Czarny proch a sprzedana broń

Moderator: Moderatorzy WBP

Greedo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 78
Rejestracja: 12 stycznia 2011, 19:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Czarny proch a sprzedana broń

Post autor: Greedo »

Witam,

Zastanawiam się, czy legalne jest posiadanie samego czarnego prochu, po sprzedaży broni CP? Zakładając że ktoś ma pozwolenie na broń kolekcjonerską/sportową ale nie ma już żadnego rewolweru/karabinu CP, a została mu resztka prochu?
CZ 85, CZ VZ 61, 38 Special, 22 lr
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch a sprzedana broń

Post autor: KG92RS »

Jeśli masz pozwolenie (i jakakolwiek broń - nie musi być CP) - tak.
W przeciwnym wypadku - nie.

I musisz go trzymać w szafie....
Ostatnio zmieniony 14 listopada 2018, 19:12 przez KG92RS, łącznie zmieniany 1 raz.
Greedo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 78
Rejestracja: 12 stycznia 2011, 19:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch a sprzedana broń

Post autor: Greedo »

Czyli nie jest konieczna dokładnie broń przystosowana do strzelania prochem dymnym, żeby móc go posiadać?
CZ 85, CZ VZ 61, 38 Special, 22 lr
Mikun
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 221
Rejestracja: 21 sierpnia 2016, 21:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch a sprzedana broń

Post autor: Mikun »

KG92RS pisze:Jeśli masz pozwolenie (i jakakolwiek broń - nie musi być CP) - tak.
W przeciwnym wypadku - nie.

I musisz go trzymać w szafie....
To bardzo ciekawe ;laughing: Możesz posiadać proch w każdej ilości,kwestia zakupu :one: gawędziarze nic do tematu nie wnoszą... Na strzelnicę i strzelać,poznać kolegów,dopytać i głupot nie pisać :one:
HW 100 FSB. FX WILDCAT. KANDAR CP1 :-D Daystate Pulsar
krissu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 179
Rejestracja: 11 lipca 2016, 14:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch a sprzedana broń

Post autor: krissu »

Albo zapytać na forum czarnoprochowców.
Greedo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 78
Rejestracja: 12 stycznia 2011, 19:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch a sprzedana broń

Post autor: Greedo »

I jak rozumiem nie muszę go trzymać w S1 ani posiadać broni czarnoprochowej?
CZ 85, CZ VZ 61, 38 Special, 22 lr
Mikun
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 221
Rejestracja: 21 sierpnia 2016, 21:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch a sprzedana broń

Post autor: Mikun »

TAK :-D
HW 100 FSB. FX WILDCAT. KANDAR CP1 :-D Daystate Pulsar
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch a sprzedana broń

Post autor: KG92RS »

Mikun pisze:TAK :-D
Podaj podstawę prawną. Bo bzdury opowiadasz...
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch a sprzedana broń

Post autor: KG92RS »

Greedo pisze:I jak rozumiem nie muszę go trzymać w S1 ani posiadać broni czarnoprochowej?
Nie do końca dobrze rozumiesz.

Wg ustawy o broni i amunicji, nie możesz posiadać ani broni, ani amunicji, poza przypadkami określonymi w ustawie. Proch, także czarny, jest istotnym komponentem amunicji, więc wg zapisów ustawy, traktowany jest jak amunicja i "podpada" pod ograniczenia określone ustawą.

Wg tejże ustawy, niektóre rodzaje broni CP nie wymagają pozwolenia. Zauważ, że jest mowa tylko o broni CP, a nie o amunicji do niej -> stąd wzięły się niegdysiejsze próby policji ograniczenia dostępu do czarnego prochu (twierdzili, że broń możesz sobie mieć, ale proch wymaga już pozwolenia)... Nigdzie, w żadnych przepisach, nie jest napisane, że można posiadać jakikolwiek proch bez żadnych pozwoleń. O ile pamiętam, to aż wyroków sądowych było potrzeba do tego, żeby zmienić interpretacje KGP. Powoływano się na to, że intencją ustawodawcy nie mogło być udostępnienie broni bez amunicji... Problem brał się stąd, że w jednym miejscu ustawy, jest napisane, że "broń i amunicję do tej broni można posiadać na podstawie pozwolenia", a w innym, że "pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku (...) posiadania broni palnej rozdzielnego ładowania, wytworzonej przed rokiem 1885 oraz replik tej broni" -> broni, ale już bez słowa o amunicji do niej.

