Rękojmia czy gwarancja ?

Moderator: Moderatorzy WBP

kriss91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 227
Rejestracja: 18 września 2017, 16:01
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Rękojmia czy gwarancja ?

Post autor: kriss91 »

Panowie/Panie, w związku iż raz dałem się spuścic na drzewo w jednym z warszawskich sklepów z bronią w sprawie wady fabrycznej broni prosze was o porade. Jesienią zeszłego roku nabyłem swojego pierwszego ARa (broń nowa). Z racji iż miałem ograniczony czas oraz dostęp do osi dłuzszej niz 50m wade odkryłem dopiero po kilku miesiacach od kupna. Broń praktycznie nie strzelana, przebieg jedynie 40 szt GGG z pociskiem sierra. Wada polega na tym iż w lufie zauważyłem wgłębienia, tak jakby po rdzy. Podobne tylko w większym stopniu widziałem w używanych galilach, jesli ktoś ogladał je w sklepach ten powinien wiedziec :) dodam że z bronią byłem 2 razy na strzelnicy, po każdym użyciu dokładnie czysciłem gdyz wiedziałem że odstepy miedzy strzelaniem beda dłuzsze. Nie wieże że wada wynikła z mojej winy, za bardzo chuchałem i dmuchałem na ten sprzet, myśle że albo to jest jakas wada fabryczna albo po prostu za długo sobie poleżał nieczyszczony w kiepskich warunkach po odstrzeleniu. I teraz pytanie, pod co to bardziej podchodzi, rękojmia czy gwarancja? Broń zawiezc załączając jakieś pismo potwierdzające zaistniały fakt? Z góry dziękuje za pomoc :-D
Inku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 20 kwietnia 2015, 10:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rękojmia czy gwarancja ?

Post autor: Inku »

Rękojmia z żadaniem wymiany bądź zwrotu pieniędzy. Jeżeli nie odpowiedzą w ciągu 14 dni to znaczy, że uznali.
Raczej czeka Cię niezła batalia, bo będą zrzucać odpowiedzialność na Ciebie.
Spróbuj to porządnie pianką i szczotką miedzianą lub z brązu wyszorować. Żadne przecieraki czy polimerowe szczotki.
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rękojmia czy gwarancja ?

Post autor: Snipper_is »

A ja bym raczej sugerował BOROSKOP , sprawdzenie co to właściwie jest i zostawienie jak jest
Właśnie po użyciu czegoś może być ,,spychotechnika" że to z winy użytkownika bo ,,nie umiejętnie zastosował agresywne środki czyszczące"
Ostatnio zmieniony 15 maja 2018, 14:20 przez Snipper_is, łącznie zmieniany 1 raz.
kriss91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 227
Rejestracja: 18 września 2017, 16:01
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rękojmia czy gwarancja ?

Post autor: kriss91 »

Lufa była szyszczona brunoxem i szczotka mosiężna przy pomocy linki tak aby ciagnac szczotke w jednym kierunku tylko. To nie wygląda na brud bo powierzchnia jest blyszczaca. To sa wglebienia.
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rękojmia czy gwarancja ?

Post autor: Snipper_is »

Dla tego pisałem. Najlepiej boroskop z możliwością robienia zdjęć. Kiedyś były takie z podłączeniem do kompa.
Awatar użytkownika
Aligatius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 552
Rejestracja: 23 czerwca 2012, 21:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Ruda Śląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rękojmia czy gwarancja ?

Post autor: Aligatius »

W dwóch słowach:
Gwarancji udziela producent i w odrębnym dokumencie określa jej warunki. Może być tak, że czasem są lepsze od rękojmi (kwestia prestiżu producenta). Gwarancję może dać na 5 lat i równie dobrze na 2 miesiące. Podmiotem odpowiedzialnym za usunięcie wad jest producent.
Rękojmię masz gwarantowaną ustawowo i jej warunki masz określone w 556 k.c. i ustawie o prawach konsumenta. Podmiotem odpowiedzialnym jest sprzedawca. Natomiast jeśli kupowałeś np. "na firmę" (nie jako konsument) to w niektórych przypadkach sprzedawca może wyłączyć rękojmię.
AT44 10 LW; Beretta 92FS
Awatar użytkownika
papasmerf
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 17 listopada 2017, 19:57
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rękojmia czy gwarancja ?

Post autor: papasmerf »

Cały dynks polega na tym, że to na nich leży ciężar dowodu. To oni muszą udowodnić, że Ty przez używanie broni w sposób nienależyty lub w sposób, do którego broń nie jest przeznaczona uszkodziles broń. Zawsze przy zgłoszeniu reklamacyjnym warto jest opisać, że wadę odkryles w trakcie właściwej obsługi broni, właściwie ją konserwowales i czysciles. Zgłoszenie muszą przyjąć i tak jak koledzy pisali muszą się ustosunkować w terminie 14 dni. Ppczekasz i zobaczysz. Przy odmowie wesprzyj się powiatowym rzecznikiem konsumenta, zwykle pomaga. Powodzenia
Walther Century+DOC 3-9x40
Crosman PDM9B
Kral N-01+kandar 3-9x32
kriss91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 227
Rejestracja: 18 września 2017, 16:01
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rękojmia czy gwarancja ?

Post autor: kriss91 »

Wielkie dzieki! :-D

Czyli po skrócie, razem z karabinem składam odpowiednio sporządzony dokument który musi zostać przez sprzedawce podpisany. Sprzedawca nie ma prawa wciskac mi kitu że to moja wina tylko musi udowodnic że uszkodzenie jest z mojej winy.

