Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Hoz85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 626
Rejestracja: 26 czerwca 2018, 22:33
Tematy: 10
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: Hoz85 »

...a zapytany dlaczego nosi nie potrafi podać żadnego argumentu poza "bo mogę".

@Dexter
Masz 100% rację - wiem tylko tyle ile napisane zostało w artykule. Oczywiście nie wiem jak na prawdę wyglądała sytuacja...nie znam szczegółów, a właśnie szczegóły są najistotniejsze.
Po prostu ze wszystkich scenariuszy i miejsc - szczególnie po nowelizacji z 2018 r. - mój dom uznaję za miejsce szczególnie bezpiecznie i dość liberalne jeżeli chodzi o obronę i sposób obrony.
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3020
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: strk »

Tutaj artykuł o zamachowcu w niemieckim Halle. Foto broni, opisy:
http://wgospodarce.pl/opinie/69419-zama ... zyl-w-domu

Zwróćcie uwagę na zastosowane materiały "pędne", w tym czarny proch bezsiarkowy z węgla drzewnego i azotanu potasu (KNO3, saletra potasowa), oraz amunicja 9x19 napędzana mieszaniną chloranu potasu (KClO3) i cukru.
Z tego wszystkiego, tylko KClO3 jest nielegalne, choć osiągalne w warunkach domowych.
Pierwszy egzemplarz wydaje się twórczym rozwinięciem (o druk 3D) "table leg typewriter gun" pomysłu profesora Parabellum.
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2019
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: Dexter »

KClO3 jest "nielegalne"? Przybliż temat jeśli możesz.
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3020
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: strk »

Regulation EU 98/2013 on The marketing and use of explosive precursors.

Tabela na końcu dokumentu, wiersz czwarty. Dokładnie, chloran potasu (potassium chlorate) nie jest dostępny do posiadania przez zwykłego obywatela (general public) w stężeniu większym niż 40%.

Dodatkowo, Art. 4 i i 11., oraz krajowa ustawa o bezpieczeństwie obrotu prekursorami materiałów wybuchowych.

W praktyce oznacza to brak możliwości zakupu, oferty na allegro i w sklepach internetowych są przeznaczone w zasadzie dla podmiotów uprawnionych (produkcja fajerwerków, szkoły, laboratoria), te które nie mają takich obostrzeń w opisie traktowałbym jak ogłoszenia z armybazar typu "glock dyskretnie do paczkomatu".
Ostatnio zmieniony 13 października 2019, 20:28 przez strk, łącznie zmieniany 1 raz.
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2019
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: Dexter »

Dzięki! Mocno nie na bieżąco byłem :), ciekawy dokument.
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3020
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: strk »

Bardzo ciekawe. Ale jakoś nie pomogło w Halle.
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1129
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: Mateusz70 »

Hoz85 pisze:Abstrahując od kwestii porachunków - dwóch typów włamuje się do domu i próbuje zabić domowników - jeden z domowników się broni i dostaje zarzuty usiłowania zabójstwa?

:583: :583:

Ktoś jest mi w stanie wyjaśnić jaka mogła być argumentacja prokuratury i dlaczego kontratyp obrony koniecznej tutaj nie zadziałał? Tym bardziej jestem zdziwiony bo w styczniu 2018 r. nastąpiła nowelizacja przewidująca, że osoba zaatakowana we własnym domu nie poniesie kary nawet jak przekroczy granice obrony koniecznej.
Nie wiem, czy powinienem pisać, ale kiedyś podobny przykład "dwóch typów na posesji" mignął mi, raczej na tym forum. Delikwent, który strzelał ostrzegawczo, był - jeśli się nie mylę - pod wpływem alkoholu po 2 godzinach od zdarzenia. Goście kręcili się po posesji. Czyli mógł pod wpływem alkoholu chcieć ... - właśnie - nie bardzo wiadomo co zdziałać. Nie neguję, że w kwestii, o której pisze Hoz85, chodzi o zupełnie inny przypadek.
Z jednej strony, mam sympatię do policji ze względów rodzinnych, z drugiej, nie zazdroszczę ciężkiej i nerwowej pracy. Więc wybaczcie, jeśli czasem inaczej widzę sprawę niż większość.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: KG92RS »

Chicago: Polak zastrzelił pięć osób

https://fakty.interia.pl/swiat/news-chi ... Id,3279535
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: Shooter7 »

Hoz85 pisze:...a zapytany dlaczego nosi nie potrafi podać żadnego argumentu poza "bo mogę".
No zbytnio rozgarniety to on nie byl :)

:wink:
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: Shooter7 »

strk pisze:
Zwróćcie uwagę na zastosowane materiały "pędne", w tym czarny proch bezsiarkowy z węgla drzewnego i azotanu potasu (KNO3, saletra potasowa), oraz amunicja 9x19 napędzana mieszaniną chloranu potasu (KClO3) i cukru.
Z tego wszystkiego, tylko KClO3 jest nielegalne, choć osiągalne w warunkach domowych.
Widzisz, sa kraje, w ktorych jezeli nie jest wymienione, ze nie wolno, to wolno. W Niemczech jezeli nie jest wymienione, ze wolno, to nie wolno.

