Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

WPA Katowice - Odwołanie od orzeczenia lekarskiego i psychologicznego

Moderator: Moderatorzy WBP

r0kam
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: WPA Katowice - Odwołanie od orzeczenia lekarskiego i psychologicznego

Postautor: r0kam » 2018-12-11, 13:38

No to teraz mam jasnosc. Dzieki.

Thrud pisze:Tylko uwaga, możliwy jest inny scenariusz - dostajesz pozwolenie, kupujesz pierwszą broń, zgłaszasz do rejestracji, a WPA w trybie art. 19 ubojki obiera broń...

Wiem o tym i znajac zlosliwosc policji moga z tego skorzystac chociaz mam watpliwosci czy moje postepowanie (a raczej jego parodia) w ogole wlecze sie w sprawie umyslej bo na pewno nie przeciw zdrowiu/zyciu.

Z tego co wyczytałem w ustawie o b. i a. to bede mogl po prostu uzywac bron od kolegi (takie samo pozwolenie na bron sportowa) ktory mi ja uzyczy, wtedy nie posiadam broni (nie jestem wlascicielem) ale legalnie moge ja uzywac/noscic. Policja ma uprawnienia tylko odebrac bron ktorej jestem wlascicielem. Nie moze zabierac broni ktora jest mi uzyczona. Prosze mnie poprawic jesli sie myle.
Ostatnio zmieniony 2018-12-11, 14:16 przez r0kam, łącznie zmieniany 3 razy.

Thrud

Postautor: Thrud » 2018-12-11, 14:16

I tak i nie 8-) Niby Policja może zatrzymać broń która nie jest Twoją własnością tylko w przypadku popełnienia któregoś z wykroczeń wymienionych w art. 51 ubojki. Z drugiej strony, w art. 19 jest mowa o "posiadaniu broni zgodnie z ustawą" a nie o "byciu właścicielem broni zgodnie z ustawą". A zgodnie z Kodeksem Cywilnym, posiadaczem jest zarówno osoba będąca właścicielem (posiadacz samoistny) jak i osoba będąca użytkownikiem (posiadacz zależny) danej rzeczy. Czyli na bardzo upartego może powstać konstrukcja prawna nakazująca oddanie użyczonej broni. Nie za bardzo jednak wyobrażam to sobie w praktyce. Podczas kontroli na ulicy nie ma podstaw do zatrzymania broni (pamiętaj tylko o odpisie decyzji oraz umowie użyczenia), znowuż pismo wzywające do oddanie broni będzie nieskuteczne - zamiast WPA oddasz ją po prostu właścicielowi :-D
To nie karabin czy broń palna. To jednosuwowy silnik cieplny spalania wewnętrznego ze swobodnym tłokiem.

KG92RS

Postautor: KG92RS » 2018-12-11, 14:17

r0kam pisze: uzywac bron od kolegi (takie samo pozwolenie na bron sportowa) ktory mi ja uzyczy, wtedy nie posiadam broni (nie jestem wlascicielem)

Mylisz się. Posiadanie, a własność, to dwie różne rzeczy. Jeśli masz broń w użyczeniu, to jesteś jej posiadaczem (zależnym https://pl.wikipedia.org/wiki/Posiadacz_zale%C5%BCny), ale nie właścicielem (posiadaczem samoistnym).

Poczytaj o użyczeniu: http://gss.gda.pl/uzyczenie-broni-palnej/

r0kam

Postautor: r0kam » 2018-12-15, 12:35

KGP w koncu (oczywiscie po ustatowym terminie) odpisala na ponaglenie.
Podsumowanie jest takie:

>Należy przy tym zauważyć, iż zasada szybkości postępowania (czego zawsze oczekują strony postępowań) nie może pozostawać w sprzeczności z obowiązkiem organu administracji publicznej do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz dokładnego wyjaśnienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywatela. Niekiedy skutkuje to koniecznością prowadzenia postępowania w czasie dłuższym, niż określony ustawowo.<

Czyli policja moze lamac prawo bo robi to w naszym interesie. Oczywiscie pracownicy administracyjni policji decyduja co jest sluszne i co jest interesem spolecznym zatem po co nam sady?... Policja sama mi uniewaznila wazne orzeczenia psychologiczne (odwolujac sie) i potrzebuje az 3 miesiace zeby wyznaczyc nowe. Ech.

