Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Moderator: Moderatorzy WBP

KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: KG92RS »

rokada pisze:niektórzy z nich chcą korzystać z broni użyczonej przez innego klienta.
Mam małą prośbę: posługujmy się precyzyjnym językiem... W tym przypadku, użycie słowa "użyczonej" jest BARDZO niefortunne, bo owo słowo jest użyte w ustawie i coś w niej znaczy... Zupełnie co innego, niż w opisywanej sytuacji. Postrzelanie z czyjejś broni, na legalnie działającej strzelnicy, nie ma nic wspólnego z użyczeniem broni.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1333
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: rokada »

KG92RS pisze:
rokada pisze:niektórzy z nich chcą korzystać z broni użyczonej przez innego klienta.
Mam małą prośbę: posługujmy się precyzyjnym językiem... W tym przypadku, użycie słowa "użyczonej" jest BARDZO niefortunne, bo owo słowo jest użyte w ustawie i coś w niej znaczy... Zupełnie co innego, niż w opisywanej sytuacji. Postrzelanie z czyjejś broni, na legalnie działającej strzelnicy, nie ma nic wspólnego z użyczeniem broni.
Masz rację, powinienem był napisać "udostępnionej". Niestety, wygląda na to, że nie mam możliwości zmiany treści tej wypowiedzi...
Awatar użytkownika
ryjek_krk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 44
Rejestracja: 28 sierpnia 2017, 13:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: ryjek_krk »

parę razy rozmawiałem z różnymi ludźmi (trener, prawnik, gość LOK, obsługa strzelnicy itd.) i te słowa klucze zawsze są istotne. użyczenie, udostępnienie, trening strzelecki itd. każdy ma swoją interpretacje aczkolwiek np. w razie gdyby się coś odwaliło niefortunnego to wydaje mi się że należy używać języka nieprawniczego i nieużywanych słów w ustawie, rozporządzeniu czy regulaminie strzelnicy. jeżeli biorę brata na strzelnicę i tam strzelamy z mojej broni. to moje zeznania wyglądają tak że byłem z bratem na strzelnicy i strzelaliśmy z mojej broni. jak by bagiety spisywały zeznania to napiszą że udałem się z bratem na strzelnicę i strzelał z udostępnionej mu broni. to zdecydowanie nie podpisujemy takich rzeczy bo ja nigdzie się nie udałem tylko pojechałem i nie udostępniałem tylko dałem postrzelać. w razie w sąd będzie interpretował moje zeznania a nie esej bagiety. nie daj boże zamiast udostępnienia napisze użyczenie i w nerwach ktoś podpisze i tak zaczynają się problemy.
Idaho
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 178
Rejestracja: 19 listopada 2015, 00:43
Tematy: 2
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: Idaho »

Można jeszcze na AGVO po spełnieniu kilku, co najmniej dyskusyjnych, wymogów (np. konieczności zrobienia u nich papierów prowadzącego oraz jakiś szkoleń dynamicznych). Po szczegóły zapraszam na ich stronę, ale od razu mówię, że lepiej iść na FSO - mniej problemów, choć baza gorsza.
.22 / .223 / 7,62x39 / 9x18 / 9x19 / 12GA
Enderhawk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 14 października 2017, 20:29
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: Enderhawk »

z FSO mam trochę inne doświadczenia..
Najpierw pojawił się pracownik który niby miał prowadzącego (byłem ze znajomym który nie ma pozwolenia) ale jakoś tak bardzo niepewnie obchodził się z bronią, strzelaliśmy z ar-15 i postiletu do podstawionej blisko tarczy.
Potem pojawił się drugi pracownik, gdy tylko zniknął pierwszy (dalej miałem strzelać tylko ja), który op******** nas że na osi 100m nie wolno strzelać z pistoletu.

W sumie na + tylko to że jest oś 100m w Warszawie i parking...

Ze swojej strony polecam Gdańską Czaplę w Lublewie oraz strzelnicę Trójmiejskiego Klubu Strzelających Inaczej. Znajomi nie zrażą się do strzelectwa chamską postawą wobec nieposiadających pozwolenia przez posiadaczy.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: KG92RS »

Enderhawk pisze: op******** nas że na osi 100m nie wolno strzelać z pistoletu.
To nawet logiczne - pomyśl, gdzie leci pocisk po minięciu tarczy, jak kulochwyt jest na 100m...
Nawet, jak strzelasz tam z karabinu na 50m, to musisz uważać z kątami, żeby nie walić w sufit albo podłogę -> inaczej wieszasz tarczę do strzelania leżąc, inaczej stojąc i inaczej, klęcząc.
Enderhawk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 14 października 2017, 20:29
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: Enderhawk »

