Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Moderator: Moderatorzy WBP

Marek303
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 100
Rejestracja: 19 sierpnia 2016, 12:08
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: Marek303 »

Piotrek89 pisze:Czyli podsumowując: w zależności od producenta (instrukcji obsługi) nie ma obowiązku kotwienia urządzeń aby spełniało żądane wymagania.

Wszystko w tym temacie :)
Może te instrukcje pisali tacy sami geniusze, wg których istnieje obowiązek kotwienia wszystkiego, co ma odpowiednie otwory?
Polska Norma przewiduje taką możliwość? Że certyfikat będzie warunkowy?

Druga możliwość jest taka, że producent dopuścił się oszustwa, poświadczając spełnienie normy dla urządzenia, które jej nie spełnia.
Też będę robił takie sejfy S1. Z drewna. Z zastrzeżeniem, że klient ma je sobie sam obić blachą i pospawać :)
Rimski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 481
Rejestracja: 19 lutego 2017, 18:09
Tematy: 36
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: Rimski »

Kotwienie jest dodatkowym zabezpieczeniem.
Moim zdaniem, warunkowanie spełnienia klasy S1 zakotwieniem szafy nie ma większego sensu.
Na konstrukcję szafy bezpośredni wpływ ma producent. To on projektuje poszycie, sposób spawania, zawiasy, zamki aby owa szafa oparła się standaryzowanej probie włamania przez ilestam minut.

Co z tego, że producent zaleci kotwienie szafy za pomocą stalowych kotew o średnicy minimum xx mm, jeśli ten producent nie ma zupełnie wpływu na materiał ścian lub podłogi w miejscu gdzie ta szafa będzie stać. Do ściany z regipsu mam zakotwić?
robin.boss
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 10 stycznia 2018, 14:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Trójmiasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: robin.boss »

Rimski - jak znasz metodę i sprzęt do kotwienia w płycie G-K które się sprawdzą i zabezpieczą przed siłowym przemieszczeniem sejfu to czemu nie? :-D Znam takich co kotwili do podłogi z drewnianych, dębowych dech i sejf 150kg nie do ruszenia dla normalnego chłopa bez narzędzi. Ruszyć oczywiście można wszystko tylko kwestia sposobu , użytych narzędzi i nakładów (w tym czasowych).
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: KG92RS »

Rimski pisze:Kotwienie jest dodatkowym zabezpieczeniem.
I szafy i użytkownika... Moja szafa (80cm szerokości) musi być zakotwiona, bo inaczej - po pełnym otworzeniu drzwi, szczególnie obciążonych - wywraca się "na pysk".
Thrud
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 963
Rejestracja: 07 października 2012, 19:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: Thrud »

Marek303 pisze:Polska Norma przewiduje taką możliwość? Że certyfikat będzie warunkowy?

Druga możliwość jest taka, że producent dopuścił się oszustwa, poświadczając spełnienie normy dla urządzenia, które jej nie spełnia.
Norma zawiera trzy dane:
1. Listę narzędzi, z których każde ma przypisaną wartość punktową.
2. Sumę punktów narzędzi dopuszczalną przy próbie włamanie (konkretne narzędzia dobiera osoba wykonująca badanie).
3. Czas przez jaki szafa musi się opierać próbie włamania.

I tyle. Nie odnosi się do certyfikatu, ponieważ rzeczony certyfikat "potwierdza zgodność z wymaganiami normy". Czyli przeprowadziliśmy badanie w sposób opisany w normie, szafa wytrzymała, ergo - jest zgodna.

Natomiast sam certyfikat zawiera z reguły zastrzeżenie, że jest ważny o ile urządzenie jest eksploatowane w warunkach tożsamych ze stanowiskiem badawczym. I tu dochodzimy do sedna. Jeżeli np. producent dla oszczędności wykonał tył szafy ze znacznie cieńszej blachy, a następnie na stanowisku testowym przymocował do solidnej ściany (zabezpieczając słaby punkt), to ma pełne prawo warunkować spełnienia zgodności z normą od porównywalnego zamocowania u klienta. I nie jest to żadne oszustwo, tylko strategia producenta. A klient może wybrać, czy chce się bawić w wiercenie, czy wybrać produkt innej firmy (być może droższy).
Rimski pisze:Co z tego, że producent zaleci kotwienie szafy za pomocą stalowych kotew o średnicy minimum xx mm, jeśli ten producent nie ma zupełnie wpływu na materiał ścian lub podłogi w miejscu gdzie ta szafa będzie stać. Do ściany z regipsu mam zakotwić?
Rozsądny producent nie napisze "o średnicy xx mm" tylko "o wytrzymałości na wyrywanie co najmniej xx kN". I znowu Twój wybór - jeżeli nie widzisz możliwości spełnienia takiego wymogu, to albo szukasz innego miejsca w mieszkaniu albo innego producenta.
To nie karabin czy broń palna. To jednosuwowy silnik cieplny spalania wewnętrznego ze swobodnym tłokiem.
Marek303
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 100
Rejestracja: 19 sierpnia 2016, 12:08
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: Marek303 »

