założenie działaności gospodarczej

Moderator: Moderatorzy WBP

KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: KG92RS »

Leśny Dziadek pisze: Przepraszam, ale PITOLISZ. Piszę to po 2 kontrolach z US, nie mam żadnej broni na świadectwo, połowa stanu na kolekcjonerkę, połowa na szkoleniówkę (ale na osobę, czerwona książeczka). Odliczam pełny VAT i dochodowy, zarówno od broni jak i od amunicji, Urząd Skarbowy w ogóle nie sprawdza "na jakie pozwolenie", to nie ich zakres kompetencji.
Zgadza się, pitolę. Nie wiedziałem, że w przypadku jednoosobowej działalności tak można.
Skupiony
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 62
Rejestracja: 10 kwietnia 2018, 10:23
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: Skupiony »

Bo generalnie o rodzajach pozwolenia ma jakiekolwiek (marne) pojęcie tylko WPA. Inne urzędy, w tym inne komórki policji, rozróżniają najwyżej broń legalną od nielegalnej i w szczegóły nie wnikają.
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: Spitfire24 »

KG92RS pisze:
Leśny Dziadek pisze: Przepraszam, ale PITOLISZ. Piszę to po 2 kontrolach z US, nie mam żadnej broni na świadectwo, połowa stanu na kolekcjonerkę, połowa na szkoleniówkę (ale na osobę, czerwona książeczka). Odliczam pełny VAT i dochodowy, zarówno od broni jak i od amunicji, Urząd Skarbowy w ogóle nie sprawdza "na jakie pozwolenie", to nie ich zakres kompetencji.
Zgadza się, pitolę. Nie wiedziałem, że w przypadku jednoosobowej działalności tak można.
A co w przypadku zakupu broni na Spółkę Komandytową (która ma wpisane PKD 85.59B i ja jako pracownik mam pozwolenie sportowe do celó szkoleniowych) ? Czy mogę ją kupować na siebie i dawać do rozliczenia VATu i dochodowego w firmie czy też muszę kupować na świadectwo ?
No i czy wtedy muszę mieć magazyn broni ?
Leśny Dziadek pisze:
tylkologin pisze:Możesz. Ale wg US działalność się prowadzi po to aby przynosiła zyski. Zatem jeśli masz szkoleniowe (a zatem w PKD też odpowiedni numer jest) to wg US powinieneś z tytułu tego rodzaju działalności również mieć przychody (chociaż na początku może ona przynosić straty). Zatem dla bezpieczeństwa: odliczaj VAT, ale zadbaj o to aby od czasu do czasu mieć przychód ze szkoleń.

m
W punkt ! Mało tego... W czasie jednej z kontroli przemiła Pani z US oddzieliła mi koszty/przychody z działalności strzelnicy, od kosztów/przychodów z drugiej działalności. I na szczęście w obu przypadkach i VAtu i dochodowego było sporo dla US, i nie było się do czego przyczepić.
Leśny dziadek, pani z US nie miała racji, prowadzisz wielokierunkową działalność i jeżeli któraś z działalności przynosi stratę, ale inne są na plusie, to US nie ma prawa tego kwestionować.
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: Leśny Dziadek »

Spitfire24 pisze:
A co w przypadku zakupu broni na Spółkę Komandytową (która ma wpisane PKD 85.59B i ja jako pracownik mam pozwolenie sportowe do celó szkoleniowych) ? Czy mogę ją kupować na siebie i dawać do rozliczenia VATu i dochodowego w firmie czy też muszę kupować na świadectwo ?
No i czy wtedy muszę mieć magazyn broni ?
A to już wyższa szkoła, na spółkach komandytowych się nie znam, jakie prawa ma komandytariusz, jakie komplementariusz, aleś sobie formę wymyślił ;)
Spitfire24 pisze:
Leśny dziadek, pani z US nie miała racji, prowadzisz wielokierunkową działalność i jeżeli któraś z działalności przynosi stratę, ale inne są na plusie, to US nie ma prawa tego kwestionować.
W świetle prawa nie ma prawa. Ale... ale to małe miasto, mały urząd, mali zawistni ludzie. A ten US to koń z przysłowia o kopaniu się.
Awatar użytkownika
MeteorFT
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 22
Rejestracja: 09 kwietnia 2018, 16:18
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: MeteorFT »