KG92RS pisze:
Enderhawk pisze: op******** nas że na osi 100m nie wolno strzelać z pistoletu.
To nawet logiczne - pomyśl, gdzie leci pocisk po minięciu tarczy, jak kulochwyt jest na 100m...
Nawet, jak strzelasz tam z karabinu na 50m, to musisz uważać z kątami, żeby nie walić w sufit albo podłogę -> inaczej wieszasz tarczę do strzelania leżąc, inaczej stojąc i inaczej, klęcząc.
Zgadzam się w 100%, 'drugi' pracownik miał do pewnego stopnia rację, jednak swoją opinię o FSO podtrzymuję przez sposób przekazania tej racji jako że ustawienie tarczy to nie była nasza inicjatywa.
Dodam że jak się tam pojawiłem to cała ośka 100m była zostawania francuzami na 10-25m
Ostatnio zmieniony 11 października 2018, 01:22 przez Enderhawk, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
mglow85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 34
Rejestracja: 04 marca 2018, 10:00
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: mglow85 »

Enderhawk pisze:
KG92RS pisze:
Enderhawk pisze: op******** nas że na osi 100m nie wolno strzelać z pistoletu.
To nawet logiczne - pomyśl, gdzie leci pocisk po minięciu tarczy, jak kulochwyt jest na 100m...
Nawet, jak strzelasz tam z karabinu na 50m, to musisz uważać z kątami, żeby nie walić w sufit albo podłogę -> inaczej wieszasz tarczę do strzelania leżąc, inaczej stojąc i inaczej, klęcząc.
Zgadzam się w 100%, 'drugi' pracownik miał do pewnego stopnia rację, jednak swoją opinię o FSO podtrzymuję przez sposób przekazania tej racji jako że ustawienie tarczy to nie była nasza inicjatywa.
Dodam że jak się tam pojawiłem to cała ośka 100m była zostawania francuzami na 10-25m
Jakiś pechowy incydent. Wg. własnych doświadczeń, nie znam w Warszawie bardziej liberalnej strzelnicy niż FSO. Nigdy mi nie robili problemu ze strzelania z pistoletu na osi 100m. Widać zresztą, idąc do tarczy, ile zawsze leży na posadzce zrykoszetowanych pocisków pistoletowych. Wszystkie dziwne pomysły na niestandardowe strzelanie zawsze zgłaszam na wejściu, nigdy nie spotkałem się z odmową, ewentualnie dadzą jakieś swoje wskazówki i tyle. Część pracowników, których poznałem, naprawdę spoko.
Glock 19 Gen5, Glock 20C Gen3, Tanfoglio Stock III 9mm, Beryl S223, UZI, Eternal A4 Tactical, AR15, Walther PPK/S, Fabarm STF12
my_key
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 52
Rejestracja: 16 kwietnia 2018, 20:40
Tematy: 3
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: my_key »

U nas w Białymstoku na znanej strzelnicy wisi cytat z UoBiA "Broni odpowiadającej celom łowieckim i broni odpowiadającej celom sportowym oraz amunicji do takiej broni można użyczać osobom posiadającym pozwolenie na broń wydane w celach łowieckich lub sportowych."

Próba dyskusji z prowadzącym o istocie użyczenia i o niewymaganiu pozwolenia do używania broni na strzelnicy - nie daje żadnego efektu.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: LARPAK »

To zacytuj mu to:
Art. 11. Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:
2) używania broni w celach sportowych, szkoleniowych lub rekreacyjnych na strzelnicy działającej na podstawie zezwolenia właściwego organu;
Maniusel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 809
Rejestracja: 03 kwietnia 2011, 11:13
Tematy: 13
Lokalizacja: Swarzędz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: Maniusel »

Wiesz że to oznacza że rzeczony znajomy może wziąć w użyczenie broń na strzelnicy, ale nie oznacza w sposób wystarczająco jasny że posiadacz może tą broń mu dać. I o brak tego stwierdzenia się rozbija.
Compro...
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: LARPAK »

Ale na strzelnicy nie zachodzi w tym momencie użyczenie!

Nie ma tutaj znaczenie posiadane pozwolenie bo na strzelnicy się go nie wymaga - patrz art. 11!
my_key
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 52
Rejestracja: 16 kwietnia 2018, 20:40
Tematy: 3
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: my_key »

cytowałem,
usłyszałem "moja strzelnica moje zasady"...
Awatar użytkownika
ryjek_krk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 44
Rejestracja: 28 sierpnia 2017, 13:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: ryjek_krk »

Maniusel pisze:...znajomy może wziąć w użyczenie broń na strzelnicy...
Jak dajesz mu postrzelać, to dajesz postrzelać i takiego używaj stwierdzenia. Bo broń na strzelnicy co najwyżej udostępniasz jeżeli przy tym jesteś. A próbując używania stwierdzeń z ustawy możemy sobie zrobić krzywdę. Bo tej broni nie możesz użyczyć osobie bez pozwolenia.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie a strzelanie że znajomymi

Post autor: LARPAK »

To niech się nie powołuje na przepisy, a na swoje widzimisię.

Przy czym jestem ciekaw czy sprawdza kto ma czyją broń w pokrowcu.
Zwykły ignorant i nic więcej.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”