Pozwolenie na bron do celow pamiatkowych

Moderator: Moderatorzy WBP

wojtassek11
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 04 czerwca 2018, 07:56
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na bron do celow pamiatkowych

Post autor: wojtassek11 »

koledzy wielka prośba jesli ktos zna odpowiedzi na pytanie wymienione wyżej prosiłbym o odpowiedz bo jakos nie mogę poskładac mysli zeby wybrac ktorąś odpowiedz a w piatek mam egzamin na pamiatkowa w rzeszowie z gory dziekuje
Awatar użytkownika
kozichwost
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 592
Rejestracja: 18 listopada 2006, 23:21
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Tarnobrzega
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na bron do celow pamiatkowych

Post autor: kozichwost »

12 B - pewniak
23 B -na zdrowy rozum
30 A
niech mnie ktoś poprawi jeśli jest błąd
Przepraszam - pan tu nie stał
wojtassek11
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 04 czerwca 2018, 07:56
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na bron do celow pamiatkowych

Post autor: wojtassek11 »

kozichwost pisze:12 B - pewniak
23 B -na zdrowy rozum
30 A
niech mnie ktoś poprawi jeśli jest błąd
dzieki to 12pytanie to tak obstawialem art 10 ust 4i7 :piwo:
wojtassek11
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 04 czerwca 2018, 07:56
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na bron do celow pamiatkowych

Post autor: wojtassek11 »

witam
jestem juz po egzaminie na bron do celow pamiatkowych w kwp rzeszow egzamin zaliczony jesli by ktos potrzebowal mam pytania te ktore zapamietałem
Posiadacz broni, w przypadku jej utraty, zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić o tym fakcie policję, nie później jednak niż w ciągu:
a) 12 godzin od chwili stwierdzenia utraty broni;
b) 24 godzin od chwili stwierdzenia utraty broni; art. 25
c) 48 godzin od chwili stwierdzenia utraty broni;
Kto nosi broń, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu, środka odurzającego lub substancji psychotropowych albo środka zastępczego, podlega:
a) karze grzywny;
b) karze ograniczenia wolności do roku;
c) karze aresztu albo grzywny; art. 51 ust2 ptk 4

Zakończenie strzelania na strzelnicy zgłasza się:
a) właścicielowi strzelnicy;
b) prowadzącemu strzelanie; dobre
c) nie ma obowiązku zgłaszania tego faktu;

Bronią palną jest wyłącznie:
a) broń bojowa, myśliwska, sportowa, gazowa, alarmowa i sygnałowa; art. 4 ust1ptk1
b) broń bojowa, myśliwska, sportowa, pneumatyczna, przedmiot do obezwładniania osób za pomocą ładunków elektrycznych ;
c) broń myśliwska, sportowa, gazowa, pneumatyczna, sygnałowa;
2Kto nosi broń, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu, środka odurzającego lub substancji psychotropowych albo środka zastępczego, podlega:
a) karze grzywny;
b) karze ograniczenia wolności do roku;
c) karze aresztu albo grzywny; art. 51 ust 4

Istotnymi częściami broni palnej i pneumatycznej są:
a) szkielet broni, baskila, lufa, komora zamkowa, magazynek;
b) szkielet broni, baskila, lufa z komorą nabojową, zamek, komora zamkowa oraz bęben nabojowy; art. 5 ust 2
c) szkielet broni, baskila, lufa, zamek, komora zamkowa oraz bęben nabojowy;

Czy ustawodawca zabrania noszenia broni posiadanej na podstawie pozwolenia (bez zgody właściwego organu policji ):
a) tak, ale dotyczy to wyłącznie broni posiadanej do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych: art. 10 ust 8
b) tak, ale dotyczy to wyłącznie broni szczególnie niebezpiecznej;
c) tak, ale dotyczy to wyłącznie broni posiadanej w celach rekonstrukcji historycznych

i jeszcze ze stanu wyzszej koniecznosci i obrony koniecznej i czy broni do celow pamiatkowych mozna uzyc do ochrony osobistej
ale mimo wszystko trzeba czytac UoBiA i regulaminowe zachowanie na strzelnicy do tego strzelanie na strzelnicy...
Ogolnie Wszystko do zdania
csskmagnum
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 41
Rejestracja: 08 czerwca 2017, 14:46
Tematy: 0
Lokalizacja: Częstochowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na bron do celow pamiatkowych