Witajcie,
Może by warto odświeżyć wątek prowadzenia działalności? W końcu to nasze prawo dość dynamiczne jest, ciągle interpretacja się zmienia i często WPA mają różne stanowiska w tej samej sprawie.
Reasumując więc, przy jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG):
1. chcąc prowadzić działalność szkoleniową (niekoniecznie jako główną ale doraźną od czasu do czasu) wystarczy PKD 85.59B (inne pozaszkolne formy edukacji) + ewentualnie 85.51.Z (pozaszkolne formy edukacji sportowej) Czy sugerujecie jeszcze jakieś inne?
2. jeśli juz masz swoją broń sportową (a więc i patent + licencja) lub kolekcjonerską lub do ochrony osobistej to czy ubiegać się o broń na cele szkoleniowe? Wg mnie NIE bo należy wykorzystać swoją broń, zwłaszcza jeśli nie ma to być działalność podstawowa - ale jestem ciekawy opinii
3. Warto mieć uprawnienia instruktora (czy koniecznie??) i prowadzącego strzelanie (czy koniecznie??) - wg mnie warto ale czy oba to juz nie mam pewności
4. Koszty - zakup broni raczej NIE jeśli promesa jest sportowa / kolekcjonerska / ochrony osobistej ale zakup amunicji i pośrednie koszty już jak najbardziej TAK. Trzeba tylko pamiętać aby od czasu do czasu były z tego tytułu jakieś przychody, wielkość przychodów nie ma znaczenia.
5. Inne ryzyka? obszary do dodania?
...każdy powinien mieć jakiegoś korbla! ...czyli coś co Go kręci! :)
Awatar użytkownika
MeteorFT
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 22
Rejestracja: 09 kwietnia 2018, 16:18
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: MeteorFT »

Witajcie,
Może by warto odświeżyć wątek prowadzenia działalności? W końcu to nasze prawo dość dynamiczne jest, ciągle interpretacja się zmienia i często WPA mają różne stanowiska w tej samej sprawie.
Reasumując więc, przy jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG):
1. chcąc prowadzić działalność szkoleniową (niekoniecznie jako główną ale doraźną od czasu do czasu) wystarczy PKD 85.59B (inne pozaszkolne formy edukacji) + ewentualnie 85.51.Z (pozaszkolne formy edukacji sportowej) Czy sugerujecie jeszcze jakieś inne?
2. jeśli juz masz swoją broń sportową (a więc i patent + licencja) lub kolekcjonerską lub do ochrony osobistej to czy ubiegać się o broń na cele szkoleniowe? Wg mnie NIE bo należy wykorzystać swoją broń, zwłaszcza jeśli nie ma to być działalność podstawowa - ale jestem ciekawy opinii
3. Warto mieć uprawnienia instruktora (czy koniecznie??) i prowadzącego strzelanie (czy koniecznie??) - wg mnie warto ale czy oba to juz nie mam pewności
4. Koszty - zakup broni raczej NIE jeśli promesa jest sportowa / kolekcjonerska / ochrony osobistej ale zakup amunicji i pośrednie koszty już jak najbardziej TAK. Trzeba tylko pamiętać aby od czasu do czasu były z tego tytułu jakieś przychody, wielkość przychodów nie ma znaczenia.
5. Inne ryzyka? obszary do dodania?
...każdy powinien mieć jakiegoś korbla! ...czyli coś co Go kręci! :)
wujo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 353
Rejestracja: 25 sierpnia 2022, 07:59
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: wujo1 »

W kontekście uprawnień i innych Twoich pytań: co dokładnie będzie pezedmiotem Twojej działalności? Bo jak nagrywanie filmów na Youtube z własnej strzelnicy, to odpowiedź będzie zupełnie inna niż jak będziesz prowadził szkolenie ludzi z obsługi broni palnej na wynajętej strzelnicy. A zupełnie inna, jeżeli będziesz pisał książki o broni i wykorzystywał broń do ilustracji
Awatar użytkownika
MeteorFT
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 22
Rejestracja: 09 kwietnia 2018, 16:18
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: MeteorFT »

wujo1 pisze: 29 lutego 2024, 14:09 W kontekście uprawnień i innych Twoich pytań: co dokładnie będzie pezedmiotem Twojej działalności? Bo jak nagrywanie filmów na Youtube z własnej strzelnicy, to odpowiedź będzie zupełnie inna niż jak będziesz prowadził szkolenie ludzi z obsługi broni palnej na wynajętej strzelnicy. A zupełnie inna, jeżeli będziesz pisał książki o broni i wykorzystywał broń do ilustracji
Zamiarem było tak jak napisałem kontynuacja i zaktualizowanie wątku, a nie było chyba nigdzie wcześniej kierunku "youtubowego". Nie ma też mowy o własnej strzelnicy a o JDG. Dodam tak przy okazji że prowadzenie strzelnicy w formie JDG to jest proszenie sie o kłopoty.
To ciekawa opcja takie nagrywanie i swój kanał ale nawet o tym nie wspomniałem i nie mam zamiaru tego robić. Zresztą jest juz dość takich na youtube

