przepisy o prowadzącym strzelanie

Moderator: Moderatorzy WBP

Jasiek21
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 65
Rejestracja: 11 czerwca 2018, 09:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

przepisy o prowadzącym strzelanie

Post autor: Jasiek21 »

Poruszę ponownie temat prowadzącego strzelanie bo w dotychczasowych dyskusjach nie znalazłem wskazówek.
Mam to szczęście mieć dostęp do oficjalnej strzelnicy na której ruch jest ekstremalnie mały. Przeważnie strzelam sam z żoną.
Jako osoby z grona czarnoprochowców korzystaliśmy z niej ale zawsze pojawiał się problem wymaganego prowadzącego.
Aby wyeliminować ten problem będę robił kurs prowadzącego.
Ale tu pojawia się pytanie czy jeśli będę sam prowadzącym i np. pojadę postrzelać z żoną to czy możemy strzelać razem?
No i czy jest jakieś ograniczenie dla prowadzącego, że nie może strzelać w czasie prowadzenia strzelań z grupą np. znajomych.
Wiem, że mogę zapytać o to na kursie ale chciałem poznać praktykę, może ktoś ma już taką sytuację.
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: przepisy o prowadzącym strzelanie

Post autor: carambas »

Oczywiście, że możesz strzelać, jeśli prowadzisz. W zależności od wielkości grupy i rodzaju obiektu na którym prowadzisz, strzelanie razem z zawodnikami może nie stanowić żadnej przeszkody dla sprawnego prowadzenia, lub (w przypadku dużej, nieznanej grupy lub trudnych warunków na obiekcie) może utrudniać zadanie na tyle, że lepiej skupić się tylko na pomocy strzelającym.

Samodzielnie oceniasz jakie warunki panują i czy wolisz czujniej prowadzić, czy raczej strzelać.

Jeśli chcesz się dowiedzieć wszystkiego co ja próbuję przekazać na kursach prowadzącego to poczytaj: http:ProwadzacyStrzelanie.eu.
azrael88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 251
Rejestracja: 11 czerwca 2017, 20:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy o prowadzącym strzelanie

Post autor: azrael88 »

Z ciekawości spytam: jak długo się czeka na papiery PS z PZSS? I czy przysyłają pocztą jakiś dokument, podobnie jak patent?
Awatar użytkownika
LibertyPrime
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 19
Rejestracja: 04 września 2016, 20:39
Tematy: 2
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy o prowadzącym strzelanie

Post autor: LibertyPrime »

azrael88 pisze:Z ciekawości spytam: jak długo się czeka na papiery PS z PZSS? I czy przysyłają pocztą jakiś dokument, podobnie jak patent?
Czekam od czerwca. Papiery przyjdą do organizacji, która prowadziła kurs.
Tomek_J
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 259
Rejestracja: 29 lipca 2008, 22:38
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy o prowadzącym strzelanie

Post autor: Tomek_J »

azrael88 pisze:Z ciekawości spytam: jak długo się czeka na papiery PS z PZSS? I czy przysyłają pocztą jakiś dokument, podobnie jak patent?
Przy okazji kursu instruktorskiego zakończonego w marcu dostałem w pakiecie prowadzącego strzelanie z datą... 24.08.2018. Także chwilę się czeka. Plastik przyszedł na adres firmy, która ogarniała kurs instruktorski i dopiero oni odesłali do mnie. W LOKu jest znacznie szybciej z tego co się orientuję.
Ponadto trzeba pamięć, że prowadzący PZSS jest wydawany na podstawie licencji sędziego lub trenera i TEORETYCZNIE ważny tylko wtedy, gdy ważna jest owa licencja. Teoria teorią, nie wiem natomiast jak z praktyką. Ja obie te licencje mam ważne i raczej ze względu na moje mocne zasiedzenie się w sporcie młodzieżowym nie planuje przerywać ciągłości tych dwóch kwitków. :)

Pozdrawiam.
KPN60, KDW60, KDW3x40.
Viridian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 86
Rejestracja: 03 lipca 2018, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy o prowadzącym strzelanie

Post autor: Viridian »

Legitymacja prowadzącego PZSS może oczywiście też być wydana na podstawie licencji zawodniczej, nie musi być sędziowska lub trenerska. LOKowska nie wymaga żadnych dodatkowych dokumentów.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy o prowadzącym strzelanie

Post autor: VIS »

PASS nie bardzo może ograniczyć czas ważności uprawnień prowadzących strzelanie bo takie uprawnienia nie istnieją. Jest tylko kurs prowadzącego strzelanie i z pierws ej pomocy. Odbycie takiego kursu/szkolenia uprawnia do prowadzenia strzelań. Taki kurs tylko potocznie nazywa się uprawnieniami.