Do uzasadniania braku zakonczenia sprawy przez KWP koniecznoscia prawomocnego wyroku z sadu sie nie odniesli poza stwierdzeniem ze maja prawo "monitorowac" postepowanie karne.
Ostatnio zmieniony 2018-12-15, 12:36 przez r0kam, łącznie zmieniany 1 raz.

Thrud

Postautor: Thrud » 2018-12-16, 18:27

Jeżeli masz jeszcze ochotę walczyć, to możesz zrobić dwie rzeczy:

1. Napisać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na przewlekłość postępowania (poszukaj do pomocy prawnika). Z reguły sam fakt złożenia skargi dodaje postępowaniu skrzydeł, urzędnicy w mundurach nie chcą smrodu w papierach.

2. Zażądaj od WPA podstawy prawnej "prawa do monitorowania sprawy karnej" oraz opóźniania wydania decyzji do czasu wydania wyroku w rzeczonej sprawie. Oczywiście na piśmie i za potwierdzeniem odbioru. A najlepiej osobiści w biurze podawczym WPA.
To nie karabin czy broń palna. To jednosuwowy silnik cieplny spalania wewnętrznego ze swobodnym tłokiem.

r0kam

Postautor: r0kam » 2018-12-16, 20:06

Thrud pisze:...

Z tym zadaniem na pismie podstawy prawnej to ma sens tylko ze nie jestem pewiem czy dobrze zrozumialem KGP... Z tego co napisala pokretnie KGP mozna odczytac tak ze WKP piszac pismo miesiac temu czekali na wyrok sadu nie mieli jeszcze odpowiedzi z sadu ani zaswiadczenia o niekaralnosci. Te 2 otrzymali rzekomo po tym jak juz wyslali mi pismo o nowym terminie zakonczenia postepowania... KGP nie upierala sie ze nie moga mi wydac pozolenia bo jest sprawa w sadzie tylko ze mieli prawo sie zainteresowac postepowaniem (zlozyc wniosek o sprawozdania/dokumentacje). KGP prawie cale pismo poswiecila na przecusniecie winy na lekarza ktory nie odpisal i musieli powtornie go wzywac do przeslania mojej dokumentacji i ze w ogole MUSZA wszystko wyjasnic bardzo dokladnie i to nie ich wina ze to tyle trwa a tak jest bo tak jest.
W ogole sie nie odniesli do mojej uwagi ze nie moga sie powolywac na postepowanie sadowe (oraz wyrok sadowy na ten temat na ktory sie powolalem)... Miesiac temu teoretycznie mogli sie tluamczyc brakiem informacji o niekaralnosci oraz odpowiedzi sadu. Teraz podobno maja juz wszsytko oprocz psychologa.... Generalnie odnosze wrazenie ze napisali te 5 stron a4 w taki sposob zeby bylo jak najtrudniej to zrozumiec oraz roznorako interpretowac...

18 mam psychologa, 21 termin zakonczenia sprawy. Jak znow napisza te same bzdury co poprzednio to pisze kolejne skargi wszedzie i na wszystko i potem do WSA.

PS.
19 listopada wyslalem wniosek o zwrot kosztow za dojazd do Sosnowca i Katowic na badania (art. 56 kpa). Do teraz nie dostalem odpowiedzi ani przelewu. Jest jakis ustawowy termin na taki zwrot? Jako konsument jest bodajze 14 dni... W kpa oraz w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych nie znalazlem zapisu mowiacego o terminie wyplaty należności... czy jest to moze traktowane jako sprawa wiec 30 dni? Nie wiem czy juz powinien pisac skargi/ponaglenia w sprawie braku zwrotu tej naleznosci....
Ostatnio zmieniony 2018-12-16, 20:35 przez r0kam, łącznie zmieniany 11 razy.

