Pytanie do praktyków > 50 szt. broni

Moderator: Moderatorzy WBP

KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Pytanie do praktyków > 50 szt. broni

Post autor: KG92RS »

Szanowni,

Jak wiadomo, w momencie przekroczenia magicznej liczby 50 sztuk posiadanej broni, należy mieć pomieszczenie spełniające określone wymogi (ale nie "magazyn broni", bo nie wszystkie wymagania magazynu nas dotyczą).
Pytanie do praktyków: co się wtedy dzieje? Automatyczna kontrola przechowywania po rejestracji 51 sztuki?
Słyszałem, że WPA "odbiera" magazyny broni podmiotów koncesjonowanych -> czy podobna procedura jest praktykowana w przypadku osób prywatnych? Tzn. czy można poprosić WPA o sprawdzenie, czy wg. nich wszystko jest zgodne z wymaganiami?

Będę zobowiązany, za podzielnie się doświadczeniami...
Awatar użytkownika
kwaki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 11 sierpnia 2014, 11:29
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pytanie do praktyków > 50 szt. broni

Post autor: kwaki »

Mnie problem jeszcze nie dotyczy, ale kolega, który już 50 przekroczył, zgłosił swoje "pomieszczenie wyposażone dodatkowo w zabezpieczenia" (bo właściwie formalnie nie jest to magazyn) do takiego właśnie "odbioru" przez WPA, i miał w związku z tym kontrolę przechowywania / odbiór. Zrobił to dla własnego świętego spokoju. Ciężko powiedzieć, czy kontrola była by przeprowadzona zawsze, z automatu, aczkolwiek jest to wielce prawdopodobne.
Lack of confidence comes from lack of competence.
dziki_pl
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 1443
Rejestracja: 11 września 2007, 08:45
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Użytkownik komercyjny
Kontakt:

Re: Pytanie do praktyków > 50 szt. broni

Post autor: dziki_pl »

Są dwa rodzaje magazynów, koncesyjny i ten z UOBiA.
Tutaj interesuje ten drugi, tylko jego odbiera WPA.
Magazynem jest od momentu odbioru przez WPA a nie od momentu spełniania samych warunków. Więc jak ktoś planuje mieć >50szt to lepiej wejść w ich posiadanie po odbiorze magazynu przez WPA.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pytanie do praktyków > 50 szt. broni

Post autor: KG92RS »

Wyrażajmy się precyzyjnie. Posiadając więcej, niż 50 sztuk broni, nie musimy mieć magazynu broni. Musimy mieć pomieszczenie, które spełnia tylko CZĘŚĆ wymagań, które musi spełnić magazyn. Musimy spełnić to, co jest opisane w punktach 1-4 z rozporządzenia (par. 4.1), ale nie musimy się martwić konstrukcją ścian i niepalnością budynku. Dlatego własnie musimy w tym pomieszczeniu mieć szafy S1.

W rozporządzeniu i ustawie, nie trafiłem nigdzie na jakikolwiek wymóg odbioru takiego pomieszczenia. Ale myślę o czymś takim, właśnie po to, żeby mieć święty spokój. I załatwić sobie wszystko na spokojnie, dopóki jest na to czas.
Awatar użytkownika
kwaki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 11 sierpnia 2014, 11:29
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pytanie do praktyków > 50 szt. broni

Post autor: kwaki »

@Dziki
Tak, ale w magazynie z UOBiA, a właściwie rozporządzenia, broń przechowują podmioty. Osoby posiadająca broń na podstawie pozwolenia, jeśli przekraczają 50 egzemplarzy, są zobowiązane wyposażyć pomieszczenie w dodatkowe zabezpieczenia, które to są zdefiniowane dla magazynu broni. Nadal jednak nie mówimy tu formalnie o "magazynie broni".
§ 5. 1. Osoby posiadające broń i amunicję do niej na podstawie pozwolenia, o którym mowa w art. 10 ust. 4 ustawy,
przechowują broń i amunicję w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450.

2. Broń w liczbie powyżej 50 egzemplarzy i amunicję do niej przechowuje się w pomieszczeniu wyposażonym dodatkowo w zabezpieczenia określone w § 4 ust. 1 pkt 1–4.
@KG92RS
To też nie do końca tak. Podmioty również muszą przechowywać w S1.

