Jak zweryfikować legalność strzelnicy ?

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Twilight7
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 450
Rejestracja: 29 marca 2017, 11:28
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Jak zweryfikować legalność strzelnicy ?

Post autor: Twilight7 »

Każda strzelnica powinna mieć wywieszone na tablicy w widocznym miejscu:
- regulamin
- certyfikat

Trzy pytania do powyższego:
1) Czy jest inny sposób na zweryfikowanie legalności strzelnicy ?
2) Czy łamiemy prawo strzelając na strzelnicy, która teoretycznie na tablicy ma wywieszone co trzeba, ale w praktyce certyfikat jest nieważny ?
3) Czy mamy obowiązek sprawdzania tego w inny sposób niż na tablic
Piotrek_114
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 185
Rejestracja: 16 lutego 2015, 12:01
Tematy: 8
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak zweryfikować legalność strzelnicy ?

Post autor: Piotrek_114 »

Jaki certyfikat masz na myśli?
PJU
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 848
Rejestracja: 14 września 2005, 10:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraina mlekiem i miodem płynąca
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak zweryfikować legalność strzelnicy ?

Post autor: PJU »

Certyfikat?
Jesteś strzelcem, posiadaczem broni i zadajesz takie pytanie?

Nie ma czegoś takiego.

Na niektórych strzelnicach wywieszają na tablicach licencje PZSS swoich klubów.
Pozdrawiam
Piotrek
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jak zweryfikować legalność strzelnicy ?

Post autor: Leśny Dziadek »

Jedynym dokumentem potwierdzającym legalność strzelnicy, jest zatwierdzony przez wójta/burmistrza regulamin. Tak więc powinna gdzieś na tablicy wisieć decyzja o zatwierdzeniu, oraz wzorcowy regulamin opatrzony pieczątką i podpisami (choć to niekoniecznie). Jeżeli tego nie ma/nie chcą pokazać, to raczej nie jest to legalna strzelnica.

Czasem na jakiejś zapomnianej strzelnicy wisi pożółkły "certyfikat" z masą poważnych pieczątek i zamaszystych podpisów, pamiątką poprzedniej epoki.
No i jeszcze kilka strzelnic zarządzanych przez LOK, gdzie masz świeżutki ATEST od majora-certyfikatora spod Krakowa ("jedyny tysiąc złotych netto"), ale to traktuj w kategorii "humor, satyra" :one:
Ostatnio zmieniony 11 lipca 2018, 10:12 przez Leśny Dziadek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Michaus
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 1394
Rejestracja: 20 maja 2010, 14:04
Tematy: 69
Lokalizacja: Pabianice
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Jak zweryfikować legalność strzelnicy ?

Post autor: Michaus »

Jak zweryfikować "legalność" funkcjonowania strzelnicy?
Udać się do tego, kto zatwierdził jej regulamin i zapytać czy faktycznie to zrobił.
Regulamin strzelnicy musi być zatwierdzony przez wójta / burmistrza / prezydenta miasta.

Masz jakieś przesłanki by wątpić w to, że właściciel strzelnicy nie dopełnił formalności?

Zakładam, że nie jesteś biegłym w ocenie prawdziwości przystawionych pieczątek, więc jeśli właściciel strzelnicy dopuścił się oszustwa, fałszowania dokumentów, to w razie "W", jego wezmą za głowę.
Ostatnio zmieniony 11 lipca 2018, 10:19 przez Michaus, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie muszę wyważać drzwi co już zostały wyważone."
Awatar użytkownika
Skraaj
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 60
Rejestracja: 07 września 2014, 14:16
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak zweryfikować legalność strzelnicy ?

Post autor: Skraaj »

Koledze mogło chodzić o "decyzję o dopuszczeniu strzelnicy do użytkowania", którą niektórzy nazywają "certyfikatem".

