.
Waszym zadaniem nie jest umierać za swoją Ojczyznę, ale zrobić wszystko by wróg zdechł za swoją...

Darth Hunterix

Postautor: Darth Hunterix » 2018-06-29, 20:20

Uciszanie sąsiadów to jeszcze nic, był tu na forum kiedyś koleś pytający, jaka wiatrówka bezpozwoleniowa jest najlepsza na niedźwiedzia, bo on się wybiera do Rumunii :) Temat oczywiście zamknięto (albo usunięto? nie pamiętam), a szkoda, bo należało go przenieść do wątku humor. Ja tam ubaw miałem niezły :)

A swoją drogą jaką energię miały te Zoraki i podobne? W sensie normalnie, bez dosypywania prochu. Uzbierałoby się z 5J?
Świnka morska: przenośna bądź samobieżna broń lufowa, która miota, jest przeznaczona do miotania lub może być przystosowana do miotania jednego lub większej liczby pocisków z substancji organicznej w wyniku działania mięśni gładkich.

Awatar użytkownika
1krzysztof

Postautor: 1krzysztof » 2018-07-01, 18:21

Miały ok. 15J. Pomiary na Shooting Chrony.
Z 8m przebijały/rozrywały (plastikowa kulka 10mm) 150 kartek książki telefonicznej z okładką, a wgniatały do 190 stron. Kulki smarowane balistolem przed wciśnięciem w komorę. Trafionemu człowiekowi mogłoby to sprawić dotkliwy ból.
Prędkość wylotowa wynosiła ok. 210 - 220m/s, a masa takiej kulki, to 0,62g.
Ostatnio zmieniony 2018-07-01, 19:24 przez 1krzysztof, łącznie zmieniany 3 razy.

Darth Hunterix

Postautor: Darth Hunterix » 2018-07-01, 21:01

No proszę, a ja myślałem, że to jakiś badziew i chwyt marketingowy :)

Dzięki za konkretne info :)
Świnka morska: przenośna bądź samobieżna broń lufowa, która miota, jest przeznaczona do miotania lub może być przystosowana do miotania jednego lub większej liczby pocisków z substancji organicznej w wyniku działania mięśni gładkich.

Awatar użytkownika
gatling

Postautor: gatling » 2018-07-01, 21:46

Nie spodziewałem się takiego wyniku kulą gumową.
Strzelaliśmy z Colta Dragoona pociskiem ołowianym conical do panoramy firm.
Rewolwer załadowany czarnym prochem do pełna ok. 3,5 gr .
Wynik: dwie trzecie kartek przestrzelone, nie wiem ile stron.
Kolejna próba, świeźy pień sosnowy w poprzek słojów, zagłębienie pocisku 8 cm.

Awatar użytkownika
1krzysztof

Postautor: 1krzysztof » 2018-07-02, 14:49

Nie dam sobie głowy urwać bo dawno już tego nie używałem, ale książka telefoniczna, to chyba ok. 500 - 600 kartek.

Pociski w Keseru nie były gumowe, a zrobione z jakiegoś plastiku. Stąd, jak na taką średnicę, mała masa.
Ostatnio zmieniony 2018-07-02, 14:52 przez 1krzysztof, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Prawo i broń - WBP”