Interpretacja decyzji pozwolenie na broń sportową

Moderator: Moderatorzy WBP

Slawek1975
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 10 września 2018, 15:43
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Interpretacja decyzji pozwolenie na broń sportową

Post autor: Slawek1975 »

Witam Wszystkich serdecznie!

Mam pewne pytanie do doświadczonych kolegów w pewnej kwestii, która może pojawić się i u innych miłośników broni palnej. Jak większość nowych posiadaczy broni korzystałem przy składaniu wniosku o pozwolenie na posiadanie broni do celów sportowych z gotowych wzorów wniosków. Tam podzieliłem wniosek o 5 szt. broni na centralnego zapłonu, bocznego zapłonu (pistolet i karabin) i strzelba gładkolufową. Z perspektywy czasu nie miałem chyba innego wyjścia, ponieważ WPA Poznań wezwało mnie do określenie konkurencji w których będę konkretny typ broni wykorzystywał.
Otrzymałem zaś pozwolenie na posiadanie broni do celów sportowych w ilości 5 szt. bez podziału na system zapłonu itp.
Moje pytanie brzmi: przypuśćmy że kupiłem 1 pistolet cz, czy mogę sobie dokupić np. kolejne 2 pistolety cz zgodnie z tym pozwoleniem? Czy jednak wiąże mnie mój wniosek?
Zgodnie z decyzją nie mam podziału broni tylko ogólnie do celów sportowych, promesy też mam ogólnie do broń do celu sportowego bez podziału.
Awatar użytkownika
mgla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 44
Rejestracja: 11 listopada 2018, 08:58
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Interpretacja decyzji pozwolenie na broń sportową

Post autor: mgla »

Dostaniesz promesy bez podziału, kupisz co tylko chcesz. Możesz kupić same strzelby, twoja sprawa.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Interpretacja decyzji pozwolenie na broń sportową

Post autor: KG92RS »

Slawek1975 pisze: Czy jednak wiąże mnie mój wniosek?
Nie. Wiąże Cię wyłącznie decyzja.
D-Q
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 114
Rejestracja: 31 maja 2018, 15:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Interpretacja decyzji pozwolenie na broń sportową

Post autor: D-Q »

cześć!
ja także złożyłem wniosek z podziałem tyle że moje WPA zasugerowało mi zrezygnowanie z w/w podziału i złożenie wniosku bez podziału na rodzaje broni.
wydanie decyzji przedłużyło się o ok tydzień potrzebny na wymianę korespondencji.
WPA wydaje promesy i skoro dostajesz bez podziału to ich decyzja jest wiążąca.
Grzegorz
Slawek1975
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 10 września 2018, 15:43
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Interpretacja decyzji pozwolenie na broń sportową

Post autor: Slawek1975 »

Dziękuję za wszystkie wpisy. Też się tak zastanawiałem, ale człowiek nowy jest w tych procedurach i nieraz jeszcze się będzie zastanawiał nad sprawami, które są oczywiste dla doświadczonych kolegów :)
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
arconi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 122
Rejestracja: 29 grudnia 2021, 18:12
Tematy: 6
Lokalizacja: Azja Zachodnia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Interpretacja decyzji pozwolenie na broń sportową

Post autor: arconi »

Podepnę się pod wątek, bo mam wątpliwość w kwestii wydanej decyzji.
Wnioskowałem o pozwolenie na KS (sport+kol.+dop.);
WPA przeczytało, pomyślało i takie oto zapisy mam w decyzjach Komendanta:

...zezwalam na posiadanie... egzemplarzy broni palnej sportowej w celu sportowym w postaci:
- broni palnej bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi o kal. do 6 mm /karabinki/,
- broni palnej centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi o kal. do 12 mm /karabinki/,
- broni palnej gładkolufowej,
- broni palnej przystosowanej do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego) /karabiny,strzelby/.

analogicznie w decyzji kolekcjonerskiej.
Natomiast w decyzji o dopuszczenie mam:
- strzelb powtarzalnych o kalibrze wagomiarowym 12,
- strzelb gładkolufowych,
- broni palnej centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 12 mm (karabiny,karabinki sportowe i myśliwskie),
- broni palnej bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 6 mm /karabinki/,
- broni palnej przystosowanej do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego) /karabiny,strzelby/.