Generalnie jeżeli jesteś na strzelnicy i są spełnione warunki z 3. punktu rozdziału 1. z wzorcowego regulaminu bezpiecznego funkcjonowania strzelnic (Dz. U. Nr 18, poz. 234)oraz jest prowadzona książka rejestru pobytu na strzelnicy zgodnie z Dziennikiem Ustaw Nr 23 poz 238 zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic, to nie masz podstaw żeby zakładać, że strzelnica nie jest legalna. W przypadku dalszych wątpliwości należy zrobić jak zasugerował Michaus. Na przykład we Wrocławiu można sprawdzić w Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Z tego, co się orientuję wszelkiej maści atesty i certyfikaty były kiedyś w którejś ustawie, ale ze względu na to, że nie wiadomo było kto dokładnie ma go wystawić i co tam ma być zostało to wyrzucone.
Awatar użytkownika
Twilight7
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 450
Rejestracja: 29 marca 2017, 11:28
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak zweryfikować legalność strzelnicy ?

Post autor: Twilight7 »

Otóż jest coś takiego np. na tablicy strzelnicy Czapla w Lublewie.
Jest Regulamin oraz Certyfikat ( a pod tym hasłem na tablicy umieszczono Decyzję Wójta ).

A co z najważniejszym pytaniem ?
Przypuśćmy, że będę strzelał na nowej ( nie znanej mi dotąd ) strzelnicy, która wywiesza takie dokumenty, ale nie dopilnowała czegoś. W praktyce taka „strzelnica” nie jest strzelnicą.
Czy Waszym zdaniem odpowiedzialność spadnie tylko i wyłącznie na właściciela czy również na klienta ?
To jest wg mnie kluczowe, bo jeżeli klient również może zostać pociągnięty do odpowiedzialności ( czytaj: ryzyko utraty uprawnień ), to powinien mieć możliwość weryfikacji legalności strzelnicy oraz spoczywałby na nim obowiązek takiej weryfikacji.
Osobiście nie słyszałem o takim obowiązku, ale wg mnie warto pytać.
Ostatnio zmieniony 11 lipca 2018, 15:00 przez Twilight7, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jak zweryfikować legalność strzelnicy ?

Post autor: Leśny Dziadek »

Twilight7 pisze:Otóż jest coś takiego np. na tablicy strzelnicy Czapla w Lublewie.
Jest Regulamin oraz Certyfikat ( a pod tym hasłem na tablicy umieszczono Decyzję Wójta ).
A bo pewnie odpadła pożółkła kartka z dawnym certyfikatem no i że starzy myśliwi się czepiali, to podpięli decyzję. Wilk cały i owca syta.

Twilight7 pisze:ale nie dopilnowała czegoś.
No ale konkretnie CZEGO? Pytam, bo masz jak byk: to COŚ to decyzja + regulamin. Wisi - legalna. Nie wisi - co najmniej podejrzana.
No chyba, że posuniemy się do absurdu, i tak jak zakłada jeden z przedpiśców: sfałszowano decyzję o zatwierdzeniu.
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1441
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 23
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak zweryfikować legalność strzelnicy ?

Post autor: LongTom »

Stwierdzam, że coraz więcej pytania jest w stylu "nie ma g... pytań".

Przychodzisz na obiekt o nazwie "strzelnica", płacisz za stanowisko, strzelasz...
Coś sprawdzasz???
To jak złapałeś panę (gumę) wjeżdżasz do firmy wulkanizacyjnej i co ???? sprawdzasz regon, czy płaci podatki, regon, zus???? Oddajesz oponę do naprawy czy jedziesz na feldze dalej???

Inna sytuacja, idziesz z futerałem na broń przez osiedle (ulicę)
pyta cię ktoś (dres, troll, obsz...murek...) czy masz broń - to się okazujesz pozwoleniem, legitymacją i dowodem osobistym?????
Ostatnio zmieniony 11 lipca 2018, 23:21 przez LongTom, łącznie zmieniany 2 razy.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
Awatar użytkownika
oryks
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1912
Rejestracja: 23 czerwca 2006, 12:10
Tematy: 19
Lokalizacja: Osielsko
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak zweryfikować legalność strzelnicy ?

