założenie działaności gospodarczej

Moderator: Moderatorzy WBP

tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: tomekwroclawski »

Trochę z innej beczki :

ZUS ... chyba że jesteś "na etacie", to tylko zdrowotne

aby móc "odliczyć" VAT najpierw musisz go "naliczyć", innymi słowy wystawić fakturę VAT

plusem jest opcja "wrzucenia w koszty" paru "codziennych" wydatków

sugeruję znaleźć sobie sensowne biuro rachunkowe ( ceny od 100 - 150 zł. / miesiąc )

powodzenia :)
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: tomekwroclawski »

Oczywiście.

Masz rację.

Zastosowałem, niefortunnie, skrót myślowy.
Ostatnio zmieniony 06 września 2018, 08:00 przez tomekwroclawski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
to3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 263
Rejestracja: 31 marca 2018, 13:39
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: to3k »

Pytanie do ludzi, którzy mają jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczają się ryczałtem - jaka stawka procentowa podatku przysługuje dla firmy oferującej szkolenia strzeleckie? Z tego co wiem to wynika od profilu działalności firmy, ale nigdzie nie mogę znaleźć odniesienia do tego konkretnego jakim jest szkolenie strzeleckie.
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: tomekwroclawski »

Teoretycznie 8,5 %

Ale żeby mieć pewność sugeruję Krajową Informację Podatkową

801 055 055

(22) 330 0330

Uzyskasz w miarę rzetelną informację.
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: kuras999 »

Ryczałt nie ma nic wspólnego z VATem. Ryczałt to forma podatku dochodowego i jeśli myślimy o rozliczaniu kosztów zabawek i amunicji to słabo wygląda bo nie odliczamy kosztów. Żeby móc sobie coś odliczyć to po prostu trzeba mieć z czego jak płacimy małe podatki to mało mamy do "uszczknięcia" mówię tu o vacie i podatku dochodowym rozliczanym na zasadach ogólnych lub liniowo.
Wygląda na to że zupełnie nie warto wchodzić w tą formę opodatkowania chyba że tylko pokazujemy broń bez strzelania i osiągamy bardzo duże miesięczne przychody bez kosztów.
Ostatnio zmieniony 06 września 2018, 12:41 przez kuras999, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
to3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 263
Rejestracja: 31 marca 2018, 13:39
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: to3k »

Wygląda na to, że najbardziej opłaca się rozliczać się podatkiem liniowym (19% stały)...
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: kuras999 »

Tylko pod warunkiem że w znacznym stopniu będziesz przekraczać pierwszy próg progresywnego (18%). A ten pierwszy próg to nie są wcale grosze ;)
Gdzieś znalazłem wyliczenia "Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym kwotą dochodu po której warto przejść na podatek liniowy to 96385 zł"
Czyli jak będziesz wyciągał ponad 8000zł miesięcznie na to liniowy jest dla Ciebie. Przy czym możesz rozliczać się z żoną i jeśli ona nie ma takich dochodów to ten próg leci znacznie wyżej.

Z tą opłacalnością to jeszcze trzeba ocenić czy będzie się świadczyło usługi w większości podmiotom czy osobom fizycznym. Jeśli podmiotom to warto być płatnikiem VAT jeśli osobom fizycznym to VAT już niekoniecznie.
Ostatnio zmieniony 06 września 2018, 14:10 przez kuras999, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
to3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 263
Rejestracja: 31 marca 2018, 13:39
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: to3k »

Z tego co wiem to przy opodatkowaniu ogólnym przy przekroczeniu 85528 zł dochodu (nie przychodu) to przechodzi się na podatek 32%.
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: kuras999 »

tak ale żeby wyjść na 0 to musisz trochę nabić przychodu w drugim progu ktoś wyliczył że na zero wychodzisz przy 96 tysiącach. wtedy do tych 85k płacisz 18% w wszystko powyżej 32%.
Ostatnio zmieniony 06 września 2018, 14:16 przez kuras999, łącznie zmieniany 1 raz.
Idaho
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 178
Rejestracja: 19 listopada 2015, 00:43
Tematy: 2
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: Idaho »

