Istotne części broni - interpretacja w odniesieniu do konkretnej broni

Moderator: Moderatorzy WBP

papiliodardanus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 16 sierpnia 2018, 22:25
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Istotne części broni - interpretacja w odniesieniu do konkretnej broni

Post autor: papiliodardanus »

Szanowni Państwo,

witam serdecznie wszystkich użytkowników Forum. Zarejestrowałem się w związku z pytaniem, na które trudno mi i znaleźć w internecie, i wypracować samodzielnie odpowiedź. Mam nadzieję, że może ktoś z Użytkowników jest w stanie mi pomóc w przedmiotowej sprawie.

Czy następujące części broni (karabin FAL) mogą zostać uznane prze władze za "istotne części broni palnej" czy można kupować je legalnie bez promesy i rejestracji bez obaw?
-blok gazowy z przewodem gazowym, komorą gazową i podstawą muszki - czy kwalifikuje się to jako część lufy lub część zamka (ze względu na swoje osadzenie na samej lufie lub na swoją rolę w pracy zespołu ruchomego tej broni)?
-rura gazowa z pierścieniem regulatora gazowego i sprężyną regulatora - czy kwalifikuje się to jako część komory zamkowej (ze względu na swoją rolę w pracy zespołu ruchomego tej broni)?
-język spustowy z kabłąkiem, trzpieniem mocującym i sprężyną BEZ żadnych elementów zespołu uderzeniowego i kurka - czy kwalifikuje się jako część komory zamkowej, w której faktycznie jest osadzony?
-rura-prowadnica sprężyny powrotnej ze śrubą mocującą (do kolby) i podkładką - czy kwalifikuje się jako część komory zamkowej, do której jest przykręcona (jak "buffer tube" w AR15), i w której porusza się "ogon"/żerdź prowadząca zespołu ruchomego?
-kompletny zatrzask komory zamkowej z dźwignią, trzpieniem i sprężyną (pozwalający na zamknięcie i połączenie górnej i dolnej części komory zamkowej) - czy kwalifikuje się jako część komory zamkowej, której części górną i dolną de facto scala?
-zatrzask zamka, zatrzask magazynka (z trzpieniem i sprężyną), rączka napinania zamka - czy kwalifikują się jako części komory zamkowej ze względu na swoje zlokalizowanie na dolnej części komory zamkowej i wpływ na pracę zamka?

Czy są gdzieś dostępne definicje poszczególnych istotnych części broni stosowane w związku z UoBiA? Jakakolwiek podstawa prawna, która pozwalałaby samodzielnie określić co "JESZCZE NIE jest lufą (tudzież inną istotną częścią broni palnej), a co JUŻ JEST lufą" jeżeli mogę to tak ująć. Nigdzie nie znalazłem tych pojęć wyjaśnionych na tyle dokładnie żeby rozwiać moje wątpliwości stąd moje pytanie.

Pozdrawiam serdecznie.
JAC72
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 762
Rejestracja: 11 września 2009, 20:36
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Istotne części broni - interpretacja w odniesieniu do konkretnej broni

Post autor: JAC72 »

Istotne komponenty (uczepili się takiego tłumaczenia) to lufa, bęben nabojowy, komora zamkowa dolna i górna, zamek i szkielet. Elementy wymienione przez Ciebie nie są istotnymi komponentami.
JAC72
papiliodardanus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 16 sierpnia 2018, 22:25
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Istotne części broni - interpretacja w odniesieniu do konkretnej broni

Post autor: papiliodardanus »

Dziękuję za odpowiedź.

Tak, oczywiście - tak mówi UoBiA, wymienia dokładnie to o czym napisałeś. Tylko tyle i nic ponad to, żadnych szczegółów stąd moja zagwozdka czy, na przykład, zespół uderzeniowy z kurkiem uznawany jest za "istotny komponent" z racji tego, że zamontowany jest wewnątrz dolnej części komory zamkowej - zatem czy można by uznać, że skoro tak to przecież stanowi jeden z elementów komory zamkowej? Nigdy nie kupowałem części, teraz się przymierzam dlatego koniecznie chcę poprzedzić takie przedsięwzięcie kompletnym rozpoznaniem w kwestiach prawnych.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 17 sierpnia 2018, 01:21 przez papiliodardanus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sobol
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 68
Rejestracja: 06 sierpnia 2014, 21:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Istotne części broni - interpretacja w odniesieniu do konkretnej broni

Post autor: sobol »

papiliodardanus pisze: na przykład, zespół uderzeniowy z kurkiem uznawany jest za "istotny komponent" z racji tego, że zamontowany jest wewnątrz dolnej części komory zamkowej.
Zamontowany - jak na stałe? Nie, a więc wymienny, nie wymieniony z imienia w ustawie a więc nieistotny element broni. Inaczej sprawa ma się z składowymi typu muszka, ta fabrycznie zamontowana / trwałe zintegrowana z lufą była więc tylko podmiot koncesjonowany może modyfikować istotne części broni w tym usówać / dodawać /modyfikować / naprawiać elementy trwałe połączone z lufą / zamkiem / szkieletem, chociaż wiem że WPA jeżeli o muszkę problemów nie robi
Ostatnio zmieniony 17 sierpnia 2018, 02:14 przez sobol, łącznie zmieniany 1 raz.
Z dnia na dzień tworzy się historia , nie cofniesz dnia wczorajszego.