Thrud

Postautor: Thrud » 2018-12-16, 22:30

Sprawa się klaruje - początkowo zrozumiałem, że WPA uzależnia wydanie decyzji od zakończenia sprawy sądowej. Jeżeli jednak "tylko" zapytali, to jak wspominałem wcześniej maja takie prawo, a wręcz obowiązek (patrz art. 75 KPA). Ile w tym złej woli, to już odrębna kwestia, ale w świetle KPA są raczej kryci. Dodatkowo, jak rozumiem, lekarz który wystawił pierwotne orzeczenie nie dotrzymał 7-dniowego terminu na przesłanie Twojej dokumentacji do ośrodka badań odwoławczych. Podsumowując, WPA ma argumenty które raczej uzasadniają czas trwania postępowania.

Zwrot kosztów - wygląda na to, że przepisy nie regulują terminu w którym WPA musi się odnieść do Twojego wniosku, a tym bardziej w którym muszą wypłacić pieniądze. Temat przekracza moją wiedzę, tu raczej potrzebny jest zawodowy prawnik.

r0kam

Postautor: r0kam » 2018-12-16, 23:51

Thrud pisze:Sprawa się klaruje - początkowo zrozumiałem, że WPA uzależnia wydanie decyzji od zakończenia sprawy sądowej. Jeżeli jednak "tylko" zapytali, to jak wspominałem wcześniej maja takie prawo, a wręcz obowiązek (patrz art. 75 KPA)

16 listopada 2018 r. Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach wyznaczył nowy termin zakończenia postępowania w sprawie wydania pozwolenia na posiadanie broni palnej do celu sportowego do dnia 21 grudnia 2018 roku.
Uzasadnił brak zakończenia postępowania w ustawowym terminie koniecznością uzyskania orzeczenia lekarskiego i psychologicznego w trybie odwoławczym oraz uzyskania prawomocnego orzeczenia Sądu Rejonowego .. sygn. akt .... Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach stwierdził, że okoliczności te czynią niemożliwym merytoryczne zakończenie postępowania administracyjnego i że są niezawinione i niezależne przez organ.

Warszawa mi napisala ze Katowice mieli prawo dowiadywac sie w tej sprawie i wysali mi to pismo przedluzajace postepowanie zanim dostali oswiadczenie o niekaralnosci oraz odpowiedz z sadu (czyli WPA w Katowicach 2 miesiace czekala na odpowiedz sadu rejonowego oraz oswiadczenie[nie wiem skad je biora] o niekaralnosci<sic!>). Warszawa pisala tylko ze decyzja nie moze byc wydana bo brakuje waznego orzeczenia psychologicznego (obwinili opiesalosc psychologa) i napisali ten tajemniczy zwrot ze Katowice maja prawo "monitorowac" postepowanie sadowe (ktore pewnie bedzie trwalo jeszcze min. rok i jesli jest sprawiedliwosc skonczy sie skazaniem oskarzycieli).
Ostatnio zmieniony 2018-12-17, 00:09 przez r0kam, łącznie zmieniany 4 razy.

r0kam

Postautor: r0kam » 2019-01-02, 12:58

AKTUALIZACJA

18 grudnia uzyskałem pozytywne orzeczenie psychologiczne w trybie odwoławczym.

20 grudnia WPA w Katowicach wysłała mi polecone ze wyznaczaja nowy termin 21 stycznie i uzasadnienie m.in.
"z uwagi na koniecznosc uzyskania orzeczenia psych. w tryb. odwol."

