Broń prywatna na terenie Jednostki Wojskowej

Moderator: Moderatorzy WBP

Kowal998
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 07 marca 2018, 22:45
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Broń prywatna na terenie Jednostki Wojskowej

Post autor: Kowal998 »

Witam, miałbym prośbę o zajęcie stanowiska osoby, które znają tematykę oraz są w stanie udzielić merytorycznie pomocy.
Czy wolno wchodzić na teren Jednostki Wojskowej z bronią prywatną (cel posiadania broni moim zdaniem jest bez znaczenia) oraz zdeponować broń w depozycie, na czas pobytu na terenie Jednostki Wojskowej (Pełnienia służby). Nie wyobrażam sobie, żeby zabezpieczać broń we własnym zakresie w pododdziale... wolałbym ją po prostu zdeponować w depozycie/magazynie broni.

Interesują mnie podstawy prawne, ewentualnie jeśli konieczne jest złożenie np. wniosku o zezwolenie na deponowanie broni prywatnej to w jaki sposób i z kim ustalać szczegóły.
W skrócie powiem, iż jestem zainteresowany tym tematem, gdyż między moim domem, w którym jest sejf z bronią jest dość spora odległość, natomiast strzelnice mam oddaloną od Jednostki Wojskowej o 2 kilometry. Często poza tym, po służbie udaję się na strzelnicę.
Liczę, że na forum będą znajdować się osoby, które znajdują się w podobnej sytuacji. Jeśli ktoś wpadnie na pomysł, żeby iść do szefa sekcji zabezpieczenia w celu zapytania, to z góry odpowiem... chciałbym zasięgnąć opinii osób kompetentnych znających merytorycznie temat tutaj na forum, gdyż jeśli nie przygotuję się do rozmowy z osobami odpowiedzialnymi w JW to prawie na pewno usłyszę "nie ma takiej możliwości... bo nie".
Awatar użytkownika
Borek56
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 143
Rejestracja: 19 października 2014, 11:44
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń prywatna na terenie Jednostki Wojskowej

Post autor: Borek56 »

Nie wiem jak to wygląda z punktu przepisów prawa, ale wiem jedno. Jeżeli oficer dyżurny, nie zgodzi się na zdeponowanie broni, to żadnymi przepisami go do tego nie zmusisz (znajdzie 100 różnych powodów, że "nie" np. brak miejsca w szafie), to samo z szefem kompanii, myślisz, że latał co jakiś czas i otwierał magazyn, poza tym, jeżeli się nie mylę, to tam może leżeć tylko broń służbowa. AAA jak zaczniesz kopać się z koniem (czyli będziesz na prawie, będziesz im udowadniał to i owo) to koń Cię tak pie.....nie, że odechce Ci się wszystkiego, ale jak masz czas i nerwy to próbuj. Miałem ostatnio podobny pomysł, ale już mi się odechciało. :piwo: Pozdro i powodzenia. Najlepiej się dogadać, co jak i kiedy.
Ostatnio zmieniony 08 sierpnia 2018, 18:01 przez Borek56, łącznie zmieniany 1 raz.
karolmail
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 139
Rejestracja: 13 marca 2017, 15:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń prywatna na terenie Jednostki Wojskowej

Post autor: karolmail »

Daj sobie luz.. szkoda czasu, przebywać ze swoja bronią pewnie możesz ale kup sobie sejf za ok. 3oo zł i schowaj u siebie. Chyba, że znajomy ma służbe i Ci schowa w depozycie ale tak ogólnie moim zdaniem szkoda zachodu.
Ostatnio zmieniony 08 sierpnia 2018, 23:33 przez karolmail, łącznie zmieniany 1 raz.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń prywatna na terenie Jednostki Wojskowej

Post autor: LARPAK »

Kolega z roboty rozmawiał z żandarmem w tej sprawie - czysto hipotetycznie: jako tako zakazu żadnego nie ma, jak ma sejf (nawet służbowy odpowiadający min. S1) to może trzymać.
Jednakże jakiś czas temu była gdzieś w Polsce sprawa cofnięcia pozwolenia na broń za trzymanie w JW - szczegółów dokładnych nie znam, ale z tego co pamiętam to chodziło o trzymanie w zwykłej szafce i ktoś zwyczajnie popdpier...ł delikwenta.

ODJ nie weźmie w depozyt bo nie ma ku temu podstawy.
Dowódca/szef kompanii tym bardziej bo też nie mają podstawy do tego - asygnata lub punkt w rozkazie o zdeponowaniu broni, a już widzę jak ochoczo tuż przed 15.30 otwierają magazyn, aby Ci wydać zabawki.

Prędzej jak już to jak powyżej radzono - kup tanią szafę S1, a najpierw do starego napisz wniosek o zgodę, że chciałbyś taką szafę trzymać w pododdziale, a od czasu do czasu broń w niej. Szafę chciałbyś przytwierdzić (wiem, że nie trzeba, ale dla świętego spokoju lepiej to zrobić, a i przełożony będzie spokojniejszy) - podeprzyj to wszystko czasami dojazdu, odległością oraz przede wszystkim doskonaleniem swoich umiejętności strzeleckich, wspomnij jak często chciałbyś przechowywać broń na terenie JW i o tym, że to tylko w czasie godzin służbowych.