Na decyzji o dopuszczeniu jest imho ok,
za to dwie pierwsze są dość fikuśne. Czytam literalnie.
Zaczynam poruszać się w oparach WPA bo nie tak zaplanowałem sobie ścieżkę rozwoju.
Szukam definicji karabinka, w rozporządzeniu MSWiA go nie znalazłem
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 00240L.pdf

jest za to w normie PN-V-01016 i odwołuje się do amunicji pośredniczącej.
Nie mam pewności, lecz wygląda to na "przycięcie" w decyzji karabinów do tej właśnie amunicji.

Liczę na Wasze doświadczenie w tym temacie i już teraz z góry dziękuję za wszystkie wypowiedzi.
...na świat patrzył za mnie mannlicher. (W. Broniewski)
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Interpretacja decyzji pozwolenie na broń sportową

Post autor: KG92RS »

Moim zdaniem, to nie jest przycięcie "karabinów do amunicji", tylko obydwu decyzji do broni długiej, a sportowej jeszcze bardziej, bo do samych karabinków, strzelb i karabinów CP.

Czyli pistoletu i rewolweru nie kupisz.

Patent i licencję masz PKS, czy tylko KS?

I amunicja jest pośrednia, a nie pośrednicząca :)


Edit: i wyszło, że nie doczytałem... Jak w decyzji stoi "karabinek", to na promesach będzie tak samo i da się kupić/zrejestrować wyłącznie broń, która na fakturze będzie się nazywała "karabinek" - WPA interesuje wyłącznie zgodność w papierach. Karabinu kupić się nie da.
Ostatnio zmieniony 27 marca 2022, 00:00 przez KG92RS, łącznie zmieniany 1 raz.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1386
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Interpretacja decyzji pozwolenie na broń sportową

Post autor: rokada »

Ograniczenie do broni długiej jest zgodne z tym, o co wnioskował - nie PKS, ale KS:
arconi pisze: 26 marca 2022, 16:13 Wnioskowałem o pozwolenie na KS (sport+kol.+dop.)
hubu79
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 125
Rejestracja: 02 lutego 2018, 11:49
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Interpretacja decyzji pozwolenie na broń sportową

Post autor: hubu79 »

arconi pisze: 26 marca 2022, 16:13 Podepnę się pod wątek, bo mam wątpliwość w kwestii wydanej decyzji.
Kalibry odnoszą się do zapisów ustawy o broni i amunicji. Co niepokoi Cię w tej decyzji? Samo nazewnictwo karabinek vs karabin?

4) do celów sportowych – broni palnej:
a) bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6 mm,
b) centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm,
c) gładkolufowej,
d) przystosowanej do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego
(dymnego);
nzpetter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 209
Rejestracja: 08 października 2016, 02:00
Tematy: 10
Lokalizacja: Elbląg
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Interpretacja decyzji pozwolenie na broń sportową

Post autor: nzpetter »

Dobra, więc trzeba wytłumaczyć o co chodzi od początku.

W uobia (https://uobia.pl/1999/art12-ust1) jest napisane, iż pozwolenie wydaje się na "(...) rodzaj i liczbę egzemplarzy broni".

I tak faktycznie kiedyś było, że jak ktoś składał wniosek o pozwolenie na 5 sztuk, to WPA kazało wyspecyfikować ile czego - np. 2 sztuki broni centralnego zapłonu, 2 sztuki broni bocznego zapłonu i 1 sztuka broni gładkolufowej.

Problem zaczynał się kiedy ktoś kupił 2 sztuki centralnego zapłonu i chciał kupić trzecią, ale już nie miał miejscu w pozwoleniu zgodnie z decyzją, mimo że miał miejsce na broń innego typu. Wtedy zaczynało się pisanie wniosku o rozszerzenie, dla WPA oznaczało to kolejne przewracanie papierów i w efekcie wydawanie zgody na posiadanie większej ilości sztuk broni niż ktoś w KGP by sobie tego życzył.

Więc praktyka stosowania wygląda tak że od paru lat dają bez podziału. Tzn. dostajesz pozwolenie na 5 sztuk, z tego możesz kupić dowolną kombinację i najczęściej jak wyczerpiesz wszystkie miejsca na pozwoleniu, dopiero rozpatrzą pozytywnie twój wniosek o rozszerzenie.

Więc pisząc wniosek o pozwolenie można i powinno się od razu pisać bez podziału. Ja kwity zrobiłem w 2018 i już wtedy było bez podziału, co dopiero teraz.
Pzdr ;]
-----------------------------------------
Obrazek
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”