22 grudnia (ponad miesiac po moim wniosku) wysali mi ze odpowiedz na temat zwrot kosztow podrozy dot. orzecz. lekarskiego. przekaza do 23 stycznia!

Oprocz tego wymyslili dowiedzenie sie na jakim etapie jest postepowanie karne oraz przeprowadzenie roznych rzeczy ale o tym w innym watku napisalem.

Planuje wyslac skarge w zwiazku z brakiem zwrotu kosztow. Inne skargi w innym watku.
Ostatnio zmieniony 2019-01-02, 13:41 przez r0kam, łącznie zmieniany 2 razy.

r0kam

Postautor: r0kam » 2019-01-02, 18:40

AKTUALIZACJA 2
Droga nieformalna dowiedzialem sie ze Policja w Katowicach NIE MA PIENIEDZY zeby zwracac koszty podrozy i dlatego mi nie wyplacaja...

Gdzie ja zyje... :/

Thrud

Postautor: Thrud » 2019-01-03, 12:26

Dobra, już raz odpowiedziałem na Twój wpis z 16 grudnia, niestety zaginął w akcji przy okazji zmian na forum. Zobaczymy tym razem :)

r0kam pisze:Uzasadnił brak zakończenia postępowania w ustawowym terminie koniecznością uzyskania orzeczenia lekarskiego i psychologicznego w trybie odwoławczym...

Jak pisałem wcześniej, że skoro WPA miał (ich zdaniem) uzasadnione przesłanki do wątpienia w prawidłowość wyników badań lekarskich i psychologicznych, miał również prawo wysłać Cię na badania odwoławcze. A do czasu otrzymania wyników tychże badań, nie mogą wydać decyzji. Tu są kryci a przedłużenie terminu jest niestety zasadne.
Aktualnie, po pozytywnym wyniku badań możesz teoretycznie złożyć skargę na badania odwoławcze, jednakże jestem pewien że argumenty "należytej staranności" i "dbałości o bezpieczeństwo publiczne" zostaną poparte zarówno przez KGP jak i ewentualne sądy. Krótko mówiąc nie warto.

r0kam pisze:oraz uzyskania prawomocnego orzeczenia Sądu Rejonowego .. sygn. akt ....

A tutaj w moje skromnej opinii przegieli. Ubojka, w kontekście pozwolenia, nie mówi nic o prowadzonej sprawie, a jedynie o skazaniu prawomocnym wyrokiem. Opcje masz dwie - light, czyli skarga do KGP lub hard - zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przez osobę która podpisała pismo przestępstwa z art. 231 § 1 KK (przekroczenie uprawnień). Uwaga - podejrzeniu popełnienia a nie popełnieniu, coby WPA nie skontrowało zarzutem z art. 238 KK.
Inna sprawa, że w świetle toczącej się sprawy, WPA może wydać decyzję negatywną powołując się na "zagrożenie dla siebie lub porządku publicznego". Ale jakąś decyzję muszą wkrótce wydać.

r0kam pisze:Warszawa mi napisala ze Katowice mieli prawo dowiadywac sie w tej sprawie i wysali mi to pismo przedluzajace postepowanie zanim dostali oswiadczenie o niekaralnosci oraz odpowiedz z sadu (czyli WPA w Katowicach 2 miesiace czekala na odpowiedz sadu rejonowego oraz oswiadczenie[nie wiem skad je biora] o niekaralnosci<sic!>).

Jeżeli WPA ma wiedzę że toczy się przeciwko tobie sprawa karna, to mają prawo zapytać o jej status. A nuż w tak zwanym międzyczasie został wydany wyrok. Ponownie "należyta staranność". Co do zaświadczenia o niekaralności - zawnioskuj o dostęp do akt swojej sprawy i sprawdź kiedy WPA wysłało zapytanie. Chociaż znając sądy, to faktycznie przemielenie zapytanie mogło zająć trochę czasu.

r0kam pisze:Warszawa pisala tylko ze decyzja nie moze byc wydana bo brakuje waznego orzeczenia psychologicznego (obwinili opiesalosc psychologa)...

