Dwa miejsca przechowywania broni - jak to jest ?

Moderator: Moderatorzy WBP

Szwejk76
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 28 listopada 2017, 20:42
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Dwa miejsca przechowywania broni - jak to jest ?

Post autor: Szwejk76 »

Szanowne grono,
mam do Was pytanie w sprawie miejsc przechowywania broni.
Jak Waszym zdanie by to wyglądało, czy jest zgodne z prawem ?

Przy występowaniu o pozwolenie na broń palną wskazałem miejsce przechowywania broni, które jest jedocześnie moim miejscem zamieszkania.

Jestem myśliwym, a jeden z obwodów jest oddalony od mojego miejsca zamieszkania o około 100 km.
Często bywa tak, że na powyższym obwodzie bywam przez kilka dni. Oprócz polowania wykonuję również inne czynności z gospodarki łowieckiej przy których broń nie jest mi potrzebna (remont stanicy, obsiewanie pól, rozkładanie soli, dokarmianie, naprawa urządzeń łowieckich, itp.). Na ten czas muszę "coś" zrobić z bronią.
W stanicy wydzieliliśmy pomieszczenie, okna okratowane, drzwi obite blachą, dwa certyfikowane zamki.
W pomieszczeniu ustawiliśmy trzy szafy na broń klasy S-1 i tam deponujemy broń na czas kiedy jej nie potrzebujemy.

W mojej ocenie jednak, takie miejsce, każdy myśliwy powinien zgłosić do właściwego WPA, jako miejsce czasowego przechowywania broni na czas wykonywania innych czynności łowieckich, będąc poza miejscem stałego przechowywania broni.

czyli:
- stale miejsce przechowywania broni, np. w miejscu zamieszkania - zgłoszone do WPA;
- czasowe miejsce przechowywani broni na czas wykonywania innych czynności łowieckich, poza miejscem stałego przechowywania broni - zgłoszone do WPA.

Jak sądzicie, czy to dobry pomysł ?
Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi i sugestie.

Pozdrawiam, Darz Bór.
Ostatnio zmieniony 20 kwietnia 2018, 09:55 przez Szwejk76, łącznie zmieniany 1 raz.
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dwa miejsca przechowywania broni - jak to jest ?

Post autor: MarcinD »

WPA ma wiedziec, gdzie moze znalezc ciebie, a nie bron. Roszcza sobie wprawdzie prawo do tego, by nakazywac zglaszanie miejsca przechowywania broni, ale ubojka dosc jasno sie na ten temat wypowiada. Podajesz miejsce bedace twoim centrum zyciowym I musza sie tym zadowolic.
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
Szwejk76
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 28 listopada 2017, 20:42
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Dwa miejsca przechowywania broni - jak to jest ?

Post autor: Szwejk76 »

MarcinD pisze:WPA ma wiedziec, gdzie moze znalezc ciebie, a nie bron. Roszcza sobie wprawdzie prawo do tego, by nakazywac zglaszanie miejsca przechowywania broni, ale ubojka dosc jasno sie na ten temat wypowiada. Podajesz miejsce bedace twoim centrum zyciowym I musza sie tym zadowolic.

No tak, ale chciałbym uniknąć pewnych dziwnych sytuacji.
Przykład: planujemy wyjazd na kilka dni, w pierwszym dniu polowanie zbiorowe, w drugim dniu piknik dla myśliwych, rodzin, miejscowej społeczności. Na pikniku potrawy, konkursy, ogólnie zabawa, ale również jakieś piwo :) Co wtedy ? Kontrola policji i nagle okazuje się, że myśliwy ma broń poza miejscem przechowywania, czyli tak naprawdę nią dysponuje i jest w stanie po spożyciu.
Mając zgłoszone dodatkowe miejsce przechowywania broni, nie dysponuje bronią, tylko ją przechowuję, a nikt nie zabrania posiadaczowi broni palnej spożywania alkoholu w miejscu przechowywania.
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dwa miejsca przechowywania broni - jak to jest ?

Post autor: MarcinD »

Mocno naciagane ;) Jesli bron jest w szafie, to nie ma problemu, mozecie sobie piwkowac itp. Ja majac w domu bron w szafie, jak walne piwko, a klucze leza obok, to przeciez przestepstwa nie popelniam. Bron wciaz w szafie. Tyle, ze ma tam zostac dopoki piwko nie wywietrzeje. Jesli jest tam bron kilku kolegow, to wiadomo - uzyczenie, wystarczy ustnie. Slyszalem o akcjach, gdzie zaraz po polowaniu wszyscy mysliwi uzyczaja bron niepijacemu koledze i on za nia odpowiada, i to tez jest zgodne z prawem. A jak jest szafa to juz w ogole wersal:)
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
CZ@rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 204
Rejestracja: 28 lutego 2016, 13:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dwa miejsca przechowywania broni - jak to jest ?