A co w przypadku gdy szkolenia strzeleckie to tylko jedna z gałęzi działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną? Czy wtedy VAT za zakupiony sprzęt i amunicję mogę odliczę od VATu, który muszę przekazać US ze względu na prowadzoną, nie wiem, sprzedaż usług związanych z hodowlą jedwabników? Wydaje mi się,że tak, ale znając interpretacje US to niczego nie można być pewnym i lepiej zapytać.
.22 / .223 / 7,62x39 / 9x18 / 9x19 / 12GA
tylkologin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 51
Rejestracja: 28 grudnia 2017, 18:46
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: tylkologin »

Możesz. Ale wg US działalność się prowadzi po to aby przynosiła zyski. Zatem jeśli masz szkoleniowe (a zatem w PKD też odpowiedni numer jest) to wg US powinieneś z tytułu tego rodzaju działalności również mieć przychody (chociaż na początku może ona przynosić straty). Zatem dla bezpieczeństwa: odliczaj VAT, ale zadbaj o to aby od czasu do czasu mieć przychód ze szkoleń.

m
Macieks
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 04 września 2018, 19:06
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: Macieks »

Ludziska a co z zakupem wyposażenia typu celowniki, magazynki, ubrania, buty, rękawiczki, balistyka ... To też mogę odliczyć ? A jak z wiatrówkami czy jakimiś zabawkami typu repliki asg dla młodszych zainteresowanych ? Mogę to wszystko wziąć na firmę i odliczyć VAT ?
Pytam bo planuję wspomóc się dofinansowaniem z UE.
Ostatnio zmieniony 08 września 2018, 20:59 przez Macieks, łącznie zmieniany 1 raz.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: KG92RS »

Macieks pisze: Mogę to wszystko wziąć na firmę i odliczyć VAT ?
Oczywiście.
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: Leśny Dziadek »

KG92RS pisze:

Pytanie pomocnicze: co masz napisane na promesach i w książeczce? To samo będziesz miał na fakturach za broń i amunicję.
Jeśli faktura nie jest wystawiona na firmę (a przy pozwoleniach sportowych, kolekcjonerskich i szkoleniowych - nie będzie) - niczego sobie nie odliczysz.

Musisz mieć broń na świadectwo - z całym "dobrodziejstwem inwentarza".

..
Przepraszam, ale PITOLISZ. Piszę to po 2 kontrolach z US, nie mam żadnej broni na świadectwo, połowa stanu na kolekcjonerkę, połowa na szkoleniówkę (ale na osobę, czerwona książeczka). Odliczam pełny VAT i dochodowy, zarówno od broni jak i od amunicji, Urząd Skarbowy w ogóle nie sprawdza "na jakie pozwolenie", to nie ich zakres kompetencji.

"Na firmę"? Ale firma to ja, wystarczy, że sprzedawca wpisze na fakturze mój numer NIP, i nie ma obowiązku wpisywania tzw "firmy", czyli wymyślonej przez Ciebie nazwy prowadzenia działalności gospodarczej.
Raz (od roku 2013, kiedy zacząłem się bawić w strzelanie komercyjne), Parabellum z Sulejówka miało problem z wpisaniem NIPu, no to podziękowałem i zakupy zrobiłem gdzie indziej.
Ostatnio zmieniony 14 września 2018, 21:27 przez Leśny Dziadek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: Leśny Dziadek »

tylkologin pisze:Możesz. Ale wg US działalność się prowadzi po to aby przynosiła zyski. Zatem jeśli masz szkoleniowe (a zatem w PKD też odpowiedni numer jest) to wg US powinieneś z tytułu tego rodzaju działalności również mieć przychody (chociaż na początku może ona przynosić straty). Zatem dla bezpieczeństwa: odliczaj VAT, ale zadbaj o to aby od czasu do czasu mieć przychód ze szkoleń.

m
W punkt ! Mało tego... W czasie jednej z kontroli przemiła Pani z US oddzieliła mi koszty/przychody z działalności strzelnicy, od kosztów/przychodów z drugiej działalności. I na szczęście w obu przypadkach i VAtu i dochodowego było sporo dla US, i nie było się do czego przyczepić.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”