Post autor: csskmagnum »

Odświeżę temat. Pozwolenie na broń do celów pamiątkowych wydaje się po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego zgodnie z obwieszczeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 sierpnia 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie egzaminu ze znajomości przepisów dotyczących posiadania broni oraz umiejętności posługiwania się bronią.
Wilek1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 654
Rejestracja: 30 sierpnia 2017, 11:03
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na bron do celow pamiatkowych

Post autor: Wilek1 »

mam pytanie, jesli mozna:

skoro mam juz pozwolenie sportowe (i kolekcje w zakresie sportowym tez), zdalem egzamin na Patent + licencja i aktywny sport jest,

to w przypadku "nabycia broni w drodze spadku/wyroznienia/darowizny "(broni mieszczacej sie w zakresie sportowym, jaki juz mam) - bede zwolniony z egzaminu ? i za niego nie place ?

wtedy jest tylko wniosek (242zl) + badania + czekanie ?

to pozwolenie jest na konretny egzemplarz a jego numerami, to co z promesa ? czy promesy wtedy nie potrzeba czy rozniez jest wystawiana do odebrania takowej broni ?

jak wygladaja Wasze doswiadczenia w tym zakresie ? z gory dziekuje

edit, jeszcze link, info wzialem z www Policji - http://www.zachodniopomorska.policja.go ... -bron.html
Ostatnio zmieniony 05 lutego 2020, 10:08 przez Wilek1, łącznie zmieniany 1 raz.
michał.b
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 50
Rejestracja: 28 lutego 2010, 19:03
Tematy: 0
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na bron do celow pamiatkowych

Post autor: michał.b »

Jeżeli jest to broń sportowa to jesteś zwolniony z egzaminu. Nie ma promesy. Pozwolenie jest na konkretny egzemplarz, tzn. w decyzji wpisany jest nr seryjny. Wtedy tylko opłata i badania.
Heckler&Koch P7M13 9x19mm
Wilek1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 654
Rejestracja: 30 sierpnia 2017, 11:03
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na bron do celow pamiatkowych

Post autor: Wilek1 »

dziekuje za potwierdzenie (tak mam sport i bron pamiatkowa miescilaby sie w sporcie = brak egz.)

to jak odbywa sie odbior nagrody/darowizny bez promesy ? pokazuje sama tresc pozwolenia i nie daje nic w zamian ?
i czy cos pokazuje do rejestracji WPA jako nabycie/odebranie (jakis dokuemnt z data? oswiadczenie o odebraniu?)

... i co wlasciciel/fundator pokazuje wpa jako zbycie (oswiadczenie) - to pytanie juz tylko z czystej ciekawosci....
michał.b
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 50
Rejestracja: 28 lutego 2010, 19:03
Tematy: 0
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na bron do celow pamiatkowych

Post autor: michał.b »

Ja zrobiłem protokół przekazania broni na podstawie umowy darowizny. Darczyńca miał dokument do wyrejestrowania, a obdarowany do zarejestrowania. Okazuje się decyzję.
Heckler&Koch P7M13 9x19mm
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1333
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na bron do celow pamiatkowych

Post autor: rokada »

W sytuacji, w której już miałbym pozwolenie na ten rodzaj broni, którym mam zostać obdarowany, zapewne po prostu postąpiłbym tak samo, jak przy zakupie broni: sporządził umowę (w tym przypadku darowizny, a nie kupna-sprzedaży), przekazał darczyńcy promesę, a umowę przekazał WPA jako podstawę do zarejestrowania broni.
Uważam, że promesa uprawnia mnie nie tylko do zakupu, ale ogólnie do "stania się właścicielem" w dowolny, oczywicie przewidziany prawem, sposób.