To mamy chyba podstawę do zwrotu towaru.
Bo, na przykład, taki sejf ścienny już w nazwie ma, że "ścienny do wmurowania". Nikt się z tym nie kryje a w przypadku szafy, w domyśle wolno stojącej, okazuje się, ze jest to szafa do samodzielnego zakotwienia. Szkoda, że tak ważna informacja jest ukrywana w instrukcji.
Nie chciałbym kiedyś trafić na szafę, spełniającą co prawda normę S1, ALE dopiero po wmurowaniu. Skoro można przemycić konsumentowi konieczność rozpieprzenia sobie podłogi to idźmy na całość. Niech rozkuwa ścianę :)
Ostatnio zmieniony 25 lutego 2019, 11:24 przez Marek303, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zed123
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 230
Rejestracja: 31 stycznia 2014, 00:29
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: zed123 »

Proszę Państwa, według mnie kwestia kotwienia lub nie kotwienia sprowadza się do odpowiedzenia sobie na jedno proste, ale bardzo ważne pytanie: jeśli zdarzy się, że pod Waszą nieobecność w domu, jakiś obszczymur wyniesie Wam z domu niezakotwioną szafę/kasetę, to komu prokurator dobierze się do du**? Producentowi szafy/kasety czy Wam? Prokurator też człowiek i normy musi wyrobić. Statystyki same się nie zrobią. A nuż coś się przyklei z zarzutu "niedochowania należytej staranności w zabezpieczeniu broni przed dostępem osób nieupoważnionych"? Sąd oczywiście może wszystko oddalić, ale parę lat minie...
Braterstwo, ZKS Warszawa
KudrigY
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 537
Rejestracja: 08 stycznia 2017, 13:24
Tematy: 16
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: KudrigY »

Mam szerokiego na 80 cm konsmetala 10+4, czyli tego głębokiego tylko na 40 cm (czyli "po zmianie"). Poniżej argument dlaczego warto jednak zakotwić.

Nie ma on nigdzie wpisanego wymogu, że producent wymaga kotwienia, ale w zestawie są już wywiercone dziury w podłodze szafy. Sam od razu chciałem kotwić, ale kobieta miała opory, bo rozwalę panele. co będzie jak będe chciał ja przenieśc, etc.

Jak się okazało, sprawa była oczywista a dywagacje czysto akademickie - organoleptycznie stwierdziliśmy, że te szafy po częściowym otwarciu mało co zapakowanej szafy przewracają się do przodu. DOpiero otwarcie drzwi na 90stopni powodowało, że szafa opierała się na otwartych drzwiach i to blokowało jej wywrotkę.

Ich kotwienie jest więc wg mnie niezbędne. Tak więc ja osobiście chciałbym mieć jasny komunikat od producenta, że musi być kotwiona, bo inaczej jest za ciężka na przód, i jej nie kotwienie grozi śmiercią lub kalectwem. Teraz szafa waży u mnie łącznie pewnie ze 250-300 kg (pusta 140?), więc nikt jej na plecach nie wyniesie, i już by się pewnie nie przewróciła, ale ma kotwy i święty spokój...
.22LR / 9x18 / 9x19 / 7.62x25 / .38 / .357 / .45ACP / 5.45x39 / 7.62x39 / .308 WIN / 7.62x54R / 12GA
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: kuras999 »

problem z przewracaniem szafy lepiej rozwiązując jej wypełnieniem ;) Moja pusta też leciała do przodu ale 200kg gratów i stoi stabilnie :)
Na przewracanie lepsze jest kotwienie w górnej części tyłu szafy niż w podłodze i taką kotwę też mam - dla siebie. Nikogo jakoś nie dziwi że kotwi się regały i szafki może też warto zakotwić naszą szafę żeby dziecko nie przewróciło na siebie.
Tył szafy jest też najsłabszym ogniwem przecięcie drzwi nie jest proste z boku nie da się wszystkiego łatwo sięgnąć od tyłu natomiast szlifierką można załatwić sprawę najszybciej.
lemuchr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 397
Rejestracja: 10 maja 2017, 08:45
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: lemuchr »