Jak pisałem wcześniej, najwyraźniej faktycznie psycholog zawinił i nie przesłał Twojej dokumentacji do ośrodka odwoławczego w ustawowym terminie. Ponownie - sprawdź akta.

r0kam pisze: ...i napisali ten tajemniczy zwrot ze Katowice maja prawo "monitorowac" postepowanie sadowe

Mają. Choćby po to żeby w razie wyroku skazującego wszcząć procedurę odebrania pozwolenia. Monitorowanie nie może jednak wpłynąć na wydanie decyzji.

r0kam pisze:18 grudnia uzyskałem pozytywne orzeczenie psychologiczne w trybie odwoławczym.

20 grudnia WPA w Katowicach wysłała mi polecone ze wyznaczaja nowy termin 21 stycznie i uzasadnienie m.in.
"z uwagi na koniecznosc uzyskania orzeczenia psych. w tryb. odwol."

A dostarczyłeś do WPA orzeczenie po badaniach odwoławczych? Kiedy? Sam fakt pozytywnego wyniku to nie wszystko, urzędnik musi jeszcze zobaczyć papier.

Co do zwrotu kosztów - niestety tak właśnie wygląda próba wyrwania pieniędzy od wymiaru sprawiedliwości. Znam to dokładnie na przykładzie tłumacza przysięgłego - nie dość że stawka bandycka (ok. połowy rynkowej, nie zmieniana od 14 lat), nie dość że na orzeczenie o wypłacie wynagrodzenia (tak, nie wystarczy faktura, pan sędzia lub asesor musi jeszcze wydać orzeczenie) czeka się po pół roku, to jeszcze kłócą się o kilka złotych (tłumaczenie nie miało 16 stron rozliczeniowych tylko 15,84 strony). Pozostaje tylko życzyć cierpliwości...

Awatar użytkownika
MicromaX
Kontaktowanie:

Postautor: MicromaX » 2019-01-05, 22:28

r0kam pisze:AKTUALIZACJA 2
Droga nieformalna dowiedzialem sie ze Policja w Katowicach NIE MA PIENIEDZY zeby zwracac koszty podrozy i dlatego mi nie wyplacaja...

Gdzie ja zyje... :/

nękaj ich pismami co 2 dni, pisz skargę do KGP, jak mało to do ministerstwa, może odechce im się odwoływać za pierdoły.

necc
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Postautor: necc » 2019-01-13, 08:31

Witam forumowiczów,
Czytalem te informacje ze zgrozą przed zlożeniem wniosku o pozwolenie, a teraz sam moge dopisać kilka ciekawych informacji o postępowaniu w Katowicach.

Zlożylem wniosek w zeszlym roku, komplet badań itd. Otrzymalem wzorową opinie z wywiadu środowiskowego. Nie figuruje w KRK.
Mimo to, WPA zlożylo odwolanie od moich badań lekarskich i psychologicznych. W odwolaniu nie dostalem żadnego uzasadnienia.
Pojechalem do WPA przejrzeć akta postępowania i porobić fotokopie, a tam, w odwolaniu wyslanym do lekarzy przedruk informacji z KSIP, spraw w których nie byem oskarżony, czy nie toczylo się nawet żadne postępowanie, czy spraw sprzed 18 lat o których sąd odpisal, że archiwa zostaly już dawno zniszczone.
Wpisy w odwolaniu podawaly szczególy notatek policyjnych, ale ponieważ archiwa nie pozwalaly ustalić wyniku tych mocno przedawnionych postępowań wpisy miay forme "organ policji ustalil, że MÓGL BRAĆ UDZIAL", nie, że bral, ale mógl. Mogli odrazu napisać, że mógl dokonywać regularnych gwaltów, rabunków i palenia wiosek, ale nie są pewni czy korzystal z tych możliwości....