Post autor: CZ@rek »

Jest określone 'miejsce stałego pobytu' ale nie znalazłem nic co by definiowało 'miejsca przechowywania' czy tez 'dodatkowe miejsca przechowywania'. Możesz podać w jakim akcie prawnym jest definicja miejsca przechowywania i kiedy jest czasowe a kiedy zaczyna być stałe i jakie są terminy na zgłoszenie w/w.
Jak jadę na zawody i trzymam broń 'przy du***' to mam to zgłaszać? :)
Szwejk76
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 28 listopada 2017, 20:42
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Dwa miejsca przechowywania broni - jak to jest ?

Post autor: Szwejk76 »

MarcinD pisze:Mocno naciagane ;) Jesli bron jest w szafie, to nie ma problemu, mozecie sobie piwkowac itp. Ja majac w domu bron w szafie, jak walne piwko, a klucze leza obok, to przeciez przestepstwa nie popelniam. Bron wciaz w szafie. Tyle, ze ma tam zostac dopoki piwko nie wywietrzeje. Jesli jest tam bron kilku kolegow, to wiadomo - uzyczenie, wystarczy ustnie. Slyszalem o akcjach, gdzie zaraz po polowaniu wszyscy mysliwi uzyczaja bron niepijacemu koledze i on za nia odpowiada, i to tez jest zgodne z prawem. A jak jest szafa to juz w ogole wersal:)

Z tego wszystkiego wnioskuję, że miejsca przechowywania broni nie muszę nigdzie zgłaszać.
Zgłaszam miejsce stałego pobytu.
Miejsce przechowywania broni ma spełniać wymagania określone w Rozporzadzeniu ....

W moim przypadku, jeśli broń po polowaniu przechowujemy w stanicy, w szafach klasy S-1 i do momentu kiedy broń się tam znajduje, to z wypicia piwka nie powinno być problemu.

Czy dobrze myślę ?
Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 927
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dwa miejsca przechowywania broni - jak to jest ?

Post autor: Garfield »

Z takim podejściem to w ogóle alkoholu żaden posiadacz broni dotknąć nie może. No bo jak to możliwe że broń sobie siedzi spokojnie w szafie S1 zgodnie z wszelkimi rozporządzeniami ale właściciel co właśnie wypił dwa piwa może tą szafę w każdej chwili otworzyć. Zgroza.
A tak na poważnie to broń ma być przechowywana w szafie S1. Nieważne gdzie szafa stoi. Możesz trzymać broń w domu kolegi jeżeli pozwoli ci tam tą szafę postawić. Ważne aby dostęp do zawartości szafy w której broń jest przechowywana miał tylko jej właściciel broni lub osoba której broń została użyczona.
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dwa miejsca przechowywania broni - jak to jest ?

Post autor: MarcinD »

Szwejk76 pisze:
Czy dobrze myślę ?
Bardzo dobrze myslisz:) Kolega Garfield w ostatnim akapicie takze dobrze to podsumowal.
Ostatnio zmieniony 20 kwietnia 2018, 10:31 przez MarcinD, łącznie zmieniany 1 raz.
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
Szwejk76
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 28 listopada 2017, 20:42
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Dwa miejsca przechowywania broni - jak to jest ?

Post autor: Szwejk76 »

Dziękuję wszystkim za pomoc.
lemuchr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 397
Rejestracja: 10 maja 2017, 08:45
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dwa miejsca przechowywania broni - jak to jest ?

Post autor: lemuchr »

Oj kolega autor solidnie wychodzi przed szereg z takim rozważaniem.
Po co sobie tworzyć problemy tam gdzie ich nie ma?
Jak już koledzy wcześniej pisali wystarczy szafa s1 żeby czasowo tam przechowywać broń bez żadnego meldowania szanownej władzy o tym.
Midland Gun 30-06, Mosi OWG .308Win, AKM "strzałka w trójkącie" 1974, S&W MP15 .223Rem, Uzkon AS16 12Ga, Fair Sport 2x12Ga, CZ Brno ZH 301 2x16 Ga.

Szafa na broń jest jak telewizor. Nigdy za duża :D
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”