Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Prowadzący strzelanie a instruktor

Moderator: Moderatorzy WBP

pusty.basen
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Prowadzący strzelanie a instruktor

Postautor: pusty.basen » 2018-07-02, 20:50

Drodzy, chciałbym Was spytać o Wasze doświadczenia z uprawnieniami instruktora i prowadzącego strzelanie:
1. Czy chcąc dać postrzelać z własnej broni osobie, która nie ma patentu, wystarczy prowadzący, czy niektóre strzelnice wymagają uprawnień instruktorskich?
2. Czy obecnie warto robić instruktora (biorąc pod uwagę deregulację)?
3. Czy jest różnica między prowadzącym strzelanie PZSS a LOK?
4. Jak oceniacie kursy instruktora organizowane przez Incolt i Ka-Liber?

Z góry dzięki za wszelkie informacje!

LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prowadzący strzelanie a instruktor

Postautor: LARPAK » 2018-07-02, 21:42

pusty.basen pisze:1. Czy chcąc dać postrzelać z własnej broni osobie, która nie ma patentu, wystarczy prowadzący, czy niektóre strzelnice wymagają uprawnień instruktorskich?

Wiele zależy od strzelnicy.
Zgodnie z UoBiA na strzelnicy nie wymaga się pozwolenia na broń.
Prowadzący strzelanie musi być.
Jak zauważyłeś to jest deregulacja zawodu instruktora strzelectwa z tym, że sportowego dla uściślenia.
Więc jeżeli posiadasz wiedzę i doświadczenie w danym zakresie to możesz być, zgodnie z ustawą o deregulacji oraz rozporządzeniem do tejże, instruktorem.

pusty.basen pisze:2. Czy obecnie warto robić instruktora (biorąc pod uwagę deregulację)?

Jak wyżej.
W rozporządzeniu nie ma nigdzie wzmianki o tym kto weryfikuje "wiedzę i doświadczenie" więc byle firma zajmująca się szkoleniami może wystawić takowy papierek.
Chyba, że coś się zmieniło w przepisach.

pusty.basen pisze:3. Czy jest różnica między prowadzącym strzelanie PZSS a LOK?

W mojej ocenie żadna.
Jedynie do kursu prowadzącego strzelanie w ramach PZSS może przystąpić tylko osoba posiadająca patent i/lub licencję zawodniczą etc.
Do LOK'u może przyjść każdy.

pusty.basen pisze:4. Jak oceniacie kursy instruktora organizowane przez Incolt i Ka-Liber?

Nijak - to jakaś krypto reklama bo teraz każdy zacznie tych firm szukać w internecie i pozycjonowanie im się poprawi?
To jakieś ogólnopolskie firmy czy lokalne z "Bdziszewa"?
Pierwsze o nich słyszę i trąci mi to zwykła nachalną reklamą - chociaż mogę się mylić, ale na ogół tak właśnie wszelkiej maści spam wygląda typu "co sądzicie o firmie X"...

Xtz

Postautor: Xtz » 2018-07-02, 23:07

Reklama nie reklama, ale...

7 lat temu "ktoś" zorganizował nam szkolenie instruktorskie, prowadzone właśnie przez Ka-Liber. To było jeszcze za "starych" przepisów - kurs 250 godzin. Baardzo pozytywne wrażenie. Firma miała zgody ministerstwa i na tej podstawie dostaliśmy legitymacje "ministerialne" (szkoda tylko, że ministra Mucha nie chciała osobiście podpisać :mad: )
Jako prowadzących zajęcia, Libertowski zatrudniał m.in. Kazimierza Kurzawskiego i... Andrzeja Kijowskiego.

KudrigY

Postautor: KudrigY » 2018-07-02, 23:38

1. Biorąc pod uwagę firmy, to chyba pytasz o Warszawę? Jeżeli tak, to pytanie powinno być inaczej zadane: gdzie w ogóle można dać postrzelać komuś ze swojej broni w Wawie i okolicy. Są strzelnice w pobliżu tego miasta, gdzie jest to zabronione lub dość drogie (typu 50 pln/h w górę za osobę, czyli duet wychodzi 100/h). Na tak postawione pytanie, to mogę tylko napisać, że na ZKS wystarczy prowadzący strzelanie i już. O reszcie niech się wypowiedzą Ci z tego grona, które to testują samodzielnie :)