Jeśli mnie osobiście problem kiedyś dotknie (a prawo w międzyczasie się nie zmieni), to również zwrócę się do WPA z prośbą o "odbiór" mojego "magazynu". Oni są zadowoleni, bo mają kolejny papier do teczki. Ty jesteś zadowolony - bo masz podkładkę, że Twój "magazyn" spełnia oczekiwania. Win - win.
Ostatnio zmieniony 12 marca 2019, 16:17 przez kwaki, łącznie zmieniany 3 razy.
Lack of confidence comes from lack of competence.
hubertg
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 150
Rejestracja: 04 lipca 2012, 12:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Ostrołęka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pytanie do praktyków > 50 szt. broni

Post autor: hubertg »

Ciekawostka z wpa Radom, wg nich mało tego że osoba prywatna musi mieć magazyn po przekroczeniu limitu, to jeszcze obejmują ją wszystkie konsekwencje formalne. Ewidencja broni, amunicji, wejść do magazynu itp bzdury.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pytanie do praktyków > 50 szt. broni

Post autor: KG92RS »

Totalna głupota. Ktoś miał z tego tytułu kłopoty?
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pytanie do praktyków > 50 szt. broni

Post autor: KG92RS »

Jeszcze mam małą wątpliwość w związku z oknami. Mają być "bez możliwości otwierania" -> ciekawe, czy wystarczy demontaż klamek i zaślepienie otworów, czy też muszą być konstrukcyjnie pozbawione tej możliwości...
Kiedyś, gdzieś zadałem już takie pytanie, ale odpowiedzi nie było. Mam okna z szybami P4A i niespecjalnie chciałbym je wymieniać.

Czy komuś z praktyków udało się zaliczyć odbiór magazynu z oknami, które kiedyś dawało się otwierać?
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pytanie do praktyków > 50 szt. broni

Post autor: KG92RS »

Pozwolę sobie odświeżyć ten wątek, bo "przyplątało" mi się jeszcze jedno pytanie.
Otóż wiele razy, z ust wielu ludzi (ale wtedy nie przyszło mi jeszcze do głowy, żeby zapytać...) słyszałem zdanie: "Mam zarejestrowane 49 sztuk i nie mogę kupić więcej, bo magazyn...".
W rozporządzeniu stoi jasno: "broń w liczbie powyżej 50 egzemplarzy".

Czy ktoś spotkał się z sytuacją, kiedy WPA wymagałoby "magazynu" już przy 50 zarejestrowanej sztuce? Zamiast przy 51?
Awatar użytkownika
dect
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 334
Rejestracja: 27 listopada 2007, 16:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pytanie do praktyków > 50 szt. broni

Post autor: dect »

kwaki pisze: @KG92RS
To też nie do końca tak. Podmioty również muszą przechowywać w S1.
Jakie konkretnie podmioty?
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pytanie do praktyków > 50 szt. broni

Post autor: Leśny Dziadek »

te z bronią na świadectwo.
Handlarze z koncesją nie musza w szafach.
Awatar użytkownika
igloo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 155
Rejestracja: 27 czerwca 2007, 14:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pytanie do praktyków > 50 szt. broni

Post autor: igloo »

Pozdrawiam
:-D
Awatar użytkownika
Hoz85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 626
Rejestracja: 26 czerwca 2018, 22:33
Tematy: 10
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pytanie do praktyków > 50 szt. broni

Post autor: Hoz85 »

Czytam temat i tak pomyślałem - teoretycznie - czy jak ktoś przechowuje w lokalizacji X1 30 szt. broni, a w lokalizacji X2 kolejne 30 szt. to czy potrzebny jest magazyn broni? W dwóch lokalizacjach? W jednej? W żadnej?
Czy samo posiadanie 50+ szt. broni wymusza posiadanie magazynu czy dopiero przechowywane w danej lokalizacji 50+ stwarza taki wymóg?
Awatar użytkownika
igloo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 155
Rejestracja: 27 czerwca 2007, 14:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pytanie do praktyków > 50 szt. broni

Post autor: igloo »

Hoz85 pisze:Czytam temat i tak pomyślałem - teoretycznie - czy jak ktoś przechowuje w lokalizacji X1 30 szt. broni, a w lokalizacji X2 kolejne 30 szt. to czy potrzebny jest magazyn broni?W dwóch lokalizacjach? W jednej? W żadnej?
Tu niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi
Hoz85 pisze:Czy samo posiadanie 50+ szt. broni wymusza posiadanie magazynu czy dopiero przechowywane w danej lokalizacji 50+ stwarza taki wymóg?
JW
Ostatnio zmieniony 20 maja 2019, 19:51 przez igloo, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
:-D
Krzysztof J
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 15 lipca 2016, 15:09
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pytanie do praktyków > 50 szt. broni

Post autor: Krzysztof J »

... i do pierwszego orzeczenia nie będzie wiadomo. Analogicznie wątpliwa sytuacja: ty masz 30, żona ma 30, przechowujecie w tym samym pomieszczeniu w dwóch różnych szafach - można czy trzeba magazyn? Też nie ma jasności w temacie. Niech ktoś powie, że prawo nie zastawia pułapek na obywatela...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”