W zależności od dowódcy może zezwoli.
Awatar użytkownika
JohnyWalker
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 486
Rejestracja: 12 grudnia 2015, 19:13
Tematy: 0
Lokalizacja: NATO
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń prywatna na terenie Jednostki Wojskowej

Post autor: JohnyWalker »

Zamontuj S1 w samochodzie i przed nikim się nie musisz tłumaczyć.
Kowal998
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 07 marca 2018, 22:45
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń prywatna na terenie Jednostki Wojskowej

Post autor: Kowal998 »

No właśnie, a kwestia samego wnoszenia broni na teren JW? Czy ktoś się orientuję jakie są przepisy?
Bo nie ukrywam, że myślałem o tym, żeby zostawić w sejfie S1 w samochodzie. Samochód mam na terenie JW więc marne szanse, że ktoś się włamie.
karolmail
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 139
Rejestracja: 13 marca 2017, 15:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń prywatna na terenie Jednostki Wojskowej

Post autor: karolmail »

Zakazu wg. mnie nie ma, przynajmniej nie słyszałem, u mnie kilka osób przynosi swoją broń jakiejś afery nie ma. Niektorzy noszą cały czas przy sobie, niektórzy korzystają z sejfów służbowych/prywatnych też wielkiej afery nie ma. Inna sprawa, że dowódca i zastępca sami mają broń prywatną to może jakoś inaczej (bardziej liberalnie) na to patrzą.
robertos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 271
Rejestracja: 15 lutego 2015, 23:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń prywatna na terenie Jednostki Wojskowej

Post autor: robertos »

Zostawienie broni w samochodzie, którego nie masz pod kontrolą (czyli na oku cały czas), to zły pomysł. Były przypadki kradzieży z auta (albo z autem) i tracili przez to pozwolenie.
Kowal998
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 07 marca 2018, 22:45
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń prywatna na terenie Jednostki Wojskowej

Post autor: Kowal998 »

Akurat samochód mam na terenie JW, pod budynkiem, także bez szans raczej zeby ktos sie włamał... a chwalić sie nie będę co jest w środku... oczywiście wszystkie rozważania są czysto teoretyczne :)
Awatar użytkownika
betoniarz08
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 328
Rejestracja: 18 grudnia 2016, 15:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Broń prywatna na terenie Jednostki Wojskowej

Post autor: betoniarz08 »

Na bank w planie ochrony JW jest zakaz wnoszenia broni prywatnej bez zgody D-cy JW. Sprawdz na BP tam też jest to zapewne ujęte w instrukcji.
Hun
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 22 marca 2009, 17:06
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń prywatna na terenie Jednostki Wojskowej

Post autor: Hun »

Z doświadczenia.
Prowadzę zajęcia z broni prywatnej na terenie jednostki (strzelnica), moja broń, amunicja wojskowa, strzelnica wojskowa, kursanci różni....
Zgoda dowódcy jednostki, wykaz rodzajów borni (bez numerów) - wjazd na podstawie zezwolenia dowódcy.
)
Wnoszenie broni prywatnej, gdy ma się służbową, nie łapię sensu i kontekstu. Wyjazdy w delegację i tak nie obejmują posiadania "prywatki".
W sytuacji gdy linia frontu na Wiśle a trzeba działać w oparciu o to co jest (prywatka także) regulamin ma wartość kolekcjonerską. Dokładnie taką jak mój grabendolch z 1915r.
W takiej sytuacji moje zmartwienie to jedynie czy policja zniszczyła wykaz posiadaczy czy nie....
Howgh.
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3222
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń prywatna na terenie Jednostki Wojskowej

Post autor: biper »

Hun pisze:Wnoszenie broni prywatnej, gdy ma się służbową, nie łapię sensu i kontekstu.
To musisz jeszcze raz przeczytać pierwszy wpis w tym temacie. Pytający tam ładnie objaśnił, dlaczego to dla niego byłoby dobre rozwiązanie :)
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Hun
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 22 marca 2009, 17:06
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń prywatna na terenie Jednostki Wojskowej

Post autor: Hun »

Decyzja Nr167MON z 2001r. nie przewiduje takich przypadków. A jak MON bytu nie przewiduje to byt nie istnieje. Istnieje co prawda furtka (patrz w/w decyzja) par. 31 ust. 2 ale..... to raczej nie ten przypadek. Teoretycznie w regulaminie bezpieczeństwa JW można zawrzeć taki przypadek, ale depozyty są na koszt właściciela rzeczy zabronionej.
Kowal998
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 07 marca 2018, 22:45
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń prywatna na terenie Jednostki Wojskowej

Post autor: Kowal998 »

W kwestii wjazdu na teren JW z bronią prywatną... robiłem rozeznanie i nawet na Biurze Przepustek nie wiedzą:) Usłyszałem że nie można... "chyba" bo nikt nie wie gdzie to jest zapisane:) A w kwestii Decyzji 167 to wydaje mi się że nie przewiduje opisywanej sytuacji:)
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń prywatna na terenie Jednostki Wojskowej

Post autor: LARPAK »

Ta decyzja dotyczy wydawania pozwoleń i przejścia tej decyzji pod ŻW - kiedyś dowódca jednostki wydawał pozwolenie na broń prywatną.
Zupełnie nie ma ona zastosowania.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”