Wydaje mi się, że wyraźnie piszę o doraźnie prowadzonej działalności szkoleniowej czyli inaczej mówiąc: zabierasz ze sobą na strzelnicę 1-2-3 osoby i prowadzisz z nimi zajęcia szkoleniowe, omawiając oczywiście za każdym wszystko co trzeba przed rozpoczęciem strzelania (oczywiste są zasady bezpieczeństwa, udzielania I-szej pomocy i to co jest konieczne) a potem skupiając sie na samym strzelaniu.
Uczestnik za to płaci (w tym za amunicję) i dostaje paragon / fakturę
Nic skomplikowanego.
...każdy powinien mieć jakiegoś korbla! ...czyli coś co Go kręci! :)
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1917
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: Dexter »

Nie ma "uprawnień instruktora". Od jakiegoś czasu każdy może się nazwać instruktorem. Uprawnienia to są np na wózek widłowy :). Obecnie instruktor to najwyżej tytuł. Może być nadany np przez pzss, jakieś loki a równie dobrze przez proboszcza albo np ja Ci mogę nadać taki tytuł i nawet wydrukować laurkę bo to nie są uprawnienia.
wujo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 353
Rejestracja: 25 sierpnia 2022, 07:59
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: wujo1 »

W takiej sytuacji wg mnie prowadzący strzelanie - koniecznie.


Jedyna wątpliwość jaką wówczas mam dotyczy kwestii użycia broni, która masz, w innym celu, niż cel posiadania. Ja bym nie zaryzykował w obecnych standardach prawnych
Awatar użytkownika
MeteorFT
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 22
Rejestracja: 09 kwietnia 2018, 16:18
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: MeteorFT »

Też doszedłem do wniosku że "prowadzący strzelanie" koniecznie!!
No i podstawowy dylemat jaki mam to mogę nadzorując strzelanie osoby BEZ POZWOLENIA na wynajętym torze / strzelnicy mogę jej dać swoją broń (nie ma znaczenia: sportową / kolekcjonerską / do ochrony)
...każdy powinien mieć jakiegoś korbla! ...czyli coś co Go kręci! :)
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1333
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: rokada »

MeteorFT pisze: 02 marca 2024, 22:26 No i podstawowy dylemat jaki mam to mogę nadzorując strzelanie osoby BEZ POZWOLENIA na wynajętym torze / strzelnicy mogę jej dać swoją broń (nie ma znaczenia: sportową / kolekcjonerską / do ochrony)
Możesz nawet nie mając PS, o ile regulamin strzelnicy na to pozwala.
Awatar użytkownika
MeteorFT
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 22
Rejestracja: 09 kwietnia 2018, 16:18
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: MeteorFT »

Dexter pisze: 29 lutego 2024, 15:34 Nie ma "uprawnień instruktora". Od jakiegoś czasu każdy może się nazwać instruktorem. Uprawnienia to są np na wózek widłowy :). Obecnie instruktor to najwyżej tytuł. Może być nadany np przez pzss, jakieś loki a równie dobrze przez proboszcza albo np ja Ci mogę nadać taki tytuł i nawet wydrukować laurkę bo to nie są uprawnienia.
...nasz system prawny jest pełen różnych dziwnych zakrętów i niespójności - jeśli jest tak jak mówisz, że nie ma "uprawnień" to o czym mowa w ustawie o broni i amunicji w art. 16 ust. 3 gdzie przy egzaminie na pozwolenie na broń w składzie komisji konieczna jest osoba posiadająca cytuję "uprawnienia instruktora strzelań policyjnych lub instruktora wyszkolenia strzeleckiego"
Oczywiście inną sprawą jest, że nigdzie indziej sie o tym w stawie nie wspomina
...każdy powinien mieć jakiegoś korbla! ...czyli coś co Go kręci! :)
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1333
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: założenie działaności gospodarczej

Post autor: rokada »

Art 16. ust. 1.: zdać egzamin przed komisją powołaną przez właściwy organ Policji
Art 16. ust. 3.: Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi
Ewidentnie chodzi tu o wewnętrzne - policyjne - uprawnienia/pojęcia "instruktor strzelań policyjnych" i "instruktor wyszkolenia strzeleckiego".
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”