W każdym razie, przyjęto, iż możliwość posiadania broni CP bez pozwolenia, pociąga za sobą możliwość posiadania do niej czarnego prochu. Podkreślam: możliwość posiadania czarnego prochu związana jest z posiadaniem broni, tak jak w przypadku każdej innej amunicji.

Zatem, jeśli nie masz broni, nie możesz mieć amunicji do niej. Czyli, jeśli sprzedasz broń CP i nie masz żadnej innej broni, nie możesz mieć czarnego prochu.

Mając jakąkolwiek broń wymagającą pozwolenia, możesz mieć czarny proch, bo nikt Ci nie zabroni wykorzystywania go do elaboracji (https://www.youtube.com/watch?v=KfzQ4uKvE7c)...

Kupno czarnego prochu i EKB, to zupełnie inny problem: jest ustawa, która reguluje sprzedaż amunicji (i materiałów wybuchowych) "od strony sklepu". I w niej są zapisy, które mówią, że "można sprzedawać tylko uprawnionym". I sprzedawcy są z tego rozliczani -> nie wolno im sprzedać osobie/podmiotowi nieuprawnionemu. A jak stwierdzić "uprawnienie" posiadacza broni CP, która nie wymaga pozwolenia? "Na gębę"'? Niby tak, ale wtedy każdy będzie mógł nakłamać i kupić... "A to nie było intencją ustawodawcy"... Stąd właśnie wziął się wymóg posiadania EKB -> bo to jedyny dokument, który może poświadczyć fakt posiadania "bezpozwoleniowej" broni CP.

Teraz, jeśli chodzi o S1.
Jeżeli masz wyłącznie broń CP, która nie wymaga pozwolenia, sytuacja jest jasna - nie musisz mieć szafy na proch.
Jeśli masz tylko broń "nitro" wymagająca pozwolenia, to czarny proch jest uznany za amunicję do tej broni i wtedy zaczynają działać zapisy rozporządzenia -> szafa S1.
Jeśli masz broń CP wymagającą pozwolenia (jak np. Ruger Old Army), wtedy nie ma dyskusji -> broń i amunicję do niej musisz przechowywać zgodnie z rozporządzeniem, czyli w szafie S1.
Sytuacja jest dziwna tylko w przypadku, kiedy masz jednocześnie broń CP, która nie wymaga pozwolenia i broń "pozwoleniową"... -> na wszelki wypadek, trzymałbym w szafie...
Ostatnio zmieniony 15 listopada 2018, 00:16 przez KG92RS, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomtap
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 622
Rejestracja: 31 października 2018, 09:47
Tematy: 21
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch a sprzedana broń

Post autor: Tomtap »

zagadnienie nie jest jasne.

z jednej strony mamy wyrok sądu - tu sprawa opisana - https://dobroni.pl/n/uchwala-sadu-najwyzszego/3677 - ale z drugiej ten wyrok nadal nie precyzuje w sposób wyraźny kwestii zależności od posiadania samej broni.
mamy otóż sytuację gdy zakupić proch czarny możesz jedynie na podstawie EKB, w której masz wpisaną jakąś jednostkę broni CP. i do tej pory wszędzie interpretowano prawo w ten sposób, że również posiadać proch czarny możesz tylko jeśli posiadasz broń CP.

więc ja bym na miejscu kolegi na wszelki wypadek sprzedał zapas.