Poza tym w takiej sytuacji też należy zadbać o kwestie podatkowe.
Wilek1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 654
Rejestracja: 30 sierpnia 2017, 11:03
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na bron do celow pamiatkowych

Post autor: Wilek1 »

wiem ze tak mozna, to oczywiste...

ale moim zdaniem lepiej wykorzystac okazje i zrobic dodatkowy rodzaj pozwolenia, szczegolnie jesli mozna bez egzamiu i oplaty (za egz) i jesli ta bron ma zostac na dluuugo (a nie byc zaraz sprzedany bo tak tez ludzie robia z nagrodami)
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1333
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na bron do celow pamiatkowych

Post autor: rokada »

Dodatkowe pozwolenie bez konieczności zdawania egzaminu to koszt złożenia wniosku plus koszt badań, czyli zazwyczaj tak pomiędzy 500 a 700 złotych. O miesiącu czy dwóch oczekiwania nie warto wspominać, bo raczej czas nie gra tu wielkiej roli.
Co do dodatkowego rodzaju pozwolenia, to pamiątkowe jest dość ograniczonym pozwoleniem - na jego podstawie nie można ani nosić, ani elaborować - i wydaje się, niestety, być jednym z pierwszych w kolejce do ewentualnego dalszego zaostrzenia ograniczeń (na przykład wykluczenia możliwości nabywania amunicji). Moim zdaniem pamiątkowe ma tylko dwie zalety:
- niski koszt (jednorazowy relatywnie tani egzamin i brak konieczności płacenia składek z powodu obowiązkowej przynależności do jakiejkolwiek organizacji)
- brak wymagań innych niż jednorazowe zostanie nagrodzonym/obdarowanym/spadkobiercą, czyli teoretyczna "wiecznotrwałość"
Wilek1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 654
Rejestracja: 30 sierpnia 2017, 11:03
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na bron do celow pamiatkowych

Post autor: Wilek1 »

ja wlasnie uwazam, ze pamiatkowe to obostrza jako ostatnie (prominenci maja takie lub do ochrony os) i takie jest na wieki-wiekow
a ze sportem i kolekcja to moga robic co tylko unia powie albo "madre" glowy wymysla... w dowolnym momencie (no i to sa dodatkowe wymagania jak piszesz, a to tez koszty)

zadna elaboracja ani uzyczanie mnie nie interesuje, koszt 242 + 350 badania, oczywiscie zero pospiechu, oczekiwanie na luzie (mam czym strzelac), ten koszt potencjalnie zwraca sie "momentalnie" w przypadku rezygnacji ze sportu (nie planuje ale to fakt, skladki/zawody/licencje)
Ostatnio zmieniony 07 lutego 2020, 10:53 przez Wilek1, łącznie zmieniany 3 razy.
Jedrula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 830
Rejestracja: 13 czerwca 2014, 20:22
Tematy: 25
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na bron do celow pamiatkowych

Post autor: Jedrula »

Wystarczy że zabronią zakupu amunicji na pamiątkowe i już ".... i wylądował"
Już tak dawno temu zrobili, z kolekcjonerskim.
"Niczyje zdrowie, wolność ani mienie nie są bezpieczne, kiedy obraduje parlament "
Pozdrawiam
Jędrzej
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1333
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na bron do celow pamiatkowych

Post autor: rokada »

Wilek1 pisze:uwazam, ze pamiatkowe to obostrza jako ostatnie (prominenci maja takie lub do ochrony os)
Prominenci są prominentami, i jak będą potrzebować, to sobie szybko załatwią przepisanie z pamiątkowego na ochronę osobistą (albo inne, które będzie pozwalało na to, col będą chcieli z tą bronią robić).

Pamiątkowe to świetny pomysł na posiadanie właśnie pamiątki. Takiej do "mania". Ot, takie "prywatne muzeum artefaktów o wartości sentymentalnej, których posiadanie jest obłożone dodatkowymi resttrykcjami". I bardzo dobrze, Jakbym miał okazję/możlwość mieć skorodowanego Visa, z którym mój dziadek spędził w lesie początek lat 40 ubiegłego wieku, to by mi świetnie pasowało. Strzelać bym z tego nie strzelał, bo to i strach (a nuż się rozpadnie i coś mi się stanie?), i nie warto (a nuż się rozpadnie i stracę pamiątkę?), ale prawo nadal uważa to za brpń palną, więc jakiś kwit na tą broń bym mieć musiał.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”