2. Jak sam sie zastanawiałem, czy/jakie papiery zrobić, to ustaliłem cel, po co będą mi potrzebne. Zarobkowo nie chcę strzelać, pracowac w ochronie, budować czy prowadzić strzelnicy, tylko czasem ze znajomymi albo z dziewczyną po prostu wyskoczyć na strzelnicę i w miarę tanio postrzelać. Do tego celu wystarczy prowadzący. Pytanie, po co chcesz robić instruktora? Może prowadzący wystarczy? Przemyśl temat. Aha, już po jakimś czasie dowiedziałem się, że żeby iść na tzw. Dzika na ZKS, czyli na oś karabinową CZ 50m, i nie prosić się o przyjście prowadzącego/instruktora (chodzi o sytuację, jak masz swoją broń i jesteś sam na tej osi), to też trzeba mieć prowadzącego.

3. Wersja PZSS wymaga aktualnej licencji, a LOK nic nie chce (chyba że liczyć robionego na miejscu lekarza:). PZSS w Wawie i okolicach kosztuje teraz pewnie 300-400 pln, a LOK jest droższy o te 100-200 pln, jak nie więcej, bo jest jeden podmiot więcej do podziału kasy. Dlaczego? Na moim przypadku: Ja wybrałem LOK, bo czekałem długo na licencję a miałem urlop i stwierdziłem że i tak musze zrobić kwit, to dopłacę i zrobię na szybko. Tyle że to był teoretycznie LOK, a w praktyce firma która robi za podwykonawcę LOK. Czyli muszą zarobić oba te podmioty. Warto wiedzieć (to połączona wiedza z dwóch kursów, mojego i kolegi), że ta wersja oznacza też, że kurs może robić razem z Tobą ktoś zupełnie zielony. Ja miałem jakieś 500-1000 kulek wystrzelonych do tego czasu, więc byłem prawie że zupełnie zielony. Ale mając już patent, raczej nie stanowiłem dla nikogo zagrożenia. W kursie LOK tej pewności nie ma, ale w sumie jak się robi ten papier, to m.in. po to, żeby nauczyć sie ogarniać takich zielonych ludzi na strzelnicy, wiec to chyba plus... Do tego będą jednostki generujące irytację uczestników stopniu genialnym. U mnie była to jedna osoba która jak się okazało, nie miała chyba nawet 100 kulek strzelonych w życiu, za to teoretykiem była genialnym. Marnowała innym czas prawiąc swoje mądrości, przy których gotowali się Ci, co mieli duży trigger time. Mało jej ?oficer? WP robiący kwity cywilne, a zawodowo nadzorujący strzelnicę WP, nie spacyfikował pięścią :) I do tej pory uważam, ze nie byłoby ani jednego świadka zdarzenia :) Fakt, ta zielonka widziała np. wszystkie możliwe filmiki jak rozkładać podstawowe rodzaje broni, ale przerastało ją fizyczne wykonanie tych ruchów. Na żywo pierwszy raz rozkładała glocka i kałacha :)

4. Nie szukałem informacji, nie mam podstaw żeby się wypowiedzieć.
.22LR / 9x17 / 9x18 / 9x19 / 7.62x25 / .38 / .357 / .45ACP / 5.45x39 / 7.62x39 / 7.62x54R / 12GA

pusty.basen
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: pusty.basen » 2018-07-06, 10:48

Bardzo dziękuję za odpowiedzi!!!
Ostatnio zmieniony 2018-07-06, 10:48 przez pusty.basen, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mglow85
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: mglow85 » 2018-07-06, 19:56

pusty.basen pisze:Drodzy, chciałbym Was spytać o Wasze doświadczenia z uprawnieniami instruktora i prowadzącego strzelanie:
1. Czy chcąc dać postrzelać z własnej broni osobie, która nie ma patentu, wystarczy prowadzący, czy niektóre strzelnice wymagają uprawnień instruktorskich?

9ka Józefów- z upr. prowadzącego bez problemu, ale płacisz x2, tak jakby za osobo-stanowisko
FSO- też bez problemu, stawka normalna jak za stanowisko, podpisujesz cyrograf na który wpisujesz osoby za które odpowiadasz

Wróć do „Prawo i broń - WBP”