Post autor: oryks »

To jak kierowca autobusu nie ma prawa jazdy to pasażerowie będą odpowiadać ? Oj jak my uwielbiamy takie podchody kto kogo udupi, ta zapobiegliwość, załatwianie. Jak bat nad głową nie świszcze to nie wiadomo w którą stronę iść. Nawet urzędy na to nie wpadną co sami wymyślamy. Tak, koniecznie trzeba sobie załatwiać jakieś potwierdzenie takiego certyfikatu ? Nie zaszkodzi, tak na wszelki wypadek..... :cry: :mad:
KUJAWSKO-POMORSKA GRUPA STRZELECKA
Revolut
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 426
Rejestracja: 14 stycznia 2008, 15:03
Tematy: 17
Lokalizacja: RSA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak zweryfikować legalność strzelnicy ?

Post autor: Revolut »

Z drugiej strony jeśli wpadnie na taką strzelnicę patrol i pozbiera zabawki to raczej nikt nie będzie słuchać tłumaczenia - "nie wiedziałem".

Równie dobrze można wiedzieć, że np strzelnica nie jest czynna i udawać, że się nie wiedziało.

Podejrzewam, że kolega pyta w dobrej wierze, a nie by szukać afery.
Wiatr, CP, Nitro.
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1441
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 23
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak zweryfikować legalność strzelnicy ?

Post autor: LongTom »

W dobrej wierze korzysta się ze strzelnicy.

Jak coś jest nie tak, to znaczy, że słabo działa nadzór budowlany, WPA czy inni miejscowi "dobrzy ludzie".

Przygodnie korzystającemu z strzelcowi nic do tego (zakładam, że strzelać umie i nie posyła pocisków poza teren strzelnicy).
Skoro strzelnica jest i działa, to znaczy, że żadna z instytucji do tego powołanych się znalazła powodu by ją zamknąć.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
Awatar użytkownika
Twilight7
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 450
Rejestracja: 29 marca 2017, 11:28
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak zweryfikować legalność strzelnicy ?

Post autor: Twilight7 »

Revolut pisze:Z drugiej strony jeśli wpadnie na taką strzelnicę patrol i pozbiera zabawki to raczej nikt nie będzie słuchać tłumaczenia - "nie wiedziałem".
...
Dokładnie to mam na myśli Revolut.
Rozumiem, że nikt z pozostałych komentatorów wprost nie odpowie na to proste pytanie, bo widocznie nie wie na 100% (i ma do tego prawo ). Ale po co wówczas zabierać głos nie wnosząc nic wartościowego oprócz krytyki ? :090:
Sprawa prosta. A odpowiedzieć wprost trudno, prawda ? Lepiej wymyślać bzdury o świszczących batach i zakładzie wulkanizacyjnym ;laughing: Wolicie zostawić to interpretacji policji, która wykorzysta każdy pretekst, żeby odebrć Wam czerwoną książeczkę ? Co mówi ustawa o strzelaniu poza miejscami do tego przeznaczonymi ? Domysły i wiarę, że będzie dobrze zostawiam innym. Zbyt dużo czasu i pieniędzy poświęciłem, żeby zdobyć uprawnienia, żeby ryzykować ich utratę z powodu niewiedzy. Jeżeli wg Was nie ma takiego ryzyka to podajcie podstawę do takiego wnioskowania.

No więc jeszcze raz łopatologicznie i zupełnie na poważnie: jeżeli policja wpadnie na strzelnicę i okaże się, że jednak nielegalna, to co mamy opowiedzieć policji ?

Z odpowiedzi na moje pytanie wywnioskowałem, że cześć z Was odpowie policji:
A. jestem kowbojem, posłuchaj mojej bajeczki o „świszczących batach”
B. „nie wiedziałem”
C. „gdy wjeżdżam do zakładu wulkanizacyjnego, to nie pytam czy płaci podatki”

A może jednak da się prosto i krótko odpowiedzieć bez wymijających uszczypliwości ? :wink:
Ostatnio zmieniony 12 lipca 2018, 18:04 przez Twilight7, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jak zweryfikować legalność strzelnicy ?