Problem może być w tym że patrzac jak wyglada lufa wydaje mi sie że wina jest w pozostawieniu niewyczyszczonej broni po odstrzeleniu łusek dla policji ewentualnie po testach producenta. W tej sytuacji istnieje prawdopodobieństwo że zechca mi przykleic niedbałość o sprzet. Chociaż z drugiej strony czy jest szansa ze karabin wyprodukowany w 2016 roku pozostawiony bez czyszczenia po użyciu współczesnej amunicji (niekorozyjnej) przez powiedzmy 1,5 roku spowoduje ubytki w lufie?
Awatar użytkownika
papasmerf
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 17 listopada 2017, 19:57
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rękojmia czy gwarancja ?

Post autor: papasmerf »

Wpisz w zgłoszeniu czym i jak konserwowales bron. Nie zaszkodzi jak dopiszesz, np. za każdym razem miałem udostępniony na strzelnicy zestaw do czyszczenia broni, który składał się z..... I zawsze przed opuszczeniem strzelnicy z niego korzystałem
Walther Century+DOC 3-9x40
Crosman PDM9B
Kral N-01+kandar 3-9x32
Minor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 91
Rejestracja: 16 sierpnia 2017, 00:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rękojmia czy gwarancja ?

Post autor: Minor »

A ja tylko zapytam, czy to na fakturę do firmy ta broń była;) Bo pewnie nie. I jak dobrze czytam to kupiona nowa. A jak tak to nie ma mowy o żadnej rękojmi i warto rozmawiać ze sprzedawcą jednak bardziej profesjonalnie, bo wtedy mam nadzieje traktuje nas powazniej.

Dla osób fizycznych jest niezgodność towaru z umową, wynika to z ustawy o prawach konsumenta.
Powoływanie sie na rekojmię w takiej sytuacji da jasny sygnał sprzedawcy że nie wiemy o czym mówimy;)

A z czego korzystać? To musisz porównać warunki gwarancji producenta, z warunkami wynikającymi z ustawy i wybrać to co bardziej według Ciebie sie opłaca. Przy czym nawet jak skorzystasz z gwarancji to nadal zawsze zachowujesz prawa wynikające z ustawy konsumenckiej.
Awatar użytkownika
papasmerf
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 17 listopada 2017, 19:57
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rękojmia czy gwarancja ?

Post autor: papasmerf »

Przy niezgodności towaru z umową musiałby udowodnić, że niezgodność powstała bez naszej winy co oznacza mnij więcej tyle, że istniała już w momencie sprzedaży rzeczy. Gdyby wada została wykryta szybko, tzn, np. w pierwszym tygodniu używania to wtedy uderzałbym w niezgodność towaru z umową. W tej sytuacji dla mnie mówimy o wadzie ukrytej rzeczy kupionej.
Walther Century+DOC 3-9x40
Crosman PDM9B
Kral N-01+kandar 3-9x32
BrooklynTech
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 24 sierpnia 2017, 09:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rękojmia czy gwarancja ?

Post autor: BrooklynTech »

Art. 6 K.C.

„Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.”

Czyli to Ty powinieneś z tym boroskopem powinieneś im udowodnić wadę materiału a nie oni tobie, że źle wksploatowałeś. Niestety, ale to Ty ewentualnie będziesz wywodził skutki prawne. To Ty ich „oskarżasz” o wadę materiałową a nie oni Ciebie o coś.

W każdym bąć razie spróbuj najpierw po dobroci w ramach gwarancji. Jeśli nic z tego nie wyjdzie to myśl o rękojmi.
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2019
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rękojmia czy gwarancja ?

Post autor: Dexter »

Oho. Mamy tu znawcę powołującego się na uchylone ustawy. Gratuluję.

Od dość dawna już ustawa z 27 lipca 2002 wraz z późniejszymi zmianami jest uchylona. Obecnie reklamacje składa się na podstawie ustawy Kodeks Cywilny. Po prostu kolega powyżej chce poprawiać innych, ale bredzi bo pisze choć się nie zna. Powszechne w internetach.

Koledze właścicielowi sugeruję: wejść na stronę UOKiK i przeczytać poradniki reklamowania towaru itp. Tam są rzetelne dane, aktualne podstawy prawne. Nie ma co przeklejać tego tutaj. Pamiętaj jedynie, że reklamując broń reklamujesz po prostu TOWAR jak każdy inny np buty, dla reklamacji nie ma to znaczenia (jedynie np dla sposobu dostarczenia itp, to wynika z UOBiA). Zazwyczaj gwarancja daje mniej praw niż rękojmia na podstawie KC. Są wyjątki ale raczej nie tutaj (aczkolwiek sprawdź czy masz i jaką masz gwarancję).


EDIT bo pojawił się post jak pisałem swój: powinno być "znawców" w liczbie mnogiej a nie pojedynczej.
kriss91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 227
Rejestracja: 18 września 2017, 16:01
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rękojmia czy gwarancja ?

Post autor: kriss91 »

Żadnej karty gwarancyjnej mi nie wystawiono, jedynie faktura zakupu.
Awatar użytkownika
papasmerf
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 17 listopada 2017, 19:57
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rękojmia czy gwarancja ?

Post autor: papasmerf »

Macie racje Panowie. Popłynąłem nieco, ale chciałem dobrze :-D niepotrzebnie wszedłem w dyskusję z kolegą. Przepraszam. Pozdrawiam !
Walther Century+DOC 3-9x40
Crosman PDM9B
Kral N-01+kandar 3-9x32
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”