KudrigY pisze:Mam szerokiego na 80 cm konsmetala 10+4, czyli tego głębokiego tylko na 40 cm (czyli "po zmianie").
Mam identylko Polstala i po otwarciu drzwi nawet jak pusta nie ma opcji żeby się przewróciła nawet jak pociągniesz za drzwi z umiarkowaną siłą. Sama waży 180kg. Załadowana w części pewnie już ze 250. Puki co nie widzę sensu kotwienia tej szafy w przeciwieństwie do takiej 6 szt. którą można wynieść pod przysłowiową pachą ;)
Midland Gun 30-06, Mosi OWG .308Win, AKM "strzałka w trójkącie" 1974, S&W MP15 .223Rem, Uzkon AS16 12Ga, Fair Sport 2x12Ga, CZ Brno ZH 301 2x16 Ga.

Szafa na broń jest jak telewizor. Nigdy za duża :D
redav
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 71
Rejestracja: 05 września 2016, 11:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: redav »

lemuchr pisze:
KudrigY pisze:Mam szerokiego na 80 cm konsmetala 10+4, czyli tego głębokiego tylko na 40 cm (czyli "po zmianie").
Mam identylko Polstala i po otwarciu drzwi nawet jak pusta nie ma opcji żeby się przewróciła nawet jak pociągniesz za drzwi z umiarkowaną siłą. Sama waży 180kg. Załadowana w części pewnie już ze 250. Puki co nie widzę sensu kotwienia tej szafy w przeciwieństwie do takiej 6 szt. którą można wynieść pod przysłowiową pachą ;)
Tak ciekawostka bo może komuś umknęło - nośność stropów w większości budynków jest 300kg /m2 wiecie że szafa o wadze 250 ma większy nacisk bo nie ma całego metra kwadratowego...

Chyba że ktoś na parterze trzyma :-)
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: KG92RS »

redav pisze: wiecie że szafa o wadze 250 ma większy nacisk bo nie ma całego metra kwadratowego...
Czyli trzeba kotwić i to do ściany, żeby skubana nie spadła piętro niżej :)
Awatar użytkownika
aksel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1278
Rejestracja: 10 stycznia 2008, 13:13
Tematy: 42
Lokalizacja: Zawisza Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: aksel »

I będzie jak z pizzą Giuseppe (sorry za kryptoreklamę)-"dla każdego..." :-D
link
Ostatnio zmieniony 25 lutego 2019, 17:04 przez aksel, łącznie zmieniany 1 raz.
Guns and .....roses
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: LARPAK »

Dla mnie kotwienie jest dla własnego RWD, tak jak wspomniał kolega @zed123.
Kolejna kwestia to to, aby szafa się nie przewróciła i bezpieczeństwo ciekawskich dzieciaków - one potrafią wleźć wszędzie jak coś im się upatrzy.

Inna sprawa jest taka, że z terenu posesji lata temu żul wyniósł i zawiózł na złom samodzielnie stalowe schody ważące 500 kg.
Nie wiem jak on to zrobił, ale zrobił.
Więc nawet te 300 kg szafy ze sprzętem nie jest jakimś problemem dla kogoś kto wie po co przyszedł lub odkrył coś takiego, a nas w domu nie ma lekko licząc 9 - 10 godzin - nikt się nie zorientuje, że to złodzieje przyjechali, a tekst "szef zamówił wywózkę to wywozimy" załatwi wszystko.
s1k0r3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 390
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 09:40
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przechowywania broni - przydatne dokumenty w szafie.

Post autor: s1k0r3k »

Ale czy ktoś komuś broni kotwić? Temat dotyczy tego, jakie dokumenty są potrzebne podczas kontroli, jakie przepisy nas obowiązują i do czego (wbrew przepisom) może się przyczepić kontrolujący. I przepisy nas nie obligują do kotwienia szafy. Koniec tematu. Jak się komuś przewraca (moja waży 100-120 kg i nie wyobrażam sobie, że otwarte drzwi ją przewrócą), albo ma małpy w domu - niech kotwi, ale to nie jest tematem dyskusji.

Poza tematem:
Wg mnie, jeżeli trzymam broń w chlebaku, a ktoś się włamie do mojej strzeżonej willi, chronionej przez byłych komandosów Mossadu, z pancernymi drzwiami z tytanowymi zamkami odkupionymi z Banku w Szwajcarii i ukradnie mojego Glocka, to jego kradzież nie jest spowodowana tym, że nie trzymałem broni w szafie S1, TYLKO TYM, ŻE KTOŚ MI SIĘ WŁAMAŁ DO DOMU. Czy wg Was zamknięte drzwi nie są zabezpieczeniem? Czy musi to być szafa s1? Jutro to będzie s1, a za rok s20, a złodziej sobie poradzi i z s100.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”