i nie trzeba CP trzymać w szafie jeśli jest się posiadaczem pozwolenia na broń współczesną, oczywiście pod warunkiem iż te jednostki CP spełniają warunki broni nie wymagającej pozwolenia. ja akurat trzymam w szafie, ale to dlatego że mam w niej miejsce i wydaje mi się to też być po prostu dobrym nawykiem.
rzufik1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 401
Rejestracja: 01 lutego 2014, 19:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch a sprzedana broń

Post autor: rzufik1 »

Tu nie ma co debatować,
Masz broń CP możesz posiadać do niej proch.
Sprzedałeś broń CP nie możesz POSIADAĆ prochu ( chyba że masz pozwolenie na broń ale wtedy znał byś UBOiA )

Teraz co zrobisz to twoja sprawa ; możesz posłuchać kolegi który twierdzi że możesz... wiesz Polska to wolny kraj..... może wyśle Ci wtedy ten kolega paczkę na święta.
na wyposażeniu:) .177 ; .22lr ; 9x18 ; 9x19 ; 38SP ; 357MAG ; .223 ; 6.5 x 55 SE; 12x70.... i trochę CP
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch a sprzedana broń

Post autor: KG92RS »

rzufik1 pisze:chyba że masz pozwolenie na broń
I broń :) Sam kwit nie wystarczy.
Greedo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 78
Rejestracja: 12 stycznia 2011, 19:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch a sprzedana broń

Post autor: Greedo »

Ja oczywiście mam pozwolenie i mam broń, ale ona nie jest przystosowana do amunicji na czarny proch (chyba że naboje można elaborować sobie czym się chce, bo widziałem nawet filmik jak gość z AR strzela nabojami z CP).
Ostatnio zmieniony 15 listopada 2018, 10:23 przez Greedo, łącznie zmieniany 1 raz.
CZ 85, CZ VZ 61, 38 Special, 22 lr
rzufik1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 401
Rejestracja: 01 lutego 2014, 19:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch a sprzedana broń

Post autor: rzufik1 »

Greedo pisze:Ja oczywiście mam pozwolenie i mam broń, ale ona nie jest przystosowana do amunicji na czarny proch (chyba że naboje można elaborować sobie czym się chce, bo widziałem nawet filmik jak gość z AR strzela nabojami z CP).

Wybacz , ale jeśli Ci życie lub zdrowie miłe to NIE RADZE .... jeśli jednak będziesz miał to gdzieś i zrobisz taką elaborkę ....to DOPILNUJ abyś na stanowisku był sam!!! a w promieniu 10 m nie było nikogo komu mógłbyś zrobi krzywdę.

jesuuu jak jeszcze raz poczytam o mądrościach yotubowych to zmienie zdanie o rocznikach 198X plus na gorsze.



KG92RS tak masz rację .
na wyposażeniu:) .177 ; .22lr ; 9x18 ; 9x19 ; 38SP ; 357MAG ; .223 ; 6.5 x 55 SE; 12x70.... i trochę CP
Greedo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 78
Rejestracja: 12 stycznia 2011, 19:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czarny proch a sprzedana broń

Post autor: Greedo »

rzufik1 pisze:
Greedo pisze:Ja oczywiście mam pozwolenie i mam broń, ale ona nie jest przystosowana do amunicji na czarny proch (chyba że naboje można elaborować sobie czym się chce, bo widziałem nawet filmik jak gość z AR strzela nabojami z CP).

Wybacz , ale jeśli Ci życie lub zdrowie miłe to NIE RADZE .... jeśli jednak będziesz miał to gdzieś i zrobisz taką elaborkę ....to DOPILNUJ abyś na stanowisku był sam!!! a w promieniu 10 m nie było nikogo komu mógłbyś zrobi krzywdę.

jesuuu jak jeszcze raz poczytam o mądrościach yotubowych to zmienie zdanie o rocznikach 198X plus na gorsze.



KG92RS tak masz rację .
Czlowieku, przecież ja nie mam zamiaru tym strzelać, jeszcze nie zdurniałem. Pytanie było czy można mieć CP nie mając broni CP ale mając współczesną.
CZ 85, CZ VZ 61, 38 Special, 22 lr
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”