Post autor: Leśny Dziadek »

Twilight7 pisze:
Rozumiem, że nikt z pozostałych komentatorów wprost nie odpowie na to proste pytanie, bo widocznie nie wie na 100% (i ma do tego prawo ).

A może jednak da się prosto i krótko odpowiedzieć bez wymijających uszczypliwości ? :wink:
Tak. I zrobiłem to w tym wątku ja i kilku kolegów. No ale skoro uznałeś, że nie zrobiliśmy (bo zadałeś trzy pytania) to może jeszcze raz:
Twilight7 pisze:Każda strzelnica powinna mieć wywieszone na tablicy w widocznym miejscu:
- regulamin
- certyfikat

Trzy pytania do powyższego:
1) Czy jest inny sposób na zweryfikowanie legalności strzelnicy ?
2) Czy łamiemy prawo strzelając na strzelnicy, która teoretycznie na tablicy ma wywieszone co trzeba, ale w praktyce certyfikat jest nieważny ?
3) Czy mamy obowiązek sprawdzania tego w inny sposób niż na tablic
wywieszony regulamin - PRAWDA
wywieszony certyfikat - NIEPRAWDA

1) Idź do gminy, i zapytaj, cz zatwierdzali regulamin, to jest jedyny "inny sposób"
2) pytanie jest z du**, bo nie istnieje coś takiego jak "ważny" czy "nieważny" certyfikat.
3) nie, nie mamy takiego obowiązku

temat wyczerpany, czy dalej bijemy pianę :027:
Awatar użytkownika
przemyko
Reactions:
Posty: 12
Rejestracja: 06 sierpnia 2014, 19:32
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak zweryfikować legalność strzelnicy ?

Post autor: przemyko »

Postaram się wyjaśnić pewną istotną kwestię. Otóż trzeba mieć na uwadze, że zawarte we wzorcowym regulaminie postanowienie dotyczące umieszczenia w widocznym miejscu decyzji o dopuszczeniu strzelnicy do użytkowania (jak stanowi o tym rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 marca 2000 r. w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic, Dz.U. z 2000 r. Nr 8, poz. 234 ze zm.) straciło na aktualności, ponieważ przepis art. 47 ustawy, który przewidywał wydanie przez wójta gminy decyzji o dopuszczeniu strzelnicy do użytkowania zmieniony został z dniem 11 lipca 2003 r. przez art. 5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 80, poz. 718). Skoro ustawa nie przewiduje już wydawania przez wójta decyzji o dopuszczeniu strzelnicy do użytkowania, zbędne jest zamieszczanie tego postanowienia w regulaminie. Aktualnie więc o legalności funkcjonowania strzelnicy świadczy wyłącznie regulamin zatwierdzony w drodze decyzji przez wójta (burmistrza/prezydenta miasta), który powinien być wraz z tą decyzją umieszczony na strzelnicy w widocznym miejscu.
Jeśli ktoś chce zgłębić ten temat, odsyłam do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 15 listopada 2017, sygn. akt III SA/Lu 216/17. Link: http://www.wsa.lublin.pl/?m=wall&article=bazaorz

.. i nie popadajmy w paranoję. Jeśli wywieszony na strzelnicy regulamin tudzież decyzję go zatwierdzającą, zaleje deszcz albo zerwie wiatr, czy też opanuje inna plaga - nie oznacza to, że strzelnica nie funkcjonuje legalnie, skoro ma zatwierdzony w stosownej drodze regulamin. Oczywiście, radziłby temu kto strzelnicą zarządza,aby jak najszybciej wywiesił na nowo wspomniane dokumenty, tak aby nie naruszać rozporządzenia i samego regulaminu, a ponadto umożliwić użytkownikom potwierdzenie w rejestrze pobytu na strzelnicy, iż w rzeczywistości zapoznali się z tym regulaminem :568: :)
KKS PERKUN
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”