Wyrob czarnego prochu w Niemczech bez koncesji jest zabroniony ( wyrob nitro notabene rowniez ) i nie jest waznje, czy ktorykolwiek z uzytych skladnikow jest legalny czy tez nie. :)


Jest zabronione i wszystko w temacie.

:wink:
Ostatnio zmieniony 15 października 2019, 12:29 przez Shooter7, łącznie zmieniany 2 razy.
K.B.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 287
Rejestracja: 05 maja 2008, 11:39
Tematy: 18
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: K.B. »

Shooter7 pisze:
Hoz85 pisze:...a zapytany dlaczego nosi nie potrafi podać żadnego argumentu poza "bo mogę".
No zbytnio rozgarniety to on nie byl :)

:wink:
"Bo mogę" to akurat najbardziej sensowny argument za noszeniem broni. Bo nikomu nic do tego. Tyle że u nas ludzie tego nie rozumieją, bo są przyzwyczajeni do tłumaczenia się ze wszystkiego przed władzą, również z tych rzeczy, z których tłumaczyć się nie trzeba.
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3020
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: strk »

Shooter7 pisze:
strk pisze:
Zwróćcie uwagę na zastosowane materiały "pędne", w tym czarny proch bezsiarkowy z węgla drzewnego i azotanu potasu (KNO3, saletra potasowa), oraz amunicja 9x19 napędzana mieszaniną chloranu potasu (KClO3) i cukru.
Z tego wszystkiego, tylko KClO3 jest nielegalne, choć osiągalne w warunkach domowych.
Widzisz, sa kraje, w ktorych jezeli nie jest wymienione, ze nie wolno, to wolno. W Niemczech jezeli nie jest wymienione, ze wolno, to nie wolno.

Wyrob czarnego prochu w Niemczech bez koncesji jest zabroniony ( wyrob nitro notabene rowniez ) i nie jest waznje, czy ktorykolwiek z uzytych skladnikow jest legalny czy tez nie. :)


Jest zabronione i wszystko w temacie.

:wink:
Ale chloran potasu i cukier to nie jest proch czarny/nitro. I dlatego jest ważne że KClO3 jest nielegalne. Bo jeszcze ktoś wzorem kumpli podwórkowych z PRL/lat '90 będzie chciał zrobić " korka" lub " bączka " z kapsla po wódzie i dostanie dwa lata z tytułu ustawy wspomnianej przeze mnie wcześniej.

Całość odnoszę do naszego podwórka, nie germańskiego.
Ostatnio zmieniony 15 października 2019, 14:55 przez strk, łącznie zmieniany 1 raz.
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
Ramesses
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 425
Rejestracja: 03 listopada 2018, 21:45
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: Ramesses »

"Bo mogę" to akurat najbardziej sensowny argument za noszeniem broni. Bo nikomu nic do tego.
Najbardzie sensowny? A gdzie tu sens? Z widłami też nikt nie zabrania chodzić po ulicy a nikt nie chodzi. Dlaczego ? Bo na ulicy nie są do niczego niepotrzebne. Dobrze było by gdyby ci ,, sportowcy" którzy nawet bzykają sie gnatem przy pasie zrozumieli że ryzykują niepotrzebnie utratę broni i nie chodzi o to że w razie utraty zostanie im cofniete pozwolenie bo nikt ich nie bedzie żałował tylko o to że w posiadanie ich broni wejdzie ktoś kto innej osobie zrobi krzywdę.
Zawsze gdy czytam lub słyszę że ktoś z bronią coś nawywijał to pierwsza rzecz która mnie interesuje to to czy była legalna. Jak nie jest oddycham z ulgą.
Ostatnio zmieniony 15 października 2019, 17:09 przez Ramesses, łącznie zmieniany 1 raz.
9x19/357mag/45ACP/.22 LR/223rem
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3247
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: biper »

Z widłami nie, ale noże, nożyki, multitoole są tak samo zbędne.. We wszystkich sytuacjach, w których zazwyczaj używa się tego noża czy multitoola, można sobie doraźnie poradzić i bez niego. I teraz pytanie do Ciebie Ramzes: nosisz przy sobie jakieś ostrze?
Jeśli nie, to masz takie samo zdanie o tych noszą ostrze, jak o tych co noszą broń?

A jeśli boisz się o utratę broni przez tych co noszą, to może świadczy o lekko paranoicznym podejściu do rzeczywistości.. Wówczas w sumie lepiej, że nie nosisz, bo po prostu NIE POWINIENEŚ (nie chcę pisać, że nie dorosłeś). Być może Twoja psychika się po prostu do tego nie nadaje. Niektórzy próbując nosić mają wrażenie, że im broń wciąż widać, że ktoś zaraz będzie chciał im ją zabrać itp. itd. Ich lęk przed posiadaniem przy sobie załadowanej broni po prostu uniemożliwia im normalne funkcjonowanie.

A ten, kto nosi faktycznie broń, a nie "od święta", traktuje ją identycznie jak mulitoola.. Jest na swoim miejscu i tyle. To tylko narzędzie.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: KG92RS »

Podczas ćwiczeń funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych z Opola i Katowic został ranny 37-letni policjant. Według wstępnych ustaleń, jeden z policjantów się postrzelił.

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/201 ... ostrzelil/
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”