W skrócie - byłeś na kursie możesz być prowadzącym.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
Viridian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 86
Rejestracja: 03 lipca 2018, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy o prowadzącym strzelanie

Post autor: Viridian »

Tyle, że PZSS nie wyda ci legitymacji jeśli nie masz licencji, więc musiałbyś przekonać zarządcę strzelnicy żeby na słowo uwierzył Ci, że jesteś po kursie. Raz wydana legitymacja jest już raczej ważna bezterminowo, nawet po utracie licencji.
azrael88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 251
Rejestracja: 11 czerwca 2017, 20:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy o prowadzącym strzelanie

Post autor: azrael88 »

Tomek_J pisze: Ponadto trzeba pamięć, że prowadzący PZSS jest wydawany na podstawie licencji sędziego lub trenera i TEORETYCZNIE ważny tylko wtedy, gdy ważna jest owa licencja.
A to nowość dla mnie... naprawdę?
Awatar użytkownika
kwaki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 11 sierpnia 2014, 11:29
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy o prowadzącym strzelanie

Post autor: kwaki »

@Viridian - oczywiście legitymację musisz mieć. Nie wydaje mi się jednak, żeby była ona ważna tylko z aktualną licencją. Ja mam prowadzącego z LOK, więc to jeszcze inna historia - brak dodatkowych wymagań, oprócz ukończenia kursu.

Wracając do pytania autora wątku - z praktyki, jako prowadzący raczej unikam łączenia tej funkcji ze strzelaniem przeze mnie. Czyli jeśli prowadzę strzelanie, to sam nie strzelam. Zdarzyło mi się oddać parę strzałów, bo na przykład kolega kupił nową broń i dał przetestować, ale jako regułę traktuję to co powyżej. Generalnie mógł bym strzelać równolegle z osobami, dla których prowadzę strzelanie, ale tylko pod warunkiem małej grupy (kilku osób), co do której mam pewność, że "ogarniają".
Ostatnio zmieniony 17 września 2018, 16:01 przez kwaki, łącznie zmieniany 1 raz.
Lack of confidence comes from lack of competence.
Ronin025
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 66
Rejestracja: 08 stycznia 2009, 22:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Sanok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy o prowadzącym strzelanie

Post autor: Ronin025 »

Dokładnie jak wyżej kolega napisał.
Strzelać możesz ale najlepiej wtedy kiedy uczestnicy ogarniają.
Bierzesz na siebie odpowiedzialność za to co się może wydarzyć więc raczej się nie strzela podczas prowadzenia.
Colt navy confederate 44, CZ SP-01 shadow 9x19, Kandar CP1 4.5, Franchi Llama 32 ACP
Maniusel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 812
Rejestracja: 03 kwietnia 2011, 11:13
Tematy: 13
Lokalizacja: Swarzędz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy o prowadzącym strzelanie

Post autor: Maniusel »

Pamiętajcie że ważna licencja prowadzącego jest warta dokładnie tyle co przeterminowana. Rozporządzeni mówi:

"osobę która odbyła przeszkolenie w zakresie prowadzenia strzelania oraz udzielania pomocy medycznej w jednostkach organizacyjnych Policji, Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego (..)"

nic nie ma o ważności dokumentu a nawet o jego posiadaniu. NIE MA sformułowania "(osoba) legitymująca się zaświadczeniem o ukończeniu" albo "(osoba) posiadająca dyplom ukończenia przeszkolenia".
Compro...
Viridian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 86
Rejestracja: 03 lipca 2018, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy o prowadzącym strzelanie

Post autor: Viridian »

Panowie, nikt tu nic nie mówi o przeterminowaniu... PZSS nie wyda legitymacji osobie bez licencji zawodniczej, sędziowskiej lub trenerskiej - sprawdzone na sobie. Można wziąć udział w kursie bez licencji, ale legitymacji i co za tym idzie potwierdzenia odbycia kursu nie dostanie się do czasu jej uzyskania.
Tomek_J
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 259
Rejestracja: 29 lipca 2008, 22:38
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy o prowadzącym strzelanie

Post autor: Tomek_J »

Panowie nie mi wnikać o sensowności tego stwierdzenia o ważności papierka, ale proszę zapoznać się z regulaminem przyznawania legitymacji prowadzącego strzelanie PZSS. Mówię tylko, co jest tam napisane.

Na swojej legitymacji mam napisane "podstawa: rozporządzenia ministra oraz regulamin uzyskiwania uprawnień prowadzącego strzelanie PZSS". Prawnikiem nie jestem, ale nie chciałbym sprawdzać na własnej skórze sensowności tego zapisu w opinii prokuratura badającego wypadek na strzelnicy.

PS. Prowadzącego PZSS dostałem "przy okazji". Wcześniej miałem lokowskiego.
Pozdrawiam
KPN60, KDW60, KDW3x40.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy o prowadzącym strzelanie

Post autor: VIS »

Tu nie ma co sprawdzać. Jak nie masz licencji to PZSS nie wyda Ci legitymacji prowadzącego. Ale jak masz licencję i legitymację (plastikową kartę) to możesz być prowadzącym dożywotnio bez względu na licencję.

Z Twojego cytatu:
... Podstawa: rozporządzenia ministra oraz regulamin uzyskiwania uprawnień prowadzącego strzelanie PZSS"
Czyli mając uprawnienia prowadzącego strzelanie zrobiłeś je na podstawie rozporządzenia i dodatkowo regulaminu PZSS. Nikt nie przewidział utraty uprawnień.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”