722203 :-D
papiliodardanus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 16 sierpnia 2018, 22:25
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Istotne części broni - interpretacja w odniesieniu do konkretnej broni

Post autor: papiliodardanus »

Dziękuję za odpowiedź.

Cóż, dokładnie w taki sam sposób interpretuję ustawę i tak samo to tłumaczę. Chciałem jednak zapytać szersze grono o zdanie w tej sprawie żeby zyskać szerszy ogląd "na wszelki wypadek".

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
sobol
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 68
Rejestracja: 06 sierpnia 2014, 21:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Istotne części broni - interpretacja w odniesieniu do konkretnej broni

Post autor: sobol »

Tylko nie daj się ponieść interpretacji, np zamek to element istotny jednak poszczególne jego elementy juź nie, jednak nie jest to furtka do obejścia. Złożony nawet nie do końca kompletny zamek podpada pod element istotny a więc podlegający rejestracji..... Zaś samo złożenie to już wytworzenie istotnego elementu więcej czynność koncesjonowana
Z dnia na dzień tworzy się historia , nie cofniesz dnia wczorajszego.

722203 :-D
papiliodardanus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 16 sierpnia 2018, 22:25
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Istotne części broni - interpretacja w odniesieniu do konkretnej broni

Post autor: papiliodardanus »

Dziękuję za odpowiedź.

Oczywiście! Ta kwestia to podstawowa sprawa. Właśnie o to mi chodzi, kogo, kiedy i co może ponieść - jednego nadinterpretacja tego co stanowi np. część komory zamkowej a co nie, a innego co mu wolno kupić a czego nie. Jednak uspokajam, zamek nie jest częścią, której zakup mnie interesuje, jedynie te wymienione przeze mnie w pierwszym poście.

Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 19
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Istotne części broni - interpretacja w odniesieniu do konkretnej broni

Post autor: GreenHeart »

Biorąc np klona AR-15 w systemie tłokowym to rozumiem że oznakowaniu wg tego absurdalnego projektu mają podlegac:
Lufa
Komora zamkowa
Komora spustowa
Coś jeszcze?
JAC72
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 762
Rejestracja: 11 września 2009, 20:36
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Istotne części broni - interpretacja w odniesieniu do konkretnej broni

Post autor: JAC72 »

O zamku zapomniałeś.
JAC72
Awatar użytkownika
Tom-Gun
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 559
Rejestracja: 19 sierpnia 2012, 21:11
Tematy: 41
Lokalizacja: Wysokie Przestworza
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Istotne części broni - interpretacja w odniesieniu do konkretnej broni

Post autor: Tom-Gun »

Lufa bez komory nabojowej nie jest obecnie istotną częścią broni. Co w momencie uchwalenia tego bubla prawnego? Trzeba będzie zarejestrować lufę bez komory? Czy może gorzej - oddać ją organowi policji? Masakra...
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Istotne części broni - interpretacja w odniesieniu do konkretnej broni

Post autor: MarcinD »

To oczywiscie czysta glupota i dlatego trzeba pracowac nad uwaleniem babola. Bo sie okaze, w woda w scianach plynie bronia gladkolufowa...
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
Rutek007
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 114
Rejestracja: 11 lipca 2017, 19:48
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Istotne części broni - interpretacja w odniesieniu do konkretnej broni

Post autor: Rutek007 »

A każdy hydraulik potrafi nielegalnie wytwarzać I jest posiadaczem luf... ;laughing:
CZ P-09 :)
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Istotne części broni - interpretacja w odniesieniu do konkretnej broni

Post autor: LARPAK »

Ale co Cie w tym bawi?
Przed nowelizacją z 2011 roku też była sama lufa w definicji.
Teraz było w niechlubnym projekcie lufę, ale ograniczyli ją do 20 mm.

Wpisz sobie na YT hasło "zip gun".
Daniel D
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 216
Rejestracja: 26 marca 2018, 15:50
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Istotne części broni - interpretacja w odniesieniu do konkretnej broni

Post autor: Daniel D »

Z takich smiesznostek widziałem dość ciekawy pistolet w sprzedaży.
Co mnie zdziwiło to to, że został oznakowany tylko szkielet pistoletu. Lufa i zamek nie miały numerów.
Pytam się sprzedawcy czy to jest legalne a on mi na to, że jeśli sprzedaje broń jako całość to jak najbardziej, że oznakowaniu podlega broń lub istotne części broni.
Vantor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 300
Rejestracja: 04 grudnia 2016, 20:20
Tematy: 27
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Istotne części broni - interpretacja w odniesieniu do konkretnej broni

Post autor: Vantor »

Każda istotną część broni ma być oznakowana (z tego co mi wiadomo), więc sprzedawca kit wciskał i łamał prawo wprowadzając ją do obiegu
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”