Pojechalem na badania odwolawcze, czekam na orzeczenie, ale moje pytanie jest następujące:
- jaka jest podstawa prawna, udostępnienia poufnych danych z KSIP czy doslownej treści odpisów akt postępowań osobom trzecim? Takie odwolanie z wszystkimi informacjami dostają lekarze którzy przeprowadzili pierwsze badanie, oraz Ci z WOMP którzy przeprowadzają badanie odwolawcze.

Druga sprawa, to sprawa zwrotu kosztów - z tego co rozumiem dzienne maksimum jest ustalone ustawowo, podobnie do kilometrówki? Czy ktoś może podać dokladne dane?

Pozdrawiami i życzę wszystkim wytrwalości w walce z bezprawiem w policji :) !

EDIT :
Dodam jeszcze, że osobiście nie planuje odpuścic.
Wyslalem już drugie pismo do Warszawy o usunięcie historycznych wpisów z KSIP. Na pierwsze odpowiedzieli 3 stronicowym referatem na temat "KSIP jest ok i nie ma się co martwić" nie odpowiadając bezpośrednio na mój wniosek o wyczyszczenie go :)
Natomiast skargę na powyższe chcialbym już zlożyć korzystając z uslug prawnika obytego w temacie.
Jeśli ktoś ma namiar na adwokata kompetentnego w ustawie o policji i uobia to prosze o info na priv.
Ostatnio zmieniony 2019-01-13, 08:45 przez necc, łącznie zmieniany 1 raz.

r0kam

Postautor: r0kam » 2019-01-14, 14:19

necc pisze:Druga sprawa, to sprawa zwrotu kosztów - z tego co rozumiem dzienne maksimum jest ustalone ustawowo, podobnie do kilometrówki? Czy ktoś może podać dokladne dane?

Wyslalem juz 3 wezwania do zwrotu kosztow ale jeszcze nic nie dostalem to nie jestem specialista w temacie ale z tego co znalazlem piszac te wnioski to postawa jest chyba art. 56 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego a stawka maksymalna tkz. kilometrowki to chyba 0,8358 zł ...
Co do kosztow zmarnowanego czasu to prawo naklada obowiazek przedstawienia jaksi zaswiadczen ale na przykladzie osoby najblizszej (swiadek w sadzie ale KPA sie wlasnie odwoluje do postepowania jak w sprawie swiadkow w sadzie) to oprocz wyliczen kilometrow dokonala wlasnych obliczen calkowicie z glowy zmarnowanego czasu (prowadzi dzialalnosc gospodarcza) i pierwsza instancja napisala mu ze zgode na uzycie samochodu moze wydac tylko sad i nie zwroci kosztow za dojazd, odwolala sie ta osoba i na odwolaniu(tez zostal wezwany i musial dojechac) dostal wzrot tego co postulowal i od razu kosztow dojazdu i czasu na to odwolanie.
Ostatnio zmieniony 2019-01-14, 14:25 przez r0kam, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
MicromaX
Kontaktowanie:

Postautor: MicromaX » 2019-01-27, 17:49

Podstawa jest ten sam przepis za pomoca ktorego wpa sie odwoluje od badan, jest tam napisane ze koszt ponosi ten co sie odwoluje, tu komendant.
a koszt to nie tylko lekarz i jego wynagrodzenie, twoj dojazd - niestety wedlug sztywnej stawki oraz stawka godzinowa tez sztywna, ale trzeba to udowodnic, ja prowadzac dzialalnosc poprosilem ksiegowa aby mi wyliczyla sredni dochod na 1 dzien za ostatnie 3 miesiace.
okazalo sie ze stracilem wiecej niz stawka mowi, wiec oddali mi tylko stawke 3 dni bo przez 3 dni bylem do dyspozycji policji (koniecznosc wykonania badan).

Wróć do „Prawo i broń - WBP”